Lightroom 6

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 11. 2015 10:23

Asi stále nerozumím. Co jen použít sync, když mám pro jeden adresář jeden katalog, nějak nevidím důvod použít import, metadata se dají naházet i bez presetu.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 11. 2015 10:49

Tiez moc tomu nerozumiem...staci potiahnut adresar s fotkami do Lightroomu a prida sa bez nutneho klikania na cokolvek...

-- 20. 11. 2015 11:54 --

Este nieco - naco je dobry katalog s RAWmi? nie je lepsie vyexportovat hotove DNG niekde do zalohy a nestarat sa o presuny katalogov, fotiek a podobne? nevznika v tom chaos?
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 20. 11. 2015 11:02

Ondrej Bobek: katalog má relativní cestu, takže pokud máš složku pro zakázku, v ní RAWy (další podsložka), další podsložka je katalog, tak můžeš přemisťovat jak chceš, z hlediska katalogu je to konzistentní. Problém je v případě, že se mění relativní cesta. Já to takhle používám pro zakázky i rodinu po letech a zatím super.

Pro import používám preset, kde mám nastvenou cestu buď do adresáře s fotkami rodiny, nebo druhý pro zakázky, pak už jen nasměruju na konkrétní zakázku (rodina je v rámci roku pořád stejná). Vzhledem k tomu, že pro každou zakázku vytvářím podadresář, tak je to nejrychlejší řešení. Importuju přes LR, včetně kopírování, ale i samotnej import z adresáře by takto neměl být problém.

struktura je tedy
Zakázky/
photo-session-bla-bla.lrcat
photo-session/ (tady jsou pracovní soubory katalogu, vytváří se automaticky)
source/ (tady jsou RAWy, eventuelně podle dní, pokud je to větší)
select/ (exportované TIFFy pro další zpracování)
master (vrstvené TIFFy z PS)
output (všechny exporty)

-- 20. 11. 2015 11:02 --

píšu to z hlavy, tak doufám, že to mám správně :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 11. 2015 11:33

Moja zlozita struktura v LR je:
zlozka "RAW" - jednotlive akcie podla nazvu


...ked fotky dokoncim, exportujem si ich ako DNG do slozky s nazvom udalosti na ext. disku (na par mesiacov, keby chcel niekto nieco zmenit) a ako jpegy na odovzdanie a trvalu zalohu...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 20. 11. 2015 12:31

Allydamm: Jaký sync? Tam není nic přednastavené, je to vždy nový katalog.

OB: Drag & drop je asi lehce jednodušší (mám ten adresář otevřený z předchozího kopírování z karty), než to lovit, ale v porovnáním s novým opraveným řešením taky nic moc.

Jako DNG vůbec neexportuju. Exportuju většinou web velikost + 6 MPix velikost. Ty 6 Mpix JPEGy zaarchivuju spolu s RAWy a katalogem a po čase si nechám jenom je. Žádný chaos v tom nevzniká, naopak je to velmi jednoduché a přehledné. A i kdybych exportoval DNG, tak když bych to měl někde "po kupě", tak bych musel složitě odmazávat jen a pouze konkrétní akci. Takhle prostě jednoduše označím adresáře "v tom se už hrabat nebudu" a smažu.

-- 20. 11. 2015 13:35 --

OB 2: Tohle řešení má ale lehkou nevýhodu, když někdo přijde po pár týdnech s tím, že by ho zajímal nějaký záběr, který jsi vyřadil a tedy ho nemáš ve vyexportovaných DNG a RAWy už jsou smazané...
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 20. 11. 2015 13:58

Asi jsem blázen, ale zatím si uchovávám všechny rawy zpětně. Už mi to ovšem začíná bobtnat. Do budoucna bych to vyřešil asi přes ztrátové dng nebo smart previews v LR, abych to měl vše na jednom místě a mohl se podle potřeby vracet. Nejde o to, že bych ty soubory často potřeboval, ale občas se mi to hodí. A používání katalogů pro každou akci mě přijde složité a nepraktické. Jakou výhodu pro vás mají jednotlivé katalogy?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 20. 11. 2015 14:05

Jak jsem psal - umožňuje mi to jednoduše pracovat s každou akcí jako s balíčkem - zálohovat, promazávat... Ty akce nejsou tak významné, aby stálo za to si nechávat RAWy X let - to dělám maximálně u akcí významu svateb. Jedna akce má 5, 10 ale i 20 GB, to bych měl disk za chvíli plný.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 20. 11. 2015 14:21

Osobne funguje s dvoma knižnicami - súkromnou a zákazníckou, pričom tieto dve knižnice si vytváram vždy na začiatku roka. A zatiaľ stále zálohujem viac menej všetky RAWy.

Robiť si knižnicu pre každú akciu - tým sa stráca (aspoň pre mňa) kúzlo a zmysel katalógového programu.
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 20. 11. 2015 17:48

landov píše:Neviete niekto poradit: ked si vytvaram uplne novy katalog a chcem si do neho naimportovat nastavenia publikacnych sluzieb z iného katalogu (vid obrazok). Ako to urobit, aby som to nemusel rucne nastavovat ?

nikto neporadi ???
Přílohy
LR publikacne sluzby.JPG
LR publikacne sluzby.JPG (24 ) Zobrazeno 3820 krát
landov
Expert


Odeslat příspěvekod Allydamm 20. 11. 2015 22:26

lemming píše:.

Již rozumím tvému workflow. :-) Kdybych to dělal takhle, také by mě pořád nebavilo nastavovat adresář a vlastně ani to házení zvenku do LR.

I když bych je klidně podezříval, že v tom "nepovedeném" importu to byla taková zapomenutá nedotaženost. Kolik mají asi zpětné vazby, že se do nového katalogu nejvíce importuje z adresáře kde je nový katalog a je to potřeba třeba dvakrát za jedno sezení u LR.

Na supportu jsi už brečel?
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 21. 11. 2015 08:01

Lotrandor píše:https://alloyphoto.com/plugins/lrvoyager/


Diky, ale 20USD je dost. Vyriesil som to svojpomocne, ak by niekto potreboval: Skopiroval som katalog (subor.lrcat) v ktorom boli uz nastavene publikacne sluzby do nového umiestnenia a subor.lrcat som premenoval.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lemming 21. 11. 2015 09:22

Allydamm: Kopírování z karty je docela OK, stejně musím vytvořit ten adresář s akcí. Samozřejmě, kdyby LR uměl importovat fotky hezky k aktuálnímu katalogu, bylo by to nejlepší.

To nebyla nedotaženost. Nový import totiž nabídl několik umístění a jedno z nich bylo právě v adresáři s katalogem.

Nejsem moc brečící typ a proti zástupům konzerv stejně nemám šanci.

No, stejně nemám CC, takže už mě moc verzí nečeká a když nebudu upgradovat, tak o nic zásadního nepřijdu.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 21. 11. 2015 10:45

Pokud to byla jedna z položek, pak o to větší šance je že ji dají do dalšího upgradu importu. :-)

Jsem zvědav co Adobe vymyslí, mají to složité, udržovat dvě verze je náročné, odstřihnout LR6 úplně je divné, když ho prodávají a není ani rok od uvedení.

Buď se LR6 prodává dobře, potom budou i upgrady s pár vypnutými nástroji nebo to nejstojí za pozornost a příští rok ukončí prodej a skončí s podporou.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rnechvatal 1. 12. 2015 15:30

Zdravím. Mám na vás zkušenější takovou prosbu. Koupil jsem si Olympus E-M5 MK II.
Jejich software je na editaci RAWů docela nepřívětivý a jako uživatel Lightroomu budu zprácovávat fotky v něm. Hodně jsem hledal na internetu informace od jiných fotografů, protože Olík je moje první MFT. Jinak mám zrcadlovku od Canonu.
Z jedné ze stránek, jsem si stáhnul vystavené profily pro Lightroom. Jsou to profily přímo k mému novému fotoaparátu. Chtěl jsem je distat do Lightroomu pouhým zkopírováním, ale přípony profilů a velikosti nesedí. Chci se zeptat, jak tyto profily do Lightroomu dostat, jestli se snad musí nějak importovat, nebo konvertovat, nebo snad byly vytvořeny v předchozí verzi Lightroomu. Jsem teď trochu mimo a zatím se mi to nikde nepodařilo dohledat, už zpětně ani nemůžu najít stránky, ze kterých jsem si profily stáhnul.
Vlastním poslední aktualizovanou verzi Lightroomu.

Dokáže mi někdo z vás poradit jak dál ???
Přílohy
2015-11-28_00004.jpg
2015-11-28_00005.jpg
2015-11-28_00005.jpg (32.71 ) Zobrazeno 3385 krát
rnechvatal
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků