Výběr fototiskárny

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod janslesinger 8. 2. 2012 18:55

Zdravím,

potřeboval bych domů koupit nějakou tiskárnu určenou výhradně jen na tisk fotek. Na ostatní věci mám doma multi barevnou laserovku HP, takže opravdu to chci jen na fotky.

Cena ideálně tak do 5000,- Kč s co nejvyšší kvalitou a odpovídajícími náklady na tisk.

Máte někdo nějaké zkušenosti?
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod emet 8. 2. 2012 19:55

Jéé super. Zrovna dneska jsem začal přemýšlet o tom samém a začal hledat po netu. Tak se ti sem s dovolením taky nakvartýruju. ;) Zatím jsem nenašel nikde diskuzi, kde by se řešila čistě fototiskárna.
Mě by ještě zajímalo, jestli se dá pořídit kvalitní do 3000,-. Jinak to vidím naprosto stejně. Sice by se mi hodil i skener, ale to už by asi bylo o kompromisech.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod snopa 8. 2. 2012 19:58

No záleží na tom jaká by měla být velikost fotek. Já mám Canon Selphy CP800, ale to je jenom na 10 x 15 cm. Údajně je životnost fotek 100 a více let. Tisky jsou poměrně slušné, ale náklady na 1 snímek 7,90 Kč. Je to dost. ;-)

-- 8. 2. 2012 19:00 --

Ještě jsem zapoměl specifikovat typ,jedná se o termosublimační tiskárnu.
snopa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod emet 8. 2. 2012 21:11

O těch už jsem něco četl. Jsou ale moc malý. Nejradši bych A3, ale to už bude cena jinde, tak se spokojím s A4. Co budu chtít vytisknout opravdu kvalitně, tak nechám vytisknout u profíka.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janslesinger 9. 2. 2012 16:48

Já potřebuji A4, s nějakým dobrým poměrem cena/výkon.

Díval jsem se na epsony a vypadají celkem dobře. Máte nějakou zkušenost?
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riman 9. 2. 2012 21:07

Kdysi jsem vybíral mezi HP, Canonem a Epsonem a a po dlouhém porovnávání výsledků jsem skončil u Epsonu. Mám doma Epson Stylus Photo PX710W - šest inkoustů (Claria), na domácí tisk velmi dobrá kvalita. Umí jak 10x15, tak celé A4 bezokrajově.

Tiskárně bych vytknul blbý podavač, velmi dlouho se startuje a vypíná, neumí to automatický oboustranný tisk a přes wifi je to nespolehlivé, někdy odmítá tisknout (tedy na počítači přítelkyně, mě to přes drátěnou síť jede).

Tenhle model se samozřejmě už neprodává, dneska je nejbližší asi tenhle:
http://www.alza.cz/epson-stylus-photo-p ... 255882.htm
Koukám, že už to umí ten oboustranný tisk a možná má i další vylepšení.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janslesinger 9. 2. 2012 21:51

Tak jsem teď zakoupil tuto: http://www.alza.cz/epson-stylus-photo-p ... 184241.htm

Snad bude v pohodě, zítra bude doma, tak potom můžu napsat recenzi.

Jen jsem nedokázal moc spočítat, jak je to s nákladem na tisk. Na kolik prostě vyjde 1 fotka. A taky si nejsem moc jistý jaký koupit fotopapír a jaké jsou v něm rozdíly.

Díky
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janslesinger 10. 2. 2012 14:14

Tak ji mám doma, tiskne perfektně ale jen při nastavení kvality na nejvyšší, jinak je to nic moc, kostičkované apod.

Jen jsem si k tomu koupil fotopapíry HP, a na spodu každého papíru je takový odtrhávací proužek, nevíte k čemu to tam je?
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod emet 10. 2. 2012 19:40

Díky za info. A zadal jsi k papíru i odpovídající ICC profil? Ke každému papíru musíš dát jiný. Obzvlášť když máš papír od jiné firmy.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zahradnikB 10. 2. 2012 20:33

janslesinger: dovolil bych si pouze připodotknout, že kupovat(zejména pro začátek) k Epson tiskárně HP papíry není úplně rozumné. Možná by pro inspiraci k volbě papírů bylo dobré kouknout sem:
http://www.epson.cz/cz/cs/viewcon/corpo ... ables/3978
zahradnikB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janslesinger 11. 2. 2012 12:08

Koupil jsem HP, protože Epsony nebyli skladem. Nevěděl jsem, že je v tom takový rozdíl.

Zkusím teda nějak nastavit ten profil, ale nikde jsem to v nastavení neviděl.
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod emet 11. 2. 2012 12:22

Koukni na stránky HP a měl bys tam najít icc profil pro svojí tiskárnu. Více se dočteš tady: http://digiarena.e15.cz/jak-na-domaci-tisk-fotografii_2
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janslesinger 11. 2. 2012 13:08

Díky, teď už s tím bohužel nic neudělám, protože jsem koupil 300 papírů HP, ale pak budu kupovat Epsony.

Mám teď tyto papíry: http://www.alza.cz/hp-premium-glossy-ph ... 225766.htm ale na webu HP ten ICC profil bohužel není, tak nevím jak mám nejlépe postupovat.
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riman 13. 2. 2012 11:48

To nebyla šťastná koupě. Zkoušel jsem výsledek na nějaký "neznačkový" (nebyl od žádného výrobce tiskáren) a rovnou jsem ty papíry vyhodil, rozpíjelo se to s jakýkomkoliv profilem. Nejlepší je opravdu používat papíry od výrobce tiskárny, na který je tiskárna a její ovladače optimalizovaná.

Já používám pouze papíry od Epsonu:
* Premium Glossy Photo Paper
* Glossy Photo Paper
Výsledky jsou opravdu výborné.

Nevybavuji si, že bych kdy pracoval s ICC profilem (je tam prostě profil tiskárny), ale při tisku vybírám z nabídky papír, který právě používám.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod celim 13. 2. 2012 14:57

No s těmi tiskárnami je určitý problém. vše závisí na tom, jak často a pro jaké účely hodláte tisknout. Já osobně jsem dospěl k názoru, že vzhledem k tomu, že většinou ukazuji fotky v elektronické podobě, tak že se mi nevyplatí tiskárnu vůbec kupovat. Do roka potřebuji mít na papíře opravdu málo fotek a ty si nechám udělat ve fotolabu. Případně si mohu vytisknout fotky na barevné laserovce. Kvalita nic moc, ale na informativní prohlížení to stačí. Mně se totiž několikrát už stalo, že mi zaschly trysky a mohl jsem kártridže vyhodit! V takovém případě náklady na fotku enormně vzrostou. Proto je důležitá otázka četnosti tisku. A pak ještě účelu. Pro nějakou výstavbu je dobrý profesionální výstup z drahé tiskárny a pro běžné prohlížení může stačit i nějaká levná(v dnešní době tisknou docela slušně i ty levné) neřkuli laserovka při hodně snížených požadavcích na kvalitu. Ono totiž když si prohlíží fotky moje maminka s brýlemi jak sklenice od jogurtu, tak tu kvalitu stejně nedocení a tak jí fotky ukazuji na počítači či TV.
celim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jmatus 13. 2. 2012 23:19

Podle mého názoru je fototiskárna naprostý nesmysl. Příliš vysoké náklady, rychlost tisku nevyváží. Doporučuji se spíše zaměřit na kvalitní fotolab a tam si to nechat tisknout.
No fish, no girls, no future.
jmatus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zahradnikB 14. 2. 2012 00:15

jmatus : Souhlasím jen s výhradou, že nemá smysl na malé pohlednicové fotky. A4 a A3 se mi vyplatí tisknout doma. Možná budou malinko dražší, ale mám kontrolovatelný a předvídatelný výsledek, na rozdíl od od Fotostaru a podobných, kde je každá várka fotek jiná, podle nálady obsluhy stroje.
zahradnikB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod emet 14. 2. 2012 11:18

Jj, a přesně proto tiskárnu chci. Menší než A4 většinou tisknout nebudu.
U některých fotek je rozhodující až tisk a tak chci mít možnost vidět výsledek hned na papíře.
Které budu chtít mít na zdi, tak si nechám vytisknout ve velkém formátu u profíka, ale fotolab to rozhodně nebude. Zatím takovou nemám. Doma budu ale tisknout dost často.

Držte se prosím tématu a raději mi nějakou kvalitní doporučte, ať je ten tisk co nejlepší, ale tiskárna co nejlevnější. :-D
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 14. 2. 2012 14:08

Co nejlevnější... ono obvykle platí, že čím levnější inkoustovka, tím dražší tisk.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod emet 14. 2. 2012 14:33

To byl samozřejmě vtip. Mám spíš na mysli co kvalitnější tisk, ještě za přijatelnou cenu tiskárny pro doma. Což je pro mě od těch 3000,- zhruba do 5000,-, jak jsem psal na začátku. Jaká je skutečnost nevím, proto sem píšu. ;-)
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janslesinger 14. 2. 2012 16:40

Koukni se tady na tuto, co jsem koupil já : http://www.alza.cz/epson-stylus-photo-p ... 255882.htm
i s 200 kusy papírů a náhradní náplní vyšla na nějakých 5000,- Kč. Mám na ní vytisknuto cca 200 fotek a tiskne perfektně.

Rychlost nic moc, ale většinou na tom nezáleží. Dám tisk a neřeším, jak dlouho to trvá.
janslesinger
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod emet 14. 2. 2012 16:58

Díky. Koukal sem už předtím. Ale samozřejmě bych rád porovnal názory od více lidí. Až budu mít chvilku, zkusim ještě pokouknout po jiných fórech, jestli neobjevím podobnou aktuální diskuzi. Poprvé jsem toho moc nenašel.
emet
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 1. 2013 12:01

Zdar, ozivim tuto starsiu temu .. mate niekto skusenosti, porovnanie tejto tlaciarne ?
Epson L800
obchod
http://www.alza.sk/epson-l800-d324603.htm
recenzia
http://www.digimanie.cz/art_doc-C11AB3F ... 44B43.html
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarešek 13. 1. 2013 17:04

No já ji mám asi týden,do teď jsem používal jen laserovku Canon.Poté chvíli Canon,ale tu jsem vrátil,inkoust mizel raketově.Mám plno fotek v kompu a nový Sony NEX F3 a moje paní Olympus E PM 1.Jsme jen amatéři tzv. cvakači,ale i přesto jsem si řekl zkusím koupit tuto tiskárnu,která mne nadchla svými ekonomickými ukazateli proti jiným tiskárnám s cartridgemi.I papíry Epson Premium Glossy 255g v počtu 100 ks 10x15 vyjdou na polovinu ceny oproti té samé kvalitě od Canonu,o inkoustech ani nemluvím.Fotky upravuji od oka v Zoneru,tak aby pleťovka ,tráva,stromy vypadaly co nejpodobněji tak jak je znám z reálu.Můžu říci ,že jsem vytiskl zatím asi 30 fotek 10x15 a 2 A4 a jsem nadšen.Monitor nemám sice na fotky ideál ,ale stáhl jsem si profil ICC pro tento monitor a snažím se amatérskou cestou dospět k jakž takž výsledkům.Mnou doma vytištěné fotky se mi líbí víc jak ty co mám např. z Droxi.Jestli mne tiskárna zklame např. problémy s tryskami,hlavou,bude to má první a poslední inkoustovka. 8-P
jarešek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 1. 2013 15:46

Tak mam ju doma, nainstalovanu /uff, to vyplnanie seriovych cisiel je pekna otrava/. Tlaci to krasne .. akurat je to viditelne tmavsie ako mam na monitore. Je s tym treba nieco este spravit ?
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarešek 20. 1. 2013 20:55

No to je pro nás amatéry právě ta alchymie snoubená s neznalostí.Člověk si řekne koupím tiskárnu a valím fotky,ale tak to nefunguje.Když si o té problematice začneš hledat ve forech rady,půjde ti hlava kolem,ale minimálně by jsi měl přečíst co a jak do začátku.Tzn. problematika monitorů ,jejich kalibrace,ICC profily.Jak říkám já si početl a zkusil metodu selského rozumu a pokus-omyl.Nějaký ten 10x15 papír jsem zničil,ale nyní se mi výstupy z tiskárny subjektině líbí.Ukazoval jsem i kolegům v práci,dal jsem nějaké foto rodině a líbilo se.A to je pro mne důležité.Jsem rád ,že jsem utrefil nastavení monitor - tisk,tak že opravdu co poladím v Zoneru leze z tiskárny.Tož asi tak. ;-)
jarešek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 20. 1. 2013 21:22

To mas pravdu .. tlaciarne som doteraz uplne nechaval stranou, takze budem musiet nastudovat kadeco. A zase mi hlava napuchne :D Ale som spokojny s vystupom /zatial :D .. okrem toho tmavsieho podania/ .. tak bud nieco sa pokusim nastudovat, pohladat .. mam fotku, dve .. ktore chcem 2x1m :D

edit: skutocne nechapem, preco sa vyrabaju 20mpix kompakty .. ked uz 12mpix je viac nez prehnane /ak nepocitam orez/.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 22. 1. 2013 20:16

L800 jsem koupil v listopadu 2012. Mám v plánu na stránky v nejbližších dnech shrnout poznatky o této tiskárně, takže jen krátce...
Vytiskl jsem zatím asi 400 ks 10x15 a 60 A4. Stavy inkoustů jsou následující:
Černá 55 %
Azurová 90 %
Purpurová 90 %
Žlutá 75 %
Světle azurová 55 %
Světle purpurová 65 %

Koupě zatím nelituju, trysky nezasychají ani po měsící nepoužívání, cenově to vychází líp než v labu.
Hlavně vypnout "Photo Enhance" a před tiskem trochu zesvětlit.
Barvy zejména na levnějším Epson papíru potřebují alespoň půl hodiny, aby si sedly. Zvláštní je, že při použití nejlevnějšího A4 papíru od PRINT IT to nedělá a fotka vypadá finálně hned jak ji tiskárna vyblije.
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 22. 1. 2013 20:43

No, pozeram na fotku co som vytlacil pred 2 dnami a mas pravdu! Ten kus, co bol tmavy zrazu uz na nom vidim co nebolo. Aj ked .. mohla by byt este trochu svetlejsia. To zosvetlenie myslis v editore, alebo niekde v nastaveni tlace ?

Skoda, ze v tlaciarni nie je este scaner .. to by bolo uplne top.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mara42 22. 1. 2013 20:46

Zesvětluju v lightroomu než to posílám do tisku. Já skener, wifi, displej a podobný hňupiny nepotřebuju. Hlavně, že se tam vleze půl litru inkoustu :-D
www.marekmusilfoto.cz
Mara42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PremekF 22. 1. 2013 21:03

Doporučuji Epson, systém 6 inkoustů Claria, papíry Epson Glossy Photo + ICC profil papírů dodávaný s ovladačem. Na konkrétním modelu tiskárny už nezáleží, kvalita pro domácí tisk výborná.
PremekF
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 26. 1. 2013 11:41

No musim povedat, ze po tyzdni uz ta fotka vyzera uz skoro rovnako /co sa svetlosti tyka, ked pozriem tu tmavu cast/ ako na monitore. Takze to musi "odstat" :D
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NefroniK 28. 1. 2013 15:38

Ja som kedysi tiež zvažoval kúpu fototlačiarne. Ale vzhľadom na to, že by som tlačil len pre seba tak sa mi investícia na kvalitnejšiu A3 nevyplatí a tá A3 je aj tak na stenu malá. Takže pre mňa vyhráva "minilab" ktorý mi to na 80x60cm vytlačí cca za 500 Kč.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 28. 1. 2013 18:17

Na stenu su asi najlepsie tlace na tenky plagatovy fotopapier /ktory mimochodom zhanam, ale je to bieda - neda sa tlacit na opacnu stranu kalendarov?/. Ale zatial nemam vlastnu fotku, ktora by sa oplatila na stenu .. sice nejake pekne mam, ale to su len take skor pre pripomenutie. Chce to atmosferu. Fototlaciaren som tiez nechcel, ale na tlac pre rodicov prip. znamych sa to oplati a chcel som skusit ako to vyzera tlac na A4 /zatial som neskusal/. Proste sa s tym pohrat. Na papieri vyzera vsetko inak .. Plus potrebujem farebne tlacit este nejake veci co nesuvisia s fotenim.
Premyslal som, ci pojde spravit napr. A3 vytlacenim a zlepenim 2xA4. Kedze to vie bezokrajovo tlacit, tak hadam ano. Skusal niekto ?
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 10. 10. 2013 15:50

Trochu to tu oživím:

Z dvoch A4 ide samozrejme úplne presne zložiť A3. Bežne tlačím z dvoch A3+ jednu A2+ na Epsone R3000. Okrem toho do A4 používam Epson L800, ekonomicky jedno z najlepších domácich riešení.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 10. 10. 2013 16:52

Dobre, ze si to ozivil, este som sa k tomu nedosta a snad to vyskusam najblizsie. Cim to potom spajas ? Podlepenim zozadu ?
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 10. 2013 20:32

Dám to zarámovať do clipu s antireflexným sklom, sedí to vedťa seba na stotinu milimetra, ak o tom nevieš, tak si spoj nevšimneš.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod duves 5. 12. 2013 20:48

ltokar píše:Tak mam ju doma, nainstalovanu /uff, to vyplnanie seriovych cisiel je pekna otrava/. Tlaci to krasne .. akurat je to viditelne tmavsie ako mam na monitore. Je s tym treba nieco este spravit ?

Tak ma presvedčila recenzia v digitalnim foto.
Tu mate seriove čísla, tzv.identifikatory
http://www.inkresets.com/index.shtml

No a otazka na majitelov L800, skusili ste aj neoriginalne atramenty?
napr.:
http://www.tinta.sk/tinta/eshop/4-1-ATR ... 100ml-pack
Pentax k-5II, Olympus OM-D E-M10, Olympus E-PL5 pre IR foto.
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 5. 12. 2013 21:32

na L800 pouzivam len original naplne,cena tlace je smiesna tak preco si **** hlavy nejakou zbrndou bohvie odkial .... uz som si tak naposledy odpisal jednu epsonku...kupoval som najdrahsie neoriginalne naplne so zarukou a tak pod a pred kazdou druhou tlacou bolo treba robit vykonne cistenie hlav a nakoniec to nerozchodila, nastastie cierna ide tak je na kancelarsku tlac

k L800 pouzivam tecco.de fotopapiere + som si spravil kalibraciu na kazdy typ papiera s datacolor sondou na tlac a po dlhych rokoch mam na papiery to co na monitore uplne presne bez odchylky vo farbach aj jasoch a tienoch :-)

mam vytlacenych niekolko 100 aj viac ks A4 a naplne su este viac ako z polovice plne
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duves 5. 12. 2013 22:13

Na papiere som čítal prave len doporučenie na epsony. Resp. vraj su problemy ine značky: HP, Canon....

Tie tecco.de su v čom lepšie? Cena? Vystup?
upravujem DSLR (len APS-C) a micro 4/3 pre IR fotografiu: http://fotovesely.ephoto.sk/
duves
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 5. 12. 2013 23:00

vystup a cena, nasiel som ich pri preliezani recenzii na nete, pouzival som canon aj epson ale vela typov nedostupnych + tie ceny, v recenaziach tecco chvalili, tak som si objednal skusobne sady, spravil kalibracie a cumel jak puk :-D vsetky mozne typy, gramaze su hned dostupne, najpouzivanejsi mam PL285 LUSTER ,ma uzasny prenos kontrastu bez toho aby sa tmave partie zlievali

oficialny predajca je darian.sk, z mojej strany je 100 spokojnost, za ovela nizsiu cenu ako epson+canon

doma mam tusim 5-6 typov papierov a epson to zvlada perfektne,takisto specialne rozmery na skladanie fotoknich

tu je link na ponuku + popis ku kazdemu papieru

http://www.darian.sk/postproces/materialy-pre-tlac
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod duves 7. 12. 2013 21:32

Ta cena toho papiera vyzera dobre
duves
Návštěvník