Poraďte prosím foťák do 8 tis.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 2. 6. 2010 10:16

Zdravím Vás všechny, sháním foťák nejlépe okolo 8 tis pro běžné focení. Příteli se zalíbil CANNON POWERSHOT SX20IS, odpovídá cena jeho kvalitě nebo byste mi doporučili jinou značku? Mě by se líbil i dotykový Sony Cyber-Shot DSC-TX1, ale ráda si nechám poradit v co nejlepším poměru cena/výkon. Vždy jsem chtěla zrcadlovku ale za 8 tis to myslím nemá cenu... :roll:
Mockrát díky!!!
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 2. 6. 2010 11:55

Mischelinka, 8tis. uz je celkem slusny rozpocet. Ja si myslim, ze za to by se dala poridit i nejaka levna zrcadlovka, se kterou budes mit kvalitu fotek mnohem lepsi, nez s jakymkoliv kompaktem. Jedine co by te mohlo casem otravit, je velikost, ktera te asi driv nebo pozdeji zacne stvat. Ono se to proste, na rozdil od kompaktu, neda nosit vsude.

Pokud uvazujes nad kompaktem a mas na to 8000, tak bych ti doporucil podivat se napriklad na Canon S90, nejnovejsi prirustek Samsung EX1 nebo Panasonic LX3, ale ten stoji novy kolem 9-10tis. Tyhle kompakty maji o kus vetsi senzor nez tebou zmineny Sony nebo Canon a diky svetelnym objektivum, umoznujou fotit i za horsich svetelnych podminek s mensim ISO a tim padem mensim sumem. Navic maji programovou vybavu, srovnatelnou a v leccems i prekonavajici levne zrcadlovky. A kdyz te to chytne, casem si treba poridis zrcadlovku nebo bezzrcadlovku? ;)
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 2. 6. 2010 12:35

Canon S90 nejspíš.

http://digiarena.zive.cz/Canon/Canon-Po ... fault.aspx
http://www.digimanie.cz/art_doc-A8F00C2 ... ight=0,S90

Zrcadlovka je fajn, ale výbavu za osm tisíc nepořídíš - i kdybys pro začátek vzala něco z bazaru, za dva roky se ohlédneš a zjistíš, že jsi v tom už utopila třicet nebo i padesát tisíc. Zrcadlovku bych doporučil jen tomu, kdo ví, že ji potřebuje a je ochoten platit. V podstatě totéž se týká bezzrcadlovek (Olympus a Panasonic micro 4/3 systém, Samsung NX10, Sony NEX-3, NEX-5).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr1968 2. 6. 2010 16:24

Ale píše pro běžné focení :D Takže třeba Samsung EX1 o<:)
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom4-8 2. 6. 2010 18:21

Zrcadlovka je pro takové lidi zbytečnost, spíš přítěž. Fotky z toho lezou přeci jen na první pohled horší, než z kompaktu, který si snímek ihned po expozici dobarví, doostří a nevím co všechno. A jinak ty dotykové foťáky bych nedoporučil. Ovládání je velmi nepohodlné pomalé.
Tom4-8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 9. 6. 2010 11:27

Kdysi jsem vybírala foťák a věděla jsem o nich aspoň základ, ale papír, na který jsem si psala poznámky už asi nenajdu. Pamatuju si ale, že snímač je lepší 1/1,8 než 1/2,5 je to tak? A že světelnost F 3,5 - 4,3 není zrovna nejlepší a menší číslo určuje světelnost při nepoužití zoomu a to druhé číslo je světelnost při maximálním zoomu, říkám to správně? Proto našim starým foťákem, když něco přiblížíme je fotka tmavá i za světla :roll: tak a to už je vše co vím :-[ na co bych se ještě měla zaměřit?
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 9. 6. 2010 12:18

:) Pamatujete si hodně.

Co se velikosti chipu týká, tak vítězí myslim Ricoh GXR A12 s APS-C chipem a pevným 33mm (50mm ekvivalent) objektivem. I kvalita výstupu je velmi slušná, ale lidem může vadit že objektiv nemá zoom.

Kompromisem je třeba Panasonic LX3, který má zoom (ale malý rozsah) a současně poměrně velký senzor. Fotí opravdu slušně.

Další podobná hračka je Samsung EX1, což je opravdu velmi povedený kompakt.. sice senzor není největši (1/1,7" - skoro jako Panasonic), ale moc to nešumí. Nu a světelnost je skvělých 1,8 až 2,5. Čímž překonává prakticky všechny kompakty.

Všechny jmenované jsou rozhodně hodně kvalitní kompakty i pro náročnějšího uživatele. Bohužel když to porovnáte se zrcadlovkou, tak na ní nestačí ani jeden. :) Tedy kromě Ricohu, ten v onom pevném provedení je na stejné úrovni. Jen je tam problém právě s tím, že to nemá zoom..
Naposledy upravil Daemonius dne 9. 6. 2010 12:19, celkově upraveno 1
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 6. 2010 14:09

Hlavne si rozmysli co chces fotit .. ak lastovicky, tak potrebujes velky zoom. Ak chces mat fotak stale pri sebe, tak to nemoze byt ultrazoom, skor cosi malicke (napr. ta TX1). Ak fotis moc na dennom svetle (kde je zvycajne velky kotrast) tak sa pozri po modeloch co podporuju HDR. Ak chces fotit bez blesku v miestnostiach tak sa pozri po modeloch s dobrou svetelnostou. A podobne...

Kazdy fotak je navrhnuty na konkretnu prilezitost .. su aj take co "chcu mat vsetko v jednom" .. no zvycajne potom dobre nezvladaju takmer nic.

-- 9. 6. 2010 15:26 --

Daemonius píše:Všechny jmenované jsou rozhodně hodně kvalitní kompakty i pro náročnějšího uživatele. Bohužel když to porovnáte se zrcadlovkou, tak na ní nestačí ani jeden. :)
Vdaka svetelnosti musi zrkadlovka so setakom pozuit 5x dlhsi cas ako EX1 .. teda tam kde EX1 ma ISO 400, zrkadlovka musi pouzit ISO 1600 .. az o tolko lepsie zrkadlovky nie su...

EX1 ma este celkom dobry Schneider-kreuznnach objektiv a koriguje chromaticku vadu .. teda aj opticky je na tom lepsie ako lowendy od Canonu (ktore CA nekoriguju) a podla merani rozlisenia na imaging-resource (ci kde) setak ku D5000 tiez nie je bohvieco (no Nikon aspon CA opravuje).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 18. 6. 2010 08:52

Ahojky, tak už máme vítěze :-) je jím Samsung EX1/TL500, jen jsem se chtěla zeptat, mám doma ve starém foťáku SD kartu, bude s ní foťák fungovat? U tohoto Smasungu je uvedena karta SDHC, ale to je snad jen nějaká rychlost nebo tak, ne?
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 18. 6. 2010 08:59

Určitě umí i SD. A kdyby ne, tak karty jsou dnes už levné. SDHC je novější verze s jiným souborovým systémem (FAT32 místo FAT16), který umožňuje používat větší kapacity.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 18. 6. 2010 09:10

Možná, že už i ta, co mám doma je SDHC :-) moc děkuji za vysvětlení! ;-)
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar



Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků