Podvody na internete

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 4. 2008 09:59

Ahojte, v poslednom čase som predával veľa mojich vecí po internete a mám z toho všelijaké pocity. Prvá vec, čo ma potešila je, že všetky predaje dopadli úspešne zo spokojným predávajúcim aj kupujúcim....ale, nemuselo to tak byť!

Prechádzal som na inú značku fotoaparátov a dal do predaja všetko "staré" na rôznych webovských stránkach - čím viacej stránok využijete, tým je väčšia šanca na predaj.

Odpovede postupne prichádzali, no niektoré ma zarazili...išlo o maily z UK, emailové adresy končili známimi koncovkami google alebo yahoo.com, ich majielia vyzerali poctivo - hlavne Mrs. Nattalie Perry: slušne sa spýtala podrobnosti o tovare, cene a samozrejme poštovnom. Keď po niekoľkých milých mailoch zaslala adresu kam to má isť, bol som prekvapený - vraj pre jej nevestu do USA, ktorej chce dať nový fotoaparát. Povedal som si nič zlé, veď aj ja by som bol rád takto príjemne prekvapený. Zaslala mi teda adresu a spýtala sa, na aký účet má peniaze uradiť. Celý natešený som jej dal všetky detaily a hneď v ten deň večer bola platba vykonaná....ale ako!!!

Prišiel mi zvláštny mail z Citibank.uk, kde sa písalo:

Dear Ondrej ***,
Congratulations ! This acknowlegdgement sets forth certain terms upon which Mrs Nattalie Perry is interested in acquiring some Items and he paid the Total Amount of {1440.00Euro}
Below-Are The Noted Name And Bank Account There In.


Tu boli v stĺpci popísané detaily platby...

Your Payment has been Processed Sucessfully on your behalf and it remain the final process to Transfer your money into Your Bank Account, but before this we will need the EMS SPEED POST/DHLExpress Shipment Service Tracking Number of the item before we can activate your bank account.
Please do allow 24 to 72 hours to activated your bank account after verifiying the shipment of the item to the buyer.
This is how we work things out here,Concerning the payment For Goods and We do hope you will understand us well and Comprehend with us about our form of payment to Secure both the buyer and seller interest from any Type Of Risk and Fraudulent Practices that is Very Rampant Through Online Transactions.


Samozrejme, ako správny Slovák neviem dobre po anglicky, ale tu som si domyslel, že mám balík odoslať, zaslať jej Trackung Number, po tom čakať potvrdenie od kupujúceho v banke a na peniaze....hmm, také niečo som ešte nezažil, ale veď aj kupujúci sa musí nejako poistiť. Nedalo mi to a tak som sa spýtal, ako to funguje - Mrs.Nattalie Perry mi opäť príjemne odpovedala a uistila ma o uskutočnenej platbe - vraj peniaze už len čakajú na potvrdenie (pomocou Tracking Number).

Keď už som mal balík nachystaný na odoslanie, napadlo ma preklepnúť si danú pani na internete. Vtedy mi svitlo! Našiel som o nej "až" 5 správ a všetky sa týkali podvodov na internete. Funguje v zahraničí, v SR aj ČR. Po tomto šoku dostala správu, že čakám na peniaze a pokiaľ mi neprídu na účet, tak balík neodošlem (to je štandardný postup pri nákupoch na internete). Poslala mi už len zopár správ - opäť aj z Citibank o potvrdení platby (mimochodom, tie maily vyzerali ako pravé z banky vrátane všetkých oficialít a odosielatela), ale tomu som nevenoval pozornosť, posledný mail boli už len nejaké nadávky, lebo jej (alebo skôr im) spadol dobrý podvod tesne pred koncom.

Keď budete predávať čokoľvek na internete, tak zvoľte nasledujúci postup:

-preverte si kupujúceho/predávajúceho - každý, kto je na nete pár dní, má kopu vecí o sebe v prehliadači google - stačí tam zadať jeho meno, alebo poproste toho na druhej strane o nejaký dôkaz, že je to reálna osoba - teda linky na fóra kde prispieva, jeho webstránku alebo galériu.

-dohodnite si jasné podmienky - obsah balenia * prípadné záruky(nákup z obchodu) * cena a spôsob prepravy * detaily o platbe (najlepšie cez paypal alebo banku) * následné potvrdenie odoslania a prijatia (ja odošlem zoskenovanú sprievodku z balíka)


Ako predajce nikdy nepristupujte na odoslanie balíka pred samotným obdržaním platby! Väčšinou pôjde o podvod - podobné správy (napr. tá zobrazená hore) fungujú ako podvod aj pre paypal - ak vás niekto nakontaktuje a bude chcieť odoslať peniaze po obdržaní tracking number, tak od predaja odstúpte, inak nedostanete späť svoj tovar a peniaze nikdy neuvidíte.

Zaujímavé je, že dané osoby chcú balík poslaný cez DHL/FEDEX, nie cez UPC alebo normálu EMS poštu.

Mená podvodníkov (asi tá istá osoba): Nattalie Perry / Waleeyat Hameed / Kayo Kacy - Všetci sú z UK, chcú balík pre niekoho iného (z rodiny) a poslať peniaze až po obdržaní Tracking Number.

Dúfam, že im nenaletíte, všetko si radšej overte a nepristupujte na podobné "zvláštne" postupy.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 28. 4. 2008 10:37

:D :D :D No a?? Co není česky nečtu. :D Ani nemůžu :love:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 4. 2008 10:38

NJ, ale potom sa neskúsený užívatelia podvodoch nedozvedia a ľahko môžu naletieť, aj keď ide o vec, ktorú zažili mnohý (ja asi 5x), nikde sa o tom seriózne nepíše...... Ja som inak predal skoro všetko len do zahraničia a za lepšie sumy ako v SR.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cackot 28. 4. 2008 13:39

Mal som kedysi podobny problem ked som sa snazil predat moju D70.
Ozvala sa mi nejaka pani z USA, s tym ze chce aby som pristroj poslal do Afriky. Co mi bolo podozrive ze bola ochotna uhradit aj nemale postovne, co bolo polovica ceny samotneho pristroja...
S peniazmi bol taky isty problem ako si pisal, tiez som sa pri tom stopol lebo to bolo absolutne bez zaruky. To som odmietol a pani mi nakoniec poslala nejaky vtipny mail ze ma uda na interpol & FBI...

Ak by to niekomu pomohlo, vystupovala pod menom Mrs. Mary Liodan
cackot
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 4. 2008 20:58

Momentálne mi zareagoval na inzerát Mrs Waleeyat Hameed, ktorý chce fotoaparát pre synovca do Nigérie, uvidím ako ďaleko zájde....
Poslal som mu nasledovnú odpoveď:

Hello, cost of this item (Minolta Dynax 5D + 18-70mm f3,5-5,6 and 1GB CF card) with shipping costs is 355,- Euro - via Airmail EMS Post. I send it only after successfull payment on my Bank Account.

Ondrej, Slovakia


Sorry ak sú tam chyby, no po anglicky moc dobre neviem, mimochodom týto ľudia si na mňa asi zasadli, lebo reagujú na každý môj inzerát (aj keď je podaný iba v SR a po slovensky), takže sa môže jednať o ziskuchtivých slovákov alebo čechov.....dúfam len, že sú to neni poštári z Bratislavskej pošty pre medzinárodný styk (tam často miznú zásielky), lebo aj ja pracujem na pošte, no v inom meste....to by ma naštvali dvojnásobne.
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 28. 4. 2008 21:09, celkově upraveno 2
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr1968 28. 4. 2008 21:00

Do Nigérie jedu zítra. Já mu to dám :D
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 29. 4. 2008 07:06

heh to bude dobrej odjeb ked mu napises, ze tam ide kamarat tak mu to mozez predat osobne a zaplatit na mieste :), minimalne je to dobrej test nato ci to mysli vazne alebo ta chce odrbat ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotohans 29. 4. 2008 09:22

Jasně že chce odrbat. Takovýchto e-mailů se pohybuje na aukcích mraky a už několik let. Jediná správná cesta je hodit ho do koše a vůbec se tím nezabývat.

jeden článeček
http://www.poho.cz/webzine/o-aukru-angl ... tel-fotit/

a třeba tady jsou příspěvky od "podobně zkoušených"
http://forum.grafika.cz/read.php?43,197 ... sg-2332004
http://forum.grafika.cz/read.php?136,22 ... sg-2295522
http://forum.grafika.cz/read.php?51,235 ... sg-2396523
fotohans
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 4. 2008 10:15

Diky za link, pekny clanok, ten "waleeyat" po mojom maily uz neodpovedal.....
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 30. 4. 2008 12:58

čudné je už minimálne to, keď sa ozve nejaká anglická pani na slovensky napísaný inzerát. Veď koľko Angličanov môže vedieť po slovensky? Taktiež Nigéria a iné podobné adresy značia hneď, že ide o podvod.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alesk 13. 5. 2008 18:31

Caute, pozor uz su spekulanti aj na slovensku. Pred chvilou som si dal inzerat, ze kupim PDA (bolo kazove tak som dufal ze sa niekto ozve hned ze sa ho chce zbavit a dosla mi vtipna odpoved + par mailov k tomu. Takze pozor aj slovaci kradnu :))))

Posielam odpovede na moje nedovercive reakcie na tomas.danko@centrum.sk:
- Mam pre teba MIO A501 velmi malo použivaný za 4000 SK (v inzerate som mal ze kupim do 5000sk co mi bolo najviac podozrive), ale platba iba cez paypal.

- Jedinou mojou podmienkou je že musiš zaplatiť cez paypal. To je všetko.

- Počuj nemusiš sa báť ako si si mohol všimnuť snažim sa toho zbaviť lebo ma to brzdi. A možem to poslať aj kurierskou službou len potrebujem aby si mi poslal peniaze vopred lebo z toho zaplatim aj kuriera.

Odosielatel : Tomáš danko zo ip 81.0.200.23
alesk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod matus141 16. 5. 2008 12:06

Ano toto je sranda... ta Natalie pisala aj mne uz davejsie lebo som chcel predat PDA... ako normalne na prvy mail som jej odpisal v pohode, ved ked to chce tak jej to poslem... ale ked mi napisala ze to chce pre dceru ktora je na dovolenke v Afrike (dobre citate), niekde v Keni, tak som jej napisal ze nech sa uvedomi, ze som normalny a nie slepy ani blby... viac sa neozvala :D a samozrejme, najprv chcela hned vsetko uhradit a kadejake udaje a podobne... nikdy viac... :)
matus141
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ypres.bass 21. 5. 2008 11:06

no mě teď psala na inzerát ohledně toho mojeho kodaka nějaká Maminnosa Mammy z UK kolik za to chci ... tak jsem jí napsal že cena je v inzerátu, že přepožet na GBP je 31.5CZK, poštovné 300CZK a že posílám až po příchodu částky, dřív ne!
odepsala:
Thanks for the mail am okay with the price and i want you send the item to a friend in West Afria Nigeria for me through EMS POSTAL 4-4. Days delivery and get back to me with the total cost that i will send to you and your bank details for payment.

tak jsem odepsal:
any bank can't want postage specifications for payment. which bank have you?
www.stanislavkolarik.cz
ypres.bass
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chesterko 1. 7. 2008 12:33

No akurat aj ja predavam na nete stolny PC a prisiel mi mail od waleeyat@yahoo.com. Ja za PC chcem 7 500 je aj s monitorom na inzercii je mena aj v eurach je to okolo 247 eur. No a ona mi zacala ponukat ze mi je ochotna dat 600 eur za ten item a ze zaplati postovne ze to chce pre bratranca do nigerie :D
Dear seller,

I wish to know the condition of this item and i want you to know that am really interested in buying it for my Cousin in Africa Nigeria....Am ready to pay you 600euro for this item plus the shipping cost via Ems/Local post to my Cousin address in Nigeria...

I will be paying via Bank to Bank transfer..

Waiting for your quick response now..

Mrs Waleeyat...
Chesterko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 1. 7. 2008 14:43

no ak zaplatí dopredu bankovým prevodom, tak kde je problém? 8-P
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků