300dpi a rozlišení fotografie

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wit.cz 14. 12. 2008 15:57

ozivim .. mam fotku(orez z 10MPx), kterou chci na tisk 20x30 .. ale vychazi mi jen na 281dpi .. na 300 bych musel udelat orez vetsi, ale na to uz ted nemam cas a naladu .. bude tam nejaky markantni rozdil v kvalite tisku? tech par pixelu to asi dopocita na 300 nebo to vytiskne v 281dpi?
wit.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 14. 12. 2008 17:35

rudi86 píše:Chci se zeptat...kamarád má foto 2048*1365 a chtěl by si jej nechat vytisknout 30*45 cm... Bude to v pohodě (koukatelný :mrgreen: )? když to bude viset na stěně? :?:

To se preci neda obecne zodpovedet, v prve rade je nejdulezitejsi, jakou kvalitu ma puvodni fotka.Je zasasdni rozdil napriklad mezi vyrezem z ja nevim 10Mpix. na toto tebou uvedene rozliseni a zmensienim fotky z 10Mpix. na toto rozliseni.A dalsi faktor je samotna kresba snimku, pokud to je fotka z nejakeho kompaktu(jakoze asi jo, podle toho rozliseni-pokud se tedy nejedna o zmensenou fotku napr. s DSLR, jak jsem psal priklad vyse) a nedejboze treba jeste na vyssi citlivost, tak ta kvalita bude bidna.Pokud to bude fotka ze zrcadlovky s bezproblemove kreslicim objektivem, pak takovyto rozmer z tohoto poctu pixelu neni problem.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 14. 12. 2008 19:16

wit.cz píše:mam fotku(orez z 10MPx), kterou chci na tisk 20x30 .. ale vychazi mi jen na 281dpi ..

Přepočítávat slepě rozlišení na maximální velikost výtisku je nesmysl. Jak dobře bude fotka koukatelná záleží na skutečné úrovni detailů (pomíjím teď estetickou hodnotu) a tu určuje nejen rozlišení, ale i kvalita objektivu, šum, žehlení a zpracování obrazu vůbec. Měl jsem např. kompakt Fuji S6500 s "pouhými" 6mpix, ale na jeho fotách bylo víc detailů, než na polovině 10mpix. přístrojů, takže bych při stejné kvalitě mohl dělat dokonce větší výtisky. Píšu vlastně to samé, co výše Beat.
Rozměr při 300dpi je pouze hrubě orientační údaj, značí hustotu bodů při tisku a tiskárna ty chybějící body dopočítá, pokud to neuděláš sám v editoru.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zgazda 16. 7. 2010 03:41

Preji krasny den,kdo poradi?Mam zaber 72dpi a potrebuji nutne udelat 300dpi,mel jsem program na to,ale muj hard disk odesel a vsechno snim!Da se neco stahnout na upravu dpi,dekuji Zdenek
zgazda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 16. 7. 2010 09:03

No teď ti asi úplně nerozumím, ale doufám že nečekáš že z malé fotky uděláš stejnou - velkou..
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 16. 7. 2010 09:09

Výsledek bude plný dopočítaných detailů :lol:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 16. 7. 2010 09:23

Treba mu jde jen o to zmenit tu konstantu, co je napsana v EXIFu ;)
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 7. 2010 11:56

fotky maju bezne 72dpi,...minilab si to upravy sam, no ak chces tlacit doma, tak pouzi soft k tlaciarni - ten to zvladne:) prip. hocijaky graficky editor (irfanview, zoner, acd, gimp, photoshop...)
PS: je rozdiel prevzorkovanie obrazku (kde sa meni rozlisenie v pixeloch - tj "na monitore") a zmena DPI (ak sa popri nej neprevzorkuje fotka, tak sa meni iba velkost pri tlaci, nie na monitore)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Předchozí stránka