Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2021 07:26

Jojo, on by ten říjnový update měl mít zase více inovací. Minulý update byl jen bugfix (až na mobilní Photoshop, ale ten je specifický), ale jinak takhle jedou pravidelně - novinky jsou vždy jednou za dva updaty, takže je tu čas na novinky :-)
A zrovna to maskování vypadá na novinku docela významnou, ne jen kosmetickou...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cadjobss 29. 9. 2021 07:48

ze by inspirace CO1 :-)
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2021 08:14

Tak Adobe to má dost podobně ve Photoshopu už nějakou dobu (to se spíš C1 inpirovalo tam), inovace je "jen" v tom, že se to nově posouvá už na úroveň ACR (Camera RAW), což to umožňuje dát i do LR :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 9. 2021 09:10

On bude podstatný rozdíl, zda se maskování používá na obyčejné bitmapy nebo raw data. Píšou, že museli pro CR a LR kompletně předělat algoritmy. Vzhledem k tomu, že konkurenční konvertory jako C1 nebo například Nikon capture (U-points) měly dost pokročilé nástroje pro selektivní úpravy už před mnoha lety, se dá říct, že Adobe moc nespěchal :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2021 09:24

LR ale má selektivní úpravy docela dlouho (užívám každou chvíli)... Funkčně je novinkou spíš to přidání AI části i sem, v PS byli naopak hodně vepředu. Mimochodem si nemyslím, že je zas tak velký rozdíl mezi nasazením na BMP a RAW.
To přepsání kódu bude spíš o tom, že bylo nejspíš ACR dost "zprasené" vinou dlouhé historie. Co psali na blogu, tak o první vlnu "čištění" se zaslouži Apple, když to portovali na M1 CPU, nyní zřejmě pokračují touto cestou i dále. Nechme se překvapit, v ideálním případě by to mohlo i zlepšit výkon atd., ono občas neuškodí se trochu zastavit a "pročistit"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 9. 2021 09:58

V Nikoním SW sis mohl pomocí U-point vybrat barvu a oblast už někdy před 10 lety, dalo se s nimi udělat leccos. Když jsem přešel na LR, byl jsem zklamán omezenými možnostmi selektivních úprav, byl tam v podstatě jen radialní, přechodový filtr a štětec. Pluginy od Nik SW se pro mě staly nezbytností. Imho by Adobe taky mohl zapracovat na funkčnosti spot-removalu, protože po sobě zanechává ošklivé artefakty (i v tomto případě odváděl Nikon capture (nebo NX, už nevím) lepší práci už kdysidávno). Některé nové nástroje v LR dost připomínají, co známe z C1 už dlouho. Takže bych Adobe za LR neadoroval. LR byl sice od začátku schopný SW s funkcemi, které jinde chyběly, ale dost mu také chybělo. Je dobře, že na něm pracují.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 10. 2021 06:46

Pomaly sa schyluje k Black Friday, min.rok som uz v tomto case kupil rocne predplatne LR+PS za 95€. Tohto roku zatial neevidujem nejake zaujimave ponuky. Ak by ste niekto nieco videl, tak sa s tym podelte. Vdaka vopred.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 10. 2021 08:20

Aj ja to sledujem :D zatiaľ rovnako nič, len akcie na celý balík Adobe.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 24. 10. 2021 15:42

Práve som na Androide dostal aktualizáciu Lightroom, kde sú už tie nové maskovacie nástroje.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cadjobss 25. 10. 2021 19:45

tak mě dnes dorazil update na PC. Doupravuju poslední projekt v CO1 a vyzkouším co vymáčknu z LR ;-)
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 10. 2021 04:23

U mna zatial ziadny update (Win 10).
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 10. 2021 07:05

Na Macu mi to teď vyskočilo po ručním "check for updates", odhadem někdy odpoledne by se to asi ukázalo i samo.
Co je zajímavé - je i nový major build PS (23), ke kterému ale zatím není popis, podle krátkého úryvku přímo v updateru se také měly nějak pohnout výběry atd. To samé Bridge, tam taky nějak nový release předběhl popis, ale tam asi žádná senzace nehrozí.
Testy nechám na svátky, v pátek mám dovolenou, tak hodlám 4 dny více fotit a to se snad nějaký rozumný materiál na pokusy najde :-)

Ad porovnání s C1 - podle mne pokud někomu CaptureOne vyhovovala výslednou kvalitou v detailech atd. (typické u Fuji, ale občas i jinde), tak asi nový update LR nic nezmění, algoritmy pro konverzi se nemění. Je to spíš o vyšším komfortu lokálních úprav - maskování a pak modifikace pro část obrazu a tak...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 26. 10. 2021 07:38

Když budu mluvit čistě jen o úpravě RAWů, používáte pokaždé Lightroom nebo občas využijete i Adobe Camera Raw?
Docela jsem si to ACR teď oblíbil, když se mi nechce pokaždé dělat Import.

Mimochodem v Lightroom Classic po aktualizaci přibylo hodně nových Presets.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 26. 10. 2021 07:51

Ja pouzivam iba LR, po PS siahnem na vsetko ostatne, ale ACR nepouzivam.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cadjobss 26. 10. 2021 08:06

já mám také Win10 a po příchodu domů to na mě vyskočilo.
Včetně toho expressu co je teď v základním balíku a zřejmě i toho videoeditoru.
Takže update PS i LR proběhl.
V PS prý nějaké úpravy v Neural filtrech.
Zbytek si už nepamatuju.
V LR teda to maskování,více předinstalovaných presetů.
Co jsem si všiml tak i luma maskování což je fajn.
V LR mám pár presetů co se mi nepovedlo úplně přesně převést do CO1 tak si asi pohraju.
Nicméně i když jsem Fuji uživatel tak mě vyhovoval i LR a proto ho stále mám souběžně s CO1
cadjobss
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků