Capture One

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 1. 2022 07:15

Mám dotaz - máte někdo poslední verzi ? A nepozorujete, že trochu zlobí Import ?

Zdá se mi, že se mu nechce vidět do pod-složek, i když to je zaškrtnuté.

Většinou to napoprvé nevidí a potom, když třeba začnu znovu vyhledávat tu stejnou cestu, se to jakoby prošťouchne a najednou do těch pod-složek vidí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 1. 2022 08:09

Davidof, nevím jestli chápu dobře neb já importuju vždy po složkách i když mám zaškrtnuto "include subfolders", ale jen namátkou jsem si dal otevřít celou složku rawů z loňského roku včetně všech dalších složek a načetlo mi vše.
Co jsem si ale všiml, tak u mě se při otevření stává, že se mi nenačítá poslední fotka u které jsem skončil, ale vyberou se rovnou dvě.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 1. 2022 08:35

No, já strčím SD kartu do slotu, umlčím neodbytný Google Drive :-) a zapnu Capture One

Když je zastrčená karta, tak se C1 nastartuje rovnou s aktivním dialogem Import nalistovaným na EOS Digital = SD karta.

A dřív to ukázalo obsah podadresářů a teď ne, i když to je zaškrtnuté.

Když ale dám Vybrat a znovu nalistuju SD kartu, tak se fotky často najednou objeví, i když ještě nejsem donalistovaný :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 1. 2022 08:41

cadjobss píše:ja si teda myslim ze cenove to bude uz jen horsi. Kdyz to tak nejak uz delsi dobu sleduju. V podstate je nic moc netlaci jit do ceny pro masy. Na druhou stranu jsem rad. Je jen dobre ze LR+PS ma na trhu dustojnou konkurenci. A ted se nepru kdo je lepsi jestli CO1 nebo Adobe :-)


To bych tedy netvrdil, podle mne například docela zásadní pokrok v DXO dejme tomu od verze 4 na C1 naopak tlačí docela hodně. A není to jen o DXO, posunuly se i další produkty.
Jsem přesvědčen, že situace na trhu "alternativ k Adobe" za poslední dva roky docela "zhoustla" a zrovna C1 se posunulo spíš méně než ostatní.
Pro zákazníky je to fajn, roste výběr a přitom se ceny minimálně nezvyšují, pokud dokonce mírně nepoklesly, tvůrci sw už ale asi tolik nadšeni nejsou. A nemohu se zbavit dojmu, že právě C1 má pozici těžkou dokonce víc než ostatní...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 1. 2022 09:24

To nejsi sám:-) Dál nebudu spekulovat.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 19. 1. 2022 15:15

tomashr píše:DXO dejme tomu od verze 4 na C1 naopak tlačí docela hodně.


Tak otázka je, kdo na koho tlačí. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 6. 2022 18:05

Capture One je nyní ke stažení na Apple Store pro iPad.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 6. 2022 18:07

Tady je k tomu komentář českého původu: https://www.paladix.cz/clanky/capture-o ... aveni.html
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 29. 6. 2022 20:33

Jak to tedy je s tím ukončením C1 Express Fujifilm?
Chápu to tak, že poslední verze (22) bude nadále funkční pro již podporované foťáky a objektivy bez omezení výkonu?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 11. 2022 13:00

Tak jsem tento týden přešel z CO Pro v20 na v23 s tím, že jsem teď kupoval v22 se slevou 30 % a aktuální v23 dostal poté zdarma.
Z pohledu uživatele, který se v21 a v22 vyhýbal se mi to už zdá jako ospravedlnitelné (s ohledem k ceně po slevě).
Předplatné stále odkládám, snad do doby, kdy mi jinou možnost už nedají.

Takže i díky této delší pauze po verzích 21 a 22 se můžu těšit z nástrojů jako Dehaze, Speed edit, o něco lepším importem, štětcem stylů, kouzelnou hůlkou, skládáním panoramat, automatickou opravou perspektivy, kouzelnou gumou atd.
Je však otázkou, zda zcela dovedu ocenit v aktuální verzi 23 to automatické sjednocení fotografií, když je to tedy prý pro svatební fotografy... Nový výběr a hodnocení fotografií zatím neumím zhodnotit. Styly ve vrstvách nemám odzkoušené, ale určitě to bude fajn. Možnost měnit čas pořízení fotografie nějak neumím posoudit k čemu bude.

Navyklý na C20 prostředí trochu teď zápasím s pracovní plochou, jelikož jsem si řekl, že to nějak nově upravím a vylepším. Zvykání a dolaďování bude muset probíhat za pochodu.
A jinak se mi zdá, že je vše o něco málo svižnější.

wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 6. 12. 2022 17:55

Tak mi přišel něpěkný mail od C1 - vypíchnu z toho pár bodů
From 2023 we will no longer be tied to an annual cycle for major releases. As a result, there will not be a Capture One 24. Instead, we will continuously release new tools and features on a rolling basis throughout the year.

Alongside this, we will also be making changes to our perpetual licenses from February 1, 2023. Here’s what’s changing:

New perpetual licenses will include updates with bug fixes until the next version, but new features released after purchase will not be included. 

Upgrade pricing will no longer be available and will be replaced with a new loyalty scheme. More details will be announced on February 1, 2023.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 12. 2022 18:50

Docela divný je bod "New perpetual licenses will include updates with bug fixes until the next version, but new features released after purchase will not be included. " - to jako budou dělat různé verze patchů, jedny pro bugy a druhé s novinkami? Představa, že jim tohle "rozdvojení" funguje třeba po třech patchích mi přijde vyloženě směšná (koukám na to jako člověk z oboru).
Logický postup pro perceptual je třeba to, co má Topaz, tedy trvalá licence a k ní rok aktualizací (včetně novinek), pak už jen jede bez patchů, to je korektní a funkční. Ovšem popis C1 zní hodně divně a překvapilo mne, kdyby to ještě neupravili.

JInak si ale myslím, že to nemůžeš brát předem za "nepěkné" - zrovna C1 byla pro mne příkladem firmy, kde byly "trvalé licence" trochu pohádkou - aktualizací v ceně minimum a upgrady byly poměrně drahé. Naopak subscribtion model měli cenově poměrně nesmyslný - u C1 bylo zbytečné filozofovat o "odporu k předplatnému", bylo to prostě drahé a navíc právě k těm pravidelným ročním upgradům to moc nesedělo... Pokud by v rámci změn přístupu nějak předplatné zpříjemnili a zároveň přešli na plynulý přísun novinek jako Adobe, tak by nakonec výsledek nemusel být až tak zlý. Holt se uvidí v únoru 2023, co z toho vlastně vyleze, datum udali konkrétně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 6. 12. 2022 19:13

Zatím mám verzi 22 a neplánuju v nejbližší době upgrade, ale snad nechají i do budoucna (až třeba za pár let budu obměňovat foťák) možnost dokoupit stálou verzi bez předplatného a to za rozumné peníze. Upřímně nemám rád různé předplatné za SW a cloud - ono se řekně "pár" stovek měsíčně, ale když se to nasčítá s dalšími programy (antivirus, cloudové úložiště pro backup, někdo produkty od MS...) a službami jako Netflix, apod., tak to za rok pěknou sumičku hodí (které radši utratím třeba za kratší dovolenou).
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 7. 12. 2022 07:56

Chtějí jednoduše lidi donutit přejít na v23 a dali tomu termín. Rozhýbat trochu penězovody (nic proti - lidi ale šetří i na sw, zdá se).
Nebo minimálně některé znejistit v odhodlání setrvat u starší licence (v22 a níž) a vyčkat na verzi po v23 (jestli tedy vůbec něco takového bude).

V personalizovaném e-mailu jsem našel toto - mám nedávno zakoupený v23:
Here’s how it affects you:
As you already own a license for Capture One Pro 23, you will receive free updates including all new features and improvements until September 30, 2023.

After this date, you can choose to remain on Capture One Pro 23 for as long as it suits your needs, purchase a new license when another version is released, or switch to a subscription.


"I have a license for Capture One Pro 23 purchased before February 1st, 2023"
You will receive free updates until September 30th, 2023.
If you wish to get a new version of Capture One Pro after September 30th, 2023, you will need to buy a new license.


Tady je k tomu více - níže jsou jednotlivé případy.
https://support.captureone.com/hc/en-us ... 952id6a1gd

Pro lidi s trvalou licencí k v22 např.:
"I have a license for Capture One Pro 22 or an older version."

Your license is perpetual and yours to keep, for as long as you can meet the minimum system requirements.

If you're planning on upgrading an older version of Capture One...

- Purchase before February 1st, 2023 and receive feature updates (16.x) and service releases (16.x.x) until September 2023

- Purchase after February 1st, 2023 and receive only service releases (16.x.x) for the version you have purchased

Q: I have a license for Capture One 22 or older. What are my options?

A: If you are happy on your current version of Capture One Pro, great! If you want the latest version of Capture One Pro after February 1, 2023, you will need to purchase a new software license.

If you are considering moving to Capture One Pro 23, our upgrade pricing (33% off the full price) is open to you until January 31, 2023.

Or if you’d like to receive all our updates as we release them, you may wish to try out one of our subscription plans.


Podle mě teď jedou spíše emoce (někteří možná čtou jen titulky článků), co tak pozoruju na forech jinde (např. DPreview). Takže vyčkat, minimálně tedy až do příštího oznámení - co se to vlastně bude dít.

Pravdou je, že na mě ten e-mail působil spíše jako varování či naznačená hrozba. :-)

btw. Do budoucna s předplatným tak nějak počítám, nicméně to budu odkládat dokud to půjde.
Naposledy upravil wikxzen dne 7. 12. 2022 08:56, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 12. 2022 08:19

Jako upřímně - to co odkazuje wixzen (odkaz https://support.captureone.com/hc/en-us ... 952id6a1gd je dobrý), mne fakt jen utvrzuje v kroucení hlavou nad tou představou rozdvojení updatů (16.x kontra 16.x.x), to si koleduje o pěkný malér s udržením konzistence (a při poctivé snaze to může pěkně prodražit vývoj). Ono by to bylo v pohodě při současném stylu, kdy ty velké updaty mají v ročním cyklu (defakto nová verze), ale ve spojení s avizovaným přechodem na plynulé vylepšování je to fakt divné.

Jinak zajímavé je toto tvrzení: "over half of our users are on a subscription and close to 80% of new users choose a subscription" - to mne popravdě hodně překvapuje. Já sám jsem spíše zastáncem předplatného, jenže jaksi za předpokladu smysluplné cenotvorby, což bych tedy o nabídce C1 fakt netvrdil. Tam mi přijde to subscribtion docela mimo a perceptuální licence se vyplatí i kdyby se vždy po dvou letech koupila nová za plnou cenu. Jestliže i za těchto podmínek pomalu model předplatného dominuje, tak to říká o zákaznickém chování (a z toho plynoucím trendu do budoucna) celkem zajímavé věci...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků