Lightroom 6

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod yorg 17. 10. 2021 17:59

Jak bych to dělal já. Je to sice pracné, ale jde o to zjistit, co přebývá.
V TC použít možnost Příkazy - synchronizovat složky. Výsledek vypadá nějak tak podle náhledu. Zjistím tak, co přebývá a dál už jde jen o ruční práci a sicflajš.
Přílohy
Výstřižek.PNG
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 17. 10. 2021 18:42

Díky za reakci, TC používám dennodenně, synchronizaci adresářů používám velmi často a není pro mě problém určit přebývající nebo chybějící fotky. Problém je, jak pak těch třeba tři sta fotek v LR označit zelenou barvičkou "Approved" a nedělat to ručně u každé fotky zvlášť a o to mi právě jde. Ideální by bylo, kdybych mohl rovnou v TC třeba pomocí nějakého pluginu editovat barvičky u DNG souborů, pak dát v LR jen synchronizovat složku, ale nevím, jestli nějaký takový plugin je a pak se obávám, abych metadata nějak nepoškodil editací jiným sw. Co vím, tak EXIF pluginy umějí metadata jen vyčítat a ne zapisovat. Zatím mě napadá, že bych v TC pomocí synchronizačního nástroje porovnal adresář s výběrem JPG s adresářem, kde jsou všechny DNG, přebytečné DNG bych přesunul dočasně někam jinam, v LR provedl synchronizaci, čímž by tam zůstal jen ten výběr, těmto fotkám bych změnil barvičku, do adresáře bych vrátil zpět přebytečné DNG a opět provedl synchronizaci. Co se ale u tohoto postupu obávám, jestli by u těch dočasně přesunutých DNG nezmizely všechny provedené úpravy :hm
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 10. 2021 18:55

Darí sa vám v pohode nahodiť LR6 do počítača? po dlhšej dobe som to skúšal u známeho a toto je "výsledok":

Inštalácia prebehne ok, aktivačný kód zoberie, prihlásenie do Adobe funguje, aktualizácia na LR 6.14 prebehne bez problému, všetko sa tvári byť OK.
Po opätovnom zapnutí pýta LR znova aktivačný kód, lebo ten zadaný počas inštalácie (a úspešne overený) je neplatný, vraj použitý na viac zariadeniach (aj keď je to z orig. krabice a ide len na 1 PC).

Skúsil som teda môj kód z LR6, ktorý už roky nevyužívam, opäť rovnaký scenár, úspešne overí kód, no po reštarte pýta nový, lebo ten môj je už použitý na priveľa zariadeniach... nepomohlo ani nové inštalovanie, stále sa to správa rovnako

Keď sa odhlásim z LR6/Adobe managera (predchodca CC), tak sa znova prihlásiť nejde, lebo ten Manager je už starý a nepodporovaný.
Na druhú stranu, keď sa nainštaluje nový Creative Cloud, prebehne úspešné prihlásenie, tak ten zasa LR6 nevidí a nijak teda nepomôže...

Je to celkom zaujímavá skúsenosť,.... kocúrkovo.
Budem musieť pozrieť LR fórum, no dnes už nemám na to náladu...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 17. 10. 2021 19:43

ziki píše:Díky za reakci, TC používám dennodenně, synchronizaci adresářů používám velmi často a není pro mě problém určit přebývající nebo chybějící fotky.

Jde o to zjistit, co tam přebývá. Zbytek už je jen "ruční práce".
Jiné řešení mě nenapadá protože "řešení" kdy provedení zálohy smažu v TC to co chybí a zpětně po synchronizaci to smazané nahraju třeba do podadresáře, tak tím přijdu o vazbu raw na katalog. Otázkou je, zda je třeba zachovat ty úpravy v katalogu, když k nim není JPG mít zachované.

-- 17. 10. 2021 20:44 --

Ondrej Bobek píše:Darí sa vám v pohode nahodiť LR6 do počítača?

Jen pro informaci, dříve nainstalovaný LR6 stále funguje.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 10. 2021 03:50

Áno, tá 1. nainštalovaná verzia (pár rokov dozadu) funguje bez problému aj u mňa. Horšie je to s druhou...

Z Adobe fóra, kde je o tomto písaných asi 15 strán, je na poslednej toto:

You are going to have to contact Adobe directly. When you do, be sure to emphasize that you only want to reset activations because Adobe will not provide any technical support for Lightroom 6.

Per my online chatting with Adobe customer support a while ago, I was told that you won't be able to re-activate the LR6 or any LR classic version because Adobe disabled them, no more support all of the classic version, in the mean time they refer you to buy the new Creative.

Skúsim tú technickú podporu, no veľa tomu nedávam...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2021 07:11

Tohle je snad i důvod sehnat si cracklou verzi a krabici hrdě vystavit na poličce.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 10. 2021 07:24

Jen takový odhad - pokud u LR 6 ten kód při instalaci projde a jednou naběhne, tak by dost možná ani nemusel být třeba crack, ale stačil by u Adobe občas užívaný "fígl", který zakáže počítači komunikaci na aktivační servery Adobe (v podstatě se v hosts file přesměrují na 127.0.0.1). Tohle by šlo ověřit - nainstaluj, zadej kód, pak odpoj internet (vyndat kabel, vypnout wifi). Pokud pak najede, tak není nutno crackovat a stačí ta úprava pro zákaz aktivačních serverů. Pokud ani tak ne, tak holt podpora anebo plný crack...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 10. 2021 08:34

S tym host file to bude mozno najlahsie, lebo prva instalacia aj s kodom presla v pohode. Len neviem ci sa mi to chce riesit. znamemu je jedno aky LR tam bude mat, mozno mu skusim najst nejaky posledny CC, lebo ma nastvali :D aj ja mam doma uz zbytocnu skatulku,...

Inak ten znamy ma celkom prijemny notebook: 14" Lenovo IdeaPad 5, asi za 700-750€ - Ryzen 7 5700U, 16GB RAM, 512GB SSD, citacka "velkych" SD kariet (necakane), fajn IPS displej a celkom ma potesilo nabijanie - funguje cez klasicke USB C, staci mala nabijacka od mobilu :) obcas mam pocit ako s desktopovym PC, vsetko ide na nom velmi rychlo.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drive18 20. 10. 2021 19:31

ziki píše:.. tedy označit si je jinou barvou nebo jiným hodnocením. Nenapadá někoho nějaký jednoduchý automatický způsob, jak to udělat, aniž bych musel každou fotku mezi RAWy zvlášť vyhledat a označit :?: :hm

Ahoj jasne ze existuje jednoduche riesenie, hlavne to nerobit rucne!
Pomoc ti da plugin https://www.photographers-toolbox.com/p ... porter.php
Pouzivam na vsetko mozne , neuveritelny pomocnik.
Napr. tvoj zoznam suborov si vylistuj do textaku (TC to vie, alebo cez prikaz dir > vystup.txt ci cez exiftool), ten si v PSPadu naedituj do formy csv
file_name;label;rating
Fotka_123.RAW;Green;1
Fotka_458.RAW;Green;1

No a pak uz len cez uvedeny plugin si to csv naimportuj (priradis jednotlive vstupne polia na atributy v katalogu) a hotovo.
Zadaj filter na Green alebo Rating = 1 a vymalovano.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 27. 10. 2021 17:34

Díky za tip, s pluginy do LR zkušenost nemám, ale mrknu se na to.
Nakonec jsem to provedl postupem, který jsem popsal v předchozím příspěvku. U exportovaných souborů JPG jsem změnil příponu na DNG, abych je mohl snadno v TC porovnat se zdrojovými DNG. Přebývající DNG jsem dočasně přesunul jinam, v LR dal synchronizovat adresář čímž zmizely přebývající DNG a zůstal jen výběr. Označil všechen výběr CTRL+A a přidal jsem hvězdičkový rating. Vrátil jsem do adresáře přebývající DNG a v LR opět provedl synchronizaci adresáře, čímž se vrátili zpět všechny DNG a hotovo. Je to samozřejmě krkolomný postup, ale lepší, než to dělat ručně. Jinak všechny provedené úpravy zůstali i u dočasně odstraněných souborů, jediné co zmizelo byly flagy, kterými byly označené, ale to mi nevadilo.
Zkoušel jsem v TC detailněji porovnat surový a upravený DNG soubor a úpravy jsou uložené v XMP metadatech DNG souboru (ostatně s DNG přišel Adobe), takže odstraněním souboru z knihovny LR se provedené úpravy naštěstí neztratí.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 28. 10. 2021 17:42

Pekne si to urobil ziki, hlavne ze si vyuzil funkcii v LR.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 28. 10. 2021 19:36

Ondrej Bobek píše:Áno, tá 1. nainštalovaná verzia (pár rokov dozadu) funguje bez problému aj u mňa. Horšie je to s druhou...
.....
Skúsim tú technickú podporu, no veľa tomu nedávam...

Ako si dopadol ?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 29. 10. 2021 13:09

Napadlo ma, nie je nahodou ten klic registrovany na meno pc.Potom by reinstal.nemusel vadit.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 17. 12. 2021 19:34

Funguje niekomu LR6 na Win11?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 12. 2021 19:39

Já ho nepoužívám, ale prý to někomu funguje, jen snad občas zamrzá import.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků