Canon EOS 450 D nebo Canon EOS 500D

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 5. 2010 23:13

Cheta, FYI: 1000D ma horsie zaostrovanie (stredovy bod) ako 450D.
(550D ma to iste zaostrovanie ako 500D a 450D, v tomto nepokrocili)

Katka, je dost zvlastne vytvarat nove vlakno ked podobna diskusia je v plnom prude .. no mozno mas dovod preco prave tieto 2 modely .. prezradis?
Mozes od niekoho kupit? Daroval ti niekto objektiv a tieto 2 modely su maximum co si ochotna investovat do tela? Alebo v predajni cez ulicu maju len tieto 2 vedla seba vo vyklade? Mas Canon kompakt a tak chces zostat u tej istej znacky no cena za 550 je uz pre teba vysoka?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod katavit 16. 5. 2010 09:47

Cheto díky za odpověď.Můj známý mi právě doporučuje 500D.
Ganec, myslím, že vlákno už nebudem řešit. :-D
Vyhlídla jsem si 450D, ale 500D je už novější . No a asi nejzásdnější rozdíly:
rozdil ve velikosti cipu
rozdil v procesoru (tam je to pry velmi podstatny rozdil, v 500D je nejaka uplne nova generace)
rozdil v nahledovem displeji (tam je to taky dost zmena).
no a videosekvence , ale to opravdu nepotřebuju.Máme Hull HD v kompaktu. 550D už né, to jsou další 2 tisíce.
Jde mi o to, abych si pak nevyčítala, že jsem si nepřidala cca 2 tisíce a nekoupila 500D, protože určitě jiné tělo kupovat v daleké budoucnosti nebudu( teda aspoň myslím). :-D
V objektivech mám jasno, pevná 50, a sigma 17-70mm f/2,8-4 DC Macro,- už tu novější.
Chtěla jsem než se vydám do obchodu osahat, nabrat aspoň trochu informací, aby mi prodejce necapal něco jiného. :pozor
katavit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod identit4 16. 5. 2010 10:18

Velikost čipu je u obou přístrojů naprosto shodná. 500D má na něm akorát namačkáno víc světločivných buněk což znamená, že oproti 450D je trochu horší při vyšších citlivostech. 550D má sice ještě větší rozlišení (bohužel), ale čip je řešený trochu jinak, takže při vyšších citlivostech je lepší, než oba předchozí modely.
Pokud budeš fotit do jpeg, pak asi pro tebe asi novější obrazový procesor v 500D význam má. Já osobně používám výhradně formát raw a tam je rozdíl mezi 450D a 500D v podstatě bezpředmětný.
Co se týká displeje, tak jsem používal 400D a 500D a popravdě mi ten horší displej na 400D ani nijak nevadí.
Každopádně si myslím, že neprohloupíš ať už si vybereš 450D nebo 500D.
Zauvažuj ještě, jestli tu pevnou 50 opravdu využiješ. Já jsem ji, jako ostatně asi mnoho lidí, taky k novému tělu koupil, ale časem jsem přišel na to, že kvalitou mi v naprosté většině stačí i tamron 17 - 50 f2.8, který to ohnisko též pokryje a pevný objektiv využívám opravdu hodně málo. Být tebou, tak bych s koupí té 50 počkal až když zjistíš, že ti jen sigma nestačí.
identit4
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 5. 2010 11:02

Ak ti niekto v dnesnej dobe doporucuje prave 500D, tak sa bud chce zbavit tej svojej a predat ti ju, alebo nema ani sajnu o sucasnej ponuke fotakov.

Predavac ti bude argumentovat:
"kup si 550D, ja som s nou spravil zaber na ISO 3200"
(to som zazil ked som siel bratovi kupit objektiv na jeho 500D)

aby si este viac bola v obraze ohladom vacsieho chipu:
- to je jednoznacne zrkadlovka vs kompakt (asi 8x)
- hovori sa to o APS-C (Nikon, Sony, Pentax, Samsung & Canon) vs 4/3 (Olympus, Panasonic), co to je len asi o 1/3 mensie

No rozdiel medzi APS-C a 4/3 (miro 4/3) nie je az taky priepastny:
Canon 550D ma tak isto velke pixle ako sucasne Olympusy a Panasonicy
Ak by sa malo jednat o skutocnu velkost chipu, tak Canon ho ma vlastne najmensi z APS-C, no to uz nikto nespomina lebo ten rozdiel je minimalny

-- 16. 5. 2010 12:26 --

co sa tyka procesora:
500D a 550D maju Digic IV (450D ma Digic III), ktory bol uvedeny v septembri 2008 v modeli 5D mk II.
Odsumuje osobitne farebny sum (ten neprijemny) a svetelny. Odvtedy kazdy vyrobca pouziva cosi podobne .. uz to nie je ziadna vynimka .. Digic IV je vlastne najstarsi procesor v novych fotakoch.
Predpokladam ze v septembri na Photokine uvedu cosi nove, kedze ich uz konkurencia (Pentax, Sony, Nikon) mierne prekonava (aj ked asi v tom ze im staci odsumovat menej megapixlov)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TG007 16. 5. 2010 11:52

Ganec - koukám, že jsi se sám pasoval do velkého znalce co se týká sucasnej ponuky fotakov. Netuším jestli někdo věří tvým pohádkám, ale pokud se takový hlupák najde tak ho lituji. Co se týče velikosti APS-C čipů tak mezi jednotlivými výrobci jsou rozdíly a jsou opravdu nepatrné, ale ¨rozdiel medzi APS-C a 4/3 (miro 4/3) nie je az taky priepastny¨ je propastný a hodně. Canon 450, 500 či 550 strčí tvůj PEN do kapsy. Ještě pro názornost by jsi sem mohl dát některé tvé fotky z 500 ať je vidět jaký jsi opravdu odborník. A hlavně ty ¨Panasonicy¨ by jsi měl ještě trochu poladit nějak ti to nejde :-)
Je jedno čím fotíš, důležité je jak.
TG007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 5. 2010 12:19

- to LCD si v predajni radsej pozri .. fakt ma vacsie rozlisenie .. co by ani mna nepresvedcilo, no teba moze
- 50-ku mozes dokupit hocikedy .. odporucam ti ju najprv vyskusat .. brata nazaujala lebo pre nu nenasiel vyuzitie (priliz "daleka" na bezne pouzitie) a nema stabilizaciu (v lowlight svetelnost setak dobehol stabilizaciou)

PS: aby to neznelo tak pesimisticky .. mnou zmienovane rozdiely su tak minimalne, ze si ich vacsina ludi na vyslednych zaberoch nevsimne .. nech uz si kupis hocico, urcite budes stastna, spokojna so zvysenou kvalitou oproti kompaktu.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 5. 2010 14:01

TG007 .. fotil si vobec niekedy zrkadlovkou?

Posobis dojmom:
- majitela Canon kompaktu, ktory tuzi po zrkadlovke, no nemze si ju dovolit
- nedavno objavil manualne mody .. a po precitani 5 tokov stareho "navodu" neveri ze sa da fotit aj inak
- kedze volakto povedal ze Canon je najlepsi .. a nasiel si aj recenziu kde to tvrdil niekto iny (o spracovani sumu), takze to musi byt pravda
- z clanku o stabilizacii si zobral len to ze ked sa foteny objekt pohybuje, tak stabilizacia nepomoze
- volakde si cital ze APS-C je velky a 4/3 maly chip

a teraz je absolutne zmeteny lebo volakto tvrdi ze:
- fotit sa da aj bez zrkadla
- volakto je spokojny aj s niecim inym, dokonca mu to vyhovuje viac
- ze fotit sa da veselo aj s cimsi inym ako s Canonom
- aj zrkadlovka moze produkovat zle zabery (horsie ako tie z kompaktu)
- aj zrkadlovky mozu sumiet
- s C500D a firemnym nastavenim fotaku nebudu niektore zabery OK
- objektivy bez stabilizacie mozu byt menej pouzitelne aj ked maju lepsiu svetelnost a kvalitu v recenziach
- Canon 7D a Panasonic GH1 ma taku istu velkost pixlov, niekto dokonca tvrdi ze GH1 ma lepsie farby

a preto:
- na kazdy naznak o nedokonalosti Canonu reagujes stylom: ved to nie je mozne
- alebo: to je preto lebo nevies fotit
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cheta 16. 5. 2010 14:28

Ganec, Ganec, ty si porad nedas pokoj.

Porad se tu do nekoho musis navazet. Zkus se zamyslet nad tim jak funguje fotografie, nad vsemi fyzikalnimi principy ktere vedou k tomu ze vysledna fotka bude takova jaka je a pak tu muzes neco pronaset.

Pevna 50 ma samozrejme krome nizke svetelnosti vyhodu v horsich svetelnych podminkach. Ale prave ta vyhoda ti da moznost fotit treba pri case 1/100 a zim zajisti nejen ze nebude obraz rozmazany kvuli tobe, ale take ty, ktere fotis nebudou rozmazani( a tu jak sam rikas je ti stabilizace a casi 1/8 s a delsi na dve veci).
Na druhou stranu ti to samozrejme prinasi dalsi vyhodu/nevyhodu v male hloubce ostrosti.

Add ty tvoje ostatni vyroky:
Fotit ze zrcadlovou ve firemnim nastaveni je vicemene hloupost a mozna i lenost, i kdyz to samozrejme jde.

Jinak co se tyce moji 1000D tak si pis ze ji znam dost dobre a vim co o ni pisu.
Cheta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tvrdasek 16. 5. 2010 14:37

nechcem zakladat dalsiu temu tak to hodim sem :

a keby ste sa mali rozhodnut medzi canonom 550 a panakom GH1 co by ste si vybrali? hlavne fotenie svadieb, koncertov a video, to su priority
tvrdasek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 5. 2010 15:18

na video skor GH1, ma na to aj optimalizovany objektiv (autofocus, zvuk stabilizacie, ...)

svadby:
- s bleskom asi 550D (bratova 500D robi s bleskom dobre foto), neviem ako je na tom GH1
- bez blesku nieco uplne ine: so stabilizatorom v tele a svetelnym objektivom

na koncerty:
- u GH1 sa vyklopny display moze hodit, aj mensia velkost/vaha objektivov
- k 550D mozes mat zas vacsiu ponuku teleobjektivov
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 16. 5. 2010 19:15

tvrdasek
Zrkadlovky majú výhodu pri fotografovaní pri available light, športe, fotenie akcii , fotení s teleobjektívmi, makro fotografii, kreatívnejšie sa pracuje s HO. Je väčší výber príslušenstva, kúpiš čo potrebuješ
Fotoaparáty typu Panasonic majú výhody vo funkcii video a kompaktnosti.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TG007 16. 5. 2010 20:22

Ganec - ano fotil jsem s různými značkami. A jak jsi na tom ty? Na rozdíl od tebe jsem schopen se zrcadlovkou udělat slušný obrázek což ty neumíš. V tom je mezi námi rozdíl. Pro tebe je jen kompakt s nastavením A. Co je na víc je nad tvé možnosti a asi i chápání. Děláš tady ze sebe odborníka a kopíruješ sem spoustu věcí co najdeš na netu aby jsi to doložil jak tomu rozumíš, ale opak je pravdou. A kopírovat sem něco co není z tvé hlavy to zvládne i průměrně inteligentní orangután.

¨- na kazdy naznak o nedokonalosti Canonu reagujes stylom: ved to nie je mozne¨ Nikdy jsem tady nepropagoval žádnou značku, vždy jsem jen reagoval na tvé hlouposti. Např.vlákno Nikon a vyvážení bílé, kde jsi opět nas.ral toho tvýho PENa apod.

¨- alebo: to je preto lebo nevies fotit¨ většina lidí co přecházela z kompaktu na DSLR měla stejné problémy jako ty. Jenomže oni se dokázali např. samostudiem dostat dál a teď fotí bez problémů. Jen ty jsi viděl chybu jen ve foťáku a v ničem jiném, chyba v tobě prostě není možná.
Reaguješ zde prakticky na vše i na věci o kterých nemáš ani páru, doporučuješ foťáky, které jsi většinou viděl pouze na obrázku a s jejich fungováním nemáš sebemenší praktické vědomosti a ani zkušenosti atd.
Pokud jsem tu někomu radil tak na rozdíl od tebe jsem s daným problémem měl osobní zkušenost a ne nic zkopírované, tak jak to tu praktikuješ ty.
Jak už jsem psal lituji ty co si od tebe nechají poradit. Prostě jsi jen další hlupák v řadě, který ze sebe dělá něco co není a v každé diskuzi je takových lidí spousta.
P.S. A co ty ¨Panasonicy¨už jsi je pořešil? Zkus to zadat do vyhledávače :-) a teraz jsi absolutne zmeteny co?
Je jedno čím fotíš, důležité je jak.
TG007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 5. 2010 22:05

TG007, preco kazdy tvoj prispevok zacinas tym, ze mi povies (roznymi slovami) ze neviem fotit a len ty jediny vies vsetko?

Dokazem urobit dobry zaber z hocicim .. neposudzuj ma podla prveho RAW zaberu co vysiel z bratovej zrkadlovky .. ten ma naozaj prekvapil (v takom pocasi robil dobre zabery aj BenQ za vtedy 3000 Sk) .. ze je roztraseny a prepaleny som zistil az v PC, na LCD vyzeral dobre.
Uz davno viem kde bol problem .. vies to aj ty?
(poradim: da sa to vycitat z EXIF-u)

- to nebolo vlakno o Nikone, ale vlakno o farebnom podani novych fotakov (teda WB), ze majitelka dala do nadpisu aj slovo Nikon bola jej vec...

- jediny realny rozdiel medzi PEN-om a zrkadlovkou je ze nema zrkadlo.
Expoziciu, WB, HO, RAW musis/mozes riesit presne tak isto ako na zrkadlovkach .. zaostrit musis takisto presne .. len sa nemusis trapit s tym ze zrkadlo ako mechanicka vec ti roztrasie zaber, ze zaostrovacie senzory kedze su mimo chipu sa mozu rozladit alebo nemusia sediet s objektivmi .. a podobne zbytocnosti

Ja by som so zrkadlovkou nemal problem, nemam ju lebo je pre mna zbytocne velka .. nechcelo by sa mi vlacit ju v dalsom batohu
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 16. 5. 2010 22:54

Ganec píše:. ze je roztraseny a prepaleny som zistil az v PC, na LCD vyzeral dobre.
Uz davno viem kde bol problem .. vies to aj ty?
(poradim: da sa to vycitat z EXIF-u)
- jediny realny rozdiel medzi PEN-om a zrkadlovkou je ze nema zrkadlo.

Informáciu o tom, že je záber prepálený vyčítaš z EXIFu? Tam sú údaje od času kedy bola fotka nasnímaná až po výrobné číslo fotoaparátu. Poraď mi ako z toho vyčítam, že tam je prepal. Keby si mal zapnuté znázorňovanie histogramu, alebo prepalov na displeji foťáku, tak to zistíš.
Tých rozdielov medzi PENom a zrkadlovkou je viac. Čas ostrenia, ktoré je vhodné na fotky typu usmej sa ideme sa fotiť. Zrkadlo roztrasie fotoaparát iba pri dlhších časoch a od toho tam je zdvihnutie zrkadla. PEN nemá zrkadlo, ale nemá nič, čo by pomohlo pri výbere snímku za slnečného počasie, teda hľadáčik. Čo vidíš , keď ti slnko svieti zozadu? A ďalšie veci. Skrátka ani PEN nie je dokonalý, nie je pre každého a na každé fotenie. Nemám problém s kompaktom, ale radšej sebou nosím zrkadlo.
Možno sa zhodneme, že každý si vyberie fotoaparát podľa toho, aký potrebuje.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 5. 2010 00:16

Z exifu sa daju zistit aj ine informacie ako expozicny cas/clona/ISO.
Ta podstatna informacia bola, ze bolo nastavene meranie expozicie podla stredu, nie celoplosne. Co to spravi s takym zaberom uz isto vies.

Hladacik ma E-P2, ak po nom velmi tuzis (vraj je skvely).
Inak nie je LCD ako LCD .. to co ma PEN ma sice mensie rozlisenie, no vraj je lepsie ako ostatne. Este som s nim nemal problem ze by som cosi nevidel. Pisu o tom aj na dpreview fore:
I had a G1 side by side with an E-P1...the G1 screen became useless to see anything in bright light The E-P1 remained visible. If you are indoors you will admire the extra detail in the G1/GF1. But I find the lower res does nothing to stop me composing or evaluating a shot.

> Čas ostrenia, ktoré je vhodné na fotky typu usmej sa ideme sa fotiť.
Praveze tu ma PEN vyhodu .. zapnes detekciu tvari a nemusis prekomponovavat.
Ono sa to nezda ale je to rychlejsie, pohodlne, naozaj to funguje a zaostri spravne...

na tmoliacu sa macku to nefunguje :-\ .. ale E-P2/E-PL1 ma tracking autofocus .. to uz by mohlo
(nastastie macky fotim malo)

Mas pravdu v tom ze zaostrovanie je na uplne inom principe .. ale aj tak v podstate ide o to, ze ci to zaostri spravne, alebo nie. Mal som na mysli ze ak chces dobry zaber, aj tak potrebujes koli vacsiemu chipu vediet podobne vedomosti. Riesit tie iste problemy.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků