Vyber DSLR (prvni) - D40x vs. K100D vs. K200D

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Derek 5. 7. 2008 10:47

Zdravim.
Jsem ted na nejakou dobu v Sydney a protoze jsem se tu ocitl pusobenim osudu bez jakehokoliv fotaku, tak se tu po necem poohlizim. Puvodne jsem zvazoval nejake "mejdlo", cenou i vybavou myslene jako digitalni ekvivalent fotaku na jedno pouziti. Uplne jsem tuhle moznost jeste nezavrhl (prece jenom Canon A560 za $80AUD je docela zajimavy kup) ale cim dal vic premyslim o nejake sve prvni DSLR. Dlouho jsem spokojene fotil s EVFkem Finepix S5600 a ted bych rad pokrocil dal, mimojine i na popud bratra, ktery take presedlal z Finepixe na etalon entryDSLR, Nikona D40 s 18-55 sklem.

Zatim mam v hledacku dva fotaky z druhe ruky - D40x s 18-55 za $500 (nejsem si teda uplne jisty tim objektivem, prodavajici rika "base lense", ale tipuju tenhle, jako nejcastejsi) (konkretni inzerat) a pak D40x s 18-135 sklem a nejakyma kartama navic za $650AUD (konkretni inzerat)

Oba Nikoni by meli byt jeste pod zarukou, ale kdyz jsem se dnes v jednom kamenem kramu ptal, tak mi bylo receno, ze Nikon mezinarodni zaruku nema. V tomhle ohledu si jeste pujdu neco nastudovat na netu.
V tom samem krame me pak zaujal Pentax (ktereho jsem chtel uz v minulosti). A to bud K100D se setakem (18-50 nebo 24-70) za $500AUD a navic teda fungl nove a se zarukou (podle prodejcu pry Pentaxacka mezinarodni je) nebo velmi zajimavy set s dvema objektivy, 18-50 a 70-300, to cele za $700AUD.
K100D prece jenom neni D40x primo konkurenci (dle cipu), takze jsem mrknul i na K200D, ktera je se setakem 18-50 taktez za $700AUD.

No a ted babo rad :)
Mit D40x s 10Mpx ale jenom tribodovym ostrenim nebo sahnout po Pentaxu a mit sice 6Mpx ale navic stabiliziaci a pohon objektivu v tele.
rikam, jsem ve sve podstate zacatecnik, takze nechci investovat buhvi kolik, ale tyhle nabidky mi prijdou dost zajimave na to, abych se placnul pres kapsu tady a usetril docela dost proti nakupu doma.
Poslednim bodem je ta zaruka - za dva mesice se nejspis budu vracet do CR a tak by se moznost servisovat to i doma docela hodila. Asi to neni uplne nezbytne, ale bylo by to fajn.
Nemam ted bohuzel dost casu (a ani znalosti eshopu) abych uplne nejlepe porovnal ceny toho co uvadim vyse a ceny za kolik bych to poridil doma. I kdyz by ten rozdil treba nebyl az tak markantni, tak pro nakup tady mluvi dva mesice pobytu a stovky objektu k foceni - to bych musel jinak sahnout po nejakem tom nouzovem kompaktu.
Derek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 5. 7. 2008 11:45

K te mezinarodni zaruce:
http://www.pentax.cz/web-content/servis.htm
Ale nevim jak je to v realu jestli to fakt funguje bezproblemu, jak je na to NIKON nevim...
Na porovnani cen je dobre jyxo.cz
Tady je podobne tema:
viewtopic.php?f=209&t=203306&hilit=d40+k100&start=0
V pripade ze ma tvuj bracha Nikon tak to je velka vyhoda muzete si pak pujcovat objektivy a prislusenstvi. Pentax ma vyhodu ze dostanes "vice muziky"(lepsi hledacek, vic ostricich bodu, atd...)

Otazkou je tez jestli neni lepsi koupit novej fotak prece jen napr. v CR se da koupit DSLR i se setakem uz od 8-9000kc...
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qaaak 5. 7. 2008 23:09

No ja jsem prave koupil Sony A200.
Ma i 10mpx i stabilizaci v sobe. Navic ma fakt dobrou baterku s dlouhou vydrzi a ukazatelem s presnosti na jedno procento.
Se setakem 18-70 jsem ho koupil pres internet za 8800 (studentska sleva-jinak 9500). Ostreni ma myslim devitibodove, ale stejne pouzivam jenom prostredni bod. A ty budes asi taky, byva totiz nejpresnejsi (vetsinou jediny krizovy).
V tehle kategorii je A200 pravdeodobne nejlepsi.
qaaak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ypres.bass 5. 7. 2008 23:57

podobné dilema (bez té K200D) jsem řešil cca 2 měsíce zpátky a podle toho co jsem vykoumal, ti radím vsaď na Pentaxe K100D nebo možná lépe K10D
www.stanislavkolarik.cz
ypres.bass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Derek 6. 7. 2008 02:14

>>kromec: kdybych nechal nakup do CR, tak jednak musim poridit neco tady (nemuzu odjet bez kvanta fotek :) ) a jednak nevim, jestli bych se doma k nakupu rozhoupal.

>>qaaak: to ostreni je pro me jako pro amatera vec prakticky "nedulezita", resp. zminoval jsem to jenom proto, ze se to u D40 casto vypichuje jako "velke negativum" - osobne ale taky myslim, ze budu moc fotit i s tim i s tim.
Nicmene Sonaka nechci a ani jsem ho tu za zajimavou cenu nevidel

>>ypres.bass: prave ze je to ve sve podstate duel D40x vs. K100D (pripadne mozna K200D) - proste fotaky, na ktere jsou ted zajimave akce nebo pekne inzeraty.

Zatim v mem rozhodovani vede ta D40x s 18-135 (coz je pro me jako lamu docela pekne univerzalnejsi sklo) a proti ni ten velky set K100D.
Pro Pentaxe hovori nakup fungl noveho kusu, cista zaruka (nejspis bezici i doma, dostanu-li karticku o international warranty), stabilizace (nevim jak moc je k uzitku, kamos sice K100D mel ale budu muset jeste nacist recenze) a pak ty dve skla (coz ale muze byt vyhoda i nevyhoda - nevim, jak se budu jako zacinajici zrcadlovkar potykat s menenim objektivu-do ted jsem fungoval na ultrazoomech a tak jsem se o tohle nemusel starat a tahat se s nimi), ktere jsou za tu cenu asi docela zajimave.
Proti te K100D (resp. pro D40x) pak mluvi nutnost dokoupit prislusenstvi (karta(y), brasna, baterie - a ty AA se u K100D taky casto zminuji jako minus), coz hodi alespon dalsich $100AUD .. :-/
A samozrejme 6Mpx proti 10Mpx. Osobne si ale myslim, ze tech sest u Pentaxe by mohlo krasne stacit, zvlast pro me.
Potencialni plus Nikonu v tom, ze budu mit druheho doma (bratr) je asi pravda, ale tezko rict jak aktualni-oba zaciname, takze nejake dalsi prislusenstvi hned tak v planu nebude. Ale pujcovani by bylo fajn.
Derek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 6. 7. 2008 10:20

"AA se u K100D taky casto zminuji jako minus), coz hodi alespon dalsich $100AUD .. :-/ "
slusna nabijecka+ 4x AA se u nas da koupit za 500-1000kc , doporucuji SANYO ENELOOP, to je tam tak draha?. A K100 dokaze pouzivat i nabijeci Lion clanky ,ale musis si je koupit zvlast, nekde tu se to probiralo...

Pokud chces nahradu ultrazoomu nechces se tahat s dalsimi objektivy a staci ti rozsah cca 27-200mm tak asi ten D40 + 18-135 bude nejlepsi...
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Derek 7. 7. 2008 08:44

Tak porad vaham - uz jsem premejslel o te D40x se setakem za 500 babek a pak tu k tomu dokoupit nejaky pekny sklo (u Ted's maji velmi zajimave ceny skel pro Nikony), ale typek se neozval, takze uz je to asi pryc.

Pro tu druhou D40x mluvi 10mpix (proti K100D), hafo prislusenstvi a ten docela univerzalni objektiv (pro me jako exEVFkare asi zajimave). Proti mluvi pomer ceny proti nove K100D a zaruka, ktera pry u Nikonu neni mezinarodni.
Kdyz uz dat $650, tak snad rovnou $700 a mit fungl novy fotak s dvema objektivy (tady sice porad trochu vaham s tim jak to budu vyuzivat, ale rikam si, ze je asi cas posunout se ve fotografickym vyvoji dal a tak i teda menit skla), navic se stabilizaci v tele. I kdyz bych mozna ocenil jeste nejaky zhodnoceni tech pridavanych objektivu od Sigma. Tech 6mpix by pro me melo byt porad dost, nebo si myslite ze z tohohle pohledu radeji investovat do te D40x?

O baterkach jsem si neco pocetl, ale mam z toho trochu strach - jednak jsem tu zatim na nejake zajimava nenarazil (primo v tom TED's maji nejaky akcni pack - nabijecka se ctyrma clankama tusim 2500mAh za nejakych $40, navic neznackove - nejaka Inca) a jednak na Pentax foru pisou, ze s nekterymi clanky to nemusi ani nabehnout nebo to zvladne jenom par desitek snimku. Takze po baterkach se budu muset jeste mrknout.
Stejne tak po nejake neprilis drahe brasne, ale aby se do ni dal dat druhy objektiv, pripadne nabijecka atd (budu mit pri navratu trochu problemy s vahou zavazadel, tak bych toho rad co nejvic protahl s fotakem na palubu).
Nebyl by nekdo "brasen znaly" tak laskav, ze by projel tu nabidku primo u Ted's a vyjadril se, jestli je tam neco zajimavyho cenove a v pozadovanych rozmerech?
(neco maji sice na vystavce v krame, ale jenom cast) - nabidka brasen Ted's
Derek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ypres.bass 7. 7. 2008 15:27

DEREK: jsem se na to díval, a Tamrac system 3 po kterém pasu tam nevedou jinak výborné stránky na výběr tašek(jenom tamrac) je http://tamrac.ekgfoto.cz/index.php tam si vybereš přibližně jakou bys chtěl a pak jenom dolaďíš typ pomocí tlačítek větší/menší a navíc je tam i řez a piktogramy co do toho jde nasklídat - já jsem tak našel toho system 3 a teď se poohlédám po nějaké levnější alternativě
www.stanislavkolarik.cz
ypres.bass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Derek 8. 7. 2008 01:44

To ja bych tu brasnu musel bohuzel kupovat jako housky na krame - neni prilis casu a ani moznosti shanet se tu po nejakych eshopech, takze obejdu tech par kramu v City, zkusim se podivat do mistnich obchodnich stredisek a uvidim jaka bude situace. Kazdopadne jsem chtel poridit neco velmi levneho, abych se s prislusenstvim pro Pentaxe dostal tak do $100 max a i to bude asi nakonec problem ...

Takova otazka k K100D - jak datove objemne z toho lezou fotky? Resim velikost karty. 1GB uz je dneska pase, ale jestli by stacila 2GB nebo radeji rovnou dve nebo 4GB. Pocitam, ze delsi vylety jak na jeden den tady nehrozi, takze neni problem to vzdycky vecer nasypat na disk v notebooku.
Derek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ypres.bass 8. 7. 2008 05:22

Derek píše:Takova otazka k K100D - jak datove objemne z toho lezou fotky? Resim velikost karty. 1GB uz je dneska pase, ale jestli by stacila 2GB nebo radeji rovnou dve nebo 4GB. Pocitam, ze delsi vylety jak na jeden den tady nehrozi, takze neni problem to vzdycky vecer nasypat na disk v notebooku.
no já když se "odvážu" a nafotím 150 fotek na nejvyšší kvalitu, tak se nedostanu ani na čtvtinu karty(nikdy jsem se nedíval jak velké fotky z toho lezou ... teď jsem se podíval a 1,5-3Mb ... v rawu je to mnohem víc)

teď jsem si k dvougigovce dokoupil ještě čtverku a (možná je nějaká méně výkoná) pracuje to s ní mnohem pomaleji - nevím jestli je to veůikostí nebo konkrétní kartou
www.stanislavkolarik.cz
ypres.bass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Derek 8. 7. 2008 09:04

No, tak takhle otazka (rychlost karty vs. velikost) pro me bude zrovna docela zasadni - budu se snazit stlacit co nejnize naklady na prislusenstvi. Dneska jsem prochodil pulku centra a obrazil vetsinu obchodu s elektronikou a vybiral brasnu, kartu a baterky. I tak bude tech sto babek naprosty minimum, zvlast kdyz budu chtit poridit i druhou sadu baterek.

K tve informaci, jestli to teda dobre chapu - 150 fotek je maximalne ctvrtina 2GB karty? Takze nejake 3MB na fotku max. Tak to to asi fakt bude chtit to dvougigo, ale mozna jedno postaci. Jeste proberu ty ceny.

Z brasen zatim zkoukava Lowepro mini nova aw za $59, Lowepro edit 120 $43, Lowepro ex 140 $33 nebo Lowepro ex 160 za $37. Cenove nejzajimavejsi se zdaji ty EX, akorat je musim poradne okouknout - nicmene fotak s objektivem a jednim dalsim by se tam vejit mel.
Derek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod elho_cid 8. 7. 2008 13:44

Kartu kup zatim 2 giga, spis koukej at je kvalitni a spolehliva, nez na velikost (prikoupit muzes vzdycky) nebo rychlost (vetsina fotaku to stejne nevyuzije).
Co mi bylo platny, ze mam 4GB kartu, kdyz mi v nejnevhodnejsi okamzik selhala. Tabulka priblizne velikosti smimku je tady:
http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk100d/page10.asp

Brasny fakt nejlip okouknout. Mam Lowepro a neni to spatna znacka - jsou lepsi i horsi. Lowepro je prakticke a ma solidni pomer cena/vykon.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Derek 8. 7. 2008 14:14

Tak pametovky jsou tady zk**** drahy. Fakt jsem nestacil zirat, kdyz jsem porovnaval ceny tady a doma. Nakonec ale vidim na vcelku rozumne drahou Ultra II od Sandisku ve dvougigu.

Brasnu uz taky tusim - Loweprocko EX 140 nebo 160 a kdyz budou penize nazbyt, tak tu Mini novu, protoze ma pry svoji plastenku.

Ale mel jsem i stesti a pri obrazeni shopu a hledani na netu jsem tu narazil i na ty zminovane Eneloopy. I kdyz teda jeste uvidim, jestli je budu kupovat (k nim pridavana nabijecka se mi moc nelibi a druhou sadou baterek si zatim nejsem jistej).

Ted jenom ten fotak. Nikoni z inzeratu postupne vypadavaji ze hry (ten levnejsi se neozval a ten drazsi jsme zatim zdrzoval ja, takze uvidim jestli se mi prodejce jeste ozve) a Pentax se zda byt takrka jistym. Kdyz jsem ale uz mel vse rozhodnuto pro ten set se dvouma sklama, tak mi dneska zacalo v hlave harasit a zaobirat se myslenkou na K200D, teda i za cenu toho, ze bych ji mohl mit jenom se setakem.
Hledam ted nejake porovnani, idealne i s komentarem, jestli se jako prvoDSLR vyplati sahnout po dvoustovce nebo mi bude stovka super stacit. Z financniho hlediska se zda byt rozdil ceny proti CR zajimavejsi u stovky, ale to bude asi dano i tim, ze pomalu mizi z pultu. Kdezto dvoustovku tu poridim jenom o chlup levneji. Spis to pak resim jeste z pohledu investice do budoucnosti - jestli je to na miste.
Derek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kromec 8. 7. 2008 14:25

Nevim jestli si toho vsichni vsimli tak u tech Pentaxu nejsou originalni objektivy(i 18-50) ale jen sigmy. Na druhou stranu kdybys byl s tou SIGMOU 18-50 nespokojen tak v CR z druhe ruky sezenes originalni 18-55 levne.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ypres.bass 8. 7. 2008 20:14

kromec píše:Nevim jestli si toho vsichni vsimli tak u tech Pentaxu nejsou originalni objektivy(i 18-50) ale jen sigmy. Na druhou stranu kdybys byl s tou SIGMOU 18-50 nespokojen tak v CR z druhe ruky sezenes originalni 18-55 levne.
já například ten seták budu moct postrádat(teda až mi přijde to nové sklo)
www.stanislavkolarik.cz
ypres.bass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků