Jaky fotoaparat na makro

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod xmracek 3. 2. 2010 16:11

Dobrý den,
vybírám kompakt tak kolem 7 000. Mám požadavek, aby to opravdu dobře fotilo makro - šperky apod na bílém podkladu.

Případně podle jakých parametrů to vybírat... Uvadí se od kolika cm to umí makro vyfotit...

Osobně bych vybíral mezi Canony a Panasonicem...
xmracek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 3. 2. 2010 17:29

Fotit kompaktem tkzv. na "makro" je nevhodne, protoze je zaostreno na velmi malou vzdalenost pri nejkratsim ohnisku a to zpusobuje velke zkresleni, coz urcite nebude zadouci pro produktovou fotografii.Pokud se budou fotit skutecne male predmety(prstynky, nausnice apod.), tak s kompaktem to jednoduse receno kvalitne nejde.Jistym resenim by mohl byt nejaky ultrazoom, ktery umoznuje do zavitu filtru na objektivu zasroubovak makropredsadku.Pak se objektiv "zazoomuje" na delsi ohnisko, aby nedochazelo ke zkresleni(soudkovitost) a zaroven umoznuje zaostrit blizko a tim padem "zvetsit" fotografovany objekt.Nicmene kvalita bude porad dosti pochybna, nebude to zkratka zadna slava.Obzvlast aberace bude jiste problem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 3. 2. 2010 17:30

Správný výběr značek. Z těch fotek se budou tisknout skutečné fotky, nebo to bude jen do počítače?
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod xmracek 3. 2. 2010 20:12

OK, chápu, že žádný zázrak s tím asi neudělám.... ale se zrcadlovkou zase tak neumím, abych do toho vrazel vic nez 10 000,-. Ani takovou investici nechci..

Fotky budou pro web, vyjimečně tisknout..

Co Panasonic ZX1? Sice nemá nic moc světelnost, ale jinak vypadá solidně.
xmracek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 3. 2. 2010 23:32

Na web? Hm, tak to budou muset být relativně malé fotky (max 1280x720 apod.) jinak začínají být vidět různé neduhy kterýma kompakty trpí.

Většina začátečnických zrcadlovek (třeba jmenovitě Nikon D5000, nebo Panasonic G1) je poměrně hodně jednoduchých a vybavené nějakým průměrným makro objektivem by udělaly značně lepší službu (hlavně s tím, že jejich rozlišení bude plně využitelné). G1 ani nepotřebuje dašlí objektiv, ten kitový je dost kvalitní na makro.

ZX1 fakt ne.. tragickej výstup. Zkusil bych se podívat jak vypadá makro z LX3, nic lepšího od Panasonicu myslim neni.. Tuším, že na to existují docela slušné makro předsádky..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ggrand 4. 2. 2010 00:15

Nejlepsi reseni sehnat bazarovou minoltu A2 nebo A200, nejlepsi makro, ktere jsem kdy u kompaktu/EVF videl
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 2. 2010 06:16

Nebo hledat v recenzích, který další foťák umí makro při delších ohniscích, než je nejkratší - jako třeba ty Minolty. V poslední době jsem takové zmínky u něčeho viděl, sem tam některý kompakt umí makro třeba do poloviny rozsahu zoomu. Ale nevzpomenu si, který...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 4. 2. 2010 08:05

urcite by som pozadoval sanky na blesk pri makro fotkach a moznost dialkoveho odpalu na makro .....

Pokial by to bolo iba na makro sperkov tak by moja volba bola jasna e-bay alebo nieco podobne a: e-420 (200$)+ OM zuiko 50 f3.5 macro (30-50$)+ fl36R blesk (100$). Setovy objektiv (14-42) sa tiez da kupit velmi lacno.

Pokial to musi bit kompakt tak by som pozrel po pouzivanom Canone G9 k tomu blesk a este dialkovy radiovy odpal. (vyhoda e-420 ma v sebe wirless odpal)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xmracek 4. 2. 2010 10:07

Jak to tak projíždím, všechno je to za 10 000 a více..
Je něco do 8000 - dobrého ve své cenové relaci? Vždycky se dá najít něco lepšího - dražšího...
xmracek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 4. 2. 2010 17:31

Zkusil bych Minoltu 5D a nějaké makro (ostatně, ony i ty běžné minoltí objektivy mají makro).

Na paladixu de sehnat za 5 litrů. A víc než 6mpix vážně neni třeba.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ardeth 8. 9. 2010 12:11

Pánové já bych potřeboval také fotoaparát čistě na makro, ale převážně budu fotit dokumenty. Co byste mi doporučili jako dobrý poměr cena/výkon? Nechce se mi do toho moc investovat, protože to bude mít jen toto využití. Díky.
Ardeth
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 8. 9. 2010 12:28

Na dokumenty si vyber u Ricohu, některé umějí vyrovnat vyfocený obdélník tak, aby to byl opravdu obdélník.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 9. 2010 13:18

player píše:Fotit kompaktem tkzv. na "makro" je nevhodne, protoze je zaostreno na velmi malou vzdalenost pri nejkratsim ohnisku a to zpusobuje velke zkresleni, coz urcite nebude zadouci pro produktovou fotografii.Pokud se budou fotit skutecne male predmety(prstynky, nausnice apod.), tak s kompaktem to jednoduse receno kvalitne nejde.

treba vyskusat ci fotak zaostri aj z vacsej vzdialenosti .. toto som napriklad vyfotil so Sony H20 na max zoome (380 mm eq) .. teda urcite z viac ako jedneho metra:
Obrázek
Inak dost pomohlo ked som si prepol nastavenie z "macro auto" na "macro" ;-)

-- 8. 9. 2010 14:19 --

Ardeth píše:.. ale převážně budu fotit dokumenty. Co byste mi doporučili ..

scaner
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod odklizec 8. 9. 2010 13:44

Ardeth píše:Pánové já bych potřeboval také fotoaparát čistě na makro, ale převážně budu fotit dokumenty. Co byste mi doporučili jako dobrý poměr cena/výkon? Nechce se mi do toho moc investovat, protože to bude mít jen toto využití. Díky.

Pety ma pravdu. Textovy mod u Ricohu funguje celkem dobre. Samozrejme zalezi i na focenem podkladu a svetle. Nejake ukazky ciste textoveho modu z automatu CX2 jsem daval tady:
viewtopic.php?p=7222262#p7222262
Dneska uz je na svete CX4, takze CX2 by jsi mohl sehnat za smesny peniz a svoji sluzbu to udela.
odklizec
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků