nikon coolpix p100

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pikachu 30. 6. 2010 19:44

Ahojte,
chtěl bych si pořídit nějakou zrcadlovku(nepotřebuju ji,ale člověk si má párkrát udělat radost :) ) Chtěl bych ale do ní dát co nejmíň..teď to hlavní,našel jsem si tento nikon,ale zajímalo by mě,jestli je tento fotoaparát použitelný,myslím tak,jestli ho v kvalitě fotek neporazí kompakt za 4k co mám teď,měl jsem vybrán nikon D5000,ale musel bych čekat měsíc než bych na něj našel peníze a já se už nemůžu dočkat..no jinak kdyžtak něco kvalitního do řekněme 9k? Zrcadlovku(i s těma objektivama atd,SD kartu mám)...kompakt mám,ten nechci
PS: někde jsem četl,že se musí fotky trošku upravit s tím nemám problém
pikachu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 30. 6. 2010 19:53

Sorry, ale ani po druhem a tretim precteni tveho prispevku, se nejak nechytam? Nadpis je o Nikon P100, pak pises ze chces zrcadlovku a zavrsis to prohlasenim, ze kompakt mas ten nechces. Sorry, ale jsem mimo.

P100 neni nic jineho, nez prerostly kompakt s mizernou kvalitou obrazu. Podle mne vyhozene penize.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pikachu 30. 6. 2010 19:57

Myslel jsem,že je to zrcadlovka,jak to poznám?

-- 30. 6. 2010 20:57 --

tak počkám na ten nikon D5000
pikachu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 30. 6. 2010 20:08

Poznáš to především tak, že má optický (ne elektronický) hledáček a jdou jí měnit objektivy. D5000 zrcadlovka je- P100 patří mezi kompakty, a navíc mezi ty s dost slabou obrazovou kvalitou, takže zrovna u něj bych na nějaké zlepšení oproti starému kompaktu nesázel, ikdyž v řadě jiných věcí nejspíš lepší bude. D5000 je samozřejmě kvalitou fotek úplně jinde i se základním objektivem, akorát rozsah zoomu budeš mít mnohem menší.
Naposledy upravil janfran dne 30. 6. 2010 20:20, celkově upraveno 1
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pikachu 30. 6. 2010 20:09

Dobře,počkám si měsíc na D5000,lepší čekat,než vyhodit docela dost peněz za blbost
pikachu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 30. 6. 2010 20:10

pikachu píše:Myslel jsem,že je to zrcadlovka,jak to poznám?


Nejlepší je podívat se na web výrobce, co o tom píše nebo do které skupiny foťáků to má zařazené. Nebo do některé databáze foťáků. Pozor, někteří obchodníci klamou zákazníky tím, že ultrazoomy nazývají "elektronické zrcadlovky" a pod, tedy údaji z obchodu se radši neřiď.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pikachu 30. 6. 2010 20:22

No právě,já vždycky myslel,že tam kopírujou texty od výrobce..
pikachu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pufko 30. 6. 2010 20:24

pikachu píše:Myslel jsem,že je to zrcadlovka,jak to poznám?
Jak to poznáš ? No tak že najskôr budeš sám vedieť prečo ti terajší kompakt nevyhovuje , a nemyslím tým vzhlad, či velkosť alebo vek, ale technické parametre a až na základe toho budeš vedieť čo presne od budúceho foťáku očakávaš. Som si na 99% istý , že by si s nou beztak nevedel narábať, ty musíš najskôr vedieť ako fotografia vznika, aby si vedel ako v daných situáciach foťák nastaviť, aby si dosiahol čo najlepšie výsledky, cez den strielať na automatiku nie je problém, problém bude aby si dosiahol aj slušné výsledky v mizerných podmienkách. Tak isto počítaj s tým že ťa čaká úprava fotografií v PC a to takmer každej, tu už neplatí nastrielať na výlete 500 foto a hodiť to do PC z ktorých je 1/2 zbytočných + odpad, ale urobiť 200 foto z ktorých odpad takmer žiadny nie je. Ak si myslíš že chceš zrkadlovku a nemáš peniaze , kúp si ojazdený Olympus E-510/520 DZ kit pretože ty tak skoro dokupovať nič nebudeš...
Podla mna ťa bude čakať sklamanie, minimálne na začiatku - pretože s tým nevieš fotiť
Tu máš ponuku , v pohode ho zjednáš na 8000,- Olympus E-510 + 14-42 + 40-150
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pikachu 30. 6. 2010 21:04

Mě nevadí úprava fotek v PC už jsem to psal,to je to poslední co mě trápí
A k zrcadlovce,jak jsi začínal ty? Podle mě nejlepší je koupit nějakou obyčejnou ze začátku a zkoušet,zkoušet a zase zkoušet všechny nastavení atd,ono čtení na netu je sice hezký,ale vždycky je lepší když si to člověk ověří..
pikachu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pufko 30. 6. 2010 22:43

Dosť dlho som vlastnil EVF Fuji S5600 u ktorého som fotil takmer stále na manuál... A jediné čo ma vyslovene brzdilo bola rýchlosť, možnosť použiť iba nízke ISO, kvalita na vek celkom ušla, ale asi pretože to bol iba 5 MPx, keby mal možno dnes bežných 12MPx tak ho dávno hodím do koša...
Dslr som si vyberal sám bez toho aby som niekde založil nejakú tému, kde by mi iný užívatelia radili, čítal som si iba príspevky a sledoval fotografie z daných modelov a vybral som si to čo vyhovovalo najviac mne , nie to čo vyhovovalo druhým
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 6. 2010 23:02

pikachu píše:..jak jsi začínal ty?

1. BenQ C740 (3000 Sk) - na skusku to takmer najlacnejsie s co najlepsimi parametrami
(napr. ISO 1600, 3x zoom, digitalna stabilizacia .. co som si myslel ze funguje )
=> zistil som ze fotenie ma bavi, no nebol som spokojny zo zabermi bez stabilizacie v zlych podmienkach

2. vdaka recenziam (kde opisovali ze ma najmensi sum) som si vybral FujiF50fd(9000)
- mala stabilizaciu => no zistil som ze nefunguje az tak dokonalo
- myslel som si ze vdaka viac megapixlom budem robit vyrezy a to mi nahradi zoom => blbost ako traky!
=> s nou som sa konecne naucil fotit (principy expozicie, moznosti fotaku, suvislosti, ...), pochopil som aj co som s predchadzajucim fotakom robil zle. Inak Fuji ma uplne inu logiku ako ine fotaky (napr. pouziva casto vysoke ISO, max. cas expozicie na auto je 1/4 sekundy, ...) a naucilo ma to aj optimalne vyuzivat P mod a nielen cvakat

3. na skusku Konica - minolta Z10 (neskladny ultrazoom za 3000 z vypredaja)
=> zistil som ze vacsi rozsah je super vec, ale nie som ochotny tolerovat vacsie rozmery (najma hrubku, koli prenasaniu) .. teda zrkadlovka u mna (zatial) nema nadej

4. Casio EX-V8: vreckovy tabatierkovy ultrazoom (spionsky)
=> super vec, no hned druhy den mi spadol a uz nerobi dobre zabery

5. Sony H20: vacsi vreckovy ultrazoom (10x zoom s dobrou koncovou svetelnostou , asi 280 euro)
=> na festival super vec (aj stabilizacia tu fungovala tak ako som si myslel), ale na fotky bez blesku nestacil koli svetelnosti

6. Olympus PEN TLK (bezzrkadlovka, 870 euro): chip zrkadlovky, velkost vacsieho kompaktu, vymenne objektivy (TLK znamena ze ma 2 objektivy: pevna objektiv + zakladny 3x zoom),
- chcel som to najkvalitnejsie co vtedy bolo na fotenie bez blesku, co by sa dalo prenasat aj po vreckach
=> zatial maximalna spokojnost, len pozitivne prekvapenia (ze menej aberuje ako bratova zrkadlovka, ma lepsie ovladanie, viac moznosti a nastaveni, jpeg realnejsi)
Zistil som ze zrkadlovka by mi okrem rychlosti zaostrovania nic navyse nepriniesla (hladaciku som neprivykol) a ze aj zrkadlovky maju svoje limity a nezvladnu vsetko.

7. pevny objektiv Panasonic Lumix 20mm F1.7 (350 euro) ku tomu Olympusu
- az s nim je fotenie bez blesku v miestnostiach dokonala zabava
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropsyy 1. 7. 2010 08:25

Pikachu, nenech se zvyklat. pokud ti nevadí větší rozměry, které jsou u zrcadlovky prostě nutností a pokud se nebojíš trochu se učit, pak do zrcadla určitě jdi. I to nejlevnější zrcadlo má kvalitu obrazu mnohem lepší než kompakt. ale v každém případě bych řekl, že největší přínos zrcadlovky je lepší práce s hloubkou ostrosti (kreativnější fotografie) a rychlosti ostření (podaří se ti chytit ledaco, nač jsou kompakty prostě pomalý). jak poznat zrcadlovky ti už výše popsali. Pokud chceš získat všechny tři uvedené výhody - tedy obrazovou kvalitu, rychlost a kreativitu, radím vybrat "pravou" zrcadlovku, tedy tu co má optický hledáček a vyměnitelné objektivy. Ultrazoomy jako je nikon P100 jsou pouze obyčejné kompakty s větším rozsahem ohnisek a větším množstvím manuálních funkcí, ale pořád jen kompakty. Bezzrcadlovky, nebo jak se tomu vlastně říká, jako jsou olympus PEN a tomu podobné už jsou kvalitnější, ale ostření mají pořád relativně pomalejší a hlavně v kombinaci s pořádnou optikou ztrácí i svojí výhodu v relativně menší rozměru. Mimo to se často dost blbě drží a ač se to zdá jako blbost, řekl bych, že je to taky hodně podstatné. Při váze dobré optiky je pevný a pohodlný grip prostě důležitý.
((trošku of topic: dlouho jsem uvažoval že bych ke svému zrcadlu pořídil nějaký rychlý kompakt, rychlý ve smyslu světelnosti - takže jsem si podržel v ruce panasonic lx3, canon s90 a samsung ex1 a tedy dost bída, léta zvyklý na dobrý grip z velkých ultrazoomů - OlY 720, pan FZ50 - a ze zrcadlovek - NIKON D40x a D90 - mě zhýčkal natolik, že mě z toho kompaktu za minutu braly křeče :))
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 1. 7. 2010 10:50

dropsyy to čo mu sa hovorí hlbka ostrosti a rád s nou pracuje každý majitel DSLR, vidia niektorý ludia vlastniaci kompakt ako pokazené rozmazané foto...
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 1. 7. 2010 12:58

Musim souhlasit s pufkom. Ono to hrani si s z hloubkou ostrosti neni vzdycky vyhra. A zejmena zacatecnikum muze prinest vic neostrych fotek, nez je zdravo. Proste u DSLR/EVIL zalezi na presnem zaostreni podstatne vic, nez u kompaktu, kde to vylozene staci i odhadem a +- pul metru (od urcite vzdalenosti) neni vubec zaden problem.

Ja treba na fotaku (kompaktu) pouzivam bezne Snap mod, kde je pevne nastavena ostrici vzdalenost. Diky velke hloubce ostrosti, mam vetsinou ostre vsechno, i kdyz treba nejsem presne v te Snap vzdalenosti lae nejakeho puld metru bliz nebo dal. Se zrcadlovkou (a zejmena kdyz ubude svetlo a foti se na plnou diru) je mala hloubka ostrosti cast docela prokleti. Jakmile clovek potrebuje odfotit nejakou skupinku, ktere neni presne v rovine ostrosti, tak bude pulka lidi ostra a pulka neostra, prave diky male hloubce ostrosti.

Mala ukazka, aby si to lidi neznali veci dovedli predstavit...
Tohle je focene kompaktem se senzorem 1/1.7", jako ma G11, S90, nebo EX1. V mem pripade GRDIII:
_1070446_sm.jpg
21mm, f1.9, 1/24, ISO400

A tohle je focene APSC-ckem GXR A12 50mm.
4463801567_15e4bebd00_o.jpg
50mm, f2.5, 1/42, ISO3200

Neni to prilis fer srovnavat 21mm a 50mm. Ale je tu dobre videt, ze diky malemu senzoru (a tedy mensi HO) jsou (skoro) vsechny postavy ve scene ostre, i pri pouziti f1.9. U APSC bych potreboval hodne priclonit, abych mel vsechny 3 ksichty ostre. Nastesti to takhle vyslo i takhle celkem fajn, ale nebyl to zamer! Jenze uz tak jsem byl na ISO3200 a kdybych priclonil, uz bych to neudrzel! Takze mi cele zlate APSC v tomto konkretnim pripade moc nepoholo, i kdyz to ISO3200 vypada vic nez dobre. Ale co z toho, kdyz mam ostry jeden ksicht ze tri? ;) Proste ne vzdy je velky senzor vyhra, zalezi podle situace a zameru.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pikachu 1. 7. 2010 14:40

Nevím o čem vy dva poslední absolutně mluvíte,ale třeba se to časem doučím...a absolutně nesouhlasím s tím,že fotky,které lezou ze zrcadlovky jsou na první pohled horší..se zrcadlovkou už jsem fotil,sice jsem měl přednastavený věci od člověka co tomu rozuměl,alei tak je kompakt v tomhle 100 let za opicema,moje nafocené fotky jsem fotil i svým kompatkem i tou zrcadlovkou(sice to byla nějaká za 75k),možná že ta cena hraje taky roli,ale na to,abych se to naučil mi zatím stačí ten Nikon D5000 v základní verzi(12k),pokud mě to chytí a půjde mi to dobře,tak si koupím něco jak má strejda a pokud se to nenaučím,tak skončí v šuflíku a budu fotit dál kompaktem.. :)
EDIT: Ještě bych se chtěl zeptat,myslíte si,že někdy foťák může udělat takovou fotku(lepší) než co vidí lidský oko? Jestli třeba někdy bude fotka hezčí než pohled?
pikachu
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků