Zpracování Fuji RAW - C1 vs DxO PL?

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 12. 2022 19:06

Ahoj už cca 4 dni zkouším upravit raw z Fuji X-T30 v DxO PL 6 a nejsem spokojen.
Doposud jsem rawy konvertoval ve free verzi CaptureOne Express Fujifilm (momentálně v.23), ale nesedí mi jejich prostředí a styl (katalog atd.).
Daleko víc mi sedí jak to má DxO PL.
Problém je, že již po otevření rawu v obou programech má ten v C1 daleko přirozenější barvy, víceméně jako ve foťáku. Zatím co DxO je takové studenější, hlavně na lidské pleti je to jasně vidět. Zkoušel jsem nastavit stejné WB hodnoty, ale stejně je to jiné.
Otázka zní: mám se dál snažit to doladit, nebo je to prostě marné a Fuji poskytla C1 "skutečné barvy" kdežto DxO prostě vaří z vody?
Je tu někdo kdo bojuje/bojoval se stejným problémem?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 6. 12. 2022 20:50

DxO jsem zkusil v poslední verzi jako trial a zase se vrátil ke C1 22.
Tak jak je mi vyhovuje výstupem a systémem, ve finále je v mém případě rychlejší než v programech minulých. To že to má jinak než Adobe a jiné mi nevadí, mám ho jako čistý konvertor.
Že programy nemají stejně barvy je normální a ani stejně číselné nastavení WB nedopadne jinak, než nějakým rozdílem. Doladit barvy jde, ale sám musíš zvážit, v čem se ti bude dělat líp.
Doporučuju ale vydržet v DxO alespoň měsíc plnohodnotné a učit se a potom se rozhodni. První dojmy bývají ošemetné:-)

Jo a ani C1 nemá "skutečně barvy" od Fuji.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 6. 12. 2022 20:56

Zkus profily v DxO.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 6. 12. 2022 21:54

Díky za příspěvky, určitě ten DxO nevzdávám... Těch profilů v DxO moc není (filmové simulace), v tom má opět bohužel C1 navrch.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 12. 2022 22:06

Barvy jsou věčné téma. Editory se liší a prakticky žádný nedokáže plně emulovat defaultní barvy jednotlivých výrobců foťáků, jsou buď někde okolo nebo mají aspoň více či méně přijatelný generický profil, na kterém se dá stavět a vytvořit si pro něj vlastní presety. Vlastní tvorba presetu ale není pro začátečníka zrovna triviální, já jsem to zvládl až v posledních letech po nákupu několika presetů od fotografů na internetu a po důkladném zkoušení za asistence tutoriálů a zkoušení, jak co funguje. Dřív jsem prostě vybíral raw konvertor, který za co nejširších podmínek produkuje přijatelnou základní konverzi. Na Fujiny mi vyhovoval nejvíc C1, ale i Adobe LR má už dlouho velmi pěkné barevné profily, v něm jsou kamenem úrazu artefakty při doostřování (dělá je i u bayerů, ale s X-trans ještě víc). DXO jsem zkoušel naposledy asi před 2 lety na rawy z Nikonu a moc mi výchozí konverze nevyhovovaly, musel bych se v DXO hodně učit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 7. 12. 2022 10:58

Jaký výstupní formát v DXO6 používáš? Barevně se totiž liší TIFF vs DNG...

Obrázek
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 12. 2022 11:27

foto1977 píše:Díky za příspěvky, určitě ten DxO nevzdávám... Těch profilů v DxO moc není (filmové simulace), v tom má opět bohužel C1 navrch.


Myslím, že pemar měl na mysli profily (výstupů) konkrétních foťáků.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 7. 12. 2022 12:47

Ahoj, už chápu jak to asi Pemar myslel, ale já měl opravdu na mysli barevný výstup podobný (ideálně stejný) jako zdrojový foťák.
Já v 99% mám ve foťáku nastaven ten základní barevný profil Standard (Provia Standard) a když otevřu raw v C1 a jpeg z foťáku v prohlížeči tak je to barevně dost podobné...
Jako výstup používám v 99,9% jpeg :)
Já mám rád all-in-one řešení, prostě konverze, odšum, barvy, ořez atd v jednom programu a z něj rovnou jpeg nebo popř. tiff pro nějaký lepší tisk. Ale většinou pro mé občasné A3 tisky je jpeg v pohodě.
Kdyby šlo o pát fotek tak si není problém v C1 udělat barvy, pak export v DNG do DxO a tam zbytek. Ale mě jde o kompletní řešení třeba 150 ks fotek z letní dovolené a to už mi přijde jako opruz...

-- 7. 12. 2022 12:50 --

Ještě mě napadlo, fuji měl svůj raw konvektor, tam to dávkově převést do DNG a pak dodělat vše v DxO s tím, že na barvy už bych nešahal. Ale nevím jestli to ten fuji raw editor vůbec umí... A zda vůbec ještě existuje? musím pohledat.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 7. 12. 2022 17:32

Tak jsem vyzkoušel ten FUJIFILM X RAW STUDIO a neumí to export do dng, nebo ideálně rovnou do DxO. Jen export do Jpeg či tiff. Tudy asi cesta nepovede...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 10:25

A bohužel, Fujifilm X Raw Studio je uživatelsky celkově dost nekomfortní. Tady mám pocit, že jsem v roce 2010.
Nicméně, je to jediný program, který za pomocí připojeného fotoaparátu dovede z Fuji RAFu vyprodukovat JPG výstup zcela identický jako SOOC JPG z fotoaparátu při běžném focení a to včetně s už specifickým nastavením JPG výstupu ve fotoaparátu (světla, stíny, zrno, NR, DR...).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2022 10:34

Jasně, to jsem vyzkoušel. To UI je hrůza, jenom přijít na to jak vybrat formát pro export byl oříšek.
Zatím zkouším to DxO a už mi to přijde lepší, akorát to nechce souběžně koukat na výsledky z C1 :)

-- 8. 12. 2022 10:36 --

Každopádně nefunguje, že bych v C1 upravil barvy a pak to přímo z C1 exportoval do DxO. Tam se to načte a barvy jsou jiné...
Tuhle se to tu řešilo, ale bohužel to mezi těmito programy v tomto pořadí nefunguje...
Nebo jsem nepřišel na to jak???
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 10:41

Mrkni si na DPreview forum... za mě první výsledek hledání:
https://www.dpreview.com/forums/thread/4574096
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 8. 12. 2022 13:57

foto1977: A co konkretne ten software teda neumi s tema barvama udelat?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2022 14:03

Umí všechno :)
...jako ty ostatní, akorát na začátku je to jiné.
Ale v pohodě, už je mi jasné, že posuvníky za mě tahat nebudete...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 12. 2022 11:01

foto1977 píše:Umí všechno :)
...jako ty ostatní, akorát na začátku je to jiné.
Ale v pohodě, už je mi jasné, že posuvníky za mě tahat nebudete...


Klasický "začátečnický" problém. Fází zjišťování a rozčarování, že očekávat hned na začátku procesu úprav barvy identický s jpg z foťáku jinde než v proprietárním editoru danýho výrobce foťáku je zcela nereálný, si asi projde každý. ;-)
Ferin
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků