Capture One

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lemming 20. 5. 2020 06:56

Davidof píše:Oproti LR se mi zdá trochu méně propracované to třídění a probírání - nenašel jsem Reject třeba.


Jo, neexistence pick / reject je pro mě u C1 dealbreaker. A pak to, že stejně potřebuju Photoshop. Affinity je sice hezké, v něčem lepší, ale v jiných věcech (liquify, modifikace barev) zase horší.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 5. 2020 13:01

Staihol som si Capture One Express for Nikon, kedze je free, ale zatial som sa nedokopal nejako to preskumat...snad casom.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2020 13:27

To víš, taková změna potřebuje nějakou motivaci.
První týden nebudeš vědět, kam sáhnout, všechno bude jinde ...

První, co udělej, je jdi do Window-Workspace a zapni Migration.

Tím budeš mít vpravo panel a nahoře v něm Záložky. Ikona Histogramu pak sdružuje nástroje podobné Lihgtroomu.

Potom si naimportuj nějaký trochu náročnější obrázek jak do LR, tak do C1 a zkus to dát vedle sebe a třeba zachránit nějaké Highlights a koukni, jestli ti to přijde v C1 lepší. Tam prý C1 je silné, tak bys to měl buď vidět, anebo ne :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 24. 5. 2020 18:01

Ono, highlights jsou jedna věc a shadows druhá. Tam zase vede ten druhý.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 5. 2020 18:45

Davidof píše:První, co udělej, je jdi do Window-Workspace a zapni Migration.

Tím budeš mít vpravo panel a nahoře v něm Záložky. Ikona Histogramu pak sdružuje nástroje podobné Lihgtroomu.

Potom si naimportuj nějaký trochu náročnější obrázek jak do LR, tak do C1 a zkus to dát vedle sebe a třeba zachránit nějaké Highlights a koukni, jestli ti to přijde v C1 lepší. Tam prý C1 je silné, tak bys to měl buď vidět, anebo ne :-)

- Ten panel nastrojov ma C1Nikon uz takto v zaklade,
- porovnanie som skusal trosku davnejsie, ale len tak na rychlo. Cital som skusenosti bambouska s "highlights recovery", problem je skor to, ze u D500 a Z6 nemam s nimi ziadny problem ;-)

Stan35 píše:Ono, highlights jsou jedna věc a shadows druhá. Tam zase vede ten druhý.

To mozem podpisat, u LR je vytahovanie tienov na (pre mna) absolutne super urovni, pouzivam omnoho castejsie ako eliminaciu prepalov (asi 80:20).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2020 19:11

To už záleží na tobě, jak exponuješ.

Asi nejzajímavější rozdíl oproti LR (alespoň teda oproti 6.14) jsou ty hladiny a výběr masky pomocí jasu (Luma Range) nebo pomocí barvy. A práce s barvou pleti - je tam přímo nástroj pro výběr barvy pleti a práci s ní.

Jo a možná někoho může oslovit možnost nepoužívat Catalog ale Session - něco jako práce s vybraným adresářem. Pokud někdo preferuje mít zdrojové RAWy a popis úprav a exportované soubory v defaultu v jednom adresáři, tak mu Session může vyhovovat. Přinejmenším pro některé účely.

Jo a porovnání osmi fotek najednou, to asi LR nemá (?). Otázkou je, zda to je pro někoho zajímavé.

Nepamatuju se, jestli měl LR něco jako má C1 Brightness. Ta je ve vztahu k Expozice zhruba jako je Vibrance vůči Kontrast - zesvětluje jen střední jasy. To je docela šikovné.

C1 nemá Dehaze, dá se to nějak imitovat, ale přímo to tam není.

Naopak C1 má funkci Structure - zaostření jemných struktur (jakoby Sharpen s přednastavenou Unsharp Mask).


To jsou takový náměty ke testování, řekl bych, že ve finále si člověk poradí v obou programech.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 24. 5. 2020 19:19

Asi se shodneme, že každý má svůj styl focení, někdo na stíny, druhý na světla, multiexpozice, filtry apod. a je třeba s tím počítat pro úpravy.
Mě na LR trápí posun barev, jeho sklony k přesaturování při práci s křivkami a vůbec má tendenci mít to všechno "líbivé". Pro mě je to více práce se s tím popasovat. Pro následný Color grading a další presety, asi toto není třeba vůbec řešit.

Zkoušel jsem vyfotit domácí studiovku s ovocem, vyváženo podle šedé tabulky, stativ, přiřazení vytvořeného DNG profilu foťáku v LR, ICC v C1 a LR prohrál rozdílem pro mě velkým.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2020 19:27

To se určitě shodnu :-)

To, co píšeš, je už pro mě vyšší level, ale dobře se to poslouchá ;-)

Ještě mě napadá - možná někoho může zaujmout funkce Levels - ta myslím takhle koncipovaná v LR nebyla. Pomocí ní se dá šikovně rychle "natáhnout" Histogram pro jednotlivé složky RGB.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 24. 5. 2020 19:41

Davidof píše:Naopak C1 má funkci Structure - zaostření jemných struktur (jakoby Sharpen s přednastavenou Unsharp Mask).

Tato funkcia je v LR pod nazvom Textura

Myslim, ze LR/C1 su programy na takej urovni, ze musia generalne uspokojit asi kazdeho...no a to, v com sa odlisuju, su priority, podla ktorych sa rozhodne pre ten ci onen SW kazdy sudruh sam podla svojich preferencii.
Pre mna to (zatial) uzatvorim tym, ze by to musela byt funkcia s WOW efektom, aby som menil aktualny SW.
Pred LR som pouzival ZPS do verzie 17 a k prechodu ma nakoplo totalne nezvladnutie RAW z FUJI X100s:
- niektore RAWy boli v svetlach preexponovane o +1EV,
- pisal som na podporu ZPS aj s ukazkami, po prevereni uznali problem (co som naozaj kvitoval) a ubezpecili ma o skorom rieseni,
- v dalsom builde ZPS som bol cely nedockavy...nic sa nezmenilo
- tak odvtedy som v LR :-]
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2020 19:47

landov

To myslím v 6.14 nebylo.

Já to psal jen jako náměty, kam se kouknout, pokud by tě mělo C1 vůbec nějak zaujmout. Teda aspoň mě tyhle věci zaujaly a ten LR jsem taky používal (a kdyby nebylo předplatného ... ;-) ) ... :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 24. 5. 2020 19:49

Levels jsou velmi šikovným pomocníkem, třeba jako křivky jen v luminance ;-)

Na další věci člověk přijde sám, pokud to bude potřebovat a bude to pro něj podstatné. Chce to jen mít čas a chuť se věnovat ať už jednomu nebo druhému.

Já se chystám třeba do 3D Luts a oba jsou na tom podobně, tzn. pro další je nutnost použít nejlépe další editor. U mě stále vede Photoshop, ale pokud se rozhodnu pro C1 jako hlavní konvertor, tak budu muset více studovat Afinnity anebo zatím nevím.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 25. 5. 2020 04:39

Davidof píše:landov

To myslím v 6.14 nebylo.

Já to psal jen jako náměty, kam se kouknout, pokud by tě mělo C1 vůbec nějak zaujmout. Teda aspoň mě tyhle věci zaujaly a ten LR jsem taky používal (a kdyby nebylo předplatného ... ;-) ) ... :-)

Jasne ja to tak aj vnimam, diky. Ale k tomu skusaniu mi chyba ten nejaky impulz (ako to bolo pri prechode zo ZPS). ;-)

Ano, to vypalne ma po opusteni LR 6.14 riadne stvalo, teraz sa to trochu ukludnilo (zvyk ?), aktualne este 10 mesiacov platim 9,98€ tak to nejako nechcem zatial riesit...snazim sa neevidovat bankove SMS s touto platbou :D

BTW, neviem ako to ma ZPS teraz, ale ked som prvy krat skusal vytahovat tiene v LR5, tak som ostal sokovany, ako krasne to funguje - u ZPS 17 pri vytahovani tienov cela fotka akoby dostavala zavoj (oproti LR5) :D To bol konecny popud, po ktorom som raz a navzdy skoncil so ZPS.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2020 05:35

Jo jo, bez impulsu to je těžký a je otázka proč vlastně ;-)

Navíc, pokud používáš Photoshop ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 25. 5. 2020 07:45

Landove, ZPS to dělá doposud, pokud to děláš v Editoru táhly. Pokud měníš křivku, tak tam to tak markantní není.
Jinak, dnes jsem si místo O1 koupila ACDSee Photo Studio Ultimate 2020 za necelých 1600,- a mám k tomu i češtinu.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 5. 2020 07:53

Hezky :-)

Tak kdybys chtěla něco poradit a já to věděl, tak bych ti to poradil, kdyby ses zeptala.

Jestli mi teda rozumíš ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků