Používáte někdo Topaz Labs?

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 7. 3. 2020 07:15

Používáte někdo produkty Topaz Labs? Uvažuji o Sharpen AI, případně JPG to RAW AI.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 3. 2020 08:05

Chcel som vyskusat ten Denoise AI, tak som stiahol trial. Ked som dal otvorit subor, mal som tam iba farebnu "hudbu" - zrejme nejaky konflikt s GPU. Zaroven Topaz nema plugin do LR iba do PS, tak som to hned aj odinstaloval.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 3. 2020 08:21

Ten Sharpen mám, ale to zpracování i náhledy jsou dost časově náročný (dle recenzí i na relativně výkonných strojích).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 7. 3. 2020 09:40

Já jsem si stáhl demo verzi Topaz Sharpen AI v 1.4.5 a zkusil jsem tím opravit onu fotografii toho modrého Ara papouška, kterou jsem původně zaostřil na peří místo na oko (no, stane se :-) ), ale jinak to byla kompozičně OK fotka s nerušivým pozadím, takže místo hození do koše jsem jí zkusil "zachránit":

https://live.staticflickr.com/65535/496 ... 4df_5k.jpg

ona je nejen blbě zaostřená, ale kvůli ISO 1,100 trochu šumí a 1/500s asi úplně nestačila na zmrazení pohybu (prostě kandidát na hození do koše).

První pokus jsem udělal s tím, co mám, tj. použil jsem Nik Collection RAW Sharpener, moc to nepomohlo, tak jsem ještě zkusil Nik Collection Output Sharpener a po chvilce ladění jsem se dostal k tomu výsledku:

https://live.staticflickr.com/65535/496 ... 1e9_5k.jpg

Je o trochu lépe zaostřené, ale není to ostré a šum je viditelně větší, viz peří na hřbětě.

další pokus byl s TopazLabs, zkusil jsem režim Focus, ale nebyl jsem s výsledkem spokojen, první zajímavý výsledek přišel při použití režimu Stabilize a nastavení Remove Blur na 65% a
Suppress Noise na 54%:

https://live.staticflickr.com/65535/496 ... c4e_5k.jpg

snímek je oproti originálu i Nik Collection ostřejší, má méně šumu, ale AI si tak trochu "olympusácky" vymýšlí, viz ta struktura peří, ale i ten pařát je o trochu lépe zaostřený.

Asi nejostřejší byl výsledek v režimu Focus, stáhl jsem nastavení Remove Blur doporučené Auto režimem z 56 na 42% a stejně je to moc, musel jsem odstraňovat chromatický šum a když se podíváte třeba ten pařát, tak si ta AI dost vymýšlí.

Takže jsem to Remove Blur stáhl na 29% a bez odstraňování chromatické šumu jsem skončil takto:

https://live.staticflickr.com/65535/496 ... 4cc_5k.jpg

Obrázek

Obrázek

Připadá mi to pořád přeostřené a trochu si to vymýšlí.

Zaostřená fotka má 24 MB, program jako takový má zvýšené nároky na HW, pár sekund to zpracovává a všechna jádra i GPU mi běží naplno. Vidím to jako kompromis a nevím, jestli takovéto zachraňování fotky dává smysl, nicméně může to být celkem dobrý nástroj pro fotku, kterou bych zkazil, ale měla by pro mne vysokou dokumentární hodnotu. Je to jako se stabilizací, dobrý sluha, ale špatný pán.

Jaký je Váš názor?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 3. 2020 09:49

Moj nazor je, ze na hranie si s par fotkami za dlhych zimnych vecerov je to OK. Ale ako workflow to musi byt masochizmus.
Radsej zostanem pri hodeni fotky do kosa, a pri akceptovatelnej zakladnej ostrosti vyuzijem doostrovanie v SW, ktore pouzivam na upravu fotiek (u mna LR) .
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 3. 2020 10:56

Škoda, že to ostření nejde omezit jen na určitou část fotky. To by jednak bylo logičtější a za druhé by to mohlo velmi urychlit práci.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 7. 3. 2020 11:18

Za mě asi jako Landov. Pěkná demonstrace co vše dokáže SW, i když to hnulo barvami. Takže pokud to není opravdu důležitá fotografie - koš.

PS: to přeostření je v tomto případě příjemnější a stejně, zastávam názor, že doostřovat se má na konkrétní zámysl výstupu a netřeba každou fotku doostřovat v originále.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 3. 2020 21:54

Tak jsem to koupil, přišla mi aktualizace na druhou verzi, chvilku se to stahovalo a po aktualizaci to šlape rychleji a lépe, vidím šanci na záchranu fotografií, kde jsem měl přeci jen zapnout stabilizaci nebo rozložit stativ.

Druhá verze má konečně maskovaní nástroj a tím je možné lokální doostřováni, nicméně ten maskovací štětce je hodně primitivní, takže pokud bych chtěl lepší, musel bych si přikoupit.

Opruz je, že jak jsem nainstaloval tu druhou verzi, nabídka mi to zase stažení nějakého dalšího updatu, to mohli (blbci) udělat v rámci jednoho releasu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 24. 3. 2020 19:46

landov píše:Chcel som vyskusat ten Denoise AI, tak som stiahol trial. Ked som dal otvorit subor, mal som tam iba farebnu "hudbu" - zrejme nejaky konflikt s GPU. Zaroven Topaz nema plugin do LR iba do PS, tak som to hned aj odinstaloval.

Kedze je teraz taka doba, ze clovek doma blbne, tak som este raz nainstalova trial Denoise AI a zistil som, ze to nie je ziadny konflikt s GPU, ale ze aktualna verzia Denoise AI neotvori resp.nekoreknte zobrazi rawy zo Z6 (vid obrazok). Rawy z D500 otvori OK. Tak som im pisal teraz na podporu :shock:

P.S.: pemar ako si spokojny s Denoise AI, ak ju teda pouzivas ?
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2020 20:22

Denoise AI zatím nepoužívám, ještě jsem si ho ani nestáhl, protože jsem spokojený s DxO PhotoLab 3, nepoužívám ani DFINE2, které mám v rámci Nik Collection, prostě proto, že v DxO mám pořád fotku v jednom software a v RAWu.

Zajímalo mne Sharpen AI pro případy, kdy podcením ostření nebo stabilizaci (potřebný čas ke zmrazení pohybu) a přes Sharpen AI se pokusí fotku zachránit, u části fotek to nejde, u části se to docela obstojně povede, ale musí se část pozadí kvůli bokehu dodatečně rozostřit a u části fotek si to vymýšlí jak Olympus, takže musí do koše.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 24. 3. 2020 21:07

Bambousek dosť chváli ten denoise Ai, má tam aj video. Celkom dobre výsledky na 1 klik.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 24. 3. 2020 21:15

Já se nedivím, že to řeší, s tím m4/3 snímačem bych to řešil také :-).

Dnes jsem udělal s D500 nějakou fotku má ISO 1600, tak to zítra večer stáhnu a zkusím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 24. 3. 2020 21:53

Ja som druhý deň nevytiahol ani päty z domu a už mi to lezie na mozog. Zajtra musím aj tak na nákup, nie je čo doma jesť. Som zvedavý, ako to bude pokračovať ďalej, ale človek si az teraz začína uvedomovať, že ako dobre sme sa mali pár dní dozadu. A pritom sme žili iba štandardný "nudný " rutinny život.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 24. 3. 2020 22:14

pemar píše:Já se nedivím, že to řeší, s tím m4/3 snímačem bych to řešil také :-).


Nechceš si už dát pohov? ;-)
Ten virus ti už ňák leze na bednu. :D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 25. 3. 2020 06:44

Trochu som sa pohral s tym Topaz DeNoise AI a musim povedat, ze som nachylny to kupit. Funguje aj ako plugin v LR, takze to je velke plus. Zaroven ta najvacsia (pre mna) vyhoda oproti napr.Define2 je, ze absolutne netreba riesit nejake control pointy, alebo maskovania, co ma a co nema odsumit, vsetko sa da na jeden klik pri rozumnom zachovani detailov.
Toto je na skusku vyrez 1:1
Obrázek
landov
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků