Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 10. 2021 09:00

feanoor píše:Když budu mluvit čistě jen o úpravě RAWů, používáte pokaždé Lightroom nebo občas využijete i Adobe Camera Raw?
Docela jsem si to ACR teď oblíbil, když se mi nechce pokaždé dělat Import.


Pro editaci ACR přímo neužívám vůbec (Photoshop volám prakticky vždy z Lightroom, takže fotka se mi do něj přenese už s LR úpravami).
Nepřímo občas ACR použiju, třeba pokud chci něco mimo LR třeba plošně konvertovat přes automatizační skripty v Adobe Bridge (to právě užije ACR) atd., ale to je trochu specifické nasazení.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 26. 10. 2021 09:27

Ok, díky za info.

Jen pro zajímavost, nedávno jsem si nainstaloval Darktable a RawTherapee.

Darktable jsem zavrhl poměrně rychle, nedokázal jsem na něm upravit rawy tak jak bych si představoval.
Uživatelské prostředí subjektivně nic moc.

RawTherapee je už jiné kafe, tam už mi to šlo podstatně lépe, i user interface je na slušné úrovni.
Ale co mě odradilo bylo to, že změny se projeví se zpožděním, neběhá to prostě na můj vkus dostatečně rychle.
Počítačem to není, ten je silný dost.

Kdyby měl někdo jiné postřehy, ať se podělí o zkušenosti.
Naposledy upravil feanoor dne 26. 10. 2021 09:35, celkově upraveno 1
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 10. 2021 09:29

ACR používam len na nastavenia LR, ktoré nedokáže robiť LR sám (triedenie a vytváranie profilov), občas keď chcem pozrieť na niektorú fotku v DNG bez náhľadu.
Import až tak neriešim, keď treba, tak potiahnem fotku či celý priečinok na ikonu LR (automaticky je import nastavený na "add") a tak je to len jedno kliknutie navyše oproti iným programom, ktoré import nemajú.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 26. 10. 2021 09:38

Já se přiznám že jsem si na ten Import v Lightroom nikdy úplně nezvykl.
Ale ostatní funkcionalita toho softu je podle mě a pro mě zatím nepřekonaná žádnou jinou aplikací.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 10. 2021 10:02

feanoor píše:Ok, díky za info.

Jen pro zajímavost, nedávno jsem si nainstaloval Darktable a RawTherapee.

Darktable jsem zavrhl poměrně rychle, nedokázal jsem na něm upravit rawy tak jak bych si představoval.
Uživatelské prostředí subjektivně nic moc.

RawTherapee je už jiné kafe, tam už mi to šlo podstatně lépe, i user interface je na slušné úrovni.
Ale co mě odradilo bylo to, že změny se projeví se zpožděním, neběhá to prostě na můj vkus dostatečně rychle.
Počítačem to není, ten je silný dost.

Kdyby měl někdo jiné postřehy, ať se podělí o zkušenosti.


Já jsem u těch opensource alternativ popravdě nic opravdu použitelného nenašel (a svého času jsem tomu z jistých důvodů věnoval času dost) :-( Ještě tak na samostatný katalog, kdy by se na RAW volalo něco externě, tam je třeba Digikam možná i lepší než LR (ale bavíme se o rozdílu až u fakt velkých katalogů, kdy už jde primárně o DAM - digital asset management), ale v tom RAW to prostě vždy bylo moc kompromisů :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 10. 2021 05:40

Idem aktualizovat vsetky aplikacie v PC,... som zvedavy najma na zmeny v LR
Přílohy
Adobe.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 27. 10. 2021 05:41

Prave som aktualizoval, tie masky vyzeraju velmi pouzitelne. Skusil som vyber oblohy na fotke s listim a vetvickami, AI si s tym poradil vyborne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 10. 2021 06:23

Synchronizaciu a ukladanie Presetov "zjednodusili" az moc, predtym som v tom mal lepsi prehlad - jednotlive polozky boli viac oddelene od seba (aj ked toto viac zodpoveda jednotlivym kartam).

Synchro.jpg


Edit - chvilku som nadaval pri prechadzani fotiek, preco su lokalne upravy vynulovane po prechode na dalsiu fotku.
Dole je moznost "reset sliders automatically", hned som to zrusil, vobec mi to nesedelo na upravy fotiek.
To by v LR nemuseli byt ziadne prednastavene predvolby na lokalne upravy, keby sa mi to vzdy vynuluje....

Dalsia vec, co ma prekvapila je miznutie bodov lokalnych uprav - predtym sa zobrazili vsetky body hned pri stlaceni tlacidla pre lokalnu upravu (napr. "K" - stetec) - dalo sa to nastavit tlacidlom "H".
Teraz to niekedy ide, niekedy nejde, netusim aky je tam system. Klikanim S/H a sem-tam na masky sa mi to konecne ukazuje a dufam, ze tie body tam chvilku ostanu a pridem tomu systemu na chut.
Vzdy sa zobrazia az kliknutim na jednotlive masky alebo drzanim tlacidla "S", aspon v tom je istota :D

edit 2: cele je to trocha komplikovane, budem sa to ucit odznova, nie je to robene na rychlost (ako predtym), ale skor dlhsie upravovanie a klikanie myskou.
Este netusim ako funguje Luminance/Color range v maskovani, predtym stacilo potiahnut rozsah, ktory chcem obmedzit, teraz mi to rozposterizuje fotku a stava sa nepouzitelnou (asi ide o chybu).
Nestaci zvolit Lum/Col range priamo pri nastroji, ktory sa aplikuje, ale kliknutim na "substract from mask" a az potom clovek zisti, ze tam sa komplikacia len zacina,...
Jednoduche vypnutie masiek aj nastrojov primitivnou skratkou netaci, zvlast treba vypnut masky, ktore ale klavesovu skratku nemaju (pomoze dvojite stlacenie klavesovej skratky pre jednotlive nastroje).

Kto ma dostatocnu kapacitu na skratky, tak tu su dalsie pre maskovanie

Skratky.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 27. 10. 2021 16:15

Skusal som trosku viac teraz ten novy masking a raz mi pri tom spadol LR. Myslim, ze asi skoro pride upgrade s fixami. Zato ako celok je to naozaj velky krok dopredu, pracuje sa s tym velmi dobre, zasa jeden dovod, preco netreba chodit do PS.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 10. 2021 05:30

Ja s tym este bojujem, je to vela mackania tlacidiel a klavesovych skratiek :D
Ked napr. robim na fotke 3-4 lokalne upravy, predtym som pri pouziti radialneho filtra (Shift M) potreboval tento postup:

Shift M (zapnutie nastroja)
4x urobim koliesko myskou podla potreby
Shift M (vypnutie nastroja - praca pokracuje dalej na fotke)

Teraz to vyzera takto:
Shift M (zapnutie masiek a nastroja)
1x koliesko myskou (viac nejde)
Shift M (nova maska s nastrojom)
1x koliesko myskou
Shift M (nova maska s nastrojom)
1x koliesko myskou
Shift M (....)
1x koliesko myskou
Shift M (nova maska, ktora ostane prazdna)
Shift M (vypnutie masiek - praca moze pokracovat dalej na fotke)

Ak niekto prisiel na zrychlensie, tak sem s tym :D Zacnem pouzivat obycajny stetec,... (K)
Alternativa k tomuto, namiesto neustaleho stlacania klavesovej skratky pre dany nastroj, moze byt stlacanie tlacidla N (nova maska). Neprisiel som zatial na to, ako urobit viac uprav do jednej masky bez nutnosti klikat na cokolvek navyse (proste rychlo).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drive18 28. 10. 2021 17:36

Shift+M by neslo namapovat na nejake bocne tlacitko na mysi? Neviem, mam len obyc.mys.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 10. 2021 17:57

Mám to na myške, no aj tak asi budem používať "K", lebo často upravujem na fotke viac miest podobným spôsobom a v novom LR je to veľmi spomalené s tým klikaním navyše, takže sa budem učiť maľovať štetcom ...

Upravil som takto prvých asi 300 fotiek a dalo sa to, len klikania je tam citeľne viac a robiť niečo automaticky mi asi chvíľu potrvá. Na svadbe to bude komplikovanejšie, ale do sezóny je času na učenie dosť :D
Páči sa mi označovanie oblohy, to je uplne skvelá a funkčná vec.
Mám pocit, že LR ide trocha rýchlejšie ako predtým, najmä načítanie fotky pri zväčšení 1:1, aj keď som nemal možnosť priameho porovnania.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 10. 2021 16:07

Za mne je nový LR classic jasný posun k lepšímu. Stabilita u mne už teď naprosto v pohodě (ale na Macu, na Windows to může být jinak) a ty změny masek jsou prostě super. Nejde totiž jen o ty "inteligentní" pro oblohu a motiv, přijdou mi dost vylepšené i třeba normální gradual filtry. Ty tam byly už před tím a z hlediska výsledku při jediném filtru asi změna není žádná, práce je ale nyní jednoznačně přehlednější a příjemnější, v tomto jsem fakt spokojen.
Nějaké změny ve stylu práce z toho plynout budou, ale to je individuální, u mne mi to vychází spíš lepší, Ondrej to má jinak, ale já taky třeba svatby nefotím vůbec...

Presety jsou rozšířené a změny v jejich organizaci mi přijdou jako změna k lepšímu, ale opět to bude chtít chvíli času na zažití.
Co jsem ještě nezkoumal detailně - přijde mi, že je také docela znatelně vylepšený catalog - rychlost, efektivita, ale taky třeba možnost transparentně psát vše do XMP sidecar, což je docela zásadní pro případný přesun jinam atd.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 31. 10. 2021 20:13

Funkčne je to dobré, akurát ide o výrazné spomalenie, ak človek robí viac ako len pár fotiek. Pokiaľ ide o desiatky alebo stovky fotiek, tak je toho klikania a prepínania masiek už celkom dosť.

Na Adobe Taliansko je LR za 116€, no neviem či by ich systém pustil taký nákup, keďže sa treba prihlásiť.
Amazon DE má stále cenu tých 129€, vyzerá to tak, že nedajú žiadnu akciu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 11. 2021 07:09

Rychlost ve vazbě na počet kliků je jedna věc, ale druhá věc je, že to opravdu mění návyky. Pro příklad u krajiny jsem dřív u některých situací automaticky aktivoval gradual filtr, tady je ale evidentně lepší použít detekci oblohy a pak případně ještě navíc gradual v o něco větším rozsahu... Mimochodem pokud bude stačit jen první krok, tak je naopak nová verze v práci rychlejší :-)
Další věc, kterou musím teprve víc probádat, je detekce motivu. Zatím mám ověřeno, že třeba ptáka to vybere perfektně, zatím ale neumím posoudit, jak často to bude užitečné. Ale v podstatě by i toto mohlo mít potenciál občas práci ulehčit.
Ono to asi chvíli potrvá, než si člověk najde optimální režim.

Na okraj z jiného konce - docela jsem rozjímal, že si konečně koupím k LR Loupedeck, ale přijde mi, že zrovna při plném využití možností nové verze se může přínos této periférie zmenšit. A možná by to mohlo být argumentem spíš pro novější Loupedeck Live s dotykovým displejem, právě díky možnosti víc jeho funkce customizovat a mapovat individuálně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků