Plakát z fotografie, 80x60 cm - za dobrou cenu a kvalitně

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 16. 7. 2012 16:05

Ahoj,

kamarádka uvažuje o tom, že by si nechala z fotky vytvořit plakát nad postel o rozměrech 80x60 cm. Poradíte kde (nejlépe v Praze) by tohle zvládli? Případně za kolik, čím nižší cena, tím lépe. Ještě mě zajímá, jaký vliv má na kvalitu takto velkého plakátu rozlišení fotoaparátu? Nejsem si úplně jistý, myslím, že kamarádka má 3,2Mpx, bude to velký průšvih u takhle velké fotky? Myslím, že by nemusel, pokud se to nebude zkoumat zblízka a bude to na zdi. Moc díky za odpovědi...
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 16. 7. 2012 17:12

3,2 Mpix na 80*60 cm zřejmě bude dost průšvih, vychází tak rozlišení asi 65 bodů na palec, pokud dobře počítám, což je strašně málo. Osobně bych do takového formátu nešel.
Cenově to vychází cca přes 600 Kč, v tomhle formátu, ať už v tiskárně, či fotolabu. (možná jsou i levnější, ale moc bych tomu nevěřil)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 7. 2012 17:19

Nejsou pixely jako pixely. Z 6Mpix. zrcadovky se spickovym objektivem udelam obecne kvalitnejsi tisk, nez z kompaktu s pidi snimacem, na kterem je 18Mpix.
Pokud je tech 3,2Mpix kvalitnich (=da se na fotku koukat i pri stoprocentnim zvetseni), tak to problem nebude. Nejnizsi cenu obvykle dostane clovek v tiskarnach, otazkou ovsem je, zdali i nejvyssi kvalitu, tj. tisk na kvalitni fotopapir. Ja bych osobne zasel do Skody, ceny mi prijdou ok a kvalita take.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 16. 7. 2012 19:16

3mpx i kdyby byly z foveonu, tak na těch 80x60cm to nebude, na plagát nad postel se nedívám z 10m.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 7. 2012 23:09

Ale take ne z 10cm, takze to nebude o niz horsi nez plakat Justina Biebera z Bravogirl.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ggrand 16. 7. 2012 23:25

Jenže plagáty z časopisů mají jakou velikost? Něco kolem spíš pod A3 a my se tu bavíme o výstupu okolo A1,což jsou plošně 4(čtyři)x A3 !!!
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 7. 2012 01:59

Ty si to nepochopil. Pokud chce nekdo jako je tazatelova kamaradka obrazek na zed, tak ho plakatova kvalita uspokoji, znam to dobre ze sveho okoli.
By mne zajimalo, kdyz ses ggrande takovej cita, kolik mas ty velkoformatovych tisku a zdali jsou vsechny min. 300ppi, kdyz si to teda z tech 10cm evidentne prohlizis (viz tri vykricniky).

-- 17. 7. 2012 03:13 --

http://www.tiskfotek.cz/

60x90 za 159Kc. Nechal jsem si tam delat fotku na platno s ramem 120x80 a pak na matny papir 60x40. S kvalitou jsem spokojeny. Fotky jsou takove, jake poslete (barvy&kontrast), coz se o vsech fotolabech rict bohuzel neda.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tex086 17. 7. 2012 07:17

Souhlas s Petrem, někteří diskutující neví o čem hovoří, případně nemají zkušenosti. Sám jsem si takový plakát nechal dělat cca před 10ti lety, byl z mého prvního digi Fujifilm 6900UZ, 3Mpix, mám ho dodnes na stěně v kuchyni, kdo ho vidí nevěří, že to je z 3Mpix. Faktem je, že tyhle Fujiny měly objektiv, jaký jsem dodnes neviděl, aspoň v kategorii UZ (6x zoom, světelnost 2.8-3.1),uměl fotit do TIFF, navíc ten SuperCCD byl tenkrát špica, nicméně to byl 3MPix. Tož asi tak.
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 17. 7. 2012 08:17

Osobně si myslím, že tady nezazněla jedna dost podstatná věc a to - co je na fotce. Ono bude dost zásadní rozdíl, jestli je to ateliérová fotka ptáka, kde chce dotyčný vidět každý peříčko a nebo ČB abstrakce... Jinak máma dělá rekonstrukce starých rámů, vazeb, obrazů a občas i jen rámuje fotky. A můžu říct, že občas donesou lidi i A2 printy z kompaktu a jsou nadšení (já bych to třeba nezkousnul). U tohohle už vážně záleží na na konkrétním člověku.

Btw. co zkusit print na plátno? Osobně mi přijde, že tam rozlišení nehraje takovou roli a výsledek vypadá pěkně. Ale záleží co to je za fotku. Ale teda cena je vyšší.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod dockalacek 17. 7. 2012 08:55

Bude tam obrázek pejsků..
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 17. 7. 2012 09:16

Můžeš si udělat takový pokus. Změř si spodní hranu svého displeje např. já mám 44cm a 1680pix. Poděl vodorovné rozlišení monitoru naměřenou hodnotou a dostaneš počet bodů na cm. toto vynásob 2.54 a budeš mít rozliření svého displeje v DPI. U mého to vyšlo 96DPI. Pak není nic jednoduššího, než si v editoru svou fotku resamplovat na velikost 80cm při spočítaném DPI (toto umí snad každý editor). Pak bude mít fotka ve 100% zvětšení na monitoru přesně rozměr 80cm. Ty si pak můžeš udělat poměrně dobrou představu jak bude vypadat výtisk. Já to zkoušel a vypadá to dobře. Na takovou fotku se človek bude dívat tak z metru až z metru a půl. Takže pokud je ta původní fotka dostatečně ostrá bude to OK.

-- 17. 7. 2012 10:26 --

Ještě jsem zapomněl dodat, že je k tomu potřeba zdrojová fotka s rozlišením 2000x1500pix, což odpovídá výstupu z 3Mpix fotoaparátu.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 17. 7. 2012 10:02

dockalacek píše:Bude tam obrázek pejsků..


No to už je dost o hubu, jestli má být vidět detailně srst apod. Bych zkusil to plátno... Psi na něm vypadají pěkně (teda ne sport, ale "portréty") a ze zkušenosti mi přijde, že to neni tak náročný na rozlišení. Jsem nedávno dělal 60x90 z celkem velkého výřezu z 8MPx a dopadlo to výborně (hlava a ramena psa v trávě poté, co vystrčil hlavu z nory). Ale teda původní foto bylo perfektně ostré i při pohledu 1:1 na monitoru...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod radim33 17. 7. 2012 18:02

Potvrzuji, že pokud je na velkém plakátu oblíbený motiv, nevadí ani ztráta detailů příliš vysokým zvětšením. V době, kdy se v tiskárnách objevily první barevné kopírky na formát A3 schopné zvětšování , jsem si na nich nechával zvětšovat fotky z filmů. Vzal jsem běžné fotky pohlednicového formátu 9x13 a nechal je na té kopírce zvětšit na velikost A3, to je zhruba 30 x 40 cm. To bylo hned na počkání. A docela se mně líbilo, co z toho tehdy lezlo. Tehdy jsem fotil Praktikou a ruskou Smenou. Když jsem to porovnával později, kdy už jsem fotil digitálem kompaktem, tak fotky ze Smeny na tom A3 vypadaly, jako by byly tak 3 - 4 megapixelové z digitálu, fotky z Praktiky jako by byly tak 4 - 5 megapixelové z digitálu. Později, když už jsem skenoval přímo nafocené kinofilmy, tak skeny z kinofilmů z Smeny ( focené v optimálních světelných podmínkách) byly jako fotky ze zhruba 4 - 5 megapixelového kompaktu, skeny z kinofilmů a diafilmů nafocených Praktikou byly zhruba jako fotky z 10 - 14 megapixelového kompaktu .
radim33
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ggrand 18. 7. 2012 17:36

Petr Luňák: Mám asi 30 fotek 40x60cm a visí v 10 rámech po baráku, takže je různě točím. O 300DPI jsem nepsal. Moje velké fotky jsou dělané +/- z 12mpx, tak si nedokážu představit, jak musí vypadat ještě větší výstupní formát zřejmě z kompaktu(nedejbože z mobilu) a ještě ze 3mpx.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 7. 2012 18:32

Ja jsem o 300DPI taktez nepsal. Pokud tve tisky 60x40 z 12Mpix pokladas za "slabe", coz z tveho komentare vyplyva, pak je chyba v tisku samotnem. Ten obraz na platne 120x80 co jsem zminil mam ze 6Mpix snimace a vypada moc dobre. Z 10cm na to ale tedy nekoukam...
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků