Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 10. 2020 05:52

Tak na první pohled mi to i na Macu přijde spíš rychlejší, minimálně stejné. Ony ale už v minulosti občas byly zmatky na nějaké specifické konfiguraci, třeba 5k iMac, pokud jsou aktuální stížnosti důvodné, tak to bude asi podobné a dá se čekat docela brzy řešení v minor upgradu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 22. 10. 2020 05:58

Dělám něco špatně nebo to nejde do toho nového PS 2021 nahrát filtry od Nik? Instalátor Nik vůbec PS nenabídne a po ručním přidání se to sice do složky naistaluje ale v nabídce neobjeví :-(
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 22. 10. 2020 06:16

Hm...mas pravdu, tiez tam nemam niektore pluginy...asi bug.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 10. 2020 06:22

Tiez som po dokonceni roboty nahodil novy LR, ide urcite mierne rychlejsie aj s integrovanou grafickou.
Niekedy som az prekvapeny ako pohodlne to zvlada 42Mpx fotky.

edit: v dalsej aktualizacii by sa mozno hodilo aj nejake zmodernizovane spracovanie obrazu (redukcia sumu, doostrenie, lepsie vyuzitie DR RAW suboru a podobne) - asi by bolo HW narocnejsie, no urcite sa aj v tom pohli dalej, akurat to nikde neprezentuju tak vyrazne, ako AI funkcie Photoshopu.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 25. 10. 2020 17:58

Kirtap píše:Dělám něco špatně nebo to nejde do toho nového PS 2021 nahrát filtry od Nik? Instalátor Nik vůbec PS nenabídne a po ručním přidání se to sice do složky naistaluje ale v nabídce neobjeví :-(

Tu je riesenie:
For Windows you just need to copy the Google folder from this location

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CC 2020\Plug-ins

to this location

C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop 2021\Plug-ins
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 10. 2020 07:09

Ondrej Bobek píše:edit: v dalsej aktualizacii by sa mozno hodilo aj nejake zmodernizovane spracovanie obrazu (redukcia sumu, doostrenie, lepsie vyuzitie DR RAW suboru a podobne) - asi by bolo HW narocnejsie, no urcite sa aj v tom pohli dalej, akurat to nikde neprezentuju tak vyrazne, ako AI funkcie Photoshopu.

Ad AI - ona ale už minulá verze LR užívá Adobe Sensei, není to ale v tom defaultním zpracování, ale je tam funkce enhance details, která projede přímo RAW a snaží se optimalizovat. To by mělo využívat hodně prvků machine learning a dejme tomu i AI.
Zkoušel jsem jen okrajově, přijde mi to jako klasika v tom smyslu, že někdy vyjde zajímavě, někdy zas tak skvěle ne, ale za vyzkoušení to určitě stojí, co jsem si všiml, tak tohle docela dost uživatelů LR úplně přehlédlo. Viz třeba https://photofocus.com/software/lightro ... e-details/ .
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 10. 2020 07:24

Hodně tu funkci promovali, že pomůže doostření fotek z Fuji X-trans, ale mě se výsledky moc nelíbily.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 10. 2020 09:38

To sa tu rozoberalo niekedy pred rokom. Na Fuji súbory mi to prišlo zaujímavé, inak ale vôbec.
Skôr som to myslel tak, že namiesto prezentovania AI funkcií pre PS by mohli trocha zmodernizovať spracovanie RAW súboru v LR. To výraznejšie zmenili pri prechode z LR2 na LR3, čo už je riadne dávno.
Určite majú za tie roky niekde v šuflíku výrazne kvalitnejšie algoritmy pre redukciu šumu, doostrenie, využitie DR či lepšie celkové spracovanie fotky.
Nehovorím, že to súčasné je zlé, no iné firmy to začínajú robiť viditeľne lepšie (aj keď časovo ani z ďaleka nie tak efektívne).
Možno to chce len trocha výkonu od počítačov navyše, aby to netrvalo priveľmi dlho pre hromadnú prácu Zmena z LR2 na LR3 spôsobila vtedy šialené spomalenie práce a to upravili až v LR7.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 10. 2020 09:49

Přijde mi, že ty algoritmy LR se mění tak nějak nenápadně pořád - když člověk upgraduje průběžně, tak si toho tolik nevšimne (to spíš nových funkcí), ale když se dá vedle sebe LR3 a dnešní aktuální, tak to je sakra rozdíl. A ono se to týká i toho "enhance" - prostě se to pořád dolaďuje, chce to občas zkusit. Já to taky zkusil, když to byla novinka a moc mne nezaujalo, teď nedávno jsem zkusil opět a přijde mi to přeci jen dále - prostě rok staré zkušenosti nemusí vždy sedět.
Tohle je holt ten princip předplatného (a podle mne správný) - Adobe nevymýšlí žádné zadržování novinek, aby mělo dost do nové verze a tlačilo k upgradu, ale přidává novinky průběžně. Pro zákazníka spíš pozitivní, ale paradoxně to může budit dojem, že se vlastně nic nemění, neboť se leccos přehlédne...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 26. 10. 2020 11:18

landov píše:Tu je riesenie:

Díky, už to funguje, ono se to tam doinstalovalo ale ne do složky plugins.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 23. 11. 2020 11:19

Mám na práci iMAC 5k (verze 2014), který šlape jako hodinky a nic lepšího (novějšího) nemám potřebu řešit. Používám Lightroom 6.14 a do min. týdne vše naprosto OK. Jenže jsem nainstalovat novou verzi MacOS BigSur a práce v LIghtroomu se stala skoro nepoužitelnou ... propad výkonu tak na 20-30% před aktualizací. Máte někdo podobnou zkušenost?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 11. 2020 13:11

Je to známe téma, konflikt Lightroomu 6.14 s Big Sur. V Cataloně už byly první náznaky problémů, ale Big Sur má mezivrstvu kvůli přechodu od Intelu na Apple Silicon a ta to zpomaluje, například při zoomování.

LR 6.14 obsahuje starý neoptimalizovaný kód, je tuším 4 releasy zpátky a Adobe s tím nic nedělá a Apple to také neřeší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 23. 11. 2020 13:51

Adobe uz LR 6 urcite nebude riesit. Podpora skoncila vo v.6.14.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 11. 2020 06:50

Opat vyborna akcia na predplatne LR: https://www.amazon.de/Adobe-Creative-Cl ... age=de_DE&
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 11. 2020 07:35

Nechci být protivný, ale bylo by fajn neházet do diskusí každý link bez přečtení popisu...
Hned na první stránce tam totiž je v popisu "Note: Currently, this item is available only to customers located in the Germany." :-( Pro legraci jsem to hodil do košíku a taky že ano: "
This item is not available for purchase due to geographical restrictions."
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka