Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Radomir 14. 3. 2018 20:43

Vzhledem k tomu, že Adobe zřejmě bude distribuovat Lightroom již jen formou předplatného, hledám nějakou náhradu. Jsem obyčejný amatérský fotograf a výši přeplatného za LR nemíním akceptovat. Jde mi o software, který bude umět zpracovat RAW snímky, v podstatě by mi stačila náhrada modulů Library a Develop. Ale rád bych program, který bude umět importovat knihovnu z Lightroomu. Pokud máte nějaké dobré tipy, nebo už i reálné zkušenosti, podělte se s ostatními.
Klidně i placené produkty, přibližně do ceny současného LR. Když moje peníze nejsou dobré Adobe, tak ať klidně vydělává někdo jiný. Větší konkurence na trhu neuškodí. Postačí mi anglické uživatelské rozhraní.
Radomir
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 14. 3. 2018 21:23

Já jsem si včera istaloval trial verzi Affinity Photo, ale nějak mě neoslovila a pravděpodobně zůstanu u Zoner 18 v případě obyč. fotek v elektronické podobě, o kterých vím, že půjdou jen na net (o max. velikosti delší strany 2400 pix.). Většinou fotím do Mraw a ten převodník na takto malé fotky pro mé potřeby stačí i k tisku do A4 (fotoknihy a běžné domácí papírové fotky)...
V případě že předpokládám s využitím výstupů pro větší tisk a nebo jsou to fotky na zakázku, fotím do plného raw a jako převodník jíž několik let s naprostou spokojeností používám Canoňácký program Digital Photo Professional k základnímu převodu a úpravy (teď mám nejnovější verzi 4, s možností editace rawu s využitím dual pixel Canonu 5D IV - rozlišení 6880x4544 cca 60Mb na fotku), s přímím exportem do Photoshopu, kde fotku dodělám do konečné podoby - uloženo do tif. PS mám několik let zaplacený CS6, což mi s pluginy google_nikcollection_full_free dostatečně stačí a zatím jsem nenarazil na žádný limit. Ty pluginy bez problému fungují i v Zoneru 18. Několikrát nabízené X, jsem vyzkoušel a odmítl.
To Affinity nevypadá špatně, je to uživatelsky docela přívětivý, ale už jsem línej na to, abych si zvykal na další editor :)
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 14. 3. 2018 21:40

Affinity Photo je super, ale je to náhrada Photoshopu, ne Lightroomu.

Pro tazatele: Asi nejlepší náhrada je Capture One: https://www.phaseone.com/en/Products/So ... ights.aspx

Případně ještě můžeš zkusit ON1 Photo RAW: https://www.on1.com/products/photo-raw/

Nebo pak ten Zoner.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 3. 2018 22:30

Nový Zoner X je taky za předplatné a úprava RAWu v Zoneru je (oproti Lightroomu) dost bída - https://www.flor.cz/blog/zoner-photo-st ... photoshop/
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod El Vigo 15. 3. 2018 05:24

stahni z torrentu, zdarmo
El Vigo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 3. 2018 09:57

Aktuálně by se spíš hodilo, že brzo zdraží i plán pro fotografy. :-) To že pojede na předplatné je jasné již pár let.

Za Develop jak už bylo napsáno, je toho dost, stačí si vyzkoušet který vyhoví. Capture One je dá se říci jasnou volbou pro perfektní výstup, ale cena není tak nízko jako u LR a DAM je problém. Záleží co potřebuješ a používáš, ale náhrada za Library, se všemi jeho možnostmi neexistuje. O přenosu katalogu se taky dá jen snít. Pár společností chce tuhle situaci na trhu využít a s něčím přijít, ale kdo ví jestli to dotáhnou a hlavně do jakého konce.

Jak to leží a běží, bych doporučil vyzkoušet ještě nezmíněné ACDSee.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 3. 2018 10:17

Zoner by som za plnohodnotnú náhradu LR nepovažoval. V iných oblastiach sa pochlapili a celkom im ako CZ firme fandím, ale RAW modul je zatiaľ fakt v plienkach. Samozrejme na takové to domácí žvejkání stačí až až, ale tým predplatným do pokakali.
C1 je super za dosť silné prašule, zadarmo možno aj rawtherapee, aj keď to je trošku škrabanie sa za uchom (neviem ako aktuál, mal som staršiu verziu a nenadchla).
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 3. 2018 10:29

Capture One Pro a návody na převody knihoven se na netu také najde dost. Dá se snadno dohledat i slevový kód na 10 % slevu z jednorázového nákupu pro dva počítače. Možnost vyzkoušet trial verzi (30 dní), která není v ničem omezená. Svižný a rychlý. Při instalaci se program přizpůsobí hardware výbavě daného počítače. Dobře se mi v něm dělá hlavně při zpracovávání velkého množství fotek.
Pro legrácky s efekty a filtry, které v Capture One (popř. Photoshopu CS6) nejsou, a jedno-dvou fotkové prácičky mám Luminar 2018.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sesty 15. 3. 2018 10:48

O přechodu na jiný systém jsem přemýšlel asi rok a nakonec jsem to udělal. CC jsem si předplácel tři, možná čtyři roky.

Na úvod napíšu jedno. Adobe je špička a nic lepšího nenajdete.

Ale pokud nepotřebujete to "nej", dá se žít i s jiným.

Photoshop potřebuju (dělám montáže se spoustou vrstev) a ten jsem nahradil Affinity Photo a jsem spokojený. V něčem je lepší Photoshop, něco má lépe řešené Affinity. Celkově bych řekl, že PS je o fousek lepší, není se čemu divit, když se ohlédneme do historie, co vše má za sebou a jak dlouho je tu Affinity :) ale za ty peníze je Affinity Photo skvělý nástroj a Photoshop nahradil bez jediné bolístky.

S Lightroomem je to podstatně horší. C1 jsem zkoušel a vůbec mi nesednul. Je fakt, že výstupem je nejsrovnatelnější, ale mě se v tom dělalo špatně a za ty prachy by mi to nestálo. Pak jsem zkoušel DXO Photo Lab. Ten mi byl hned od začátku sympatický, ale výstup prostě není takový jako z Lightroomu. Odložil jsem ho, ale pak mi to nedalo a zkusil jsem ho ještě jednou a rozhodl se, že do něj půjdu. Musel jsem se s ním učit, vlastně ho krotím doteď, protože práce je dost odlišná od Lightroomu, ale už z něj dokážu dostat podobné výsledky a začínám být spokojený a předplatné Adobe jsem s klidným svědomím zrušil. Ale na rovinu ... Lightroom je lepší.

Pak jsem si ještě pořídil Luminar2018. Tenhle soft zatím beru tak trochu s rezervou a na hraní, ale už teď je určitý konkrétní typ fotek u kterých vím, že je v Luminaru dokážu zpracovat líp než v DXO. Jsem zvědavý, co z něj do budoucna bude. Má takový docela nový a jiný přístup k práci. Zatím to ale plnohodnotná náhrada v žádném případě není.

Paradoxně největší problém nastal při hledání náhrady Adobe Bridge. Tam jsem pohořel. Když jsem zjistil, že Bridge funguje i po zrušení čelnství, nechal jsem si ho. Kdyby měl někdo tip, dejte vědět. Potřebuju to z 90% na práci s IPTC a na rychlé prohlížení.

Takže závěrem, jestli chcete to nejlepší co je k dispozici, nic neměnit a zůstat u Adobe. Ale jestli vás předplatné straší a nemusíte mít nejlepší z nejlepšího, najdou se alternativy a dobře fungující.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 15. 3. 2018 10:51

Allydamm: Plán pro fotografy zůstává na stejné ceně. To ACDSee bych asi taky zkusil.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 3. 2018 11:23

Ano, zatím. Ale každému je doufám jasné, že to je cesta do pekla a nejde jen o to kdy se zvedne cena, ale hlavně to že nijak neovlivním jaký SW budu muset za rok používat nebo co se stane když platit přestanu.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 15. 3. 2018 11:54

Ale takhle to prostě je. Chceš používat náš top software, tak plať :) I když se to málokomu líbí, je to trend obecně.

sesty: kouknul bych se na photo mechanic a fast raw viewer.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 3. 2018 13:59

Největší problém s LR se projeví v okamžiku odchodu. Všechna práce uložená v katalogu se znepřístupní. Já měl verzi 4, 5 a pak CC, kam jsem upgradoval všechny katalogy. Když jsem končil s předplatným, trochu jsem se utěšoval tím, že mi přece zbyla ta pětka. Ale ve výsledku je to k ničemu, downgrade katalogu není možný. Samozřejmě, tohle je skutečnost, kterou jsem věděl.

LR je určitě špička, ale je to i chomout, ze kterýho není úniku.

Důvodem mého odchodu od produktů Adobe CC bylo opuštění Windows OS jako celku.

Takže můj příspěvek do diskuze je Krita. Ale je to spíš náhrada PS než LR.

A Samozřejmě Darktable, se kterým se pořád neumím sžít, protože má jiný obrazový model než LR.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 15. 3. 2018 16:17

Tak som zatial rad, ze mam posledny standalone LR6.14. Co ale bude dalej ked kupim nejaky novy fotak/sklo (aj ked dufam, ze min.rok nekupim nic), to neviem. Predplatne je mi velmi proti srsti,ale od LR sa odist nechce. No a riesit to medzikrokom cez Adobe DNG konverter je dost o nicom.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 15. 3. 2018 16:53

Jsem na tom stejně a finanční stránka je vlastně to poslední co je důležité. Je to prostě skvělý SW bez perspektivy a budoucnosti. Adobe se nedá věřit ani nos mezi očima a tím to celé stojí a padá.
Allydamm
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků