Jaký kompakt? (místo LX2)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod raoul duke 21. 7. 2009 18:47

Zdravím,
potřebuji poradit s výběrem kompaktu.
Teď fotím s Panasonic DMC-LX2 který sice není špatný, ale tak úplně mi nesedí.
Co mi nejvíce vadí je kvalita fotek při špatném osvětlení, při vyžším isu (už i 200) jsou fotky příšerně "vyžehlené" a strácí se spousta detailů. LX2 jsem také kupoval kvůli manuálním funkcím, které teď ale v podstatě nepoužívám. A také by se mi líbylo něco ještě víc kompaktního.

Požadavky na nový foťák:
širokoúhlý objektiv 28mm (samozřejmě může být i kratší), cca 4x zoom
musí umět fotit v poměru stran 3:2
natáčení HD/30fps videa (možnost zoomovat by byla fajn, ale není nutná)
kompkatní provedení
a poslední požadavek je kvalitnější fotky za špatnáho světla (LX2 mi v tomto příde opravdu hodně špatný)

První čtyři požadavky v podstatě nejsou problém a splňuje je spousta foťáků.
Kámken úrazu je kvalita fotek za špatného světla (1/2,3" snímače a naprosto zbytečných 12Mpix - hloupá móda...).

Prošel jsem spoustu recenzí různých foťáků a nějak se mi nedaří vybrat který je nejlepší (mam pocit že je to všechno stejná hrůza).

Jaký je váš názor a který foťák by jste mi doporučili?
Předem díky.
iPod classic 160GB <-> Sennheiser IE 8
raoul duke
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod raoul duke 21. 7. 2009 19:28

Na LX3 jsem koukal ale moc vhodný mi nepříde:
Opět bych platil za spoustu funkcí které nakonec stejně nevyužiji.
S žehlení detailů při vyžších iso na tom není o mnoho lépe než moje LX2 [dcresource.com: Noise reduction smudges details, even at low ISOs (though better than previous models)].
60mm na konci je docela málo, a také je jestě nepatrně větší a těžší.
iPod classic 160GB <-> Sennheiser IE 8
raoul duke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 21. 7. 2009 19:52

LX3 žehlí oproti LX2 PODSTATNĚ méně a lépe, nehledě na fakt, že díky lepší světelnosti může ve stejné situaci použít poloviční citlivost. Takže tam, kde ti s LX2 vyjde tohle: http://a.img-dpreview.com/reviews/Panas ... ISO800.jpg , získáš s LX3 toto: http://a.img-dpreview.com/reviews/panas ... ISO400.jpg
Při špatném světle ještě fotí dobře (relativně) Fuji F200EXR, ale zase neumí HD video.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod raoul duke 21. 7. 2009 20:23

Pravda, díky světlejšímu objektivu můžu fotit na nižší iso, takže rozdíl tam bude.
Ale pořát se mam pocit že budu platit nemalo částku (z 12K) za funkčí výbavu kterou nevyužiju, a navíc nebude ani o trochu kompaktnější.

Naprosto ideální by pro mě bylo něco jako DMC-FX40, co se parametrů týče. Ale nejsem si jistý jestli si oproti LX2 nějak pomůžu v kvalitě fotek (při špatném světle).

Nebo co třeba Samsung WB1000 (ikdyž ten už na 400 taky celkem propadá) nebo Casio EXILIM H10 ( kněmu jsem zatím nenašel recenzi) ?
iPod classic 160GB <-> Sennheiser IE 8
raoul duke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 21. 7. 2009 20:50

Oproti LX3 si s kvalitou fotek pomůžeš jen se Sigmou DP1 nebo s Olympusem E-P1. Všechny ostatní současné kompakty prostě fotí hůř - včetně Canonu G10 - když tedy nepočítám Panasonic GH1 mezi kompakty.

S řadou FX získáš kompaktnost, ale kvalitu fotek nezvýšíš.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 7. 2009 21:29

LX2 ma RAW .. skusal si sa pohrat s nastaveniami a odsumovacimi algoritmami?
(ci to som velky optimista .. ze by sucasne algoritmy dokazali vylepsit aj vystupy zo starsich modelov fotakov?)

Inak co sa tyka ciernej (a podobnych tmavych farieb), tak sucasne fotaky (niektore) su na tom omnoho lepsie ako starsie modely (kde bol vtedy RGB sum). Moja Sony H20 ma na ISO 1600 celkom znesitelny sum. Fuji F50 sa na nu nechyta (ak neratam seriove snimanie).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 22. 7. 2009 00:23

A co Panák FX150?
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod raoul duke 22. 7. 2009 14:07

Pety: zvýšení kompaktnosti je pro mě taky hodně důležité
Ganec: Při focení do RAW a následné úpravě v pc se dá dosáhnout o něco lepších výsledků (ale na to jsem docela línej), přímo ve foťáku jde míra "odšumění" nastavit ale pořád je to příšerné žehlení.
janfran: FX150 - 14,7 Mpx nevím jestli je to správná cesta?

Ještě se zkusím zeptat jinak: Co by jste mi doporučili pokud budu schánět nový foťák s:

širokoúhlý objektiv 28mm (samozřejmě může být i kratší), cca 4x zoom
musí umět fotit v poměru stran 3:2
natáčení HD/min24fps videa (možnost zoomovat by byla fajn, ale není nutná)
kompkatní provedení (něco jako Lumix DMC-FX***, Sony DSC-W***)
co možná nejlepší foto (v dané třídě) za špatného osvětlení (hodně fotím v klubech, různé akce atb...)
iPod classic 160GB <-> Sennheiser IE 8
raoul duke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 7. 2009 14:40

Zeby ti stacilo Casio EX-Z400?
Splna vsetko co spominas: zoom, 28mm, HD video, 3:2, na nocne foto ma tiez cosi (Hand-held night photography)

No ale v kluboch a podobnych akciach uz fakt asi len LX3, alebo Fuji F200EXR.
Naposledy upravil Ganec dne 22. 7. 2009 14:41, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 22. 7. 2009 14:41

raoul duke píše: FX150 - 14,7 Mpx nevím jestli je to správná cesta?

Pořád je správnější, než třeba 10 nebo 12mpix na ještě menším čipu...a já osobně raději než na papírové hodnoty koukám na reálné výsledky: http://www.dpreview.com/reviews/Q408premiumgroup/
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 22. 7. 2009 14:44

Poslední podmínka je jasná: s kompaktem nemáš moc šancí. Nejlepší fotky z takového prostředí (pokud neuvažuješ o zrcadlovce nebo alespoň o foťáku s čipem velikosti, běžné u zrcadlovek) dá foťák s vysokou světelností objektivu, malou hustotu čipu a solidním zpracováním především barevného šumu.

Jsem zvědav, co lepšího než LX3 najdeš.

http://www.dpreview.com/reviews/Q408ent ... page13.asp (projdi si i strany 9 a 10 této recenze).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vanDave 22. 7. 2009 15:09

Mám LX2 a fotky na vyšší ISO než 200 fakt nic moc, ale při dobrým sovětlení se i to ISO400 dá. Jinak oslavy atd fotím s bleskem (buď normálním nebo na pomalou synchroniuaci) a pak jsou fotky v drtivé většině taky vynikající. Jo a fotím zásadně na P režim - ostrost na střed nebo max a redukce šumu min. Ještě jsem si teď začínám pohrávat s nastavením vyvážení bílý v tom obdélníku A <->Ba G+<-> M-., protože jsem si uvědomil, že je trošku zvýrazněná modrá složka (fotky pak vypadjí konstrastněji), ale i na letní fotce to vypadá, že to bylo focený při 10°C. :D Takže jsem aktuálně posunul o 2 dílky směrem ke žlutý a uvidíme, jakej bude z těch fotek mít pocit, možná zároveň posunu i o jeden dílek směrem k červený.

Tohle je už po vyvážení bílý v Zoneru, pořád to není úplně ono, ale pořád lepší než na výchozí nastavení. S tím posunutím směrem ke žlutý už to bude doufám ok.
http://galerie.zive.cz/showphoto.php?ph ... user=31004
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod j O s É 23. 7. 2009 09:39

Ganec píše: Moja Sony H20 ma na ISO 1600 celkom znesitelny sum. Fuji F50 sa na nu nechyta (ak neratam seriove snimanie).



no to tvoje iso 1600 z toho vychvalovanyho sony h20 jsem videl jinym topicu. nejak fotka z koncertu. a ze by ten sum tam byl snesitelnej se teda rict neda. vzdyt je to absolutne zasumeny a hrozne rozplizly..

jinak musim rict, ze LX2 ma teda iso pouziteny jen 100. to dalsi uz je spatny.. ale jinak super fotak..
to thine ownself be true

Lumix DMC LX-2
Nikon D80, Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD [IF], CPL Hoya, Sigma 70-300 mm F 4,0-5,6 APO DG MACRO
Apple MacBook Pro
j O s É
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 7. 2009 12:14

No ked si predstavim ze to ma 13x mensie pixely ako mas ty na D80 (35 MP/cm² vs 2.7 MP/cm²), tak je to celkom slusne.
Ze to je uz rozpite, to sa nehadam. No co sa tyka samotneho sumu, tento ma celkom znesitelny charakter .. ludske oko ho dokaze ignorovat. A co je hlavne: nemeni priliz povodne farby!. Teda keby si ten zaber videl vo fotoramiku tak by si nic nenamietal.
U Fuji (a Canonov tej doby) su uz zabery na ISO 400 akoby bezfarebne (v porovnani s ISO 100), vyssie ISO je uz len RGB sum. Panasonicy a Nikony zvysovali saturaciu aby bola podobna ako na ISO 100 a to potom dostanes este viac farebne flaky (spominane http://a.img-dpreview.com/reviews/Panas ... ISO800.jpg). Sucasna generacia Sony, Casio a Canon sa da pozerat aj na vyssie ISO.

Nesmies len pozerat testovacie zabery z dpreview zo stativu, kde je pozadie biele (= takmer ziaden sum), v reale to byva horsie...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků