Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rhinos 16. 4. 2021 15:48

jen pro zajímavost...sledujete výukové videa na YT? Já teď mám víc času a po večerech se vzdělávám :-)
Pokud to má někdo podobné tak jaké sledujete kanály pro LR/PS?
Já mám rád PIXimperfect a Phlearn...když teda vynechám oficiální kanál LR/PS
MacBook Pro RETINA/15.4"/
rhinos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 16. 4. 2021 16:22

Nesledujem ziaden konkretny kanal, sledujem tak nejak vsetko co ma zaujme z toho, co mi vyskoci na YT.
Posledne ma zaujalo, ze klavesou "V" sa zobrazi fotka v BW...to je celkom uzitocne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 18. 4. 2021 09:48

Kedze je teraz viac casu a vonku je stale ako pozdna jesen, tak sledujem na YT videa k LR od Anthony Morganti.
Ani som netusil, ze LR ma tak prijemne niektore "skryte" ficury...stale sa je co ucit :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ostiepok 20. 4. 2021 13:10

Ondrej Bobek píše:Ak LR využívaš len občas, tak existuje možnosť platiť predplatné mesačne - najskôr by si využil trial a následne platil len tie mesiace, kedy bude potrebný.

Novší LR (Classic aj CC) je výrazne rýchlejší ako LR6 a v mnohých veciach aj šikovnejší. Zároveň by bol k nemu Photoshop, ktorý sa možno občas hodí.

Katalóg nie je kompatibilný, jeho verzia sa menila už viackrát.
Po expiracii by mal byť funkčný modul Libary vrátane exportu (importom som si není istý, ale asi aj ten).
Určite nefunguje Develop či synchronizácia.


Ja s rychlosťou nemám žiadny problém (i7; 16 GB RAM; 2 GB SSD). Cloud nemienim používať a PS rovnako nie (možno CMYK Softproofing).
Ja oceňujem hlavne Katalog , mám pomaly 100 tis fotiek. A rovnako virtualne kópie.
Škoda, že ani najnovší LR nema pre Softproofing podporu CMYK profilov. Takže by som platil za veci, ktoré nikdy nepoužijem.
Ale hodil by sa mi funkčný modul MAPS. Teraz to obchadzam cez ručné kopirovanie GPS z Mapy.cz do Atribute.
Ale stále mám pokušenie prejsť na nový LR. Keby bol Katalog kompatibilný tak neváham ani minútu. Ale vzhľadom na nové funkcie to nie je možné aj keby Adobe veľmi chcel (čo určite vôbec nechcel).
ostiepok
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 20. 4. 2021 14:00

Sam som pred casom prechadzal z 6.14 na LR Classic a tiez som nemal pocit, ze je 6.14 pomaly...ale Classic je proste rychlejsi a jeho vyvoj stale napreduje. Okrem ineho sa stale daju ziskat zlavy na predplatne (hlavne pocas BF), takze je to urcite akceptovatelne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 4. 2021 14:10

Ony se ty nůžky rozevírají víc a víc, popravdě v dnešní době už je podle mne LR6 možnostmi i pod tou dříve debatovanou "lowcost" kombinací Digikam třeba s Affinity a současný LR Classic, navíc automaticky i s posledním PS, je vyloženě jinde...
Na ten PS se nesmí zapomínat, on i Photoshop je hodně jinde, než byl v době, kdy byla aktuální LR6. Posun je veliký a leccos z novinek je využitelných opravdu zcela reálně i pro fotografa, nejde jen o věci pro "výtvarnou tvorbu". Dokonce bych možná řekl, že funkcí pro fotografy přibylo ve Photoshopu víc než pro "kresliče", oni PS borci dokázali přes různé kouzla s vrstvami skoro cokoli už dávno, nově ale přibylo dost z věcí užitečných spíš pro mírnější retuše dělané lidmi, kteří Photoshop zase tolik "nežerou".
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 4. 2021 14:45

No nevím, to bych tedy daleko raději používal LR6, než tak divokou kombinaci jako je Digikam + Affinity. Workflow tam bude dost naprd. Photoshop CC se od Photoshopu CS6 zas tak zásadně neposunul. Přibyly funkce s umělou inteligencí, které umí s fotkou opravdu kouzla, ale ty jsou využitelné jen na specifické věci. Práce s Photoshopem je pořád o tom samém - vrstvy, výběry, masky, v tomhle se nezměnilo nic. Ani co se týče retušování nejsou v CC žádné zásadní změny.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 4. 2021 15:35

Flor.cz - já pořád nechápu, co v podobné kombinaci kdo vidíte za divokost... Zadruhé valná většina fotografů dosud používá daleko divočejší varianty, k té ucelenosti workflow kombinující DAM a RAW ve stylu LR jednom došlo daleko méně lidí, než by se zdálo, že to je pod 50% je naprosto jisté, ale mne by nepřekvapilo i něco kolem 25%.
Zadruhé mi ale přijde, že moc netušíš, co daný SW obnáší - on RAW v sobě má a reálně se u spousty (možná i většiny) fotek pojede workflow hodně podobně jako v LR, Affinity je nutno chápat spíš jako Photoshop pro případ, že dojde na složitější retuše.
Osobně si sice myslím, že předplatné Adobe patří pro náročnější fotografy k velmi rozumným investicím a každému to vřele doporučuji, na druhé straně ale když to někdo z principu nechce, tak mi nepřijde jako optimální řešení se zaseknout dlouhodobě na staré verzi - ono to nezastarává tak rychle, jak by sw firmy rády tvrdily, třeba dva, možná i tři roky nebývá ještě kritické, ale 6 let už je prostě v IT moc a je to znát hodně.

Ad Photoshop - tak podle mne je například úplně zásadní bod content-aware fill (a obecně vše kolem content-aware), to je pro fotografy k nezaplacení a to se posouvá stále a úplně plnohodnotné je to až někdy kolem roku 2018-9, v CS6 tuším nějaký základ byl, ale dost omezený. A třeba inteligentní výběry se hodně posunuly i loni atd. Na ty vyloženě AI moduly (vyhlazování a tak) úplně jasný názor nemám, v některých oborech asi smysluplné, ale zrovna to osobně tolik neocením.
Ony se ty změny prostě nasčítají, když to člověk dostává v předplatném postupně, tak mnohdy změny ani moc neregistruje, jenže když se pak postaví vedle sebe třeba aktuální a třeba jen tři roky stará verze, tak se člověk nestačí divit.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 4. 2021 16:47

Podle mě se to kombinování SW bude dál rozšiřovat, programy se diverzifikují (každý umí "skvěle" něco jiného) a svádí k tomu i to výpalné některých z nich. Teď bude určitě impulsem k posunu tímto směrem vypuštění PureRAW od DxO (i když dost lidí už kombinovalo s využíváním plnohodnotnýho PL DxO - díky tomu, že umí výstup v lineárním DNG), ohlasy jsou zatím veskrze dobrý.
Kombinovávalo se ostatně vždycky, svýho času PS (a už vůbec ne LR) zrovna ideálně neuměl třeba pano nebo HDR.

CS6 už plnohodnotný content-aware fill měl.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 20. 4. 2021 16:51

CS6 mam odlozeny, content aware fill (CAF) bola a je moja najpouzivanejsia vec v PS...akualny CAF v PS CC je niekde uplne inde oproti CS6. Treba vyskusat.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 20. 4. 2021 17:25

tomashr: to vím, že Digikam umí i úpravy RAW, bavili jsme se o tom minule. Ale nevěřím, že je v tom lepší než LR6. Aspoň podle těch screenshotů, co jsem našel :). Taky skoro nepoužívám DAM + RAW v podání LR, mám radeji kombinaci Bridge + CR + PS.

Content aware fill byl už ve Photoshopu CS5. Sice má PS CC celý panel pro content aware fill, jeho algoritmus se postupně zlepšuje, ale složitější věci to pořád nezvládá. Např. na retuši tramvaje na tomto obrázku - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 282%29.jpg - si CC CAF naprosto vyláme zuby. Jestli těmi inteligentními výběry myslíš Object Selection Tool, tak to je taky spíš na dobře ohraničené objekty.

Složitější výběry a retuše se pořád musí dělat/dolaďovat ručně klasickými postupy - stejně jako v PS CS6. Jak se ty nástroje a AI zdokonaluje, tak množství toho dolaďování postupně ubývá. Což je samozřejmě super, ale pracovní postupy jsou pořád stejné. Pokud někdo spoléhá čistě na automatiku, tak pro něj ten posun asi zásadní je. No a pak je tu taky spousta úprav, kde tyhle automatické nástroje nejsou třeba a tam se jede klasickým způsobem, který je ve Photoshopu už minimálně 20 let.

Už Photoshop CS5 měl spoustu pokročilých nástrojů, takováto předělávka fotky je i v CS5 na 5 minut:
Přílohy
cs5.JPG
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drive18 20. 5. 2021 11:05

Hoci používam LR6 na Win10, chcel by som odskúšať LR Classic na Apple M1 (a to som minuly tyzden este riesil nakup noveho NB s Win pre LR6 :-))
Katalog drzim na SSD disku NB kde je system, fotky mam na USB-C NVMe disku, ktory podla potreby pripajam k NB. Disk je formatovany na exFat, ale planujem kupit driver na Mac pre zapis do NTFS od Paragonu.
Aky postup zvolit aby som spravne upgradoval LR6 katalog na LR10?
Lze jednoducho LR6 katalog otvorit v LR10, s tym ze si LR10 sam urobi konverziu?
Hlavne aby sa mi zachovali vsetky nastavene kolekkce, metadata, klicove slova atd.

Pod Win 10 mam pripojeny disk namapovany na pismeno F: a tak ma napadla pre Apple
varianta, ze by som pripojeny USB-C disk k MBA nalinkoval (v terminal okne)
pomoci prikazu symbolickych adries:
ln -s /Volumes/AD2000 F:
Tym by korenova zlozka mala rovnaku cestu ako na Win: F:\Library\LX7\...
a LR10 by mal poznat fyzicke umiestnenie fotiek.

Chcem sa hlavne vyhnut metode pokus - omyl, preto prosim o pomoc, jak na to. Diky.
Naposledy upravil drive18 dne 20. 5. 2021 12:24, celkově upraveno 1
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 5. 2021 11:57

Mělo by se to konvertovat samo... Píšu "mělo by" proto, že jsem sice konverzí prošel víckrát a vždy OK, v tom žádná teorie není, jenže u mne to bylo postupně ve více krocích, nebylo to ze staré LR6 až na současný poslední build.

Ad adresáře - symlinky nejsou třeba, je to viz tento dotaz - viewtopic.php?f=207&t=1316316&p=12903988#p12903988 , je tam správná odpověď.
Na MACu jen nevybereš jiné písmeno, ale jiné jméno disku.
Jen bacha - k MACu nelze připojit NTFS disk (tedy lze, ale bude reaonly), pokud se má nějaký disk střídat mezi Win a Mac, tak to chce EXFAT.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drive18 20. 5. 2021 18:50

A presety z LR6 staci pak nakopirovat do adresarov na to urcenych na Macu? Nebo tym ze to je LR6 tak jich budu muset vytvorit na novo v LR10? Mam na mysli import,metadata a develop presety.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 5. 2021 06:36

Většina presetů z LR6 pořád fungovat bude. Popravdě si teď nejsem jistý, zda je stačí do adresáře zkopírovat anebo se bude muset ještě dát v LR import preset, ale to už není moc problém.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků