Výběr ekosystému E vs Z mount, Z5/Z6II vs A7II/A7III

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mistkaefer 16. 5. 2021 14:36

Zdravím, po mnoha letech bych se chtěl vrátit k, řekněme hobby, focení pořádnou technikou. Od roku 2015 používám prakticky již jen „profi“ BSI-CMOS kompakt s manuálem focením do raw či rovnou jpg a mobil iPhone. Na cestování super, nemusím do letadla tahat hromadu „závaží“, ale AF docela tragédie, výsledné obrázky při horším/špatném osvětlení nic moc se zrnitostí.

Fotím: cesty v zahraničí (pobřeží, krajiny, hory, architekturu, vnitřky budov), děti a výlety s nimi.

Aktuálně žádné staré objektivy nemám, musím pořídit celou výbavu. Chtěl bych jít do fullframe bezzrcadlovky. Již dva měsíce se v tom vrtám a nemohu se stále dobrat výsledku, stojí mě to mnoho času a nervů. Řeším to dle mého až příliš, ale jelikož si technika na sebe nevydělá a zavazuji se tím k nějakému ekosystému, chci si vybrat dobře do budoucna.

Rozhoduji se mezi ekosystémy Sony (E mount) a Nikon (Z mount). Ale trápí mě několik otázek/věcí.
Objektivy:
• Na Sony E (FE) mount je dostupná „kvalitní“ optika třetích stran za rozumnou cenu, nejvíce mě láká sigma v f2,8, např.: Sigma 24-70 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE za ca 33tis, Sigma 14-24 mm f/2,8 DG DN Art pro Sony FE za ca 42tis, plus 55tka f1,8 od zeis za ca 20tis nebo sigma 50tka f1,4 za podobnou cenu.
• Na Nikon Z mount nemohu sehnat pro mě cenově dostupné objektivy v f2,8, musel bych jít cestou, např.: Nikon Z 24-70 mm f/4 S za ca 24tis, Nikon Z 14-30 mm f/4 S za ca 34tis, Nikon Z 50 mm f/1,8 S za ca 15tis.
• Mám obavy z toho, jaký je grafický výsledek s f4 oproti f2,8 při špatném světle v interiérech nebo exteriérech během stmívání /východu slunce či po západu slunce. Zejména, když nesmím použít blesk, nebo nemohu/nechci použít stativ (udržení času z ruky), vysoké iso, zrnitost.
• Otázkou je také, zda a kdy vstoupí výrobci třetích stran do světa Z mountu.

Fotoaparáty mezi kandidáty v podobných cenových relacích:
• Sony Alpha A7 II (případně Sony Alpha A7R II) kolem 30-35tis vs Nikon Z5 kolem 35tis – oboje sony vydány kolem 2015 - poslední firmware někdy v roce 2019, Nikon vydání 2020 – poslední firmware z 2021, oboje nemá BSI sensor. Nikon Z5 + 24-70 mm f/4 S je nyní v setu za ca 45tis.
• Sony Alpha a7 III kolem 54tis vs Nikon Z6 II – kolem 52tis – sony vydání kolem 2018 – poslední firmware 2021, Nikon v 2020 – poslední firmware 2021. Oba stroje mají BSI cmos. Nikon Z6 II + 24-70 mm f/4 S je nyní v setu za ca 64tis.
• Jaký je reální rozdíl v použití non-BSI-cmos a BSI-cmos? Zejména u Nikonu s objektivy f/4?

Mnohokrát děkuji za pomoc s výběrem či podněty.

MK
mistkaefer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 16. 5. 2021 14:45

Kromě těch děti na všechno ostatní ten mobil vesměs stačí.

Základ je si ujasnit, co budu fotit a za jakých podmínek, pak teprve má smysl řešit čím. Foťák za nikoho fotku neudělá, u každého fotoaparátu nějakou dobu trvá, než se ho člověk naučí využívat a ovládáni je obecně komplikovanější, než u mobilu.

Stojí za to si před koupí něco o foceni přečíst, případně si koupit nějaký fotokurs, může to hodně pomoci a ušetřit zbytečné výdaje a zklamání. Pokud si chceš koupit fototechniku do skříně (také jsem to udělal), poskládej si seznam dle tvého rozpočtu a nakupuj.

K čemu ti bude, když ti napíši, že reálný rozdíl mezi BSI a nonBSI je mezi 0 a 1/3 EV?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 16. 5. 2021 16:27

No, myslim, ze mobil urcite nestaci ani na jednu z tych kategorii. Pokial teda nie je cielom iba publikovanie na FB a IG.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 16. 5. 2021 18:00

Sam ted dost resim E versus Z, ale dle tech popsanych pozadavku bych se jeste poradne zamyslel, co je pro vas opravdu vhodna sestava, protoze otazka teoretickeho vyberu podle recenz, technicistnich diskuzi a praxe se casto muze rapidne rozchazet.

Predne co vidim jako zbytecnost je F2.8 zoom, na ty krajiny a cestovani mnohem vice ocenite lehci objektiv nez moznost odclonit, pokud nema byt cilem nejaka socialni reportaz z cesty, pripadne je tady moznost F2.8 zoomu od tamronu, ktere jsou male a lehke a na ty deti stejne udela vetsi sluzbu jedno pevne sklo 35/50 o vetsi svetelnosti, kde bude jeste lepsi moznost prace s hloubkou ostrosti. Svetelnost vam nepomuze ani pri foceni vychodu slunce, kde bude treba vetsi hloubka ostrosti, tam daleko vice pomuze treba stabilizace. Svetelnost pomuze tak maximalne pri reportazi za spatneho svetla nebo praci s hloubkou ostrosti.

Dalsi point je, ze bych se vyprdnul na reseni sumu i dnesni APS-C fotoaparaty maji uz hodne slusnou rezervu, pokud neni cilem fotit halove sporty, reportaze pri svickach nebo WL s mene svetelnym zoomem nekde v lese, pripadne delat vyrezy. Tady mnohem vice pomaha foceni do rawu,spravna expozice a spravna prace s sumem pri zpracovani. Ono ve finale pokud se nedelaji vyrezy, tak na monitoru je fotka zmensena a papir trochu sumu snese, dokonce to obcas vypada i prirozeneji, takze bych sum resil spise podle realneho pouziti fotky. BSI oproti nonBSI bych urcite neresil.

Ja bych sel do Nikonu Z5, Nikkoru 24-200, Nikkoru 14-30 a k tomu jedno nebo dve pevna skla.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 5. 2021 07:15

Ani tak nejde o BSI kontra non-BSI jako spíš o konkrétní generaci čipu a následného zpracování. Ve smyslu dotazu si dovolím tvrdit, že u Sony je rozdíl mezi generacemi A7 II a III docela znatelný, v DR to dělá skoro 1EV. Jenže podobně velký posun je i mezi A7RII a III, ač v tomto případě je BSI senzor v obou. Ovšem ač jsou "dvojkové" A7 horší, tak pořád je to v kategorii "hodně dobré" či možná lepší popis je "není co řešit"...
U Nikonu je Z5 bez BSI dokonce novější než Z6, zpracování obrazu je tudíž velmi podobné generace a rozdíl je tedy o dost menší. Nějaký bonus sice Z6 (II) má, ale spíš při tahání hodně blbě exponovaných fotek, pro normální situace to tady opravdu víc než 0,5EV nebude.
Osobně bych se sestavy ve stylu jak píše milan, tedy Z5 a objektiv spíš nějaký univerzál zoom plus světelné pevné sklo nijak nebál.
Nicméně bych ale z těch levných variant možná ještě víc uvažoval o Sony A7RII s větším rozlišením, což je dnes za opravdu rozumnou cenu, k tomu (opět viz milan) nějaký ten kompaktní zoom Tamronu. Ale je to podle priorit - rozlišení a další věci jsou bod pro A7RII, zas ale Nikon Z5 bude lépe ostřit pohyblivé objekty atd.

Jinak si neodpustím poznámku, že pro zadaná témata focení (travel atd.) je v dost ohledech k nepřekonání Olympus E-M1III se zoomem 12-100/4IS, je to kompaktní sestava na vše (při tomto jediném skle), kde je stabilizace opravdu někde hodně jinde, k tomu odolnost na profi úrovni a další věci výborné právě pro travel. Ono to pro daná témata (opakuji pro daná témata, u jiných to už nebude platit!) nebojím se říct přebíjí menší snímač a reálné výsledky jsou velice dobré.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 17. 5. 2021 10:35

Pridám môj názor, určite nebrat A7II. Medzi II a III verziou je obrovský rozdiel, hlavne v AF o kvalite stabilizácie ani nehovoriac.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 17. 5. 2021 12:02

No a proč je preferencí ten FF? Chápu, že to je lákadlo, ale ono to na druhou stranu zase přinese i větší rozměry objektivů - hlavně těch světelných zoomů. Jaké se z toho budou dělat výstupy? Ono je vcelku možné, že hooodně kvalitně postačí i menší formáty.

Já vybírat FF, tak chci, ať tam je nějaká malinká, rozumně světelná (F1,8 - F2) pětatřicítka. Na tomto ohnisku je ten přínost FF opravdu znát. K tomu nějaký obyč zoom objektiv (28-105mm) objektiv a pak by se vidělo, jestli něco dalšího chybí nebo nechybí. Pro architekturu, přírodu a interiéry pak bude potřeba hlavně stativ a něco málo vědět o focení.

Tipl bych, že časem bude chybět širokáč - pokud není tlak na report, tak klidně i méně světelný (F4).
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pecaa 17. 5. 2021 12:03

Řešil jsem podobnou situaci a nakonec vybral Nikon z5, za tu cenu je to bezkonkurenční foťák. Kupoval jsem ho teda přes čínský eshop s 24-70 f4 za cca 37000,- (sice v pořádku dorazil, ale je to o nervy a už bych do toho asi nešel i kvůli pochybný záruce), ale teď jsem koukal, že na německým Amazonu mají na Nikony akci a je tam tělo za necelých 28000,- a 24-200 asi za 18000,-, k tomu za 11500,- pevná 50 f1,8 a je vystaráno. Jinak co se týče z5, tak jsem s ní spokojený, má fakt pěkný hledáček, dobře se drží, výborná obrazová kvalita (v recenzích píšou jako nevýhodu čip bez zadního osvitu, ale přecházel jsem z 16mpx m4/3 a tohle je o parník jinde, je úplně neuvěřitelný, co se dá v postprocesu vytáhnout ze stínů a šum minimální), stabilizace na čipu (na 24mm udržím i 1s expozici). Jako jedinou slabinu vidím v rychlosti snímání, to tomu foťáku neměli dělat, ale na pobíhání dětí je to ještě ok.
Naposledy upravil pecaa dne 17. 5. 2021 13:44, celkově upraveno 1
pecaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 5. 2021 12:42

cport píše:No a proč je preferencí ten FF? Chápu, že to je lákadlo, ale ono to na druhou stranu zase přinese i větší rozměry objektivů - hlavně těch světelných zoomů. Jaké se z toho budou dělat výstupy? Ono je vcelku možné, že hooodně kvalitně postačí i menší formáty.


To je přesně to, proč jsou podobné rady strašně nevděčné, člověk prostě jen odhaduje, co ten druhý vlastně chce :-(
Tohle tu bylo už po nástupu DSLR, kdy spousta lidí byla vyloženě zklamaná výstupy, kdy jim jednak nevonělo o něco složitější zpracování, ale taky třeba proti kompaktům malá hloubka ostrosti... Vím že se v tomhle opakuji, ale jsem přesvědčen, že v reálu je daleko více fotek, kde malé DOF u fullframe žádný velký důvod k nadšení není než těch, kdy to je opravdu přínosem. A jsme zase u toho - jak se pozná, zda tazatel ví, co chce a proč chce anebo jen četl něco na téma, jak je větší čip lepší bez zasazení do kontextu? Prostě to jsou tak trochu věštby, bohužel :-S
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 17. 5. 2021 13:02

tomashr: souhlasim. Těžko se to odhaduje u začátečníků. Nicméně ten, co tuhle diskusi založil, už zřejmě něco málo nafoceno má.

Co znam lidi s takhle pokročilým foťákem, tak k těm svým potřebám prostě profotili (čest výjimkám). Někteří se přes FF sestavy a středoformát profotili k Leice a 35/2 jako jedinému foťáku.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 17. 5. 2021 15:42

Proč FF? Prostě proto. Tazatel chce FF a ptá se na něj. Tak proč ho od toho odrazovat? To je stejné jako kdybych si chtěl dát víno a někdo mi nutil pivo protože je levnější a má menší obsah alkoholu a opít se z něho dá také.

Osobně fotím více méně to stejné co tazatel mám A7III (viz podpis) a jsem s ním velmi spokojený. Na druhou stranu, klidně bych dnes koupil Z6II. Má rada tedy je, pokud Ti něco na některém systému něco vyloženě nevadí nebo nechybí už teď, kup si ten který Ti je už teď sympatičtější.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 5. 2021 15:50

Vzhledem k tomu, že tazatel tu od položení dotazu nebyl, je tahle diskuse spíš teoretická :-)

Ale třeba se vrátí a upřesní své preference.

Asi bych mu taky FF nerozmlouval, dnes už je možno i v něm postavit kompaktní a schopnou sestavu, ideální na cestování.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 5. 2021 17:33

Pro pořádek ad BSI/FSI u Nikonů. Z5 má na základní citlivost dokonce o něco vyšší DR než Z6II, naopak na vysoké citlivosti se situace obrací a Z5 i mírně víc šumí nad ISO 6400. Čistě teoreticky je tedy Z5 vhodnější na krajinu a Z6II zase na reportážní styl s vysokým ISO. Rozdíl je ale tak malý, že v praxi nehraje roli, protože rezerva je dost velká v obou případech. Příplatek u Z6II je hlavně za rychlejší seriové snímání, větší buffer, stavový displej a trochu lepší AF s výhledem na další updaty. ...Té A7II bych se vyhnul, Z5 je výrazně lepší ve většině ohledů. Když už tak A7III kvůli vyspělému ekosystému u Sony E.

Jinak souhlas s milanem. Na f/2,8 základní zoom bych se taky osobně vykašlal. Na cestování lépe poslouží kompaktní 24-70/4 (obrazově naprosto skvělý) nebo 24-200 a na děti udělá víc parády 35 nebo 50/1.8.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 17. 5. 2021 17:37

fotofanda píše:Proč FF? Prostě proto. Tazatel chce FF a ptá se na něj. Tak proč ho od toho odrazovat? To je stejné jako kdybych si chtěl dát víno a někdo mi nutil pivo protože je levnější a má menší obsah alkoholu a opít se z něho dá také.

Osobně fotím více méně to stejné co tazatel mám A7III (viz podpis) a jsem s ním velmi spokojený. Na druhou stranu, klidně bych dnes koupil Z6II. Má rada tedy je, pokud Ti něco na některém systému něco vyloženě nevadí nebo nechybí už teď, kup si ten který Ti je už teď sympatičtější.


To bylo asi na me :)

Urcite nehodlam odrazovat :) Jen je fajn znat veci kolem.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 17. 5. 2021 19:04

Částečně :-) a omlouvám se pokud jsem reagoval příliš příkře. Už před tím mne "nadzvedl" pemar svým doporučením mobil vesměs stačí a dorazil to stojí za to si před koupí něco o foceni přečíst. S tím čtením má sice pravdu, ale ten člověk v tom zjevně několik týdnů ležel.

Kurňa focení je přece o radosti a pokud si někdo chce udělat radost přechodem z mobilu hned na FF, tak proč ne.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků