Kompakt s možností manuálního nastavení

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Komodorka 31. 10. 2010 12:50

Potřebuju pomoct s výběrem fotoaparátu-kompaktu. Jsem absolutní začátečník a nechci "cvakací krabičku" - zmáčknu spoušť, "dobrý, hlavně, že je to vyfocený". Spíš než rodinu chci fotit krajinky, západy slunce, prostě něco kapku umělečtějšího. Chtěla bych si s fotkou trošku pohrát, podílet se na jejím vytvoření, takže je pro mě důležitá možnost manuálního nastavení. Protože jsem ale nováček, zároveň by se hodilo nějaký jednoduchý ovládání. Nezajímá mě video, nepotřebuju žádnej extra zoom a na velikosti mi celkem nezáleží. Chtěla bych se vejít do 5000Kč. Docela se mi líbí Canon A590 IS, i když je to trochu starší model. Má možnost manuálního nastavení a četla jsem na něj docela pochvalné recenze. Co na něj říkáte? A jestli se vám nelíbí, co navrhujete? :-)
Komodorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 31. 10. 2010 13:56

A590 IS už těžko seženeš.

Mrkni na Canon SX130 IS.

Za víc peněz by bylo víc muziky...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 10. 2010 14:22

Predpokladam podla toho co pises ze tusis po zrkadlovke (alebo proste po niecom s velkym chipom) len si myslis ze by bola velmi draha.

No nedavno tu bola diskusia o DSLR za 7000 z bazaru, kde napriklad bol link na ponuku Sony A200 s objektivom 17-70 za 5999.

mohlo by byt aj take riesenie? ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Komodorka 31. 10. 2010 15:28

Děkuju za odpovědi. S tou zrcadlovkou je to pravda, ale za prvý jsem fakt finančně omezená a výš než za pět to bejt nemůže :/...a trošku se jí bojím, nejsem až takovej technik a mám obavu, že bych si s ní jaksi nevěděla rady :D...Spíš bych šla do toho SX130 IS
Komodorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 31. 10. 2010 16:23

Ak budes hladat, tak aj do 5000 cosi najdes (napr. Nikon D40 za 5000 alebo Olympus 410 za 4444 {aj ked docasna ponuka}). Sice nemaju stabilizaciu, ale na krajinku ju moc netreba...
Zrkadlovky sa netreba bat .. len je ine zaostrovanie (pozeras cez hladacik) a bez liveview nevidis ako asi bude fotka vyzerat .. co nie je vobec problem zvladnut

Ked uz kompakt, tak radsej Samsung WB600 (ten by sa do 5000 mal vojst) ako Canon SX. Tiez ma manualne nastavenia (inak to maju aj kompakty BenQ, takze pritomnost manualnych nastaveni nie je ziadna zaruka kvality), zacina na 24mm (co je na krajinu vhodne) a mal by mat menej vad objektivu .. kedze canon nekoriguje chromaticku vadu a SX rada je lowend ktory v porovnani s konkurenciou omnoho viac aberoval...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod player 1. 11. 2010 02:51

Priplatil bych na Casio EX-FH100 za 5700Kc. Za ty prachy nic lepsiho neni. A dost mozna ani do 10K neni lepsiho kompaktu.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vlk 1. 11. 2010 11:31

Jestli ještě někde seženeš, tak Fuji S5700/5800. Super cena, manuál, jen začíná na 38 mm...
Vlk
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 1. 11. 2010 19:31

Ahoj, pokud nechce jit do jete DSLR, zvazil bych Samsung WB2000. Akorat ze cena je kolem 6500. Vyse navrhovany Casio EX-FH100 by taky nemusel byt spatny. Pouziva ten samy senzor a v mnoha smerech podobnou funkcionalitu. Ten Samsung je ale novejsi a Samsung se do toho (co se tyka fotaku) ted docela solidne oprel. Tenhle ten WB2000, byt drazsi, je fakt slusny na fotak dane tridy.

Nechci ti brat iluze, ale to manualni nastavovani neni az tak podstatne pro kreativni fotografii. U ne-dslr fotaku do 5000 necekej nejake hratky s hloubkou ostrosti. Na to bys bud potrebovala vetsi zoom na kratkou vzdalenost (rekneme 7-10x na max. 2-3m). A ani tak zaden velky zazrak s rozostrenym pozadim. A protoze vetsina fotaku do 5000 nema klasicke clony ale ND filtr, ASM rezimy jsou ti taky celkem na prd. A ty co i nakrasne maji klasickou clonu, maji prilis maly senzor, aby to k necemu bylo. Kdyz chces zkusit kreativitu, zkus fotit nejak netradicne a pripadne se podivej na editaci fotek. Takove zpracovani RAWu, ti nabizi prostor ke kreativite az moc ;) Mimochodem, ten WB2000 ma i RAW, co je v dane kategorii spis vyjimka! Ten Casio ma RAW taky, ale jen do ISO200, bohuzel.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 1. 11. 2010 20:35

Manuální nastavení není jenom o cloně, ale taky o času. A ten je dost podstatný při focení s bleskem, kterému se jde v této kategorii vyhnout jen velmi obtížně.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Komodorka 1. 11. 2010 21:59

A ten Samsung WB600 se vám nelíbí?
Co se týče tý kreativní fotografie - nečekám žádný zázraky, obzvlášť s kompaktem do 5000Kč, jenom prostě co se z týhle cenový kategorie dá vytřískat :D
Komodorka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod odklizec 1. 11. 2010 22:18

Ne-e, WB600 se mi osobne nelibi ;) Predevsim, 12MP z toho nekouka nic dobreho. Uz tech 10MP je pro danou velikost senzoru az moc. 15x zoom se zacatkem f3.2 nevesti taky nic dobreho. Pomalejsi CCD vs. vyrazne rychlejsi CMOS u WB2000 (az 10fps v plnem rozliseni!), zkratka WB600 je o kus horsi fotak v mnoha smerech.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 11. 2010 22:38

Na krajinky je podla mna CCD vhodnejsie .. predsa len to koli lepsej kvalite asi bude pouzivat na minimalnej citlivosti (na ministative) a ta je na CMOS-och este stalo o cosi horsia. Tam by ani horsia pociatocna svetelnost nemala vadit...

15x zoom sice asi tiez bude mat vplyv na kvalitu (ostrost vyzerala napriklad na WB500 lepsie) .. ale co som pozeral zabery tak je aspon chromaticka aberacia dobre odstranena softwarom...
Menej zoomove samsungy asi fakt budu lepsia volba.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 2. 11. 2010 07:14

Jo jo . Mám WB 500. 10 Mega je až dost a 10X zoom ani nepotřebuji
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 2. 11. 2010 07:50

On ten 10x zoom na kompaktiku s pidicipem neni az tak uplne k zahozeni. Je to totiz jedina sance, jak na vzdalenost 1-2-3 metru vyrobit neco jako rozostrene pozadi ;) Samozrejme, pouzitelne maximalne za idealnich svetelnych podminek.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 2. 11. 2010 09:15

Důležité je, v praxi si vyzkoušet, jestli ty manuální funkce budou vůbec použitelné. Kompakty je často mají, ale kvůli krkolomnosti ovládání jsou nakonec nepoužitelmé. Kompakt bohužel neumožní díky malému čipu pracovat s hloubkou ostrosti, takže v praxi nějaké hraní s clonou nemá moc význam. Má zkušenost je taková, že s takovým kompaktem stejně pak člověk fotí na program P a hraje si jen s korekcí expozice. Dobře přístupná funkce korekce expozice je podle mě u kompaktu mnohem důležitější, než funkce A, S, M.
Daf
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků