Kompakt pro černobílé kopírování textů

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod neveceral 26. 2. 2010 09:28

Ahoj, hledám nějaký kompakt, který potřebuji pro černobílé kopírování A4 stran s textem, dosud používání Fuji E900 nebo Fuji Z2 a nejsem s nimi zcela spokojen, protože bílý papír je všelijak šedý, občas je nějaká stránka špatně zaostřená nebo rozmazaná, fotky jsou plné šumu, prostě se to potom velmi špatně čte. Fotím to z ruky po kancelářích s různou, často velmi špatnou intenzitou světla. Tahat s sebou zrcadlovku se mi ale nechce. Poradíte mi? Pamatuji si, že dřív měli nějaké foťáky dokonce zvláštní režim pro kopírování textu, ale už nevím, co to bylo za značku a po pár letech může být zase vše jinak. Díky.
neveceral
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomekusti 26. 2. 2010 10:11

Na kopírování textů bývá nejlepší kopírka. Ale co se týká foťáku, pak by mělo stačit pořádně zaostřit a vyvážit bílou. Nebo to doladit v PC. Z toho plyne požadavek na dobrou světelnost a dost možná i na RAW, aby bylo možné si s tím pohrát v PC. Není tu napsáno za kolik to může být, takže výběr konkrétního aparátu nechám na jiných. Tohle je spíš takový obecný povídání a doporučení
TOMEK
Canon EOS 450D 18-55 IS, 55-250 IS, 50/1.8, 100/2.8 USM Macro, SpeedLite 430EX II
Panasonic DMC-FZ8EG-K
tomekusti
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 26. 2. 2010 10:32

Pokud je papír na snímku šedý, je třeba kompenzovat expozici do plusu. Optimální je změřit expozici předem podle šedé tabulky a zamknout ji, aby se dál neměnila. Expozimetr, měřící odražené světlo (tedy ten, co je ve všech digiťácích) samozřejmě naměří pokaždé jinou hodnotu podle poměru potištěné plochy k velikosti stránky, takže při focení s expoziční automatikou se bude expozice měnit, ačkoliv by při stejném osvětlení správně měla být stejná.
Pokud se tedy má dosahovat slušných výsledků, je třeba přístroj s funkcí AEL nebo s manuálním nastavením expozice. Stejně tak kvůli ostření by bylo lepší mít AFL nebo manuální ostření, kvalitní autofokus by to ale měl zvládat taky. Pak je třeba zajistit rovnoměrné stálé osvětlení a optimálně stojan (stativ) a dálkovou spoušť.

Prostá výměna jednoho kompaktu za jiný nebude mít požadovaný výsledek.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod neveceral 26. 2. 2010 10:42

Tohle beru, ale jak jsem psal, přijdu do nějaké kanceláře a někdo mi tam dá spis a já musím ofotit třeba 300 stran, různé druhy papíru apod. Nemám možnost a ani čas si hrát s každým jednotlivým listem, natož zajistit stativ nebo rovnoměrné osvětlení. Stativ by byl v podstatě stejně k ničemu, neboť spisy jsou všelijak svázané, sešité apod., rozebrat mě je nikdo nenechá a ani to de facto nejde, občas se musí proto fotit lehce zboku, aby bylo vidět i to, co je ve hřbetu.
Nechat si okopírovat 300 stran by mě dle jejich ceníku stálo 4500,- Kč, což je "trochu" přidrahé.
Cenu fotoaparátu v podstatě do 15.000,- Kč neřeším. Fuji E900 má ruční vyvážení bílé, včetně posuvu EV, ale i tak výsledky za moc nestojí, hlavně co se týče ostření.
Nemáte zkušenosti s nějakými foťáky, co mají speciální režim pro focení textu případně fotí opravdu pouze černo x bíle.
Dělat dodatečné úpravy v počítači je při tom množství také dost problematické, stejně se to vesměs jednou pročte celé a po čase se vrátím k pár stránkám ze sta.
Díky.
neveceral
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 26. 2. 2010 11:31

Proti šedivým papírům by mohl pomoct režim "sníh", ale pak by zase nemusel foťák ostřit dost blízko. Některé foťáky mají i speciální režim "text", ale opravdu nevím, jak u kterého pomáhá. Nejjednodušší asi je nastavit kompenzaci expozice na cca +1EV a jenom občas s ní hnout, když fotka vyšla vyloženě špatně.
Šumu se vyhneš nastavením dostatačně nízké citlivosti (ISO), což u většiny současných kompaktů při focení textu může být tak 200-400, v nouzi třeba i 800...ale pokud je dobré světlo, nebo rovnou fotíš s bleskem, není důvod nepoužít základní citlivost (obvykle ISO100).
Jestli fotíš většinou ve špatném světle, tak je důležité, aby měl foťák přisvětlovací lampu pro zaostřování, a velkou výhodou je i stabilizátor. Oboje už většina foťáků má. Když ani tak nechce přístroj zaostřit, je potřeba namířit ho na nějakou kontrastní hranu, třeba okraj papíru, a teprve po zaostření vrátit na původní záběr.
Dávat 15000kč mi přijde zbytečné, protože při tvém focení nevyužiješ přednosti takhle drahých přístrojů. Nějaký spolehlivý automat kolem 5000kč s dobrým objektivem bude stačit- např. Canony A1100, A200, Ixus100, Panasonic FS62, Fuji F200...u jiných značek by se taky určitě něco našlo.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MurphyL6 26. 2. 2010 11:39

prosímtě co je to za práci? Nic takového jsem nikdy neslyšel :nenapadne
Ale jestli to je jako práce, tak nechápu, proč nemáš čas připravení si techniky, aby výsledky alespoń za něco stály. Třeba Panasonic LX3 by byl určitě vhodný-dobrý objektiv (hlavně aby taky objektiv neměl soudkovité zkreslení-nevypadá to určitě dobře, když se vyfotí papír) . Má dost širokoúhlé ohnisko, což se na knížky určitě hodí. Autofokus je taky dobrý a má i manuální ostření. Jeslti máš limit 15000,- tak na megapixel.cz ji maj 10490,- a ještě ti zbyde i na náhradní baterii.

Vybírej z těch lepších, kvůli tomu objektivu a šumu (i když ono možná takové Fuji F70EXR by asi taky stačilo)... :-|
MurphyL6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 26. 2. 2010 12:38

Pokial je to zviazane, tak skener je problematicky (prenosne su mimo hru).

Vsetky fotaky maju CB rezim, co by som urcite pozadoval by bol poriadny blesk, asi externy s difuzorom. Ohnisko by malo bit 50mm+.

Mozno by nebola zla varianta sigma DP2s (ale AF nepatri medzi sylne stranky)

Inac osobne si myslim ze staci lubovolny kompakt.... napr. moja fujina fz-30 ma rezim na text a je to citatelne ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod neveceral 26. 2. 2010 13:23

za práci... špion :-), ne nevyjádřil jsem se asi přesně, mojí prací není fotit spisy, ty potřebuji jen jako podklad pro boj například s úředním šimlem atd., jsem prostě kancelářskej.
Jsem procházel takové lepší kompakty, zrcadlovku opravdu s sebou tahat opravdu nebudu, a nějak mi vychází něco z Samsung EX1, Canon S90 případně, bude-li vůbec Panasonic LX4. Jinak ISO, EV atd. jsem si hrál už u Fuji E900, dá se manuálně nastavit, včetně bílé, ale nikdy se mi to nějak uspokojivě nepovedlo.
neveceral
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 26. 2. 2010 13:27

Takhle vypada textovy vystup z Ricoh CX2 (viz pripojeny soubor). O neco takoveho ti asi jde?

Ten prilozeny soubor jsem akorat otocil na vysku a prevedl z JPEG na GIF, aby to sem neuploadovalo 3MB "kravu" ;) Obsahove a vzhledove je to ale 1:1.

Tenhle textovy rezim maji vsechny Ricohy, u nas ale asi budes shanet jen velmi tezko. Jinak plati to same co psali predchozi prispevatele. Nejlepsi skener, nebo prevest si bco nejkvalitnejsi barevne fotky na pocitaci. Problem vsech kompaktu bude mizernem osvetleni. Tam cekej sum, neostre nebo jinak pokazene vysledky.
Přílohy
R1060686.gif
odklizec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 26. 2. 2010 13:31

Fakt je, že Ricohy mají i zarovnání stránky do pravidelného čtyřúhelníku, jestli se nepletu. Takže na tenhle specializovaný případ by se hodit mohly. Vybrat nějaký z poslední doby s lepším poměrem velikost čipu/megapixely.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod neveceral 26. 2. 2010 13:39

to odklizec
tak to vypadá úplně super, jenom dotaz, jaké bylo osvětlení? Můžeš to, moc prosím, zkusit vyfotit ještě jednou, ale tak, aby si tělem stínil světlo z okna, prostě takové pološero bez umělého světla. Velmi děkuji.

to ostatní
umí něco takového i nějaké jiné značky?
neveceral
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 26. 2. 2010 13:46

Špatné osvětlení jde vyřešit bleskem. Když 2-3x zazoomuješ, tak už bude osvětlení papíru rovnoměrné, já s tím zatím u žádného foťáku neměl problém. Akorát by bylo dobré před koupí vyzkoušet, jestli blesk v této situaci nepřepaluje.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod neveceral 26. 2. 2010 13:51

ale s bleskem neudělám 300 fotek a měl bych docela obavy z přepalů, některé papíry jsou docela leské, až se člověk diví, že si to normálně nevnímá
neveceral
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 26. 2. 2010 14:21

300 fotiek je realnych s externim bleskom na nie plny vykon. (popripade nahradne AA baterie ;))

Blesk bude sluzit na prisvietenie a ked mas externy nemusis ist uplne napriamo (pokial je lesklost naozaj inac neprekonatelny problem)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod odklizec 26. 2. 2010 16:11

neveceral, ta prvni ukazka byla focena pri celkem slabem osvetleni, jen co bylo z okna. A dneska tu mame hnusne pod mrakem, takze nic moc. Cas 1/23, clona f3.7, zapnute Macro, ISO 200. Bohuzel, veci jako ISO nebo kompenzaci expozice se v Text rezimu u CX2 (ani jineho Ricohu) nedaji menit. Maximalne se da zmenit intenzita prevodu (tri urovne).

Nasledujici dva obrazky jsem udelal s papirem polozenym na stolicce aby mi operadlo blokovalo pristup svetla od okna ;) Cas 1/7 a zapnuta stabilizace, jinak vse stejne. Prvni je v rezimu Deep Density a jak je videt, kde je uz moc stinu, tam ve vysledku vznikne cerna oblast. Druhy je v rezimu Normal, ale uz jsou nektere casti hur videt. V rezimu Light uz nebylo citelne skoro nic. Ono taky dost zalezi i na velikosti textu a mezer mezi pismenama.
R1060690.gif
Deep Density

R1060691.gif
Normal Density
odklizec
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků