Fotak do 12000,- Kc

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pompo362 15. 4. 2010 21:27

Ahoj,

vybiram fotak pro sestru. Na uvod predesilam, ze tomu zas tak uplne nerozumim (proto se taky vlastne ptam, ze :)). Ted teda k nejakym tem kriteriim.

cena: 12000,-Kc
pouziti: Vicemene amaterske, ale uz nejakou zrcadlovku asi. Nemusi to byt nic profi. Ale aby to treba nekde na dovolene s kamarady udelalo pekny ostry fotky do alba. Takze zadny objektivy se menit urcite nebudou. Spis by se hodil treba jeden automaticky program.

A to je asi vse. Prosim vas tedy o nejake tipy a rady. Pripadne doplnujici dotazy rad zodpovim...
pompo362
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr1968 15. 4. 2010 21:42

Takze zadny objektivy se menit urcite nebudou. Spis by se hodil treba jeden automaticky program.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :tleskani :tleskani :tleskani Tohle mě dostalo

-- 15. 4. 2010 22:46 --

To snad raději LX3 nebo Canon PowerShot SX1 IS . Nebo jako příznivec Samsungu koupit Samsung EX1 8-) Obrázek
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pufko 15. 4. 2010 21:54

Stavil by som sa že keby vedla seba boli DSLR a EVF , nevedel by si ktoré je DSLR a ktoré EVF. Ak chceš DSLR kúp si nalacnejšiu akú najdeš , aby si potom nenadával že si zbytočne vyhodil peniaze... Škoda že vačšina dnešných DSLR má už Live view. Ale by si nadával keby si zistil že na zadnom display-i okrem tebe nič nehovoriacich údajov, nič neuvidíš, jediné hotovú foto... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Alebo siahni po bazárovom Olympuse , ten zoženieš ešte v záruke za smiešnu cenu, ale priprav sa že len u maloktorej DSLR sa zaobídeš len s jedným objektívom (Nikon + 18-105 by to ako tak splnil) pre zvyšok tiež existuje široko rozsahový objektív, ale ten bude treba pravdepodobne dokúpiť, čo by prekročilo tvoj rozpočet
pufko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 15. 4. 2010 22:03

Pokud hodlá fotit na automat tak nepotřebuje zrcadlovku. :hm Nebo můj omyl? :oops:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pompo362 15. 4. 2010 22:13

Petr1968: Jsem rad, ze ses pobavil... Na automat fotit asi nehodla, tuhle informaci jsem tam pridal ja. Ale myslim si, ze zadne profi fotky delat nebude..
pufko: Dobre, pokud odhlednu od pozadavku na DSLR (ten byl spis z nevedomosti a touhy mit kvalitnejsi fotky nez z kompaktu), tak bys mi doporucil spis EVF? Jak na tom je s kvalitou? Da se to srovnat s touhle cenovou kategorii zrcadlovek?

Takze mozna tu diskusi nasmeruji trochu jinym smerem. Levnou zrcadlovku nebo EVF?
pompo362
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 15. 4. 2010 22:19

A ségra foťákům taky nerozumí, nebo se v nich vyzná a ty jí chceš překvapit? Jaký má teď foťák a co jí na něm vadí, že potřebuje jiný? Má nějaké oblíné situace (témata), která fotí výrazně častěji?
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pompo362 15. 4. 2010 22:24

Ted ma uplne klasicky kompakt za 4000. A chce neco kvalitnejsiho, kdyz bude treba v lete cestovat, tak aby z toho mohly vzniknout uz hezci fotky. Prave kdyz videla u kamarada, kterej ma levnejsi zrcadlovku, jaky z toho ma fotky, tak se ji to zalibilo...

edit: co hodla fotit: "krajina, dovoleny, nejaky amatersky portrety...proste hezky fotky se smyslem...na momentky z diskoteky staci ten co mam"
pompo362
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr1968 15. 4. 2010 22:42

Já nevím :kuk: Na cestování bych volil něco jiného než zrcadlovku. Ale to je můj názor. Záleží na nárocích. Hezké fotky vytvoří fotograf i s velmi primitivním vybavením. Někomu nepomůže nic.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tom4-8 15. 4. 2010 22:51

Doporučuji nepořizovat zrcadlovku. Ne snad proto, že by ji nevyužila (jakože ne), ale oni z toho často lezou ošklivější snímky, než z obyčejného kompaktu, protože zrcadlovka fotku softwarově nedoupravuje jako kompakty. Takže ona ta fotka na první pohled ani kvalitnější není. Mohla by být akorát zklamaná. S fotkami ze zrcadlovky je prostě potřeba se ještě patlat v PC (pokud člověk chce aby to za něco stálo). Myslím, že by stačil foťák do 6000,- ;)

Kupovat dražší foťák někomu, kdo tomu nerozumí je nesmysl a vyhazování peněz. Ať si za to raději pořídí oblečení, bude mít větší radost než z lepšího foťáku (řečeno se vší úctou).

-- 15. 4. 2010 23:52 --

Jo a ty fotky od kamaráda budou hezčí nejspíš proto, že tomu dotyčný aspoň trochu rozumí. Nebuďme naivní, prosím Vás. On to foťák všechno neoddře.
Tom4-8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 15. 4. 2010 22:53

Ze zrcadlovky (i s levnými objektivy) jdou většinou dostat lepší fotky, ale záleží hlavně na schopnostech majitele (schválně neřikám fotografa). Při focení na úplnou automatiku a bez určitých znalostí sice některé výhody zrcadlovky stále platí, ale jiné zase odpadnou a vynoří se i problémy...ale kompakty (EVF patří ke kompaktům) mají zase jiné problémy, takže nejde říct, že by jedna nebo druhá kategorie byla pro ségru vhodnější.
Ono to zkrátka záleží na konkrétním člověku- kde má posazena měřítka kvality, jak velký přístroj chce nosit, jaké konkrétní funkce využije a jaké ne...a to se takhle špatně odhaduje, protože každý má ty požadavky dost jinde.
Např. jestli je ségra zvyklá z kompaktu na nějaký větší zoom, musela by u zrcadlovky měnit objektivy, protože do 12000kč tělo s ultrazoomovým objektivem asi neseženeš. Výhody zrcadlovky se nejvíc projeví při focení pohybu v horším světle, nebo při focení portrétů... a taky je pak možnost dokoupit vhodnější objektiv, kdyby se začala na něco specializovat. Někdo může za velkou výhodu považovat třeba i optický hledáček a vůbec celkový "fotografičtější" pocit ze zrcadlovky, ale je zas věc každého z nás...Na druhou stranu levné zrcadlovky neumí narozdíl od kompaktů video.
A k nějakým konkrétním tipům- z klasických kompaktů Canon G11 a S90, nebo Panasonic LX3. Z ultrazoomů jsou teď asi nejlepší Panasonic FZ28, Fuji S200 nebo HS10, ze zrcadlovek bys pak mohl do 12000kč sehnat Olympus E-520 se dvěma objektivy...kdyby stačil jeden, tak si budeš moct vybrat nějakou zrcadlovku od každé značky, která je vyrábí.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 15. 4. 2010 23:10

Tom4-8 píše:Doporučuji nepořizovat zrcadlovku. Ne snad proto, že by ji nevyužila (jakože ne), ale oni z toho často lezou ošklivější snímky, než z obyčejného kompaktu, protože zrcadlovka fotku softwarově nedoupravuje jako kompakty.

Tohle už dávno není pravda. Ve světě jsou zrcadlovky (a zvlášť ty low-endové) už několik let obyčejné spotřební zboží, a tomu jsou přizpůsobeny i úpravy obrazu. A když v základu nejsou, dá se vždycky dobarvování a doostřování zvýšit v menu. Moje sestra měla po přechodu z kompaktu na zrcadlovku (E410) okamžitě lepší fotky, i když toho o focení tehdy taky moc nevěděla. Tady je galerie fotek z Nikonu D5000: http://www.dpreview.com/galleries/revie ... /slideshow
Na tom serveru jsou i galerie skoro všech ostatních zrcadlovek, stejně jako i některých kompaktů, takže se každý může podívat, jaký je mezi nimi rozdíl. Přechod na zrcadlovku může znamenat problémy např. s hloubkou ostrosti, s kontrolo expozice, nebo nemožností fotit dle starého zvyku přes display. Ale v barevnosti nebo ostrosti se už dnes není čeho bát. Samozřejmě, že pro co nejlepší výsledek jsou často vhodné úpravy na PC, ale to platí úplně stejně i pro kompakty.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 4. 2010 23:27

Hm.. zkusit sehnat třeba Olympus E-P1, tuhle sem ho viděl někde v bazaru za 10k. Kvalita je špičková, spolehlivě překonávající každý kompakt.. Stejně tak Panasonic GF1 (ale to je o dost dražší a bez RAWu to nefunguje).

Jinak klasicky, LX3, nebo nějakej jinej od Panasonicu. G11 od Canonu ujde..

-- 16. 4. 2010 00:29 --

Jou, ještě sem zapomněl.. levná klasická zdrcadlovka od Olympusu je dobrá volba, už proto, že maj špičkovej JPEG engine (odpadá starost s RAWem, i když samozřejmě jde využít). Vhodné i pro naučení se co a jak..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Tom4-8 15. 4. 2010 23:34

janfran: Ano, vím, ale takový amatér očekává, že „to bude dělat samo“. To se zase bavíme o něčem jiném.

Jenže když si foťák sám fotku upraví dle přednastavených voleb, tak další úpravy v pc se projeví na ztrátě kvality obrazu. No, znáš to ;)
Tom4-8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meryl-am 15. 4. 2010 23:36

"Sestra"

Konstruktivním rádcům, především janfranovi, děkuji.

Těm ostatním, kteří automaticky předpokládají, že když se jedná o sestru, tedy dívku, tak asi půjde o nějakou nanynku, která se chce svézt na módní vlně zrcadlovek
(viz.
Ne snad proto, že by ji nevyužila (jakože ne)
Jo a ty fotky od kamaráda budou hezčí nejspíš proto, že tomu dotyčný aspoň trochu rozumí. Nebuďme naivní, prosím Vás. On to foťák všechno neoddře.
), snad jen to, že tak to není. Focení mě baví a ráda bych se posunula někam dál. Jistě z amtérismu k jinýmu amatérismu, ale kdo z vás o sobě může říct, že je profík a že rovnou všechno uměl? Nějak se začít musí (a to je asi pointa toho, proč brácha tohle fórum založil).

Tedy ještě nějaké rady pro amatéra? Opravdu mě zajímají názory zkušenějších.

OT:
Tome4-8: Vážně?
Kupovat dražší foťák někomu, kdo tomu nerozumí je nesmysl a vyhazování peněz. Ať si za to raději pořídí oblečení, bude mít větší radost než z lepšího foťáku (řečeno se vší úctou).

Co tě vede k tomu, že napíšeš něco takovýho i když dotyčné/m nic nevíš? Nemá tohle fórum být spíš pomocnou rukou od ostatních než vyjadřováním pochybných závěrů nad někým (nejen nade mnou....chápu, že jsi nečekal, že to budu číst...ale všeobecně nad všema "sestrama, který chtěj zrcadlovku" apod.)?
meryl-am
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pan Kája 16. 4. 2010 02:29

K focení s DSLR - když se objevila u nás v rodině, tak s ní nikdo neměl zkušenosti. A na návštěvě jsem jí vrazil do ruky otci. Ten si navolil auto a mačkal...výsledek? Velmi pěkná fota. Bez legrace. A já obvykle fotím jen s tím, že si dám prioritu clony, popř. prioritu času a sleduji citlivost. Nevidím v tom nic složitého a nemám problém s kvalitou svých fot. Jasně, přinejmenším ze začátku se asi bude zdát, že dobrý kompakt často dělá lepší fota, či spíše dojde k jistému počátečnímu zklamání z výsledků...resp. prý to tak často bývá.

K výběru. Záleží na i na tom, jaká ohniska by byla využita. Jinak, co zde již bylo jmenováno - z kompaktů se mi líbí Samsung EX1, ale pěkně vypadá např. i Canon s90.
Na nové zrcadlo by asi nezbyly peníze, ale set 18-55 v podobě Pentaxu K-x nebo Nikonu d5000 se cenou zase tak nevzdalují a nabídnou vcelku slušnou kvalitu i za horšího světla.
Za ještě o trošku vyšší cenu by se mi ale líbil výše zmiňovaný Olympus E-P1, což je podle mě zajímavý kompromis mezi kompakty a DSLR. (přinejmenším se podle mě lépe vejde do batůžku na cesty)
Ale je to jen o financích a preferencích. :-)
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro
Pan Kája
Návštěvník

Další stránka