PS - barevné profily

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod papun 14. 1. 2020 20:56

Nažhavil jsem na novém PC PS a vyskočilo na mě okno ohledně barevných profilů. Už kdysi jsem s tím měl nějaké oplétačky a rozhozené barvy, ale zaboha už nevím co bylo dobře. Poradíte prosím. Krom nastaveného monitoru což je vidět ve výstřižku, tak žádný jiný profil nepoužívám.
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (14.16 ) Zobrazeno 3083 krát


-- 14. 1. 2020 21:03 --

Odpověděl jsem si sám: (příště musím víc hledat a méně se ptát:))
https://www.ilumio.cz/blog/adobe-photos ... hotoshopu/
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 1. 2020 09:00

Nemas nahodou vo fotaku nastaveny Adobe RGB profil? Zmen ho na normalny, pokial nemas taky monitor a prisposobene cele "pracovisko". Teraz asi vyber "previest farby do pracovneho priestoru" alebo vypusti ten profil uplne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 15. 1. 2020 17:23

Ještě to upřesním:

- Foťák je samozřejmě sRGB
- nevím zdali LR má nějaký vstupní profil pro úpravu, ale výstup (export) je v sRGB
- monitor se tváří jako RGB viz výstřižek, ale toto je na základě nainstalovaného originálního ovladače

Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (21.04 ) Zobrazeno 2730 krát


V PS se ten pracovní prostor dá nastavit, ale těch varint sRGB je víc a nerad bych něco podělal. Nicméně PS používám minimálně, takže bych si vystačil s ručním odkliknutím viz tabulka na začátku.

Když se vrátím k tomu monitoru, který je v režimu RGB, tak může být nějaký problém?
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 1. 2020 18:20

Papun:
1. PS - jestli nechceš aRGB nastav sRGB (IEC61966-2.1) pro pracovní prostor
2. LR - https://helpx.adobe.com/cz/lightroom-cl ... ement.html
3. profil monitoru - tím se v grafických programech vůbec nezabývej, ten patří do systému
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 15. 1. 2020 18:43

Díky za info, nicméně k tomu odkazu. Nevíš o něčem v češtině. Angličtinu nedávám a nechi to dát do překladače, páč je to dost odborné a nemuselo by to dobře dopadnout.

-- 15. 1. 2020 19:39 --

Je to takto dobře?

Výstřižek.PNG


Nicméně je ještě divné, když se vrátím k mému prvnímu obrázku. Píše to že vložený je Adobe RGB, přitom fotka je sRGB.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 1. 2020 20:20

Ano, je to dobře.
Lr používá nativně aRGB, krom modulu Develop, kde je ProPhoto RGB a nijak to nezměníš.
Pokud máš teď nastaven PS a foťák na sRGB, tak už bys žádné varování neměl mít.
Když si dáš ve Win ve správě barev - sleduj pod svým druhým screenem vlastnosti adaptéru, máš u monitoru něco přiřazeno? Buď bys tam měl mít profil monitoru nebo nic.

-- 15. 1. 2020 20:34 --

Jestli ale oteviras fotku ve PS z LR, tak si pohlidejj v LR nastavení pro export.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 15. 1. 2020 21:24

Tak konec problému. Šlo o to, že RAW stažený přímo z karty a otevřený v PS se otevře v Camera Raw a tam byl pracovní prostor Adobe RGB. Takže jsem to tam změnil na sRBG (IEC61966-2.1) a je to v cajku.

-- 15. 1. 2020 21:29 --

Tak ještě pro jistotu přídávám nastavení ze správy barev WIN 10. Je to tak OK?

Výstřižek.PNG
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 1. 2020 22:12

Kartu upřesnit jsem nějak neřešil, směřoval jsem to na kartu zařízení a potom monitor.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 1. 2020 09:40

Camera RAW ma iny farebny priestor ako LR?
Vsetky zmeny co urobim u seba v LR - ci uz nastavenia farieb, cache, ukladacich miest, presetov alebo kalibracii sa mi zdielaju a su totozne pre Camera RAW aj LR. To sa mi nejak nezda, ale hlavne, ze to ide :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FelixZive 16. 1. 2020 09:58

V PS by se rozhodně neměl používat jako pracovní prostor barevný profil monitoru.
LR to při exportu do PS posílá v ProPhoto (ať je nastavení foťáku jakékoliv).
FelixZive
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 1. 2020 10:37

Bol som v tom, ze ide o jeden "zdielany" program urceny na vyvolavanie fotiek, kedze LR aj Camera RAW casto odkazuju do totoznych zloziek s nastaveniami a presetmi vo Win...
Idem si preklikat asi tie nastavenia v Camera RAW, nech tiez viem o co presne ide :D

Edit: pozrel som to a rovnako som mal nastavene Adobe RGB, asi je to default. Prestavil som to zo zvedavosti na ProPhoto, ale to je asi jedno... pocitacu ci monitoru to nejak nevadilo a vsetky vyexportovane a ulozene fotky su aj tak v sRGB.
Edit 2: Ide len o nastavenie exportu do PS, ten nema rovnake nastavenia ako export z LR, takze je aspon v niecom rozdiel...

Camera Raw farby.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferdin 13. 5. 2020 18:27

Právě jsem se prokousával podobným problémam tak si dovolím se zpožděním reagovat: myslím, že to dobře není. Okno Nastavení Barev/Color Settings v AdobePS nenastavuje barvy a profily fotek. Toto nastavení je funkční POUZE pokud ve PS vytvářím nový prázdný dokument a budu do něj kreslit (t.j. jsem grafik). Nebo budu otvírat fotku BEZ vloženého profilu (což s emi posledních 10 let nestalo). Otvíráním fotky se importuje její nastavení barev bez ohledu na to co je v tomto okně.
V tomto okně velmi doporučuji pouze zaškrtnout všechny 3 zatržítka: Nesoulad profilů, Dotaz při vkládání, Chybějící profily. To jest pokud budu otvírat již hotovou fotku (z foťáku, a ACR, z LR...) tak ta sebou již nese informace o profilu a toto okno jí nezmění.
Ta zatržítka budou pouze informovat, že otvíraný/importovaný (Copy/Pate) obraz má jiný profil (nebo žádný).
Při otvírání fotky (Tvůj první dotaz) zvol "Použít vložený profil" (nepřevádět), při kopírování obrázku odjinud do fotky naopak převést.
Pokud fotíš do RAWu tak ten nemá profil a profil mu je přiřazen teprve v ACR nebo v LR-a s tímto profilem bys jej měl v PS otevřít a neměnit. Pokud fotíš do JPEG tak má profil již z foťáku a rovněž bys jej měl s tímto profilem otevřít...
Ferdin
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků