Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 19. 11. 2019 15:10

Mam vzťah k môjmu rokmi vyladenemu workflow.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 11. 2019 15:32

To souhlas.

Já přešel jinam, takže výpalné neřeším ale úplně jako doma se v ACDSee necítím.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 19. 11. 2019 16:05

Nikde není psáno, že ti ten "workflow" nenaruší sama Adobe. ;-)
Takový případy tady už ostatně byly.
Navíc, dívej se na to pozitivně. Třeba LR už mnoha ohledech (doostřování, odšum, ...) dávno není špičkou, takže je to příležitost, začít si něco s něčím lepším. ;-)

PS: Případně, pokud by srdce to zlomení nemuselo rozchodit, můžeš dál jet na nevýpalných verzích s mezikrokem přes DNG. Ale to asi víš sám nejlíp.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2019 16:06

Podobne - LR je pre mna ovladanim extremne jednoduchy a rychly - akykolvek iny program mi prisiel na hromadne upravovanie velkeho mnozstva fotiek proste zly*. Uvidim aky bude C1 20 a ci zlepsia najma hromadnu pracu s fotkami, mozno by stal za zvazenie, aj ked cely prechod + nakup presetov ktore pouzivam, by vysiel tak 3-4r predplatneho LR+PS a na zmeny by som si zvykal mozno aj dlhsie :D

*na logiku LR som si tiez dlho zvykal, skor to bude tym :!:
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 11. 2019 16:27

Ferine, můžeš sdělit, co je dle tvého názoru špička? Ne že bych se jím řídil, já už mám vybráno, ale jen pro všeobecný přehled. Dík.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 19. 11. 2019 16:46

Tak třeba na demosaizing, optický korekce a odšum DxO, na jiný věci zas CO, ...
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 11. 2019 17:01

Ok. Mě zaujala ta věta, že dávno není špičkou v doostřování a odšumu. Já souhlasím jen s doostřováním, kde špičkou nebyl nikdy.

-- 19. 11. 2019 17:07 --

Za mě je třeba na úrovni v doostřování (beru jen jednoduchý postup - ne co dokáže PS) Zoner a jeho supersampling pro zmenšování. ACDSee má něco velmi podobné, ale už si to nepamatuju (Lanczos..?)
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 19. 11. 2019 17:18

Tak odšum je v LR ještě daleko tragičtější než to doostřování. Tam jim ujel ten vlak opravdu hodně. To DxO je úplně jiná liga (a i jiný konvertory jsou lepší).

Pokud jde o to doostřování, tak při té "bídě" je kladem LR možnost maskování. To je fajn.

A tys vybral teda co?
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 11. 2019 18:07

Na mě je výstup DxO moc digitální, hodně artefaktů, problémy na kontrastních detailech (například tmavé stromy proti světlé obloze v dálce), ale uznávám, že jsem si s ním zatím moc nehrál a třeba jde nastavit mírněji. Nej pixelovou kvalitu a demosaic má Capture one, má výborné barevné profily pro Fuji, fotky z Nikonů jsou na default supr pro krajináře, ale pleťovky táhnou do odstínů novorozenců se žloutenkou, chce si to nadělat profily. LR je takový průměr, obraz je celkem čistý a Adobe standard, případně některé Camera profily jsou příjemně neutrální a dobře se s nimi začíná postproces. ...Zatím vidím pro sebe jako jedinou schůdnou alternativu k LR Capture One. Na rozhraní jsem si zvykl a jde mi v něm všechno podobně snadno jako v LR. Jen ta cena. Mít Fuji/Sony s jejich výrazně levnějšími verzemi, šel bych do toho hned. Snad se probere i Nikon a naváže spolupráci.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 11. 2019 18:15

Zatím uživatel LR CC, čekám s čím se vytasí C1 20.V krátkosti jsem po měsici trialu a zkoušení navzájem napříč oběma programy dospěl k závěru, že z C1 jsem schopen mými znalostmi a schopnostmi dostat z RAWU více než v LR. Není to nic drastického, ale přijde mi finální výsledek dokonalejší. Bohužel ruku v ruce s tím je absence historie úprav, šílená práce pro healing a cloning u různých vad pleti a mnohem menší podpora objektivů.

LR má pro mne tak zásadní výhodu v hromadných úpravách a vědomí, že vždy vím, kde jsem skončil.

Jinak třeba algoritmus odšumu hodnotím v LR plně dostatečně (jen Nik Dfine je vyjímka - umí odstranit banding), ale asi je to dáno tím, že se nehoním za čistě sterilním snímkem z ISO 1600, 3200,...

-- 19. 11. 2019 18:18 --

Takže buď zůstanu zatím u LR CC nebo C1 20.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 19. 11. 2019 18:58

Stiahol som si teraz trial C1, nastavil workspace "migration", ale zatial som ako slepy :-)
Dam tomu sancu, ale nie som velky optimista.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 11. 2019 19:34

Chce to čas. Buď to půjde nebo nepůjde. Vlastní zkušenost nade vše.

Jenom potvrzuji co říkal Dolgor a ač jsem to milionkrát četl, tak až přímým porovnáním je Nikon v LR opravdu žlutý, oranžový a to podotýkám, porovnával jsem upraveny raw s profilem fotoaparátu. Ale není to nic, co by mělo mít vliv na konečný výsledek, jen je s tím třeba počítat.

Do té doby jsem spokojeně žil s LR.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 11. 2019 19:36

volba editacneho nastroja je myslim individualna zalezitost, spojena s typom tvorby (zanru), naucenych postupov, osobnych ocakavani a nakoniec aj ceny (tak ako kupit, aj ukradnut sa da vsetko ze ano).

ako majitel Sony fotaku som si na vychvalovanie kamarata stiahol trial verziu Capture One pre Sony a skusal.
pozeral som na zmeny oproti LR CC Classic ktory pouzivam.

nakoniec som C1 odinstaloval. samotne ovladanie mi neprekazalo (a naucit sa ine veci sa tiez da casom). co mi nevyvovalo bol samotny vystup, konkretne struktura fotky a "stalost" color vystupu.
inak fotim vacsinou krajinu na najnizsie ISO zo stativu, alebo modelky v atelieri na este slusny synchro cas na ISO 100, v pripade fotenia vonku s jednym velkym svetlom a softboxom opat na najnizsie ISO.
preto v Adobe Lightroom nepocitujem ziadne negativa v odsumovani. aj ked obcas fotim reportaz do ISO 12.800 az 16.000, opat nemam potrebu sa stazovat na odsumovanie.

pre mna je najvacsi benefit v LR staly a kvalitny vystup v mojich poziadavkach, jednoduchost ovladania co chcem dosiahnut vratane hromadnych uprav a "cista" fotka co sa tyka charakteru struktury po doostreni/odsumeni.

PS: ked sledujem svetovo znamych profesionalnych fotografov (clanky, youtube), vzdy vidim Adobe produkt.
to ale nie je samozrejme ziadne meradlo, iba konstatovanie.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sigma 50/1,4 ART + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 11. 2019 19:56

Já jich vidím hodně i s C1.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2019 08:19

landov píše:Stiahol som si teraz trial C1, nastavil workspace "migration", ale zatial som ako slepy :-)
Dam tomu sancu, ale nie som velky optimista.

Taky postreh. LR classic CC mam uz nejaky piatok aj so zapnutou akceleraciou GPU (GTX1050) a pouzivam bez problemov. Vcera ked som nainstaloval trial C1, tak dnes rano som mal v LR v moduli DEVELOP iba sede okno - v Library som fotku videl, v develope nie. Vypol som akceleraciu GPU, nic, zapol som a restartoval LR, chvilu to islo OK, potom zase sede okno.
Odinstaloval som C1 a vsetko ide zase ako ma...Takze nie je mi sudeny prechod na C1 :D
landov
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka