Nikon D60 vs Sony DSLR-A100

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod k0sTi 23. 4. 2010 08:47

Zdravim, mam moznost kupit tieto dve zrkladlovky. Nikon za 300€ (este + stativ a dialkove) a Sony za 250€, oba fotaky so setovymi objektivmi. Co bude podla vas lepsia volba?

U Sony sa mi paci stabilizacia v tele ale nepaci zas trosku viac zrnenie uz na ISO800.
U Nikona je to mensie zrnenie ale zas stab. a AF (motor) v objektive a chyba mi tam troska AE bracketing.
k0sTi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 4. 2010 11:12

AE bracketing u digitalu...na co? chybici motorek AF pohonu bych neresil, vetsina objektivu uz maji pohon v tele. Spis bych prihlizel k budoucimu vybaveni, co bys rad za objektivy, treba takovou vybornou 35/1,8 u sony nenajdes, ale zase u Nikonu nenajdes beercan 70-210/4(nebo kolik to je). Jo a setak k D60 byl se stabilizaci(18-55 VR), ten je neskonale lepsi nez Sony 18-70.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 23. 4. 2010 11:40

Souhlasím, neřešil bych ani tak foťáky jako spíše objektivy. A ty jsou nesrovnatelně lepší u Nikonu. kromě 18-55 bych se zaměřil na 35 / F1.8 a 55-200 VR.

Tyto tři skla ti dokonale postačí na téměř cokoli. A mají motory, takže není nutné řešit jeho absenci v D60.
_DAVE_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 23. 4. 2010 12:34

ggrand píše:AE bracketing u digitalu...na co?


Na HDR. Mně by chyběl. Tím ovšem neříkám, že spoustě dalších lidí to nemůže být jedno.

Sony A100 opravdu nebyl moc povedený kousek a seťák 18-70 v provedení Sony taky ne (původní minoltí byl o dost lepší). Dnešní seťáky Sony sice šly kvalitou hodně nahoru a horší než ty od Nikonu už nejsou, ale to se na 18-70 nevztahuje, to byl šmejd.

Takže z těch dvou radši D60.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 23. 4. 2010 12:36

mam zkusenost, ze 18-55+55-200 lze lepe nahradit 18-105. Na 105mm je ten objektiv slusny a rozdil mezi 105 a 200 mm je maly/muze si pomoct vyrezy. Nemusis menit objektivy a hlavne ma 18-105 o 1ev lepsi stabilizator. Mel jsem vsechny 3 objektivy pohromade.

-- 23. 4. 2010 13:38 --

Pety: to se da udelat pri trose snahy klasickym pootocenim koleckem korekce EV, vim neni to tak rychle,pohodlne, ale ve skutecnosti to neni neresitelny problem
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 23. 4. 2010 12:39

ggrand píše:Pety: to se da udelat pri trose snahy klasickym pootocenim koleckem korekce EV, vim neni to tak rychle, pohodlne, ale ve skutecnosti to neni neresitelny problem


Jasně a nejlíp ještě ze stativu. Pohodlné jako bracketing to prostě není.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dropsyy 23. 4. 2010 13:00

z uvedeného určitě Nikon.
dropsyy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 23. 4. 2010 14:03

podle mě je AE bracketing zbytečnej... přece nastavím expozici na -0,7, pak 0 a potom +0,7... a je to
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod k0sTi 23. 4. 2010 15:08

diky za rady, no presne som to chcel na HDR ale predsa len vyzera celkovo ten Nikon ako rozumnejsia kupa :)

...jasne ze bracketing sa da riesit rucne ale z ruky sa urcite lepsie foti bracketingom, pri stative je to uz jedno
k0sTi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 23. 4. 2010 15:13

SkyHawkCZ píše:podle mě je AE bracketing zbytečnej... přece nastavím expozici na -0,7, pak 0 a potom +0,7... a je to


No pokud mas fotak na stativu tak mas pravdu ,ale s bracketingem muzes fotit napr. HDR i z ruky(s trochou stesti) ;-)

-----------------------------------------------------------------------------

k0sTi:

A co Pentax K100(K200) nebo OLY E510 ty maj jak stabilizaci tak i bracketing a nejsou tak orezany jak NIKON.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 23. 4. 2010 17:10

S dobrou stabilizací určitě.. i s relativně špatnou, já z ruky takhle odfotil docela hodně HDR i s G1 a to nemá zrovna super-stabilizaci ala Nikon/Canon. A soft to dokáže dát dohromady dobře..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lennyl_2 23. 4. 2010 20:04

braketing obcas vyuzivam, ked potrebujem dostat maximalny dynamicky rozsah (nehovorim o high dynamic range upatlanych fotkach),takze mne by chybal,je to pohodlnejsie,ako rucne fotit 3 alebo 5foto v serii a to nehovorim o panorame,kde treba maximalnu rychlost pri otacani na stative.

z tych dvoch moznosti,co si dal,tak skor ten Nikon
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flyee 23. 4. 2010 22:42

Zdravím. Mám Nikona D60. A od srpna 2009. Můžu ti napsat co mi na tom Nikonu vadí třeba ti to pomůže se rozhodnout.
Nikon D60 je hodně jednoduchá zrcadlovka, která nemá žádne pokročilé funkce. napřiklad nemá náhled hloubky ostrosti-to ale moc nevadí, předsklopení zrcádka-to mi celkem vadí, žádnej braketing-to se dá přetrpět, pak má všechny stupnice expozimetru naopak než všechny ostatní fotoaparáty (jako každej nikon zřejmně)-mám na mysli, že + je vlevo-to mě dost vadí, pokaždý točím na špatnou stranu. Dále k němu neseženeš drátovou spoušť, mám jen infračervenou, ale ta neumí namáčknout(navíc senzor je zepředu, jak mám foták na stativu tak musím mít ruku před dotákem jak pytel). Žádnej origo-battery pack, neorginální jsou a druhá spoušt(vertikální) se řeší infračerveně, takže zase nenamáčkneš. Nikon má jinou polohu snímače než ostatní značky, takže starý objektivy M42 můžeš použít jen přes redukci s čočkou. Při použití manuálních objektivů neměří expozici, Canon(Sony asi taky) ano. Poslední věc, ovládání zoomu má naopak, točí se na jinou stranu než u ostatních fotoaparátů. Funkce D-lighting má vlastní tlačítko a přitom je to funkce celkem úplně nanic :-D kdyby místo toho bylo třeba ostření nebo vyvážení bíle. Všechno důležitější je ukrytý v menu. A například fukce manuálního blesku, kde si můžeš nastavit intenzitu záblesku os 1/1 do 1/16 je fajn, ale na hlavním displayi se ti o tom, že sis to napevno nastavil nic neukáže-takže jsem to párkrát zapomněl přepnout a divil se proč je blesk tak slabej. Při focení do Rawu trvá dost dlouho než se ti zobrazí fotka.
nějaký výhody, v hledáčku je indikátor zaostření, takže s manuálníma objektivama jde přesně zaostřit. Celkem málo šumu a slušnej dynamickej rozsah v RAWU. Jinak zpracování je celkem dobrý, čekal jsem, že to bude horší, ale podle mě to aji něco vydží. Zatím jsem nespozoroval nějaký prach na snímači a to mením objektivy(ale pkud neměníš, tak se ti práší dovnitř třeba když přezoomuješ-objektiv funguje jako pumpa a práší přímo na zrcádko)-takže čištění snímače funguje. Seták je celkem povedenej, je ostrej a rychlost se taky dá-přesnost nemá chybu a hlučnost je taky supr. Co mi vadí tak poslední člen kde se připevňují filtry má celkem vankl i vůli v ostření, takže filtry bych nedoporučoval vůbec používat, ale na fotky to nemá vliv. Seták samozřejmně aberuje, ale zase má celkem malý soudkovitý zkreslení na 18mm.
To je asi všechno, když si na ěnco ještě vzpomenu tak napíšu.
Flyee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lennyl 24. 4. 2010 07:44

flyee: pekne si rozpisal skusenosti s pouzivanim D60. ked tak pozeram na tie ceny, co dal, tak to asi bude z druhej ruky. ono najnizsie rady od kazdeho vyrobcu maju obmedzenia v ovladani (rozmiestnenie ovladacich prvkov a ich pocet), D60 vychadza z D40/D40X.

este by som porozmyslal, ci sa neda zohnat v tej cene jazdeny Nikon D80+setak, alebo Pentax K10D+setak, urcite si polepsi minimalne velkostou hladacika a ovladacimi prvkami. Z novych entry level zrkadloviek vychadza asi najlepsie pomer/cena Pentax K-x, ale tam treba zvazit AA baterie a neindikuje zaostrovaci bod v hladaciku. Nikon D3000 a Canon 1000D by som asi vynechal, aj ked teda su novsie oproti D60. Sony som nemal v ruke, tak nemozem hodnotit.

v podstate moze urobit dobru fotku s hocijakym zrkadlom, ide o to, aky objektiv vyuzije a v pohodli/ergonomii tela.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flyee 24. 4. 2010 13:56

Jo, ta ergonomie je důležita.

Pentax K-x bych vynechal, protože neindikuje kam zaostřil-podle mě tohle je fakt nepoužitelný. Jediná možnost je ostřit na střed. Jinak je to super foták, ale jak říkám podle mě se s ním nedá fotit :-D

Jo ten nikon D80 nebo i D70 s nikkorem 18-70 je určitě dobrá volba.
Flyee
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků