zrcadlovka vs ultrazoom

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod schola ludus 7. 12. 2008 00:58

Přátelé poraďte, zrcadlovka nebo ultrazoom pro začátečníka? Cenově to vyjde na stejno. Buď obyč zrcadlovka (kolem 11 tis) nebo super ultrazoom ( též kolem 11 tis).
schola ludus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 7. 12. 2008 02:29

Pa.Va.Zi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 7. 12. 2008 11:22

Záleží na tom, jestli chce začátečník zůstat začátečníkem, a co bude fotit nejčastěji.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fojťan 7. 12. 2008 14:51

pokud neplanujes dalsi postup, tak asi ultrazoom; ze zrcadlovky bys mohl byt zklamany co se tyka "zoomu" a dalsich podobnych parametru, kterymi EVF zrvadlovky na rozdil od pravych zrcadlovek teto kategorie disponuji. ale pokud se chces postupne zlepsovat, urcite ber zrcadlovku...
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pitris24 7. 12. 2008 20:50

Zvaž D40 + 18-55 toho času snad nějakých 8,5 tis. s daní, skvělý start do světa DSLR :-) Set s 55-200 bych nebral, tam není tele stabilizované, nové se stabilizací koupíš za nějakých 7,5. Zrcadlovka holt leze trošku do peněz, ale je to vášeň :-)
Lenost je hybnou silou pokroku.
<odkazy jsou zakázány>
pitris24
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dannyh 7. 12. 2008 21:20

Zdravím všechny zrcadlovkáře.

Chlapi obdivuju Vás, že hned na začátku nenapíšete, že je EVF na hraní pro děti. Tohle jsem čekal přejíždějíc kurzorem myši přes link vedoucí na tuto diskuzi. :-) Obdiv

Kamaráde malej zlatej, líbí se mi přirovnání vlastníka EVF k začátečníkovi, který žačátečníkem zůstane. Tedy pokud si následně nekoupí zrcadlo, že ano :-D .

Nikdy z EVF nedostaneš rychlost, jistotu v úchopu, spolehlivost, uživatelské možnosti a kvalitu obrazu takovou jako z low-end zrcadla :-) a to je hlavní si uvědomit.

Někdo, zajisté to byl moudrý MUŽ (a tím nechci urazit žádnou ženu), kdysi prohlásil, že na oslavu svéh syna s sebou bere ultrakompakt, který se mu vleze do kapsy. A když chce udělat fotku, vezme zrcadlovku a už mu nevadí velikost a váha, se kterou se táhne. Prohlásil k tomu, že EVF je něco mezi. A nestrčíš ji ani do kapsy, ani s ní neuděláš výstavní fotku.

Musíš hold vědět co chceš.

To že k low-end tělu od Canonu za 10 litříků musíš dokoupit objektivy za dalších 10 tisíc, aby si vůbec dostal parametry objektivu v EVF, je jedna věc. Ale mysli do budoucna, nadchneš se, přijde brigáda a peněz přebytek :-D do zrcadla se dají strkat prašule pořád. Není liž??
Koupiš Canon 10-22mm Canon 17-55mm :-) Tokinu 50-135mm a nádherný krávo-telátko Canon 100-400mm :-)

Tomu já říkám ultrazoom. 40x optical zoom! :-D

Jdi do zrcadlaa ;-) Je to požitek vytisknout si metrovou fotku bez šumu, vytvořenou přesně tak, jak jsi chtěl. Nechceš přece, aby někdo hodnotil tvoje fotky podle velikosti čipu, ale podle kvality kompozice a tvojeho -fotografova úsudku. Se zrcadlem je to už hlavně na tobě!

Joo někdy dokážu být přesvědčivý.
Pak mi napiš, co jsi si koupil ;-) :-) piš na realboy(at)seznam.cz (tj. mail na spamy, kdyby ho tu někdo chtěl zneužívat, seriozním odepisálkům následně odpovím z mailu mnou používaného)

přeju všem dobré světlo!
Dannyh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pitris24 7. 12. 2008 21:45

No, tak by se to taky dalo říct :-)
Lenost je hybnou silou pokroku.
<odkazy jsou zakázány>
pitris24
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 12. 2008 22:11

Aj ja sa pridam: ak fotis rad a veris si, tak zrkadlo,....ak chces dobru prenosnost a obraz (iba)za svetla "ako malovany", tak EVF....
DSLR nie je len o zamiereni a cvaknuti, za to ale ked ju spoznas, tak sa ti odmeni obrazovou kvalitou, ktoru inde nedosiahnes......
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 7. 12. 2008 22:36

Dannyh píše:Chlapi obdivuju Vás, že hned na začátku nenapíšete, že je EVF na hraní pro děti.
Tady to není o pozérství. Se slušnou EVF se dá hodně dobře fotit.

Dannyh píše:Kamaráde malej zlatej, líbí se mi přirovnání vlastníka EVF k začátečníkovi, který žačátečníkem zůstane. Tedy pokud si následně nekoupí zrcadlo, že ano :-D .!
Já bych to viděl ještě trošku jinak..Zrcadlovka má prostě jistý komfort, který EVF mít nemůže. EVF je kompromis. Časem začátečník přijde na to, co se mu fotí nejlépe a co ho baví fotit. U zrcadlovky se podle toho zařídí..např. fotí seťákem, rád fotí na široké ohnisko ale je mu to málo. Dokoupí ultraširokáč...

Dannyh píše:Musíš hold vědět co chceš.!
Ano.

Dannyh píše:Nechceš přece, aby někdo hodnotil tvoje fotky podle velikosti čipu, ale podle kvality kompozice a tvojeho -fotografova úsudku.!
Tohle je pozérství. Podle velikosti čipu hodnotí fotku jen blb. Druhá věc je, že na fotce velikost snímače poznáš(hlavně na HO). Ale i s EVF jde vyfotit nádherná fotka.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dannyh 8. 12. 2008 13:18

to beat / beatovi / milému panu beat

Ty si taky pozér ty pozére:-D
Pokud budeš mít zájem o ajsko, napiš na realboy(at)seznam.cz, konečně bych si měl s kým popovídat :-) a to myslím v dobrým.

Netvrdím, že se s EVF nedá nic vyfotit. Ale určitě ne to, co se zrcadlem.

Hlavní, pro mě nepostradatelný rozdíl je v hledáčku, vidíš to, co fotíš v reálném čase. U zrcadlovky neexistuje žádné elektronické spoždění při zpracování dat z čipu na display jako u EVF a hledáček nemáš rozkouskovaný na zřetelné a rušivé body displaye.

Další rozdíl, veeelikost čipu. Nemyslím to tak, že se někdo podívá na techniku, kterou jsi fotku fotil a následně podle ní fotku hodnotí. Jo dělá fakt asi jen blb. Ale žádného takového neznám :-* ale každý soudí podle sebe, že jo? :-*
Nejde tu jen o hloubku ostrosti, jde tu o dynamický rozsah, jde tu o reálnost barev, o barevnou
hloubku, jestli ti to ovšem něco říká!

Tyhle dvě, pro kvalitu fotky dost zásadní skutečnosti, jsou plusem jakékoli nemuzejní zrcadlovky!

přeju krásný den :-)
Dannyh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maciakba 8. 12. 2008 13:53

dannyh obycajnym ludom ktory do toho moc nevyjda je zrkadlovka nanic, fotky z nej sa im budu zdat skarede a budu pometeny tolkymi moznostami nastavenia... to spomalenie im urcite nevadi, sam som si obcas pozical stary fotrov fuji a spozdenie v tom haldaciku je minimalne (to aky je rozdiel od namacknutia po odfotenie tak to uz rozdiel bol) a niektorym ludom je hladacik zbytocny kukaju radsej na krasny velky display ktorim je evf vybavena
maciakba
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 9. 12. 2008 00:52

Dannyh: Nejsem s tebou v rozporu. Vím, že někteří dokáží odsoudit fotku jen pro to, že nebyla focena zrcadlovkou. Ale jsou i krásné fotky z automatů/EVF. A kdo hodnotí fotku podle použitého materiálu, to je prostě pozér :o))

EDIT: Jakto, že nemůžu editovat starší příspěvky? To nešlo nikdy?
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 9. 12. 2008 13:57

1) s EVF sa da vyfotit toho honde na vyslednej fotke nemas ako rozlysit ci to bolo EVF alebo Zrkadlovka ....... napr G1 verzus e-30, rovnaky senzor (najskor) to som fakt zvedavi ako zistitete cim to bolo fotene :) ci DP1 verzus Sigma zrkadlovka .... proste EVF ci Zrkadlo ti nijak neovplivny vysledne fotku!!!!

2) Takze co je poctatne velkost senzoru? Co ti prinesie vacsi senzor? Kvalitnejsie fotky? sam od seba urcite nie .... Musi bit spravne zaostrena vhodna clona atd ....Jedine co sa da vo vseobecnosti povedat je ze s prislusnym objektivom na vacsi senzor vies dosiahnut tu istu (mozno o zanedbatelne lepsiu) fotku ako na mensi senzor zatial co naopak to neplati na mali senzor jednoducho iste fotky nezachitis a niektore budu vzdy horsie ako na velky senzor .... Na druhej strane na velky senzor nikdy nebudes mat lacne dobre sklo s velkym zoomom a budes si musiet vzdy omho viacej vsymat nastavenia (clonu atd) ....

3) EVF/Zrkadlovka rychlost ostrenie -> tu je rozdiel a vzdy bude .... totoje hlavna vyhoda DSLR .... ale ako rychle ostrenie naozaj potrebujes nestaci ti to co ma napr. G1 ????

4) hladacik EVF/Zrkadlovka -> Zrkadlovka bude vzdy mat lepsi hladacik, na druhej strane kedze sa nemotuju do DSLR ziadne rozumne matnice EVF bude vzdy lepsie na MF ostrenie (aj ked stimto vacsina asi nebude suhlasit, ale je mi to jedno!) ale matnica v DSLR sa da vzdy este vymenit ... ale to uz neuroby prakticky nikdo.

5) zoom objektivy -> na UZ mas 18x+ zoom na dlsr ked nasadis ultra zoom objektiv za 20k+ tak stale ta obrazova kvalita je tak mizerna ze je velmi otazne ci dslr bola spravna volba ked ti to staci .... Takze narovynu povedane si na UZ -> 1 objektiv verzus sada objektivov na DSLR .....

ktory zbodov nakolko tebe vadi/vyhovuje je tvoja osobna vec a zalezi natom ako fotis/co fotis /nakolko si zbehli v ovladani ucit sa ......

tzv ak che niekdo naozaj poradit tak treba presnejsie urcit co fotis a najlepsie aj povedat pocom pokukuje (konkretne) ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skirm 9. 12. 2008 22:51

Ahoj,
UZ spojuje to horší z obou světů, je velký, těžký a drahý jako zrcadlovka a zároveň fotí špatně jako kompakt. Doporučuji malou krabičku do kapsy, kde se dá oželet kvalita, a když už tahat brašnu a utratit víc jak 10 000, tak zrcadlo.
Objevují se zde názory, že nelze poznat snímek focený kompaktem nebo zrcadlem, to ale platí pouze za ideálních podmínek, které se v reálu vyskytují zřídka.
Pokud chceš mít jistotu slušného snímku, tak potřebuješ dobré světlo. Většina foceníhodných akcí (krom dovolených) se odehrává v interiéru (svatby, plesy, oslavy, děti...). No a kombinace minimální clony 5.6, šumu od ISO 400 a interního blesku je těžký boj.
Neméně důležitý je i obsah, nejlépe hodnocené snímky zachycují nějakou emoci, akci, úsměv, údiv, prostě něco prchlavého, a to zastihnout přes pomalý display se šnečím AF je dost loterie.
Velikost senzoru na fotce vidět JE, a to hloubkou ostrosti, některé motivy prostě vypadají lépe, pokud je hlavní objekt ostrý, zbytek mimo. Tady je snad jediná výhoda UZ proti kompaktu, že lze takový snímek udělat, ale díky přepočtu je to ohnisko kolem 300mm, na portrét tak přes ulici.
Vybrat musíš sám, ani zrcadlovka ti nezaručí automaticky super snímky, ale určitě ti to usnadní.
skirm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 10. 12. 2008 00:16

Z jednoho soudku vybrat všechnu špínu a pořádně ji rozmazat, zatímco v druhém ji schovat až kamsi na dno...Stavíš na pravdivých základech, ale jednostranné kydání špíny a přehánění činí tvůj příspěvek zaujatým.
skirm píše:UZ spojuje to horší z obou světů

Spojuje mimochodem i to lepší. A existuje jen pár UZ, které jsou velké jako zrcadlovky. Většina (Panasonicy FZ, Sony H, Canony S, Fuji S) jsou zhruba dvakrát menší a dvakrát lehčí než DSLR se základním(!) objektivem. Cena je sice srovnatelná, ale opět jen se základním objektivem.
skirm píše:Většina foceníhodných akcí (krom dovolených) se odehrává v interiéru (svatby, plesy, oslavy, děti...).

Nevim, jestli tak soudíš podle sebe, ale já osobně neznám skoro nikoho, kdo by měl víc fotek zevnitř než z venku. Většinou převažují fotky z různých výletů, cest někam, sem tam samozřejmě i oslava nebo jiný interiér, ale zdaleka jich není většina. Někdo to může mít naopak, ale fakt znám takových lidí pár, možná by stálo za to udělat na tohle téma anketu. V mém okolí většina fotek vzniká v dobrých podmínkách, na nízké citlivosti a na monitoru nebo tisku v malém formátu opravdu nepoznám rozdíl od zrcadlovky, pokud nejde o nějakou specialitu typu malé HO. Naopak pro běžného cvakálistu má ultrazoom tu výhodu, že umožní fotit vše od makra až po vzdálené věci v kvalitě, která je pro něho většinou stále přijatelná, a sem tam si natočí video. Jasně, i ke zrcadlovce jdou koupit teleobjektivy, makroobjektivy apod, ale to chce další prachy a potom je logické, že dostanu za víc peněz víc muziky.
skirm píše:Velikost senzoru na fotce vidět JE, a to hloubkou ostrosti

Ano, ale rozdíl se stane výrazným až s podporou vhodného objektivu. Seťák končící na 55mm světelností 5,6 zas takový pokrok v HO oproti UZ nepřinese, srovnával jsem to. Se světelným sklem nebo teleobjektivem už je to něco jiného, ale to už jsme jinde i cenou a opět je logické, že za víc peněz musí být víc muziky, jinak by to nikdo nekupoval.
Já sám používám dvojici zrcadlovka + malý kompakt, ale to mě ještě nenutí plivat na UZ. Zrcadlovka je pro mě lepší, ale teprve v okamžiku, kdy do ní investuju něco navíc. Ve stejné cenové hladině s UZ můžu mít DSLR leda se záklaďákem. Měl jsem jednu takovou a technická kvalita fotek byla lepší než dřív s UZ, ale celkově se mi obzory nerozšířily, skoro naopak. Mohl jsem líp fotit v interiérech hlavně díky rychlejšímu AF, ale přišel jsem o focení na dálku a o makro. Pokrok v HO nic moc a v šumu taky, seťák měl F5,6 tam, kde UZ neměl ani F4. Zkrátka pokud jde někomu na prvním místě o kvalitu, je zrcadlovka jasná bez ohledu na cenovou kategorii. Jakmile ale jde o pohodlí a univerzalitu, už to tak jednoduché není.
janfran
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků