poradte "zoznam" fotakov podla vlastnosti

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod KinDo 25. 4. 2008 05:42

ahoj,

zhanam "zoznam" fotakov, ktore splnaju nasledovne podmienky :
- kompakt / evf / zrkadlovka do 20k,- skk s dph
- kovove telo
- mechanicky stabilizator
- min. iso <= 100
- antiprachovy system
- AF + manualne zaostrovanie

nevedeli by ste mi podla vlastnych skusenosti poradit ?
nie vsetci recenzenti uvadzaju vo svojich recenziach udaje, ktore ma zaujimaju :-|

dakujem
KinDo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 25. 4. 2008 06:55

ako trochu nechapu tvoje poziadavky ...

kompakt/evf/zrkadlo tzv nevies co z toho chces ale davas si podmienku, min iso100 ved kompakt sumi na iso 100 ako zrkadlo na iso400 .... -antiprachovy system vylucuje vsetky nie zrkadlovky ved naco by ho mali ...
Kovove telo myslis vnutry ci celokovovy obal? ak obal to zas vylucuje vsetky zrkadlovky ak vnutro tak to splnuju temer vsetky...

do tej ceny sa zmesti mozno
K10d +18-55 ak nie ten tak k200d

alebo pokial chces mat viac objektivov a lepsi antiprachovy filter tak olympusi
e-420, e-510 v kitoch.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KinDo 25. 4. 2008 07:17

dik za objasnenie ...
3 dni som chodil po forach a cital recenzie, ale z tvojej odpovede som sa dozvedel ovela viac
KinDo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KubaPa 25. 4. 2008 12:04

Souhlasím s Irmem, nejdřív si ujasni, jestli chceš zrcadlovku, nebo kompakt. pokud zvolíš kompakt, pak se rozhodni, jestli EVF, nebo jinej. A pak se dá poradit, ale tohle rozhodnutí za tebe nevyřeší nikdo. Samozřejmě ti můžu poradit i v tomhle, říct výhody a nevýhody obyčejnýho kompaktu, EVF, DSLR, ale to bych potřeboval méně obecný zadání... Minimálně vědět jaký máš zkušenosti, co budeš fotit, kde, atd. Věř mi že to znám, taky jsem kdysi šel do fotoobchodu a chtěl doporučit něco za 15000 a bylo štěstí, že jsem odešel se zrcadlovkou a ne s kompaktem (tehdy nas kinofilm)
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 25. 4. 2008 12:23

Jinak zcela obecně: kompakt == malý čip, takže problémy se šumem na vyšších citlivostech, u některých větší, u některých menší. ovládání zoomu tlačítkama nebo páčkou, to samý manuální ostření - podle mě u zoomu nepohodlný a pomalý, u manuálního ostření až na výjimečné případy nepoužitelný. Čím dál víc jich má jen displej a žádný hledáček, což tě nutí fotit z předpaženýma rukama - nestabilní. Navíc pokud hledáček maj, není v něm zpravidla vidět, co je na foťáku nastaveno.

EVF==podobně malý, nebo jen o málo větší čip než kompakty, takže problémy se šumem (a nebo vyhlazováním příliš agresivní redukcí šumu) taky podobný nebo jen o málo menší. Víc jich má ovládání zoomu kolečkem na objektivu, část i ostření (nebo je ten kroužek připojenej elektricky a ne mechanicky a dá se s ním jak ostřit, tak zoomovat.) Většinou velkej rozsah zoomu, vyplatí se sledovat hlavně širokej konec, kde hraje každej mm roli, narozdíl od dlouhýho konce, kde na deseti dvaceti mm prakticky nezáleží. začátek rozsahu je přitom důležitější, než zoom faktor obvykle uváděnej podstatně větším písmem. Dnes už by měly mít i použitelnej hledáček - doporučuju otestovat zpoždění tak, že ho necháš celej překreslit - díváš se do něj a náhle otočíš foťák jako pro focení na výšku a pozoruješ, jestli uvidíš zpoždění. Fotit se dá buď přes hledáček nebo přes displej, na obou se zobrazujou nastavený hodnoty.

DSLR==větší čip, tedy menší problémy se šumem (opět jsou mezi nima ale rozdíly). oproti předchozím kategoriím se může vyskytnout problém s prachem na snímači. Některý výrobci tam dávaj oklepávače, já ho nemám, tak výjimečně se vyskytující problémy s prachem řeším ofouknutím ofoukávacím balónkem, jednou za víc jak 3 roky co mám DSLR musel foťák na čištění do servisu, protože se mi na čip nalepil mastnej prach - s tím by si ale podle mě z principu nemohl poradit žádnej oklepávač...vyčištěno u Nikonu zdarma za cca 10 minut. zoom záleží na objektivu (objektivech) na manuální ostření jednoznačně nejpříjemnější kategorie.
Díky použitelnosti vyšší citlivosti, lepšímu držení a vyšší váze) není tak potřebnej stabilizátor, jako v předchozích případech (DSLR bez stabilizátoru může fotit ve stejným nebo slabším světle, jako kompakt se stabilizátorem.) vyrábí se spousta příslušenství. U vyšších modelů nemusíš většinou kvůli nastavování furt do menu, vše se dá ovládat tlačítkama (mě to tak vyhovuje, pokud někomu vyhovuje menu, dá se tam to samý nastavit taky)
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KinDo 25. 4. 2008 13:19

dik za dalsie vyjasnenia
skusenosti nemam prakticky ziadne ( par wekendov s kamosovym kompaktom kdesi v prirode - to je asi vsetko )

chcel by som kupit fotak, s ktorym sa bude dat fotit na kopci, ako aj v chate ( za svetla ako aj bez svetla :) ) - vzdy ma to k foteniu tahalo, tak som si povedal, ze to skusim ...
na zaciatku threadu som zhrnul moje poziadavky do bodov :
pevne telo - sem tam clovek zakopne - a v recenziach vacsiny zrkadloviek sa pise, ze telo je plastove ( nikde nepisali vonkajsie / vnutorne telo )
stabilizator kvoli foteniu za nepriaznivych svetelnych podmienok
iso ma zaujimalo kvoli sumu
antiprachovy system som povazoval za dobru vec :) ( nedoslo mi, za akych okolnosti ma vyznam )
manualne zaostrovanie je podla mna samozrejmost
cena je kvoli tomu, aby niekto nepisal o oly e3

prakticky som rozhodnuty pre zrkadlovku - pomaly prechadzam forum a citam vase rady ostatnym :)
myslim, ze o par dni budem o trosku mudrejsi - a potom asi dam konkretnejsie otazky
KinDo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 25. 4. 2008 14:00

Zrcadlovky s kovovými těly se prodraží, ale není to nic, z čeho by sis musel dělat těžkou hlavu, není totiž plast jako plast. Těla zrcadlovek jsou pochopitelně z nesrovnatelně kvalitnějšího plastu, než čínské hračky pro děti, navíc myslím mají kovovou kostru.
Stabilizátor je ve špatném světle příjemný, ale jde to i bez něj. Prostě je takovou pomůckou a určitě výhodou. Šum je oblíbený bubák, ale v praxi zase tak hrozný není, zvlášť teda u zrcadlovek. S nimi budeš právě často muset fotit na větší citlivosti než ISO100 kvůli méně světelným objektivům. Ale i kdybys fotil na maximální citlivost (většinou 1600-3200) a fotku si nechal udělat na papír 10x15, po šumu nebude ani památky. Rušit bude až při prohlížení na monitoru v maximálním zvětšení, ale to mi nepřijde jako moc logická činnost. Ale protože každý máme jiné nároky, tak tady si můžeš sám posoudit, jestli se ti zdá šum na vysokých ISO přijatelný. Jde o Nikon D60, který šumí mezi zrcadlovkami průměrně: http://www.fotografovani.cz/art/forec_a ... html?pos=1
Pokud jde o konkrétní typy, do 20000 se vejde s jedním objektivem Pentax K200D a Sony A300, se dvěma objektivy pak Olympus E510 a Sony A200.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KinDo 25. 4. 2008 15:25

na sony tu par ludi nadavalo
teda nebolo to nadavanie - akurat kritika
skusim to pohladat
KinDo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 25. 4. 2008 16:19

Ta kritika se týkala Sony A100, která právě na zrcadlovku docela dost šuměla, ale A200 a vyšší už jsou v normě.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 25. 4. 2008 17:10

Kindo: manuální zaostřování je samozřejmost u zrcadlovky, u kompaktu/EVF ne. Pozor je nutno dát akorát na to, jestli nemá objektiv na ostření otáčecí a vysouvací přírubu na konci - to je velmi nepohodlné, ostřící kroužek je daleko lepší. Pokud je to pro tebe opravdu priorita, bude pro tebe dost důležitá kvalita (velikost a světlost obrazu) hledáčku a taky objektivy - některé dnešní, zejména levné, objektivy jsou bohužel dost optimalizovaný pro autofokus - tedy maj krátkou dráhu a velmi volnej chod ostřícího kroužku, což ztěžuje přesný manuální ostření. Lepší varianta je v takovém případě objektiv, kterej má přepínání AF MF a v MF režimu kroužek přibržďovanej. Ale to jen pokud je to pro tebe opravdu priorita, pokud to použiješ jen občas, nemá smysl si tím omezovat výběr.

Asi bych ti poradil neklást si podmínky, přes který nepojede vlak - každej model má svý výhody a nevýhody, třeba stabilizátor je dobrá věc, ale snadno se může stát, že výhody modelu bez stabilizace budou takový, že převážej. To samý plastový tělo (tady navíc platí ono již zmíněné, že není plast jako plast, celokovový tělo najdeš u dnešních DSLR těžko a ani k tomu není důvod - když D70 přežila dva a půl roku mýho používání, včetně skautskejch akcí a rockovejch koncertů, tak ten plast na ní odolnej bejt musí), oklepávače prachu, atd. Všechno tohle beru jako plus, ale stejně nakonec u mě převažujou plusy úplně jiný a ani jedno ze zmíněnejch nemám...
KubaPa
Návštěvník