Práce se videem

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 18. 1. 2021 22:44

Stříháte a upravujte někdo video z fotoaparátu? A pokud ano tak co k tomu používáte?

Podle některých diskusí je to snad nejdůležitější funkce foťáku dnes, ale tady mám spíše pocit, že o video nikdo nestojí.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 1. 2021 23:11

Špatný video je snad ještě bolestivější na pohled, než špatné fotky, tak si s videem radši vůbec nezahrávám :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 18. 1. 2021 23:18

Video pro mne má jednu obrovskou výhodu. Časem s stává zajímavé. Moc rád se občas podívám na videa, která jsem točil před nějakými 15 lety, kdy jsem jen tak postavil foťák na stůl zapnul video a "točil" holky jak si hrály.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 1. 2021 23:26

To asi ano, jako vzpomínka je to víc než fotka
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 1. 2021 00:09

Rodinné momentky a svoje videozáznamníky dělám s iPhone, protože je vždy po ruce a obvykle po něm nechci než natočit max. 10 min video. Obvykle, když je třeba, to i tam v iOS rychle zpracuju a sdílím dál třeba s rodinou.

Foťákem (vč. ext. micu) jsem točil koncerty v klubu a vše pak zpracoval přes MacBook Pro v primitivním iMovie s exportem pro FB a Ytb. Jinak nic. Když jsem foťák (X-Pro2) pořizoval, tak jsem vůbec nepřemýšlel nad tím, že budu točit i videa - to přišlo časem, jak se požadavky začaly kupit. Zvuk ale bylo třeba rychle vyřešit MKE440 od Sennheiseru.

Vědět, že třeba ode dneška za půlroku mě čeká pravidelné točení jako dřív, tak si na to pořídím už vhodnější hybrid tělo a přikoupím Apple Final Cut nebo Premiere Pro od Adobe a naučím se s tím pracovat, aspoň ty podstatné základy. V iMovie už bych to nechtěl dělat - ačkoliv to základní splní. :-)
Naposledy upravil wikxzen dne 19. 1. 2021 00:11, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 1. 2021 00:11

Taky točím videa minimálně, většinou je stejně pak smažu :). Když už potřebuju něco sestříhat, tak používám Photoshop.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 19. 1. 2021 07:02

V tomto som úplný vidlák, video točím tiež founom, iba rodinné klipy, môj syn čo si robí blbiny na tik toku vie o tom viac ako ja...
Jedine som si zohnal malý gimbal, nech sa to neklepe jak sulc.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JurajEsko 19. 1. 2021 08:32

Ako bolo spomenuté - video časom nadobúda hodnotu. Mám uložené domáce videa od roku 2008 a naozaj je to radosť to pozerať (a ignorovať to, ako je to natočené, ako je to postrihané a ja neviem čo všetko).

Pokiaľ ide o to, ako idem na to. Jednoducho - točím tým, čo mám po ruke. Vo väčšíne prípadov je to mobil (najrôznejšie iPhony v mojom prípade), GoPro a samozrejme foťák čo mám. Jediné príslušenstvo čo k tomu mám ja gimbal na mobily, ktoré ma viac ako slušne ustabilizuje. Strihám ich vo Final Cut Pro a mám jednoduché pravidlo - jednodenné akcie sa musia zmestiť do 5 minúť výsledného videa, víkendové do 10 minút a 7 a viacdňové dovolenky, tak tie sa musia zmestiť do 20 minút.

Za tých cca 12 rokov som sa naučil robiť videa tak, aby som bol s nimi sám spokojný a rodina si ich užívala. Čo samozrejme vôbec nevylučuje to, že keby sa na nich niekto kto tomu naozaj rozumie pozrel, tak sa neváľa od smiechu po zemi :-)

-- 19. 1. 2021 08:36 --

Ešte dodatok - mám všetky fotky, odkedy som začal fotiť, pekne odzálohované na dvoch fyzických miestach, ak by sa niečo stalo. Ale len rodinné videa mám odložené tak, že prežijú akúkoľvek katastrofu a mám ich na 3 rôznych miestach republiky a ako jeden veľký ZIP archív aj v cloude. Tieto videa, kde vidím, ako plynie čas a teda ako rastú deti, ako starnú rodičia a podobne, majú pre mňa nepredstaviteľnú hodnotu.
JurajEsko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 1. 2021 08:38

Občas skúšam nejaké dovolenkové videá, používam DaVinci Resolve. Točenie videa mi príde veľmi náročné, fotografická hlava si ťažko zvyká... no na pamiatku je to skvelé.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 19. 1. 2021 16:40

Ja som točil VHS... , kúpil TV kartu a cez Pinacle9 previedol do MPeG2. Potom som točil na Panasonic digi kameru a spracovával v Cyber Link Power Director. Ale to bolo, ked boli deti malé. Inak video netočím. A na foťáku už vôbec :-)
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 19. 1. 2021 20:33

Mě stejně jako Ondrejovi přijde točení ( a následné zpracování) videa jako dost náročná záležitost. Moc se mi ale líbí, když to někdo umí. Kdybych stříhal video, používal bych na to DaVinci Resolve, je i ve free verzi ;-)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 19. 1. 2021 20:56

DaVinci Resolve vypadá zajímavě. Možná až moc profesionálně. Dcera mi poradila nějaký Filmora Video Editor (Openshot video editor).

Jak je to dnes s video formáty? Vzpomínám si, že před těmi 15 lety jsem měl problém, že všechny moje foťáky děly .MOV formát, který nešel všude přehrát a vyžadoval Quick Time.
Nedávno mi iPhone vygenerovat video se slideshow z fotek z loňského roku a byl to opět .MOV formát a jak se ukázalo problém přetrvává. Moje Panasonic TV .MOV formát neakceptuje. Fuj.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atti.hombre 20. 1. 2021 09:14

Podpora formátov je vecou FW zariadenia ( a obsiahnutých codekov )... Ani môj Panas TV všetko nepodporuje a kedže má už 7 rokov tak naň Panasonic neaktualizuje už 3 roky FW a s tým posledným sa už nepripojím ani na web... Ale kým funguje tak to neriešim. Existujú prevodníky z jedného formátu do iného- podporovaného.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 21. 1. 2021 00:30

Stáhni si free program FormatFactory (je i v češtině) a v něm si MOV překonvertuj na formát MKV. Mělo by to vypadat stejně dobře a jako bonus to bude mít menší velikost ;-)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JurajEsko 21. 1. 2021 12:14

Tak MOV, rovnako ako MKV, je len kontajner a nie formát alebo forma kódovania. Tvrdenie, že to bude mať menšiu veľkosť môže, ale nemusí byť pravdivé.
JurajEsko
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků