Lightroom - desaturované barvy po načtení

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mcfee 4. 6. 2015 00:18

Zdravím,
při načtení fotek do Lr se mi zobrazí krásně kontrastní a saturované fotky (stejné jako na displeji fotoaparátu (N D600))ovšem po načtení fotky se barvy desaturují a celá fotka "zešedne". Mám pocit , že se to děje jen krátkou dobu a předtím to nedělalo. Jinak barevné prostory by měly být stejné (sRGB).
Je to tedy standardní fce nebo mám něco špatně nastavené?

Díky za odpověď.
Mcfee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 4. 6. 2015 00:48

Při tom načítání je trochu prodleva, kdy se ještě na chvíli zobrazí jpeg náhled uložený v rawu, podle nastavení picture style ve foťáku a následně se zobrazí standardní render Lightroomu, což je profil Adobe standard, který se liší od profilu foťáku. Ten jejich profil se obecně nepovažuje za moc dobrý, takže potom přepnout v camera calibration na profil výrobce. Dá se to více způsoby zautomatizovat, aby byl jako výchozí atd. To je myslím ono.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 4. 6. 2015 05:54

Nastavi si na nějaké fotce to co chceš mít jako defaultní nastavení - kontrast, barvy atd. Ulož si to jako preset a nastav si, aby se po importu automaticky aplikoval na všechny fotky. A jak píše hoax, zkus si pohrát i s nastavením profilu v Camera Calibration, je to v pravém sloupci úplně dole.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vormen 4. 6. 2015 08:02

to je právě ta věc, kvůli které nepoužívám LR. abych z NEFu dostal to co mám, musím udělat několik úprav a nedá se to automatizovat. ty profily tam sice nějaký jsou, ale celkem k ničemu. nejlepší výstup má bohužel SW od Nikonu. takže v něm dělám úpravy rawů a převod do TIFF a následně můžu upravovat dál. LR je jinak super program, ale na RAWy z Nikonu to není 100%.
vormen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 4. 6. 2015 09:04

Každý svého štěstí strůjcem. Mě to problém nedělá a zautomatizovaný to mám taky. Z tiffem a převáděním bych se patlat nechtěl:)
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 4. 6. 2015 09:10

V LR jsem zkoušel upravovat jen pár rawů z Nikonu (nějaký D7100, D750, D800) a neviděl jsem v tom moc rozdíl oproti jiným značkám. Asi dělám něco špatně, ale s tím převodem rawu nemám nejmenší problémy a mé presety fungují vícemeně stejně dobře u všech foťáků co jsem zkoušl :)
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jizapo 4. 6. 2015 09:21

Profily foťáku pro každý typ světla si lze vytvořit vlastními silami. Postačí si jen koupit u Škody barevnou tabulku BST11. http://www.fotoskoda.cz/barevna-tabulka ... aty-bst11/
Stáhnout si od Adobe program DNG profile, nebo na ovládání jednodušší ColorCheckerPasport od Xrite, oba jsou free.
Nafotit tabulku při požadovaném osvětlení do rawu, ten pak převést na DNG od Adobe a načíst do jednoho z výše uvedených prográmků. Ten pak vygeneruje profil foťáku a přímo jej uloží pro možné použití v ACR PS, PSE, LR
jizapo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 4. 6. 2015 10:29

V tom akorát vidím jednu nevýhodu, že pro každý typ světla se musí zvolit ručně jiný profil.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 4. 6. 2015 10:34

Color Checker Passport umí i duální profily, kdy se nafotí tabulka při dvou různých osvětleních a mezi nimi se pak interpoluje. Asi to nebude úplně fungovat na extrémy, ale třeba duální profil pořízený pro běžné venkovní osvětlení od slunečna po zataženo bude v pohodě.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 4. 6. 2015 10:35

Pokud chceš mít přesné barvy, je běžné vyfotit pro každé focení barevnou tabulku při každé změně osvětlení. Je pak dobré mít kalibrovaný celý řetězec, aby to nějak dávalo smysl.

A není pravda, že se v LR nedají úpravy automatizovat. Právě naopak, to co umí v rámci podpory automatizace workflow LR, těžko hledám někde jinde. Nikon software možná umí vytáhnout z RAWu víc v absolutním slova smyslu, ale těžko může soupeřit s tím co poskytuje LR, nebo LR+PS (CC).
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jizapo 4. 6. 2015 15:19

Co se týká dvou profilů, např. pro 6000K a 5300K, tak není třeba mít dva a přecházet, stačí jeden a srovnat bar. teplotu kapátkem na šedou. Ty rozdíly v barev. podání se asi okem nepostřehnou. Něco jiného je stín a světlo jen od oblohy 7000K nebo žárovka v temné místnosti 3200K.
Co se týká LR nevím (nevlastním jej), ale mám pocit, že se od PS v tom modulu ACR příliš neliší. Tam si lze nastavit několik nastavení všech posuvníků včetně toho barevného profilu a uložit si je jako identifikovatelně pojmenované XMP soubory a ty pak jednoduše jediným klikem aplikovat na fotku, či soubor fotek v modulu ACR.
V ACR PS a modulu jsou to ty miniaturní čárky + ještě menší troúhelníček v pravém horním rohu pod záložkama.
jizapo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 4. 6. 2015 15:59

vormen píše:to je právě ta věc, kvůli které nepoužívám LR. abych z NEFu dostal to co mám, musím udělat několik úprav a nedá se to automatizovat. ty profily tam sice nějaký jsou, ale celkem k ničemu. nejlepší výstup má bohužel SW od Nikonu. takže v něm dělám úpravy rawů a převod do TIFF a následně můžu upravovat dál. LR je jinak super program, ale na RAWy z Nikonu to není 100%.

V LR sa to da velmi jednodicho nastavit - nastavis si vsetky hodnoty ake chces, vratane napríklad camera profilu (aby ti tahalo nastavenie ako z fotaku) a vsetky tieto hodnoty si nastavis ako vychodzie nastavenie. Potom uz nemusis robit nic a na kazdy import fotiek z fotaku/karty sa ti to automaticky aplikuje. SW od vyrobcu sice dosiahne najlepsie vysledky, ale myslim, ze LR vôbec nezaostava, no a ten komfort prace v LR je tak luxusny, ze aspon mne to za nejake male odchylky stoji. Robit upravy najprv v SW od vyrobcu fotaku, potom to konvertovat do TIF a nasledne upravovat v dalsom SW mi nahana hrozu len ked si na to pomyslim :nenapadne
landov
Expert

Odeslat příspěvekod blacksquare 4. 6. 2015 16:36

Tak nějak. Dokážu si to představit u opravdu povedené fotky, ze které chci dostat maximum. Pro běžné workflow ale ne. Snažím se maximum udělat nad RAWem v LR, do TIFF konvertuji jen pro větší zásahy ve PS či pro nějaký plugin.
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vormen 5. 6. 2015 14:28

to samozřejmě vím, že se to dá v LR nastavit pro každý tělo zvlášť a při importu se aplikují nastavení. jenomže jak říkám, ten výsledek prostě není ono. ty camera profily barevně neodpovídají. zkoušel jsem udělat i svůj profil, drbal jsem se s tím dlouho, ale pořád to prostě není ono. jinak je LR jak jsem jsem psal perfektní. třeba mně se právě líbí, že v Nikon SW můžu zapínat a vypínat funkce je ADL, někdy se to hodí a používání picture control. jinak ješte používám Cyberlink PhotoDirector, to tady snad nikdo nepoužívá a to je podle mě geniální SW.
vormen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 6. 6. 2015 11:37

Neupřesníš co fotíš, moc si neumím představit kde bych potřeboval barvy podle kolorimetru, kromě prodeje barev. Barvy jsou individuální a šahám na ně vždy, ale kde by mmě vadil nějaký procentní rozdíl v jednotlivých RGB kanálech si představit nedokáži.

Nechceš poslat ukázku, jak to jinde než v Capture nejde?
Allydamm
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků