PS - barevné profily

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod papun 14. 1. 2020 20:56

Nažhavil jsem na novém PC PS a vyskočilo na mě okno ohledně barevných profilů. Už kdysi jsem s tím měl nějaké oplétačky a rozhozené barvy, ale zaboha už nevím co bylo dobře. Poradíte prosím. Krom nastaveného monitoru což je vidět ve výstřižku, tak žádný jiný profil nepoužívám.
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (14.16 ) Zobrazeno 1470 krát

-- 14. 1. 2020 21:03 --

Odpověděl jsem si sám: (příště musím víc hledat a méně se ptát:))
https://www.ilumio.cz/blog/adobe-photos ... hotoshopu/
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 1. 2020 09:00

Nemas nahodou vo fotaku nastaveny Adobe RGB profil? Zmen ho na normalny, pokial nemas taky monitor a prisposobene cele "pracovisko". Teraz asi vyber "previest farby do pracovneho priestoru" alebo vypusti ten profil uplne.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 15. 1. 2020 17:23

Ještě to upřesním:

- Foťák je samozřejmě sRGB
- nevím zdali LR má nějaký vstupní profil pro úpravu, ale výstup (export) je v sRGB
- monitor se tváří jako RGB viz výstřižek, ale toto je na základě nainstalovaného originálního ovladače

Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (21.04 ) Zobrazeno 1137 krát

V PS se ten pracovní prostor dá nastavit, ale těch varint sRGB je víc a nerad bych něco podělal. Nicméně PS používám minimálně, takže bych si vystačil s ručním odkliknutím viz tabulka na začátku.

Když se vrátím k tomu monitoru, který je v režimu RGB, tak může být nějaký problém?
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 1. 2020 18:20

Papun:
1. PS - jestli nechceš aRGB nastav sRGB (IEC61966-2.1) pro pracovní prostor
2. LR - https://helpx.adobe.com/cz/lightroom-cl ... ement.html
3. profil monitoru - tím se v grafických programech vůbec nezabývej, ten patří do systému
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 15. 1. 2020 18:43

Díky za info, nicméně k tomu odkazu. Nevíš o něčem v češtině. Angličtinu nedávám a nechi to dát do překladače, páč je to dost odborné a nemuselo by to dobře dopadnout.

-- 15. 1. 2020 19:39 --

Je to takto dobře?

Výstřižek.PNG

Nicméně je ještě divné, když se vrátím k mému prvnímu obrázku. Píše to že vložený je Adobe RGB, přitom fotka je sRGB.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 1. 2020 20:20

Ano, je to dobře.
Lr používá nativně aRGB, krom modulu Develop, kde je ProPhoto RGB a nijak to nezměníš.
Pokud máš teď nastaven PS a foťák na sRGB, tak už bys žádné varování neměl mít.
Když si dáš ve Win ve správě barev - sleduj pod svým druhým screenem vlastnosti adaptéru, máš u monitoru něco přiřazeno? Buď bys tam měl mít profil monitoru nebo nic.

-- 15. 1. 2020 20:34 --

Jestli ale oteviras fotku ve PS z LR, tak si pohlidejj v LR nastavení pro export.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 15. 1. 2020 21:24

Tak konec problému. Šlo o to, že RAW stažený přímo z karty a otevřený v PS se otevře v Camera Raw a tam byl pracovní prostor Adobe RGB. Takže jsem to tam změnil na sRBG (IEC61966-2.1) a je to v cajku.

-- 15. 1. 2020 21:29 --

Tak ještě pro jistotu přídávám nastavení ze správy barev WIN 10. Je to tak OK?

Výstřižek.PNG
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 15. 1. 2020 22:12

Kartu upřesnit jsem nějak neřešil, směřoval jsem to na kartu zařízení a potom monitor.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 1. 2020 09:40

Camera RAW ma iny farebny priestor ako LR?
Vsetky zmeny co urobim u seba v LR - ci uz nastavenia farieb, cache, ukladacich miest, presetov alebo kalibracii sa mi zdielaju a su totozne pre Camera RAW aj LR. To sa mi nejak nezda, ale hlavne, ze to ide :)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FelixZive 16. 1. 2020 09:58

V PS by se rozhodně neměl používat jako pracovní prostor barevný profil monitoru.
LR to při exportu do PS posílá v ProPhoto (ať je nastavení foťáku jakékoliv).
FelixZive
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 1. 2020 10:37

Bol som v tom, ze ide o jeden "zdielany" program urceny na vyvolavanie fotiek, kedze LR aj Camera RAW casto odkazuju do totoznych zloziek s nastaveniami a presetmi vo Win...
Idem si preklikat asi tie nastavenia v Camera RAW, nech tiez viem o co presne ide :D

Edit: pozrel som to a rovnako som mal nastavene Adobe RGB, asi je to default. Prestavil som to zo zvedavosti na ProPhoto, ale to je asi jedno... pocitacu ci monitoru to nejak nevadilo a vsetky vyexportovane a ulozene fotky su aj tak v sRGB.
Edit 2: Ide len o nastavenie exportu do PS, ten nema rovnake nastavenia ako export z LR, takze je aspon v niecom rozdiel...

Camera Raw farby.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník