Canon EOS 550D pro začátečníka?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod senad 23. 6. 2010 16:12

Ahojte,

rád bych se zeptal, resp. informoval o vhodnosti zrcadlovky Canon EOS 550D, který bych si chtěl pořídit. Ale jako úplný začátečník (co se týká zrcadlovek, tu jsem držel jednou v ruce - a když říkám držel, tak myslím jen držel :) ) si nejsem, zda by to spíše neuškodilo, než pomohlo. Chtěl bych to hlavně používat na fotky přírody, míst a podobně, často by se jednalo o lokace se špatným osvětlením, tedy i večer. Také plánuji natáčet nějaké snímky - videa, které jsem z 550D viděl, jsou opravdu úžasná. Jen jde o to manuální ostření...

Děkuji za pomoc.
senad
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 23. 6. 2010 16:35

Ano, řekl bych, že prakticky každá zrcadlovka je vhodná i pro začátečníka.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod senad 23. 6. 2010 20:41

Děkuji za odpověď. V těch objektivech se právě vůbec nevyznám, tak se rovnou zeptám - bude pro začátek stačit objektiv setový?

Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli vás nenapadá způsob, kde by se dala v Brně 550ka vyzkoušet ( a teď nemyslím jen si ju chytnout do ruky :) )

Děkuji.
senad
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 6. 2010 21:03

Na začiatok bude setový objektív určite dostatočný - ak nevyžaduješ veľké priblíženie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pufko 23. 6. 2010 21:33

stačiť bude po optickej stránke, ale pravdepodobne nie po rozsahovej, neviem podla mna 3x zoom je na dnešnú dobu príliš málo...
Odporúčam ti, si niečo naštudovať o zrkadlovkách, pretože všeobecne platí že kúpou setu anvestície iba začínajú , a tá celkom prvotná (telo + setové sklo), býva zanedbatelná voči zvyšku príslušenstva , ktoré si užívatel časom dokúpi !!!
Naposledy upravil pufko dne 23. 6. 2010 23:35, celkově upraveno 1
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 6. 2010 22:08

Stačí seťák a je to pro začátečníka v pohodě. Případně lze doporučit D5000, která vede uživatele fakt za ručičku.. (seťák též ujde).

V podstatě každá "základní" zrcadlovka je dost snadná na focení..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 6. 2010 08:21

Osobne by som Canony zaciatocnikom neodporucal.
Spravaju sa dost neintuitivne (napr: prepnutim z automatickeho modu na poloautomaticky sa prepne aj metering, co ma podstatny vplyv na vysledny zaber), takze zabery byvaju casto zle exponovane (najcastejsie prepalene).
Takisto logika expozicie je nastavena na priliz nizke citlivosti (alebo priliz vysoke clony), takze amateri ktory este nemaju stabilne ruky casto vyprodukuju roztrasene zabery (ani stabilizator nepomoze). Vacsina Canonistov preto pouziva manual, na co treba trosku skusenosti.
Takisto JPG z 550D je dost nemastny/neslany (tie predtym boli zase prekontrastovane/presaturovane), takze vacsina z nich pouziva dalsie programy na spracovanie RAW.

Zacinajuci canonisti sa potom zvycajne stazuju ze ich zabery su horsie ako tie z kompaktu (u inych znaciek som si to nevsimol).

video z velkych chipov nie je az taka super vec ako to vyzera na prvy pohlad...

> bude pro začátek stačit objektiv setový?
Ak si doteraz fotil s kompaktom s 5x zoomom (a viac) tak urcite nie.
Takisto nie ak pozadujes 100% kvalitu.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 24. 6. 2010 08:48

Ano, je to tak, 9 z 10 bratrů dosvědčí :tleskani :mrgreen:
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod senad 24. 6. 2010 12:45

Tak bratři, teď fakt nevím :-D Jako chuť učit se mám, to rozhodně, i za cenu toho, že by to nebylo úplně ideální na začátku, ale to co mi tu říkáte není zrovna povzbuzující...

Jinak ještě k tomu obejtivu - nebylo by možná tedy lepší přikoupit k tomu objektiv Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS ... ?
senad
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod evilda 24. 6. 2010 13:05

Toto by ti mohlo do začátku hodně pomoct
http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova ... vysvetlit/
:-)
evilda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TG007 24. 6. 2010 14:48

Bratrům bych věřil, mají s tím vlastní zkušenosti :-) Pro ně je zrcadlovka nad jejich síly. Netuším proč ti nedoporučil PEN :-) Jen lituji toho, kdo si od nich nechá poradit.
Je jedno čím fotíš, důležité je jak.
TG007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 24. 6. 2010 15:25

Tady je ta kniha zadarmo - skoro..

www.fotoroman.cz
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 24. 6. 2010 17:14

Ganec
Prepnutím z automatického režimu, ktorý má nastavený metering na pomerové meranie od výrobcu napevno, na poloautomatický program, može nastať zlá expozícia , ak tam má nastavené bodové meranie. Neviem ako ostatné značky, ale tam to bude asi podobné. Automatické režimy majú parametre, ktoré sa dajú meniť osekané na minimum. Može za to Canon, že sa dostane do rúk babráka?

Logika expozície. Ak máš na mysli tie programy pod ikonami, tak tie majú vačšinu parametrov nastavené od výrobcu. Kto fotografuje makro, určite nebude fotografovať na programe s kvetinkou, krajinu na programe s kopcami atď. Tie sú tam pre tých, ktorí majú kompaktné myslenie. Týmto sa nechcem dotknúť slušných majiteľov kompaktov. Tí ktorí vedia ako fotografovať fotografujú na poloatomatické , alebo manuálne programy. A nielen majitelia Canonov, ale aj Nikonov, Sony, Pentaxov a dokonca aj Olympusov.

Jasné že fotky začínajúcich zrkadlovkárov nie sú tak "kvalitné" ako z kompaktu, ale záleží iba na fotografovi, ako rýchlo sa naučí so zrkadlovkou pracovať a ako ich doladiť v PC. To platí aj na ostatné značky. Kúpou Olympusu PEN sa fotografickým géniom nestaneš.
Ty ako majiteľ Olympusu nepoužívaš programy na úpravu fotiek, alebo RAW??

Senad
Samozrejme 550 je na začiatok dobrý fotoaparát. Ak ho nekupuješ v nejakej akcii v sete, tak ti na začiatok stačí seťak. Po čase uvidíš, či potrebuješ teleobjektív, v akej kvalite, aké príslušenstvo. Vlastníctvo zrkadlovky neznamená bezhlavé nakupovanie vecí, ale kúpiš to čo potrebuješ, alebo ti uľahčí fotografovanie.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 24. 6. 2010 17:56

Dlabej na rady, kup si co srdce a peněženka ráčí a prostě začni fotit. Ono se to poddá. Pokud si někdy fotil aspoň kompaktem, tak to není až tak jiný.. čim déle to budeš dělat a koumat na netu, tím lépe ti to půjde.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pan Kája 24. 6. 2010 19:15

Ganec: Ach, proč to stále napadání Canonu. Také jsem, jako tvůj bratr, objevil kouzlo zrcadlovek právě s 500d. Přesto mi dělá problémy chápat některé tvé narážky jako opakované ukázky fota, kde tento stroj rozmazal červené polstrování, fotku rozmazaného kopce...končíc stálým poukazováním na přesaturované snímky (já s tím nikdy problém neměl, ale i kdyby, není nejmenší problém toto rychle a napevno změnit v menu)

senad: Za sebe mohu prohlásit, že, co se ovládání týče, byl jsem příjemně překvapen a nedělalo mi po přechodu z EVF nejmenší problémy. Mě ani mému okolí. Takže myslím, že i 550d nebude začátečníkovi dělat problémy.
Ostatně, ani u konkurence neočekávám nějaké větší problémy. Zajímavé stroje jsou třeba od nikonu d5000, či lepší d90.
Záleží hodně na objektivech...setový objektiv může být na spoustu situací dostačující, ale pro horší světelné podmínky bych vybral světelnější model (cca F 2.8 níže). Vlastně, velkou část investice, ne-li tu hlavní, tvoří často právě objektivy.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků