foto kompakt pro trochu pokročilejšího fotografa :-)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 2. 2010 12:16

Aberacia je aspon opravovana .. a podla mna celkom dobre
nevidno "cyan and red fringing" ako je to na definicii aberacie:
Obrázek

To co vindo na tom zabere:
Obrázek
je purple fringing koli bloomingu (nie priamo aberacia) a ta neviem ci sa da tiez dako odstranit...
(inak na zaber z rohu .. to je podla mna velmi dobry vysledok v 1:1 na 10x zoom kompakt)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 2. 2010 12:30

Pety píše:A šum v pohodě zdaleka není, nemluvě o chybné funkci AF (pokud teda obrázek ISO 100 už není rozpatlán odšumem natolik, že je úplně neostrý).
Na tomhle serveru Ricohům vždycky nadržovali - pamatuju jednu recenzi, kde psali u ISO 800, že je naprosto bez šumu a že se vyrovná nímkům z kvalitních DSLR - přitom na snímku samotném už nejenže nebyly detaily, ale prakticky tam nebylo k rozeznání skoro nic... :-)

ono je problem, ze pri tejto kompozicii moze autofocuz zaostrit na hocico o com si mysli ze je kontrastne .. nemusi to byt prave cosi co je v prostiedku zaberu (kym sa to nenastavi v menu), takze autofocus by som az tak moc neobvinoval

Podla mna odsumuje celkom dobre .. sice sa zhorsi saturacia uz na ISO 800 (ved .. odkial by sa aj nabrala pri tych malickych pixlikoch), ale celkovo sa na zmenseny zaber da pozerat aj na ISO 3200. To sa na zaber z PEN-u na ISO 6400 neda...
Na vyssie ISO tam vobec nie je ten neprijemny nizkofrekvencky sum. Nechapem ako to dokazali...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KarelV. 23. 2. 2010 14:47

Ganec ty jsi fakt kanec. Doporučuji zajít na oční, vždyť z toho tebou tak obdivovaného Ricohu lezou snímky jak z mobilu - vypatlané už na nízké ISO, aberace také slušná, samý přepal...
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 2. 2010 16:13

no mozno to testovanie sumu u tohoto zaberu nie je priliz rozumne .. zakazdym su ine svetelne podmienky (raz sa odraza svetlo od okien raz nie) .. ja malokedy fotim s vysokou ctilitostou zaber kde by vacsinu pozadia bola biela .. a zvycajne treba pouzit ziarovkovy WB (co tiez sum zhorsuje)

Skratka chcem povedat ze tento zaber nie je velmi problematicky (a preto sa mi zdali vysledky relativne dobre). V reale to bude horsie.

Pozrel som si aj zabery z inych fotakov .. vacsinou maju svetlejsiu expoziciu .. to je asi dovod preco CX3 od ISO 800 stratilo zelenu...

Ten prvy zaber je prepaleny, mas pravdu .. ale na taketo situacie je tu HDR, ktore vyzera ze moze pomoct. Skoda ze sa neda stiahnut cely zaber (ten HDR).

No aj tak si myslim ze aberacia nie je az taka zla, ani zaber na nizke ISO nie je vypatlany ako z mobilu. Pre zaujimavost .. takto asi dokaze patlat Canon 500D ked chce:
http://www.ulozisko.sk/220903/IMG_1981_ ... mrakov.JPG
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tom4-8 23. 2. 2010 16:39

Jak tenhle dotaz může pokročilejší fotograf vůbec napsat...
Tom4-8
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 23. 2. 2010 17:50

Ganec píše: .. ja malokedy fotim s vysokou ctilitostou zaber kde by vacsinu pozadia bola biela .. a zvycajne treba pouzit ziarovkovy WB (co tiez sum zhorsuje)

Pre zaujimavost .. takto asi dokaze patlat Canon 500D ked chce:
http://www.ulozisko.sk/220903/IMG_1981_ ... mrakov.JPG


Ty fotíš na snehu s nastavením WB na žiarovku?
Ťažko z tej fotky zistiť kto patle viac. Fotoaparát, alebo majiteľ. Ja by som tipoval druhú možnosť.
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 2. 2010 22:52

Na snehu treba pouzivat velku citlivost? (kedze prave o nu sa jedna)
Ako moze majitel ovplyvnit patlanie? (ked nic specialneho nastavene nebolo)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod golem2 24. 2. 2010 19:15

Ešte raz odznovu. Citát:" .. ja malokedy fotim s vysokou ctilitostou zaber kde by vacsinu pozadia bola biela..." Nepíšeš či máš na mysli fotenie za denného svetla, alebo umelého. Tie odkazy čo si dával http://www.trustedreviews.com/digital-c ... coh-CX3/p6 boli fotené za denného svetla, teda logicky ide o fotenie pri dennom svetle.
Citát: "a zvycajne treba pouzit ziarovkovy WB" Slovo zvyčajne má význam - býva zvykom, často, obyčajne a pod. Po predchádzajňucej vete " .. ja malokedy fotim s vysokou ctilitostou zaber kde by vacsinu pozadia bola biela .. " z toho vyplýva, že aj za denného svetla sa použiva nastavenie WB na žiarovky. Chápem, že na dosiahnutie určitej nálady by sa to dalo použiť, ale zvyčajne sa používa pri dennom svetle nastavenie WB na denné svetlo, zamračené a pod a pri umelom svetle nastavenie na umelé svetlo, alebo custom WB. Preto som ti položil otázku, či fotíš na snehu s nastavením WB na žiarovku.
Tvoja odpoveď "Na snehu treba pouzivat velku citlivost? (kedze prave o nu sa jedna) ". Neviem, čo je podľa teba veľká citlivosť, ale keď sa zhodneme, že dajme tomu od 400 ISO vyššie, tak to používaš aj ty viď fotografia zvedavej mačky na tvojom flogu. Iba sa čudujem, že tam nevidíš žiadne prepaly na snehu. Prepal z Canonu má zrejme inú kvalitu ako prepal z Olympusu.
Ako môže majiteľ ovpyvniť patlanie? Jednoducho. Záchranou zlej fotky "úpravou" v počítači. O tejto fotke sa už viedla pred časom debata viewtopic.php?f=212&t=1088623&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Canon 6D, 17-40, 24-105,70-200/2,8,100/2,8 IS,
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 2. 2010 23:24

Aha .. ty si tu otazku myslel vazne?
Nie, na snehu nefotim s WB ziarovka.

Chcel som tym naznacit ze za denneho svetla malokedy treba pouzit vysoku citlivost.
Vysoku citlivost pouzivam len pri umelom osvetleni. Uz je to napisane zrozumitelnejsie?

Pozri si napriklad tuto recenziu. Z nej je tato snimka na ISO 1600:
Obrázek
aj ked fotak pouzil minimalny expozicny cas aky dokazal nastavit, aj tak to je preexponovane.
K comu su take testy?

Ta macka .. mas dobry postreh ze je na ISO 400 .. mal som nastavene ISO napevno, kedze som to predtym potreboval a zabudol som to vratit na "pohotovostne" AUTO.
Skratka som si nevsimol .. ale na PEN-ovi ISO 400 nie je vysoka citlivost!
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 2. 2010 23:37

golem2 píše:Ako môže majiteľ ovpyvniť patlanie? Jednoducho. Záchranou zlej fotky "úpravou" v počítači. O tejto fotke sa už viedla pred časom debata viewtopic.php?f=212&t=1088623&st=0&sk=t&sd=a&start=15

Fakt .. toto ma nenapadlo .. ale to by snad bolo vidiet v EXIF-e, ci nie?
Ten zaber (aj ostatne z tej diskusie) je naozaj neupravovany, priamo z fotaku. Poslal mi ho brat mailom ako jednu z jeho prvych zaberov s ktorymi sa mi chcel pochvalit co nafotil.
Vtedy este nevedel ze existuju RAW prevodniky (az neskor som ho naucil pouzivat ho). A editor pouziva len na robenie ramikov .. zatial.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 2. 2010 12:35

KarelV. píše:Doporučuji zajít na oční, vždyť z toho tebou tak obdivovaného Ricohu lezou snímky jak z mobilu

Karel IV, pozri si pre zaujimavost foto z Panasonic TZ10, toto asi dokaze dnesny vreckovy ultrazoom.

Co to mas za mobil?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků