Fotograf začátečník

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod nykys 20. 4. 2010 21:06

Potřebovala bych poradit s výběrem fotoaparátu...chtěla bych si udělat rekvalifikaci na fotografa, chtěla bych se poté tomu věnovat profesionálně. POradíte mi prosím, jaký fotoaparát koupit, na ceně zase tolik nezáleží...ale byl dostačující.
Moc díky za tipy :-*
nykys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tom4-8 20. 4. 2010 21:28

:D To mě pobavilo... A já plánuji že se stanu kosmonautem. Vem čert, zda mě to vůbec bude bavit a půjde mi to. Ale profík rozhodně budu! ;)
Tom4-8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nykys 20. 4. 2010 21:40

:eh díky za radu ;-]
nykys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 8j-j8 20. 4. 2010 21:48

a rekvalifikovat z čeho?
nějak mi to nejde do hlavy, ono je možný chodit chvíli na kurz a z člověka se stane profesionální fotograf, i když vůbec netuší, co vlastně chce?
8j-j8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Cheta 20. 4. 2010 21:58

Taky by me zajimalo, jak z tebe chteji skoro ze dne na den udelat profesionalni fotografku. Podle me na to clovek potrebuje leta zkusenosti a hlavne met pro to cit. A v neposledni rade to musi cloveka bavit.

Jinak ja ti pokud to opravdu myslis vazne, doporucuju zacit ve stredni tride neco jako Canon 50D atd.
Samozrejme dalsim problemem bude co k tomu za skla, ale to uz bude zalezet na tvem zamereni.
Cheta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nykys 20. 4. 2010 22:10

No tak to jsem teď od vás dostala ;-) . Asi jsem to špatně napsala. Samozřejmě fotím, jako lajk...protože mě to baví a jsem čerstvě na mateřský, chtěla bych si udělat rekvalifikaci - fotografické práce. Praxi bych se snažila získat právě v ten čas, kdy nebudu muset být na výdělku závislá. Kdyby mi fotografování (osob) šlo a bavilo, chtěla bych se mu pak věnovat. Ale už na tu rekv. nemůžu přijít s obyč. digitálním fotoaparátem, proto jsem chtěla radu jaký by byl pro mě jako začátečníka vhodný. Díky.
nykys
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 20. 4. 2010 23:36

Na tohle jde udělat rekvalifikace? Wow.. to bych bral hned. Odkud jste?

Jinak záleží na financích.. na těch skoro nejvíc.

Pokud plánujete začátečnický a pak pokračovat, tak je obvyklou otázkou Canon/Nikon (a dejme tomu Sony).

V případě Nikonu - D5000 nebo D90 a nějaký slušný základní stabilizovaný (VR) zoom objektiv.

V případě Canonu bych nešel níž než na EOS 550D, či EOS 40D z druhé ruky. Vícméně platí to co pro Nikon, tedy nějaký slušný základní stabilizovaný zoom. Problém trochu je, že ideální by byl "L" objektiv, které jsou trošku dražší.

U Sony upřímně nevím s čim začít, ale řek bych, že A550 je dobrá volba, stabilizaci netřeba řešit, neb je přímo v těle.

V případě, že opravdu nejsou peníze limit, tak Nikon D700 a Nikon 24-70mm f/2.8G ED-IF AF-S objektiv. Nebo v případě Canonu EOS 5D Mark II a EF 24-105L objektiv.

U Sony zkusit A850 nebo ještě sehnat A900, s objektivy to bude trošku těžší, ale A850 se prodává v kitu s docela slušným 28–75/F2,8 objektivem. Vhodný i k A900.

Též je dobrý nápad si pořídit externí blesk, ty integrované, pokud je foťák má, jsou čistě nouzové či vhodné na odpálení ostatních blesků. U blesků není na škodu si pořídit rovnou to nejlepší co je, obvykle totiž nestojí až tak moc peněz a vyplatí se to.

Případně je dobré koupit si kvalitní polarizační filtr (CPL - circular polarizing) a případně pár ND (neutral density - neutrální filtr) filtrů. První slouží k eliminaci odrazů/odlesků a snazšímu zachycení oblohy za slunečných dnů a ND filtry snižují prostupnost světla a umožňují tak delší expoziční časy (typicky se to používá k efektu vyhlazení vody).

Pokud byste chtěla levný bez možnosti přejít na full-frame, není na škodu třeba Pentax K-X. :)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 21. 4. 2010 07:01

//Pety: Pánové, prosím, zeptat se může každý a netřeba si utahovat z ničí neznalosti. Díky.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kozakm 21. 4. 2010 07:13

Daemonius: Na Olympus jsi zapomněl :) Jinak tázající chce fotit portréty, tudíž se bez CPL i ND obejde...
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vap5 21. 4. 2010 07:27

uprimne nechapu vase pohorseni, panove, dle Zivnostenskeho zakona jsou "fotograficke sluzby" zivnosti volnou ( viz priloha c. 4 k zakonu 455/1991 Sb. ), takze staci dojit na Zivnostensky urad, zaplatit spravni poplatek a muzete zacit taky... Rekvalifikacni kurz neni jednodenni, spis pulrocni a delsi a probiha vpodstate v kazde fotograficke skole a je hlavne o remesle, ne o umeni...

nykys: volil bych mezi canonem a nikonem a od stredni tridy - canon 50D a lespi, nikon D90 a lepsi. na objektivu bych nesetril, predpokladam, ze budes fotit ze zacatku hlavne takove to "svatby - pohrby - promoce", takze radsi neco jako 24-70/2,8. blesk kazdopadne ten nejlepsi - nejvykonejsi.
vap5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 4. 2010 08:09

V prvom rade budes potrebovat slusne telo fotoaparatu (napr. Canon 50D/Nikon D90/Sony A500) - musi sa ti prijemne drzat (vacsie rozmery su +) a ovladat.

Zakladny objektiv - casto je pouzivany Tamron 17-50/2,8 (idealne novsi so stabilizaciou)

Externy blesk - vacsinou staci nizsi model (Canon 430EX, Nikon SB600 a pod.)

PC s dobrym monitorom a programami - v nasich koncinach je oblubeny Photoshop Elements, ktory vyuzivaju casto aj profici - daju sa v nom robit zlozitejsie upravy a je pomerne lacny. Monitor staci typ IPS alebo PVA do 500€ (Dell, Eizo, NEC a pod.)

Neskor sa ti hodia veci do studia (zakl. sety+pozadia vyjdu do 1000€), portretne sklo a teleobjektiv - to uz je na tom, ako sa ti bude darit a co konkretne chces fotit, resp. budu od teba vyzadovat.

Fotak+zakladne sklo+blesk ta vyjdu max. 1500€ - vsimaj si aj rozne sety v obchodoch - casto tam najdes presne to, co potrebujes;).
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 21. 4. 2010 14:16

Hm, pravda.. na ten PC sem zapomněl. :) Ano je třeba a kvalitní monitor taky..

kozakm

Olympus sem nezapomněl, na profesionální využití ignoruju existenci 4/3. A kromě makra či sportu bych neuvažoval ani o APS-C. Proto sem uvedl hlavně jen ty výrobce co mají full-frame.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pufko 21. 4. 2010 14:38

Nebolo by odveci napísať kolko znamená to "na ceně zase tolik nezáleží..."
Ked si tipnem 20-25000,- tak neviem či som to neprestrelil...
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 21. 4. 2010 14:45

Na běžné reportážní focení (svatby a pohřby) je APS-C kvalitní až až, jdou z něj dnes bez problémů dělat pozitivy A2 - kterýpak zájemce si něco tak velkého objedná?
Fotografická kvalita techniky na profi účely se přeceňuje. Co profík potřebuje, je technika především spolehlivá, proto sahá po vyšších řadách zrcadlovek a robustně stavěných objektivech. Foťák je pro něj nástroj, jako pro zahradníka rýč a pro mě počítač. Každý časem dojde k tomu, že levné nástroje se v praxi prodraží. Zato jestli je levý dolní roh na nejširším ohnisku o něco mázlejší než pravý horní profík neřeší - na kraviny nemá čas, na rozdíl od amatéra.

K počítači - pokud někdo za den nafotí 3 svatby po stovce záběrů, rozhodně nemá čas každou fotku dopiplávat půl hodiny. Potřebuje stroj s dobrým výkonem, slušným monitorem a jednoduchým softwarem na doladění barev a odstranění červených očí, případně s možností doladit křivky. Čím více je ten software automatizovaný, tím lépe.

Pokud chce fotograf dát zákazníkům možnost si po letech přiobjednat další fotky, musí vyřešit katalogizaci a archivaci velkého množství souborů s obrovským datovým objemem. Řekněme si rovnou, že na tohle Zoner nestačí, i když na ty úpravy by stačil v pohodě. Proto tyhle věci fotografové moc nedělají, nanejvýš předají zákazníkovi vypálené DVD a soubory smažou.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 21. 4. 2010 15:18

Otázka vkusu, já rozdíl mezi obrazem full-frame vs APC-S (nemluvě o m4/3) vidim. Ale pro mě by byl ideální střední formát s rychlostí a vlastnostma aspoň 5DMK2. :D (ne že by to neexistovalo, jen nemam zrovna zbytečných půl milionu)
Daemonius
VIP uživatel

Další stránka