Samsung EX1 nebo Canon G11 + karta

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod em.tom 19. 6. 2010 16:19

Ahoj, vím, že jsem tady už jedno podobné vlákno měl, ale chtěl bych vás poprosit o jednu (a tentokrát poslední) radu. Minule jsem řešil, jestli pořídit Canon G11 nebo něco jiného. Došlo ale k odkladu nákupu a co čert nechtěl... na trh přišel Samsung EX1. Po tom, co jsem pročetl bych rád věděl, jestli pro amatérské focení v interiéru a nějaké věci venku (např. dovolené) stojí příplatek za Canon G11 za to.
Nakolik jsem je porovnával, má Canon nad Samsungem převahu v optickém hledáčku, větším zoomu a hořčíkovém těle.
Samsung má výhodu v lepším displeji, světelnějším objektivu a ceně.
Další věci posoudit neumím a chtěl bych radu od vás.
Budou fotit hlavně rodiče, počítám, že budou chtít spíš kvalitní automatiku a co nejlepší výsledek s minimálním fotografickým úsilím. Na druhou stranu nechcou už fotky, co lezly z Olympusu u700. Jsou zašuměné a chybí mu citelně optická stabilizace, hlavně při focení uvnitř.
Nakonec bych byl rád za tip na nějakou rozumnou kartu o kapacitě 8 GB. Mně padla do oka tahle http://www.mironet.cz/8-gb-apacer-secur ... +dp108771/ . Poradíte jinou, lepší, nebo mi ji doporučíte?

Takže v kostce:
1) V jaké situaci bude Canon G11 lepší, než Samsung EX1?
2) Stojí cca 2 000 příplatek za funkce a možnosti, které nabízí Canon?
3) Vhodná karta o kapacitě 8 GB

Díky za rady.
HP Elitebook 8440p + Intel 320 80 GB = Silent power in the package made of magnesium and aluminium :-)
em.tom
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 19. 6. 2010 20:07

1) Napriklad kdyz potrebujes delsi zoom, pripadne pokud se chystas fotit sekvenci nebo bracketing do RAWu. EX1 to neumi.

2) Podle mne ne. Nic az tak extra nenabizi. Na pouzitou velikost senzoru je na muj vkus prilis velky, tezky, ma malo svetelny objektiv a na to, ze zacina "az" na 28mm, to taky neni zaden zazrak.

3) Jakakoliv slusnejsi znacka SDHC class 4, pripadne class 6. Ten class 6 hlavne pokud se chystas fotit do RAW.
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod decibel 20. 6. 2010 07:46

G11 má ostrejší obraz kvoli objektívu...
(EX1 by som porovnával s S90, - to by bolo fair)
G11 má lepšiu batériu
G11 má zabudovaný ND filter v objektíve - fasa na foteie vody a krajiny apod.

S veľkosťou je G11 s EX1 dosť porovnateľná - IMHO su to rovnake hebeda..

Aj samsung je hodne dobrý, no na G11 nemá ani obrazom ani rýchlostou fotenia do RAW, porovnával by som ho fakt s Canon S90. K Samsungu urcite dokupit rezervnu baterku.
Canon EOS 5D MkIII, 24-70/2,8L, 70-200/2,8L, 35/1,4 Sigma, 50/1,4 Sigma, 85/1,8 Canon, 100/2,8 Macro

OM-D E-M10, 14/2,5 Panasonic, 20/1,7 Panasonic, 45/1,8 Olympus, 40-150/4-5,6 Olympus, (na backup + zábava)
viacej na: http://jozefpeniak.blogspot.com/
decibel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 6. 2010 15:25

EX1 odstranuje aberaciu uz vo fotaku (za ktoru bol G10 voci LX3 dost kritizovany .. a on ma ten isty objektiv), takze objektiv sa moze zdat aj lepsi. Schneider kreuzenach objektivy vie .. a jednoduhsie je spravit kvalitny 3x zoom ako 5x zoom.

ND filter je len na nahradu vyssej clony. Maju ho zvacsa tie najlacnejsie modely. Nechapem to nadsenie...
Asi si si to pomylil s polarizacnym filtrom.

G11 ma seriove snimanie 1.1 fps (aj ked chip by mal zvlada viac) .. to ma byt akoze rychle?

-- 20. 6. 2010 16:41 --

ale s velkostou/hmontnostou mas pravdu .. rozdiel je len 50g (btw: E-PL1 + pancake 17mm vazi len 30g viac ako G11) .. no G11 je aj tak sirsi...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 20. 6. 2010 15:51

U laciných foťáků je ND filtr náhradou clony, u G11 jejím doplňkem...já osobně bych ho využil málokdy, ale koho baví fotit např. tekoucí vodu, tomu se bude hodit.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod em.tom 22. 6. 2010 10:54

Všem moc děkuju za rady. Nakonec jsem objednal Samsunga. Kdyby o něm někoho něco zajímalo, klidně může napsat a já se pokusím zodpovědět.
HP Elitebook 8440p + Intel 320 80 GB = Silent power in the package made of magnesium and aluminium :-)
em.tom
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 6. 2010 13:00

Ganec píše:ale s velkostou/hmontnostou mas pravdu .. rozdiel je len 50g
Kolko vazi EX1?
Podla dpreview je to 356g, co sa mi zda(lo) az priliz moc.
No v tomto porovnani s LX3 pisu ze len 210g...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jmatus 22. 6. 2010 20:28

To jsou nesrovnatelné fotoaparáty, G11 je absolutní špička v kompaktech a Samsung je je tak o dvě třídy horší. Ale je určen primárně pro tvůrčí fotografii v rámci možností nastavení. Takže si uvaž co se bude fotit, kdo to bude fotit a co od těch fotek očekává. Co se týká karty tak jedině class 6 nebo vyšší, děla se i class10 a nejsou tak drahé.
No fish, no girls, no future.
jmatus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 22. 6. 2010 22:59

EX1 o dvě třídy horší než G11? Leda tak z hlediska rozsahu objektivů.. jinak nikde. Zrovna dneska sem na EX1 koukal v obchodě, pěkná hračka, na kompakt dost slušná.

Co se výstupní kvality týká, tak sem viděl fotky z obojího a G11 mi přijde jako klasicky vyhypovanej foťák. EX1 je pro běžné focení na kratší vzdálenosti lepší.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod odklizec 23. 6. 2010 07:23

Demonius, jakkoliv mi G11 nesedi uz jen kvuli svoji velikosti, co do funkcni vybavy se ma EX1 jeste dost co ucit! Jako clovek zvykly zdimat z kompaktu maximum se obavam, ze EX1 jeste neni ten pravy model "skoro dokonaleho" kompaktu. Ale kdybych se rozhodoval mezi G11 a EX1, EX1 by to vyhral pro svou velikost a podstatne svetelnejsi objektiv. Ovsem pri srovnani s LX3 uz by to mel tezke. Maximalne by mohl zazarit vyvazenim bile, ktere je u LX3 stale problem. Ale tento problem se tyka jen JPEG, takze mne osobne by to netrapilo ;)
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Adam 23. 6. 2010 20:11

ND filtr by se určitě hodil, ona závěrka 1/1500s je malo, stejne jako max. clona 6.neco (ktera navic kvuli difrakci ztraci kvalitu).

G11 mi ale celkově přijde horší v několika dost podstatných věcech - světelnost, rozsah, nevýklopný displej ... U EX1 se mi začíná dost líbit SmartRange (HDR ve foťáku) - má G11 něco takového?

Jinak LX3 má několik zajímavých vlastností, nejvíc mě asi zaujala možnost změnit formát obrázku na širokoúhlý - a to tak, že pixely skutečně přibudou, nejen, že se to ořeže. To by se mohlo rozšířit i do jiných značek. Někde jsem ale viděl testy a LX3 na vyšších ISO víc šumí, to je pro mě docela důležité ...
Adam
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Slavek69 1. 7. 2010 01:10

EX1 mám už cca 2 týdny a fotí dokonale. Jediný problém, který prozatím vnímám, je nedostupnost předsádek a filtrů. Včera ho měl v ruce profík, fotograf z četky, který to dělá už od dob dávno minulých, a velmi ho chválil. Domnívám se, že se jedná o to nejlepší, co je v součastnosti na trhu s kompakty k mání.
Slavek69
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maročan 1. 7. 2010 07:51

Osobně co jsem viděl fotky, tak jsem byl z výstupu Samsungu hodně zklamaný. Papírově to vypadá jako vážný konkurent G11 a LX3, ale na výstupu je to konkurent běžných kompaktů.

Vůbec se mi výstup nelíbil (strašně patlá detaily), osobně bych o něm vůbec neuvažoval. Spíš bych volil G11 s ohledem na univerzálnost nebo LX3 s ohledem na velikost. LX3 mám už dlouho a můžu jen doporučit.

LX3 na ISO 400 vážně už docela šumí, ale zachovává strašně detailů, protože strašně málo odšumuje. Nemám s tím problém, ale ISO 800 a víc už je na prd.
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků