Zoner Photo Studio 17 - nový

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Callgaro 18. 9. 2014 08:08

Na 95% fotek používám fotokram a LR nestačí. Retuse v Lr jsem dělal naposled u fotek ze své svatby (v lr 3.6) pětka toho umí víc, leč nemá funkce které využívám. Odsum v LR se mi nelíbí vůbec, stejně jako doostreni jsem moc nepochopil. Přiznám se že může být chyba u mě, ale proč se namahat když v PS to jde tak nějak samo :-)
A Fashion a Glamour si prohlizim moc rad, nekoukam zas na street, kyticky, zvířátka...

Pokud jde o zoner, mým fotkam prospělo když jsem ho přestal používat :-)
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milav 18. 9. 2014 11:01

Jenže Zoner je primárně určen amatérům (ne lidem, kteří se focením živí). Má kvalitní katalog a na běžné úpravy fotek bohatě stačí. Nezapomeňte, že většina amatérů fotí hlavně do jpegu a je jich dost, kteří netuší, že nějaký RAW existuje, takže v Zoneru tuhle funkci vůbec nepoužijí. Pro zapálenějšího amatéra je dobrý LR a PSE. Je hodně málo amatérů, kteří si mohou kvůli pár desítkám (nebo stovkám) fotek ročně dovolit koupit předplatné PS (bavím se o legálním softu).
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 9. 2014 11:47

Ta logika by byla OK, kdyby nebyly mraky SW zdarma, tam ma problem Zoner, ne s PS za 1000 EUR. Clovek, ktery si sedne a prohlizi si fashion fotky a neni scout, nebo redaktor Bravicka, to vidim poprve. Velky photoshop je bitmapovy editor "na vsechno", LR je pro fotografy, tezko se mi veri, ze vyznamnemu procentu fotografu nestaci, kazdy clovek podle svych zkusenosti a ja je mam takove.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 9. 2014 13:09

Callgaro: to je právě o tom, od čeho jsi začínal, síla zvyku :). Zrovna doostření ale umí PS líp, několika způsoby, dle tématu. LR to má zjednodušené, ale zase intuitivnější (přes ALT). Za sebe bych řekl, že se oba softy pěkně doplňují.

milav: je hodně lidí co fotí, myslím ale že fotograf dřív či později u RAWu skončí. Nevyhnutelně. Zpracování RAWu má určitou vstupní bariéru, chvilku trvá než člověk z RAWu dostane co normálně padá z JPG. Ale vyplatí se to. Btw, neviděl jsem dobrý tutorial na Zoner, nevíš o nějakém?

Radek71: PS+LR+LR mobile je za 120 éček ročně.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Callgaro 18. 9. 2014 14:16

Začínal jsem picasa - zoner - LR3 - PS takže prvotní návyky jsem měl na Lr ale ten neuměl moc věci selektivně (štětec byl, ale neumel co dneska)

Radku co třeba ještě taková kategorie lidí co třeba něco podobného fotí a zajímají se o aktuální vývoj a co "je v kurzu" pravda, nekoukam na českých webech, na nich mě víc zajimaj krajinky, který mě zas tak neberou na zahraničních.
Callgaro
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 18. 9. 2014 16:55

On tam bude nejaky dost velky rozdil v zpusobu prace. Ja jsem napriklad nikdy nedoostroval a nikdy neodsumoval. Naopak vsechny fotky rezu a na vetsine upravuji expozici, casto lokalne, vetsinou taham recovery ve svetlech ale nikdy neprojasnuji stiny. Mam tam jenom doostreni pri exportu pro print. Sum je nulovej problem, nemam sum na printech ani z digitalu z roku 2002.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 18. 9. 2014 21:25

Lotrandor: asi největší výběr tutoriálů pro Zoner je tady:
http://www.milujemefotografii.cz/category/tipy-triky

A k RAWu - základ umím, ale fotím cca 7 let a zatím jsem ho potřeboval minimálně (jen vyjímečně). Na pouštění fotek na televizi, na fotoknihu nebo na pohlednicový formát se s RAWem fakt piplat nepotřebuji. JPEG a Zoner mi bohatě stačí. A co vidím známé okolo, to už je úplně mimo (většinou z mobilu na pohlednici, občas nepoznáš psa od slečny, ale hlavně, že to jsou super fotky z dovčy)
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků