Přechod na CSC (Canon RP)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Burger009 20. 5. 2022 23:31

Ahoj,

mám Canon 7D Mark II, který sice nefotí špatně, ale tak trochu přemýšlím nad změnou a pořizením nějaké bezzrcadlovky. Důvody pro změnu jsou velikost a váha + taková ta klasická chuť na změnu. Samozřejmě také očekávám o trochu lepší obrazovou kvalitu, viz dále. Rád bych zůstal u Canonu, vyhovuje mi jejich ovládání, což například o Nikonu říct nemůžu (ale člověk si asi zvykne na všechno :-D ) Druhý důvod je určitá kompatibila objektivů i se systémem RF.

Focení mám na pomezí hobby a částečného výdělku. Fotím akce pro místní DDM, včetně táboru apod. a to jak venku, tak v interiéru. Čistě ze svého zájmu pak přírodu, spíše detailnějšího rázu. Občas se k tomu přidá nějaký portrét nebo produktovka.

Po zkouknutí nabídky mi vyšel jako kandidát Canon RP. Otázka tedy zní, jestli má takovýhle přechod logiku, ve smyslu obrazové kvality fotoaparátu. Na 7D mě celkem omezuje ISO, které je použitelné tak do 3200, předpokládám, že RP, i vzhledem k tomu, že jde o FF, by toto mělo zvládat lépe. Rád bych fotil přes hledáček, což očekavám, že nebude problém, myšleno jeho kvalitou.

RP bych asi zatím pořídil s RF 24-105, f4-f7.1 a časem RF 35 f1.8. Aktuálně mám EF 50 f1.8 STM (případně EF-S 24 f2.8 ), kterou bych použil přes redukci.

Díky všem za názor a radu :-)
Burger009
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 21. 5. 2022 03:52

Burger009 píše: Rád bych zůstal u Canonu, vyhovuje mi jejich ovládání...


Cital som niekde, ze Canony CSC maju ine ovladanie/menu ako DSLR...ale to musia potvrdit/vyvratit pouzivatelia.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 5. 2022 05:29

Nějaký pokrok bys měl vidět, nevím jestli jsi koukal třeba na dpreview, tam si můžeš zkusit, jaký je rozdíl třeba v tom šumu.

Měření dxomark https://www.dxomark.com/Cameras/Compare ... __977_1302 ukazuje, že je RP lepší, ale dynamický rozsah je stejný

Fotoguru to RP docela chválil, s ohledem na cenu
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 21. 5. 2022 08:24

Ahoj, vezmu to od zadu. Redukce EF-RF funguje skvěle. EF objektivy se na bezzrcadlovkách od Canonu chovají stejně, nebo líp (ostří přesněji) jako na DLSR. EF-S objektivy fungují taky stejně, ale dochází k ořezu díky cropu. Konkrétně u RP bude výsledné rozlišení 10MPX. Na to pozor!!!
Z toho důvodu bych skvělý EF-S 24mm f2.8 STM nahradil RF 35mm f1.8. Je boží. EF 50mm f1.8 STM funguje skvěle.
Ten RF 24-105 f4-7.1 bude ok na ven, do místnosti bez blesku to bude problém.
Pokud jde o tělo, 7DII je rychlé a pohotové, RP pravý opak. Ostření je sice velice rychlé a přesné, ale sériové snímání naopak dost pomalé a celkově reakce a odezva spoustě je pomalejší. Já s RP fotím 2.5 roku domácí fotky, hlavně děti a dá se to v pohodě. Přecházel jsem že 70D a ta byla o fous rychlejší. Je to na zvyku.
Obrazově si pomůžeš, ISO 3200 je na RP ok, 6400 po zpracování taky. Na fotce do alba, nebo na web jde i víc.
RP není špatný foťák, pokud je na něm grip (ta malá podložka bez baterie), dobře se drží a ovládá. Jeho největší slaninou je malá baterie a tím i výdrž. Není sice dráha, nová okolo 1000kč, ale na celodenní focení je dobré jich mít v kapse víc. Záleží jak se fotí. A to doslova. Pokud se čeká na správný moment a fotí se méně (foťák zapnutý u oka) venku na sluníčku a displej je nastavený na vysoký jas, často nedá ani 100 fotek. Naopak při sériovém focení, vydrží klidně 500 i víc snímků. A pozor, RP nemá čidlo pro automatickou regulaci jasu. Dělá se to ručně přes menu a při přecházení z místnosti ven a naopak je to voser. To je nejzásadnější nevýhoda oproti DLSR.
Jinak RP doporučuji, za ty peníze je to vynikající foťák.
Ale zvážil bych i Rko, je na tom ve všem líp a doplatek se asi někomu vyplatí.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 21. 5. 2022 08:44

Já bych na podobne univerzální použití do RP nešel, ty objektivy co máš nejsou úplně důvod, proč se omezovat na Canon. S omezeným rozpočtem bych šel do Fuji XT3 z druhé ruky a k tomu objektivy dle potřeby. Podle mě dostaneš univerzální sestavu, co lépe splní tvé požadavky a vyhnes se omezením RP.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 5. 2022 10:12

Pokud bys uvažoval bazar, tak můžeš stejně tk koupit i použité RP, nebo i R.

U Fujiny bych se určitě ujistil, zda ti bude sedět úchop a ovládání, jinak nic proti

Jo a tu RF 35/1,8 taky doporučuju, příjemné sklo
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 21. 5. 2022 10:45

Souhlas to Rko už by mi dávalo větší smysl, ale když jsem nedávno koukal na paladix a viděl, za kolik se podávají slušná skla na Fuji z druhé ruky, tak i při koupi nového těla a doplnění bazarovymi objektivy mi ten systém přijde v poměru cena/výkon jako super a popremyslel bych nad ním.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Burger009 21. 5. 2022 22:52

Ahoj, díky všem za odpovědi. Kouknul jsem se na tu XT3 a nejsem si jistý tím ovládáním. Asi bych si zvykl, ale… nevím :hm .

Teď k RPčku. Ohledně rychlosti seriového snímání… musel jsem se ujistit na svém 7D, co to je za funkci. Mám dojem, že za těch 5 let, co 7D mám jsem jí nepoužil ani jednou. Jestli je rychlost fotoaparátu myšlena takhle, tak to asi přežiju, stejně jako absenci automatického jasu displeje, který mám nastavený na manuál. Baterka je pro mě jedna z otázek… Jestli se může stát, že vydrží opravdu jen 100 fotek, tak to je hodně, opravdu hodně, málo.

Děkuju za upozornění na omezení rozlišení s EF-S. Že dojde k “ořezu”, s tím jsem počítal, ale o poklesu na 10 Mpx jsem nevěděl. Nicméně, tu RF 35 f1.8 jsem stejné plánoval, ale asi až na podzim. Takže do té doby to holt přežiju. Grip uvidím podle potřeby, ale vzhledem k jeho ceně to nevidím jako až tak velký problém. V recenzích jsem narazil jak na spokojenost bez gripu, tak na stížnosti bez něj.

Bazaru se nebráním a celkem o něm uvažuju. Koukám teda spíš po nějakých “zánovních” tělech/setech. I tak se mi cenově víc zamlouvá RP. Samozřejmě optimální by byla R6, ale to už jsme cenově mimo.

Pokud se ještě někdo vyjádří, ideálně někdo z vlastníků RP, budu vděčný.
Burger009
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 5. 2022 00:40

Stroj jako RP bych si rozhodně předem vyzkoušel. Po 7D to může být šok. Vychází mi z toho bazarovka a případně pak s minimální ztrátou prodat a počkat na novou generaci nebo očekávaný APS-C pro RF mount, třeba bude zajímavější.

-- 22. 5. 2022 01:44 --

...za mě souhlas s millanem. Než RP a velmi bídnou nabídku levnějších objektivů pro RF bajonet (s výjimkou adaptovaných, ale pak se ztrácí kompaktnost), vzal bych Fuji systém, který je skvělý a bazarové ceny přístupné. Canon zatím cílí hlavně na high-end, něco pro cenově citlivější je teprve v plánu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 22. 5. 2022 06:42

To je o tom, že RP je osekany lowend FF a v nekterych ohledech výrobce cílil na cenu. Celkově ten foťák neni tak špatný, měl jsem ho v ruce od známého, ale šel bych do něj leda v případě nutnosti FF, tedy více světelne objektivy nebo staroskla, případně že máš hodně zaskleno EF skly. Ta Fuji XT3 nebo i obdobna Sony A6x00 jsou mnohem dospelejsi foťáky, co ti ulehčí focení v mnoha ohledech při tak širokém záběru. Obrazová kvalita může být ve finále i lepší, co se týká šumu na těch APS-C, RP má starý snímač a k APS-C sezenes poměrně levne mnohem světelnejsi objektivy. Dynamicky rozsah taky tuším není zrovna silna stránka RP. Co do hloubky ostrosti je to jedno, neplanujes tam F1.4 skla na FF, takže při použití F1.4 skel na APS-C jsi na podobném výsledku. Navíc je třeba Sigma s 16, 30 a 56 1.4 za super cenu, nebo i Viltrox s levnými F1.4, což by tě mohlo zaujmout.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 22. 5. 2022 07:03

Burger009: jas displeje platí i pro hledáček. Protože je elektronický, je to taky displej, jen schovaný v šachtě hledáčku. Regulace se provádí zvlášť pro hledáček a zvlášť pro zadní displej. Otravné to je při přebíhání ze světla do tmy, jinak je to bez problémů.
Ta rychlost je i o tom, že když je foťák v režimu spánku a chceš rychlé fotit, chvilku trvá, než naběhne. Je to o zvyku. Já to dělám tak, že jak mile foťák beru na rychlo do ruky, první co dělám je, že namáčknu spoušť, aby se probudil. Pak to docela jde.
Pokud jde o grip, záleží na velikosti ruky a objektivu. Já osobně ho mám nasazený trvale. Velikost se zvětší o kousek, ale úchop je výrazně lepší a stojí mi to za to.
RP je foťák na pohodové focení, žádná rychlá divočina. Já jsem spokojený, malá neposedná děcka nejsou pro RP velký problém.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 22. 5. 2022 07:55

Přechod ze 7D na RP asi může být šok, ale doporučit v té souvislosti raději Fuji? Fuji má dost nestandardní ovládání - většinou bez standardního voliče režimů.

Jinak v oblasti bezzrcadlovek má největší nabídku objektivů Sony (jak FF tak APS-C) a to včetně cenově výhodných Sigma a Tamron objektivů. Ty jsou pak i lépe sehnatelné z druhé ruky.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 22. 5. 2022 09:27

Nejsem úplně fanoušek Fuji ovládání, ale při zkoušení různých malých CSC jako druhý foťák k DSLR pro mě byly Sony A6x00 větší pain než Fujiny, ale je to hodně subjektivní. Volič režimu je poměrně zbytne tlačítko, to bych spis dal větší váhu čiste líbí/nelíbí se mi jak ten foťák vypadá a jakej mám z něj pocit v ruce. Mně je ta Fujina o fous sympatictejsi než dalkomerny styl APS-C Sony. Co se týká objektivu, tak čisté pro APS-C má podle mě Fuji lepší nabídku, pevná skla mají zajímavější obraz, jsou mezi nimi i premiovejsi kousky, byť kvantita ve finále může být nepatrně ve prospěch Sony. Mimochodem nejsem nějak zaujatý, momentálně fotím na Sony :).
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 22. 5. 2022 09:54

ale Sony A6x00 není omezená jen na APS-C objektivy, jdou na ni nasadit taky FF skla. To dělá celý systém zajímavější.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 22. 5. 2022 09:58

Flor.cz píše:Přechod ze 7D na RP asi může být šok, ale doporučit v té souvislosti raději Fuji? Fuji má dost nestandardní ovládání - většinou bez standardního voliče režimů.


Třeba ten mi vůbec nechybí. Ovládání je sice specifické, ale mít Fuji neznamená, že musím používat všechny ty otočné voliče. Dá se to i bez nich a já v podstatě funguji jako na DSLR. Pro mě jako výhoda je možnost nastavit clonu na objektivu:-)
Stan35
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků