Kde mají nejlepší tisk?

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Erik1991 6. 12. 2020 14:57

Chci se zeptat kde si necháváme tisknou fotky formátu 60x40 nebo 70x50. A v jakým formátu jim fotky servírujete. JPEG nebo TiFF sRGB nebo Adobe 1998atd. Díky. Megapixel, FotoŠkoda,
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 12. 2020 15:29

Já tisknu ve FotoŠkoda, ale nejvěší formát 45x30cm, povrch mat na klasický fotopapír a jsem spokojen. A posílám jim to v jpegu.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 6. 12. 2020 18:55

Asi bude nejlepsi se poptat přímo u tiskařů, jak vycházeji vstříc individuálním požadavkům, zda nabízí profily papíru a kolik jich mají, jakou mají cenu, jaký doporučí papir dle konkrétního snímku apod. Potom asi zkusit nějaký zkušební tisk a uvidíš.
Fotoskodu jsem zkoušel, bez problémů. Pro Megapixel dělá Pictoart - rozumí tomu, dále znám Thaliapicta, Print24.eu - vím o velmi kladných referencích díky jejich Dreamlabo 5000 - ale na mě malý výběr médií.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Erik1991 6. 12. 2020 19:41

Na kolik DPI tiskneš těch 45x30?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 12. 2020 22:34

Tisknu u nich už 15let, začínal jsem s 6Mpx DSLR a bylo to ok. Teď posílám co nejvíc mi případný ořez dovolí... :)

-- 6. 12. 2020 22:37 --

p.s. tisknu ty 45x30cm cca do 5ks ročně, tak možná nejsem ten pravý na doporučení...
Občas jsem využil i akce u Happyfoto, ale tam jsem vždy nebyl spokojen. Teď už raději připlatím Škodovi a je to pro mě ok.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Erik1991 12. 12. 2020 10:58

Jaké papíry od Fomei doporučujete používat? Spíše polomat až mat.
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 12. 2020 11:11

Jestli je ten poslední dotaz na inkjet tisk, tak záleží na účelu. Třeba Fomei Jet Portrait Mat 230 se mi líbí hodně, ale právě že fakt spíš na ty portréty a podobné věci, wildlife fotka z mého pohledu vypadá lépe spíš na lesklém (třeba Fomei Pro Gloss 265). Ty polomatné pearl (Pro Pearl 265) nejsou špatný kompromis pro případ, že by člověk chtěl mít všechny fotky na stejném papíru.

Ale je to fakt o osobním vkusu a u Fomei s tím počítají a mají proto i slušný výběr testovacích balení "od každého něco", aby si člověk vybral sám, za mne asi nejlepší cesta, pro příklad třeba https://www.fomei.com/produkty-a4-3x3-t ... ail-226726 .

Jinak záměrně jsem teď popisoval jen "klasické papíry", pak je ještě řada Collection s baryty, texturovanými atd., to už je ale fakt zcela jednoznačně o individuálním výběru a vkusu (a taky o tom, jak si to sedne ke které tiskárně), zobecňovat to nemá význam.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Erik1991 13. 12. 2020 14:35

Dal jsem vytisknout 60x40 na Velvet 265 a druhou foto na stejný papír ale rozměr A4 297x210mm ale na výšku mi to chce uznat jen 198mm. Čím to je to poměrem 3:2? Takže to musím vždy zaokrouhloval na celá čísla? Tedy 30x20?
Erik1991
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 13. 12. 2020 21:03

Nastuduj něco o skutečných rozměrech fotografií pro každý požadovaný rozměr, co je to spadávka a doporučuji fotografie upravovat pro tato čísla na 300 dpi pokud lze. U větších formátů, pokud snímač už nedovolí, tak se dá jít na 250, 200,..
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 12. 2020 08:11

Pokud tedy chápu otázku, tak jsou ty rady o dpi tak o dva kroky mimo :-) Tady jde opravdu jen o poměr stran - mám-li snímek 3:2, tak při 10x15, 20x30 či 40x60 bude formát vyplněn na 100% i bez ořezu, ovšem na A4 určitě ne - buď se musí oříznout fotka anebo zůstane nahoře a dole bílý proužek, tohle je naprosto normální a pochopitelné. Popravdě mi dost uniká, na co dotaz vlastně je, tohle je snad naprosto jasné, stačí se zamyslet...

Pak jako další kroky už může být na místě uvažovat i o optimálním rozlišení z hlediska dpi - zda bude patrný rozdíl mezi tím, kdy si to člověk pečlivě připraví a resampluje předem sám anebo to nechá na automatice, ať si to použitý sw a tiskárna nějak přebere. Podle mne je to "jak kdy", někdy rozdíl nestojí za řeč, někdy se to ale docela pozná. Ale dotaz se podle mého názoru k tomuto ještě nedostal a končil o poznání dříve :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 14. 12. 2020 08:18

To tady chceš každému dlouhosáhle popisovat co má udělat a čemu rozumět v oblasti přípravy před tiskem? Na to je toho všude napsáno už dost.
Stačí snad uvézt pár bodů a zbytek so člověk hloubavý najde sám, ne ;-) ?
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 12. 2020 08:46

Však jsem taky psal, že ten prvotní dotaz na poměr stran moc nechápu a staqčí se zamyslet :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 12. 2020 22:18

Když už jsme u toho tisku. Tisknete někdo doma a na čem?

Kdysi dávno jsou měl fotoralistickou tiskárnu Epson Stylus. Tiskla krásně až do krajů, ale snadno na ní zasychaly trysky, ty se musely proplachováním čistit a to bralo spoustu inkoustu.

Před pár lety jsou narychlo koupil HP Desk Jet za pár korun i se skenerem. Tiskárna je v porovnání s tím starým Epsonem k ničemu. Netiskne do kraje a cartridge stojí majlant.

Epson prý dělá nějaké fototiskárny kam se jen dolévá inkoust a fotka pak vyjde relativně rozumně, ale to chce stálý provoz a tolik fotek jako hobík zase netisknu. Máte vy nějaké tipy jak tisknout nebo končí fotky ve virtuálním světě?

Já se dnes zmůže jednou ročně jen na nějakou triviální PF ke a manželka na fotoknihu k vánocům a letos ani to ne. Čím víc fotím a čím lepší techniku mám tím méně fotek (na papíře) dělám.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 12. 2020 09:59

Na domácí tisk ve špičkové kvalitě jsem rezignoval ze stejných důvodů, jako píšeš.
Nicméně mám už nějakou dobu doma Epson L7160, se kterým jsem hodně spokojen. To je právě tankový systém s mizivou cenou tisku, jde o poměrně novou tiskárnu, která má trochu nezvykle sice jen čtyři barvy (CMY plus black), navíc ale ještě "Photo black", která se s tím zajímavě kombinuje a ve výsledku je kvalita fotovýstupu možná i lepší než u Epsonů s šesti barvami (má snad být i vylepšená hlava s menšími kapičkami).

Tohle je hodně dobré řešení v tom smyslu, že perfektně slouží jako normální tiskárna pro domácnost s levným provozem, navíc má nahoře i scanner, takže multifunkce, žena i dcery naprosto spokojené a já mám jako bonus velmi dobré (byť ne úplně highend) výstupy fotek. Podporuje to i Fomei - jsou dostupné ICC atd.
Osobně bych Epson 7160 (či 7180, což je to samé v A3) docela dost doporučil právě v tom směru, že to není jednoúčelová fototiskárna, kde se člověk pere se zasycháváním atd., je to perfektní řešení pro celou rodinu, kde je slušný tisk fotek jen dalším bonusem. S tím souvisí i to, že narozdíl od jiných tankových fotoEpsonů jako L850 či L1800 to má i Airprint wifi a ethernet, tedy perfektní sdílení, to právě u jinak možná ještě o trochu lepší L850 a 1800 úplně chybí - prostě univerzál.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 12. 2020 10:23

Dřív jsem tisknul pravidelně, mám stále Pixmu iP4850, rád jsem experimentoval s různými druhy papírů, příčemž jsem našel zálibu papírech Ilfrod, Hahnemuhle, Fomei apod,. Mít vše pod kontrolou je k nezaplacení. Začal jsem uvažovat o A3 tiskárně s více inkousty, ale bohužel jsem také skončil jen u přání na vánoce a narozeniny. Cena je na mě stále vysoká a abych ji snížil, musel bych používat neorigo inkousty, což zase přináší problémy se zasycháváním, pokud netisknu pravidelně.
Tak jako tak, myšlenku A3 tiskárny jsem nezavrhl a pravděpodobně se k ní vrátím. Mě to prostě chybí a jsem rád, když můžu být osobně u výsledku. Na to, abych osobně asistoval v nějakém kvalitním studiu nemám čas.
Stan35
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků