Spotřeba inkoustu Canon/Epson/HP

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bluenite 1. 2. 2021 18:53

Po dlouhodobých zkušenostech mám dojem, že největší žrout barvy je Epson. Asi to souvisí s kvalitou, která je sice nejvyšší, ale jde to dost do peněz. Canonu chutná o něco méně. HP se nakonec jeví jako nejpoužitelnější vzhledem k ceně a dosažené kvalitě (po kalibraci, typu papíru atd.). Mluvím o segmentu trochu lepší výstupy, než obyč, originál papíry a inkoust. (Epson Stylus Photo 2400,1800, Canony Pixma A3, nebo HP DesignJet 30, 120). Může se k tomu někdo vyjádřit, z pohledu ne profi fotografa?
Díky za postřehy a reakce.
Petr
bluenite
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kirtap 1. 2. 2021 23:05

Pixma Pro, 1 ale nemám srovnání s jinou ink tiskárnou, takže nevím jestli je to moc nebo málo, ale mně se zdá že je to hodně. A těch 12 inkoustů už leze dost do peněz, ale zas je mi to líto vyhodit, když z toho lezou tak pěkné fotky, zejména čb.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 2. 2021 05:15

Epson L365, spotřeba vysoká, zasychání inkoustu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bluenite 2. 2. 2021 11:50

jinak, můj nynější hlavní problém není v inkoustu nebo typu tiskárny pro foto. Vím, že na foto pouze inkoust a kvalitní stroj. Řěším nutnost tiskárny pro můj home office. Jako architekt potřebuji kvalitu pro vektory-čáry a minimum foto. Nicméně pro prezentaci pořebuji i foto kvalitu. Tisknu každopádně málo a sporadicky, nárazově. Nechci další krabici. Spíš se mi hodí barevný laser, který má ale fotokvalitu mizernou. Hlavně, když jsem uviděl např. tohle:
https://www.rtings.com/printer/reviews/ ... ise-m553dn
Předpokládal jsem, že v současné době již technologie pokročila, hledám info, kde se dá.
Asi budu muset udělat místo i pro tu druhou krabici s inkjetem ;-(
bluenite
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 2. 2021 12:03

Už se to tu rozebíralo jinde - jako domácí tiskárna pro každého, která ale přitom umí i velmi slušný fototisk, jsou momentálně asi optimum tankové Epsony L7160/7180 (A4/A3), ve fototisku vůbec nejsou špatné a přitom je to plnohodnotná multifunkce s velmi levným provozem.
Přirozeně ale fototisk je "jen" velmi dobrý, pokud je požadavek na naprostou top kvalitu s pigmentovými inkousty a třeba více odstíny šedé pro dokonalý BW tisk, tak na to už nestačí a pak je to o speciálu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bluenite 2. 2. 2021 17:26

Důležité je i, za jakého pohledu se to rozebíralo. Co se zasycháním trysek u Epsonů? Nebo u kohokoliv jiného? Předpokládám, tak jak to všude Epson prezentuje - "čím víc tisknete, tím levnější to je" ... Když to ale není každý den? Nebo možná jednou za 14dní.1
bluenite
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 2. 2021 17:33

Já mám právě L7160 jako tiskárnu pro celou rodinu a pak to neřeším, prostě nemine týden, aby mi někdo neprocvičil trysky - sice "nefoto" tiskem, ale běžně taky v barvě, což jsou stejné trysky jako pro foto...
Za mne super, protože najednou žádnou údržbu specializované fototiskárny neřeším, udržuje se to tak nějak samo od sebe :-)
Přirozeně ale pokud někdo nemá třeba 14 dní tisky vůbec žádné (nejde jen o fotky), tak pak by to už na diskusi být mohlo...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 2. 2. 2021 20:25

U nás to bylo velmi nárazové, třeba s měsíčními pauzami, kdy multifunkce jela hlavně jako skener. Pak nepomohlo kolikrát ani čištění hlav. Na příležitostné tisky fotek vysoké kvalitě se mi to neosvědčilo, i Foto Škoda tiskne lépe, ale běžné sběrně to konkurovalo statečně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 2. 2. 2021 20:31

A to si L365 používal na tlač fotiek?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 2. 2021 20:32

pemar - jestli myslíš L365, tak proti ní by měla L7160 v kvalitě být docela posun - jednak menší kapky pro lepší rozlišení a stínování a navíc ta pátá "foto černá" není zcela zanedbatelná.
S tou nárazovostí ale souhlas, u mne to je idylka, protože mám dvě dcery, které leccos potřebují pro školu, žena zas občas tiskne různé podklady do školky, takže se fakt dá prakticky vyloučit, že by pauza mezi tisky byla víc než třeba tři dny. Nejsou to žádné velké objemy, spíš jednotky listů, ale zkrátka skoro pořád...
U uživatele, kde to využití tak pravidelné není, se ale jistě potíže objevit mohou :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 2. 2. 2021 20:41

Já jsem si koupil fotopapíry a pár fotek jsem zkusil, ale brzy mne to přestalo bavit a když už potřebuji tisk, tak to někde zadám.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 2. 2. 2021 21:11

Od r.2015 tlacim fotky na Epson L800 a stale funguje na 1*, az sa cudujem. Niekedy je offline aj mesiac a netreba nic riesit, niekedy si to ziada spustenie cistenia hlavy a potom ide dalej na 100%.
Mam asi od 2017 aj Epson L365,ale ani by ma nenapadlo tlacit na nej fotky. Je to vyslovene home kancelarska tlaciaren. Ja ju mam najma kvoli scanneru a wifi.
Ked mi raz odide ta L800, tak nieco univerzalne ako L7160 by bolo fajn, len mam obavu, ci kvalita tlace fotiek bude zrovnatelna s L800.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 2. 2. 2021 21:19

Já jsem ji také koupil kvůli skeneru a wifi.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 2. 2021 21:37

landov píše:Ked mi raz odide ta L800, tak nieco univerzalne ako L7160 by bolo fajn, len mam obavu, ci kvalita tlace fotiek bude zrovnatelna s L800.


L7160 by snad měla naopak být ve většině případů dokonce lepší, L800 má sice na pohled více barev inkoustů, ale ještě nemá vylepšenou prácí s "velikostí kapiček", což se projeví právě při skládání barev u fototisku.
Lepší by měla být novější L850, ta má papírově stejné inkousty jako L800, ale přibylo právě to vylepšení práce s "kapičkami". To samé má umět i A3 varianta L1800.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bluenite 5. 2. 2021 16:36

pánové, odbíhám od dotazu, ale jestli to někoho zajímá, dal jsem si práci a dál udělat pár zkušebních tisků na LASER/LED tiskárně OKI (C532dn).
A i když jsem dost náročný, výsledek mě dost ohromil. Je to "téměř" na úrovni inkjetu. Samozřejmě je vše subjektivní, ale opravdu kvalita foto je hodně dobrá. Žádný rastr, spojité plochy a přechody jemné a to nemluvím o textu. Záleží hodně od papíru, ale i na obyč 80gr je to dobré. Jinak tenhleten A4oki umí délku 130cm, což se mi zrovna hodí. Mohu poslat scan. Nedá se to vůbec srovnat s těmito testy, např.třeba tento laser:
https://www.rtings.com/printer/reviews/ ... pro-m255dw
bluenite
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků