Náhrada za Adobe Lightroom

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chvd 16. 5. 2019 11:49

Davidof píše:Pokud vím, tak právě jen Lightroom nejde ani na ten pronájem, jedině v bundlu s Photoshopem, takže jen Lightroom prostě nedostanu.

Nyní možná ne, za to je s PS dokupy za 10/měsíc, takže pokud někdo neodmítá dostat možnost používat i PS třeba z principu, že se mu nelíbí název softu.
Před pár dny se ale LR dal pořídit s LR classic samostatně taky za cenu okolo těch 10/měsíc. Často se to mění. Zatím byla vždy možnost pořídit to levně okolo těch 10, když si na to člověk nevzpomněl na poslední chvíli zrovna, když nebyla žádná akce.
S tou cenou - krabicovka byla něco okolo 3600 myslím. Ten pronájem je teď za 3000 za rok.

No a teď je otázka, za jak dlouho bys měl nutkání pořídit novou verzi krabicovky. Nedává mi moc smysl chtít mít "aktuální" fototechniku a nemít aktuálností odpovídající soft.
Z mého hlediska prostě nevěřím, že za tu cenu dostanu adekvátní porci nových funkcí, to ani náhodou.
To asi nemá smysl rozporovat je to čistě o osobních dojmem a vnímání.
Už nějaké zkušenosti se softwarem a servisními smlouvami mám, věř mi. Mám deset zaměstnanců a všechen software mám legálně.
O to více mi přijde divné dumání nad tímhle :)
A úplně jasně vidím, že AutoCad 2007 je cca 90% současného Autocadu a na tom nezmění nic ty doprovodné texty, které dostáváme s novými verzemi. No ale platit musíme, protože navázané programy na kreslení výztuže vyžadují Acad max 3 roky starý. A ty navázané programy v současném stavu nejsou rozhodně dokonalé, a tak jsme udržováni v takovém stavu, že se to opraví v další verzi ... ale objeví se chyby nové.
S Autocadem jsem dělal naposledy před 30 lety, takže fakt nevím jak je to dnes nicméně, ale to, co popisuješ je celkem běžný stav asi u skoro každéjo softu, ne?
Jo a mimochodem - od chvíle, kdy Autocad přešel výhradně na pronájem, tak každý rok tak trochu zdražuje. Řekl bych, že je to v přímé souvislosti s tím, jak vymírají ty perpetual licence.

Všechno stále zdražuje přeci.
No, to jsem trochu odbočil, ale vzhledem k tomu, že ročně platím statisíce za servisní smlouvy na software a že mám hodně trpkých zkušeností s kvalitou software a jeho takzvaným zlepšováním, tak mám holt trochu iracionální odpor nechat si to vnutit u toho Lightroomu :-)

Mi ta úvaha přijde divná. Tak přeci když máš ty zkušenosti, tak bys měl vědět, že těžko najdeš něco, co na tom bude lépe, obzvláště tedy v dlouhodobém horizontu. Navíc když by ses teda chtěl prti těmto nešvarům postavit a neplatit řekněme flinkům, tak bys měl logicky začít tam, kde to stojí nejvíc ne? Hele nic ti nechci nutit nebo podobně, jen píši, jak to vidím já. prostě mi to, jak lidi řeší v této souvislo 10 nebo 20 babek měsíčně přijde srandovní a ne moc racionální. Ale ani se ti nechci smát nebo ti vnucovat svůj pohled, to fakt ne.
No a ta diskuse tady je alespoň zčásti o tom hledání plnohodnotné konkurence, ne ?

Mhmhhhm no nemám ji do detailu nastudovanou tak nemohu hodnotit.
Jasně, můžeš na můj pohled namítnout, že jde o princip. A budeš mít pravdu, jenže to bys pak musel(ty, já kdokoliv kdo to tak vidí) asi spáchat sebevraždu, protože ten dnešní svět je celej o "flinku". .. když zůstanu ve foto branži ..tak jen jak moc jde dnes kritizovat a to oprávněně asi každá tzv vlajková loď a taky ty svý "šmejdy" nevyhazujem ani neodmítáme kupovat.

-- 16. 5. 2019 11:56 --

Ferin píše:......verze 6 je i na seriózní práci naprosto dostačující.

To je ale opět silně subjektivní a relativní tvrzení.
Nikoliv ve zlým, ale stejně dobře mohu tvrdit, že Autocad z před 30 let je taky zcela dostačující, protože například rekonstrukci odvětrání vysoké pece v něm určitě stvořím i dnes.
Takže ano, pro někoho to dostačující být může pro jiného není třeba jen proto, že i když by mu to stačio, chce více.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 11:59

V pohodě, možná jsem divný.

Prostě si chci koupit software a nechci si ho pronajímat. Chci vs nechci. Nic jiného v tom není.

Software, který jsem doteď fungoval, nepodporuje jeden můj foťák. Mám sice cestu, jak s tím žít, ale motivovalo mě to poohlédnout se jinde.

Řekl bych, že to je jedna z cest, a přijde mi jako rovnocenná těm druhým alternativám :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 5. 2019 12:08

Zvlášť když gros toho průběžnýho "vylepšování" spočívá v přidávání podpory nových foťáků, která ve většině případů danýmu jedinci nic nepřináší. Skutečně jen málokdo si každý rok pořizuje nové tělo.
Ostatně, vzhledem k tomu, kolik lidí se v předpředplatní éře dobrovolně spokojovala s jinými než nejnovějšími verzemi, tak ta permanentní "aktuálnost" zas takovým imperativem není.

-- 16. 5. 2019 12:11 --

chvd píše:
Ferin píše:......verze 6 je i na seriózní práci naprosto dostačující.

To je ale opět silně subjektivní a relativní tvrzení.


Ano, to už je holt úděl tvrzení.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 12:11

U nás se všichni těch aktualizací jenom děsí.

Zpravidla to rozhází všechny pracně udělaný nastavení, ikonky apod. a přinese to pár bezvýznamných funkcí a pár nepříjemných chyb :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 16. 5. 2019 12:20

Davidof píše:Řekl bych, že to je jedna z cest, a přijde mi jako rovnocenná těm druhým alternativám :-)

Jedna z cest to rozhodně je. Ovšem je otázkou, jaký má převýšení,, jak je na ní velký a špičatý kamení a kolik se přes ní za den převalí lavin. Pokud potřebuji ujít 50m, asi to nebudu řešit, pokud potřebuji ujít 50km, bude mě to asi dost zajímat. V takovým případě mě taky bude zajímat, jestli jsou třeba na cestě bezpečná místa k odpočinku třeba se stánkem k občerstvení, lékarničkou či dokonce zdravotníkem, jestli mi na začátku někdo poví, jaké má cesta záludnosti či jestli mi třeba na začátku někdo rovnou nabídne zdarma boty, díky kterým ji rychleji, pohodlněji a bezpečněji překonám.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 12:24

Pro mě je ta cesta s předplatným něco jako cesta hnojištěm. Jdu rozhodně okolo.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod sesty 16. 5. 2019 12:29

Také mi přijde, že si to sám sobě děláš moc složitý :) Nechceš si soft pronajímat, ale chceš si ho koupit. Já to akceptuju, ale pak nechápu, proč ten složitej elaborát přes tiff. Tak kup nějakej jinej soft. DxO, nebo CaptureOne. A máš vystaráno.
sesty
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 12:33

No, ten foťák mám kolik - tři týdny ...

Tak jsem to zatím řešil takhle a současně zkouším to Capture One.

Teda, já to moc neřeším, jen jsem se chtěl zeptat na ten tiff, abych se trochu vzdělal :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 5. 2019 12:38

S tím tiffem to chápu jako dočasný z řešení z důvodu chybějící podpory. Ale taky mi to přinde zbytečný, i ten tiff postrádá flexibilitu a možnosti rawu (byť velkou část z toho tvoří možnosti WB). Ta E-M1x je už myslím podporovaná i jinými programy a dá se to dočasně řešit i třeba pomocí zkušebních verzí.
A když odhlídneme od organizace (a případně od toho, že máš v LR už zažitý postupy), tak zrovna ty dva jmenovaný programy toho v mnoha ohledech umí víc (a líp) než ten LR.

Jinak ale fakt myslím, že to s tím "geekovstvím" a honbou za neustálou aktuálností a upgradech netřeba přehánět :-D:
https://petapixel.com/2012/04/13/mirosl ... de-camera/

PS. Davidof: Trochu jsme se minuli. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 12:56

No, hezkej foťáček. By mě zajímalo, jestli je v Lightroomu podporovanej ;-)

To řešení s těmi tiff taky nevidím jako definitivní, ale přeci jen jsem se chtěl dozvědět něco víc o technickém pozadí věci.

Je tu totiž jeden moment, který jsem předtím neřešil - tím použitím Olympus Workspace a ukládáním do tiff provádím velmi protřebnou filtraci souborů pro Lightroom, což se šikne. Ty RAWy zálohuju sice všechny, ale v katalogu toho mám míň.

To se mi vlastně líbí, tak jsem se ptal na tu reálnou pružnost toho TIFF.

Abych věděl co nejvíc, než se rozhodnu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 16. 5. 2019 13:40

Davidof:
Ty zálohuješ všechny rawy, co pořídíš? Pokud je odpověď ano, tak bych se vykašlal na řešení jaký software a první zkusil přehodnotit jak a co zálohovat.

-- 16. 5. 2019 13:41 --

Ferin píše:Ano, to už je holt úděl tvrzení.

Takže pak je vlastně vše relativní. Tudíž diskuze mají jen ten smysl, že se vyžvaníme? :)

-- 16. 5. 2019 13:51 --

Davidof píše:Pro mě je ta cesta s předplatným něco jako cesta hnojištěm. Jdu rozhodně okolo.

Tak pokud se soustřeďuješ jen na jeden parametr celku ....
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 13:56

Všechny RAWy z nějakých akcí, kdy jsem cíleně fotil (tedy ne nějaké testovací cvaky a pokusy), si ukládám.

Zatím fotím tři roky, takže to není problém k řešení.

Koukám do budoucnosti, ty nejlepší fotky teprve přijdou :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 5. 2019 13:59

chvd píše:
Ferin píše:Ano, to už je holt úděl tvrzení.

Takže pak je vlastně vše relativní. Tudíž diskuze mají jen ten smysl, že se vyžvaníme? :)


Víš o nějakým jiným? ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 5. 2019 14:04

chvd

Už mě nech, prosím prosím :-) ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 16. 5. 2019 14:23

Ferin: tak u sebe ne, ale u některých mi tu přišlo, že ty diskuze berou vážně :P
Davidof: kdepak, ještě tě potýrám.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků