Capture NX-D Beta

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 1. 3. 2014 19:17

32 GB nic neřeší, málokdy se dostaneš přes 7, mám 16GB a kolega od Intelu mi od začátku říkal, že je to zbytečné. Jiná věc je harddisk, tam důsledně používám nejrychlejší SSD a to je to, co rozhoduje. Jinak přetaktovaný Sandy Bridge bohatě stačí na úpravy v NX-2 v reálném čase. Občas to chce to SSD softwarově opravit nebo ho jednou za 2 roky vyměnit, oni se na něm dělají chyby a po čase se hrozně zpomalí. Data na hardisk ukládám jen archivačně, program i fotky mám na SSD. Brzda může být i grafická karta, normální výrobci do toho dávají strašný odpad, má smysl to stavět s někým, kdo tomu rozumí, zatím nejlepší zkušenost mám z Honzou Prušákem z X-computers.eu.

Jinak z ukončení NX-2 nemám radost, díky dobrému tělu a kvalitním objektivům stačilo v průměru pár kliknutí v NX-2, včera jsem zkoušel po první zkušenosti s NX-D různé alternativy, Nikon ViewNX s naistalovaným Nik Software, pak jsem zkoušel Lightroom, Dxo, Capture One a RAW Therapy a ještě nějaké obskurní softwary, pak Photoshop, Adobe Elements, Silkypix, Pixlr Express a na zpracování RAWu z Nikonu mi pořád připadá pro mé účely nejefektivnější Capture NX 2.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 1. 3. 2014 20:52

Ale houby neresi, Photoshop umi 32 Gb vyuzit naprosto bez problemu.
Samozrejme SSD pouzivam.
Photoshopu pomaha RAM + SSD, Lightroomu CPU, NXu nic. :D
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 1. 3. 2014 21:16

Já Photoshop nepoužívám, na moje účely má příliš mnoho vychytávek, proto asi potřebuje 32 GB, ale problém může být i jinde, dělal jsem i podstatně náročnější věci, než je úprava fotografií a ani tyhle aplikace efektivně nepotřebovaly více, než je 12 GB, ale je to úplně jedno, při dnešní ceně pamětí si člověk může dovolit i 64 GB.

Ona otázka je, zda ten program využije dostatečný počet jader a zda stíhá grafická karta, to úzké hrdlo bývá na různých místek. Každopádně s rychlostí Capture NX 2 (64-bitové) problém nemám. S Photoshopem jsem ho také neměl, mám ale problém s ovládáním Photoshopu a licenční politikou přes cloud, takže Photoshop nechci. Lightroom je lepší, ale do ideálu má z mého pohledu také daleko a Elements 12 jsem nevydržel používat ani den.

Pokud máš sestavu 1:

- Intel Core i7 Sandy Bridge
- Nzxt Kraken X60
- nVidia Quadro K5000 (4GB)
- 16GB (2x8GB)
- SSD 500GB, Samsung 840 Evo
- HDD 3TB RAID1 (2x 3TB, WD Red)
- Seasonic S12G-750, 80+ Gold, 750W

a Photoshop nebo Capture NX-2 ti šlape pomalu, tak to většinou není operační pamětí, ale třeba chladičem nebo problémem ve vyladění hardwarových komponent.

Spíše bývá problém v tom, pokud mám sestavu typu 2:

Intel Core i7:
Noctua NH-D14
nVidia Quadro K600 (1GB)
32GB (4x8GB)
SSD 500GB, Samsung 840 Evo
HDD 3TB

a problém je oproti první sestavě minimálně v grafické kartě a v chladiči, ne v množství operační paměti.

Sestava 1 je asi o řád dražší, ale má i s polovinou operační paměti řádově jiný grafický výkon, než sestava 2. To jen na upřesnění, jak jsem to myslel. Ale i s Ferrari se dá zajet pomalý čas, výkon není zárukou výkonnosti. Na druhou stranu, pokud člověk nemá extrémní nároky nebo nedělá něco nestandardně. výkon sestavy toho typu znamená odezvu prakticky v reálném čase. A už vůbec neřeším sestavy od firem typu Alza, Mironet nebo CZC, které jsou za podobné peníze a na běžné činnosti OK, ale o vyladění na nějaký specifický typ použití si můžete nechat zdát. A hodně důležité je, co ještě na tom systému provozujete a jak odstraňujete softwarový balast, který výkon počítače zpomaluje. Občas se vyplatí i vysát prach ze skříně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 2. 3. 2014 10:26

Proboha... :D
Tak jeste jednou.

Teploty mam luxusni (v idle 30-32 C), chladic ostatne taky, stavel sjem si PC sam.
NX mam otestovan na trech ruznych pocitacich, jednak na mem aktualnim, pak take na predeslem a jeste jednom od pritelkyne.

Na vsech se proste choval ve srovnani s konkurencnimi programy podstatne hure. Chvili jede real time, ale pak treba das upravu sumu a ejhle, cekas desne dlouho (pro mne je treba i pet vterin, neprispustne moc).

Co se jinak politiky Adobe tyce, ja mam mesicne placenou kombinaci CC Photosho + Lightroom. Lightroom v mnoha vecech NX porazel odjakziva, jedine, co mi u nej nesedlo nikdy, je jine podani barev z RAWU a nemoznost vyuziti Active D-Lighting.

-----

"proto asi potřebuje 32 GB" je dobry nesmysl, neni nikde receno, ze tolik potrebuje, jde o to, ze je dovede vyuzit (hlavne pokud clovek dela fullres fotku v mnoha vrstvach). 64GB pameti mas naklad cca 17 000,- (mozna vic) a nedas je do desky pod 9 000,- takze zas tak uplne dostupne to neni.

Drtiva vetsina programu, ve kterych delam, dovede vyuzit vsechna jadra, ba dokonce i HT.

-- 2. 3. 2014 11:29 --

Jinak sestavu mam v podpisu.
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 2. 3. 2014 11:00

Sorry, do podpisu jsem se nedíval, už to vidím, úzké hrdlo by mohlo být v té použité grafické kartě, tohle bych viděl tak na stříhání videa. Podle mne by mohl být vidět pokrok i při použití nVidia Quadro K600 (1GB), což je podle mne minimum pro podobné aplikace, když chceš mít klid, celá sestava stojí zhruba jako jeden 14-24/2,8.

Kdybys měl sestavu s nVidia Quadro K5000 (4GB), tak tě to bude stát asi jako 2 profi objektivy a budeš mít klid, hi-endové řešení by bylo zhruba dvojnásobně dražší, ale měl bys klid na dlouho, já mám to svoje řešení tři roky, aniž bych musel cokoli řešit.

Příplatek za 64 GB oproti 16 GB vidím jako 14 tisíc Kč a vidím ho při rozumném vyladění systému jako zbytečný, více bych řešil rychlost použitého SSD, jsou v tom dost velké rozdíly.

Teplota 30-32 stupňů nevypovídá jen o účinnosti chladiče, ale i o výkonu celého systému, když ten můj systém "zabere" tak je jeho teplota podstatně vyšší, přestože mám stejně kvalitní chladič.

Mám bráchu, který se v IT docela vyzná a roky se pokouší postavit adekvátní sestavu z low-costových komponentů. Z mého pohledu je to řezání tupou pilou a jeho výsledky mne o tom přesvědčují.

Jinak opravdu nemám zkušenost, že by Photoshop fungoval rychleji než Capture NX od verze 2.4.1 a dále. Na úpravu šumu v NX-2 čekám v průměru v řádu desetina vteřiny, pokud by mi to trvalo 5 vteřin, tak by mi to také mohlo vadit, to chápu.
Naposledy upravil pemar dne 2. 3. 2014 18:25, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 2. 3. 2014 18:24

Jinak jsem se zatím rozhodl, že u Capture NX-2 zůstanu tak dlouho, jak jen to bude možné. Zkouším DFine 2 a Nik Sharpener, na odšum jsem zkoušel Neat Image a na narovnání perspektivy PT Lens, na korekce vad objektivu jsem zkoušel v trial verzi Dxo Optics. Capture NX-2 ale stačí 99% mých potřeb.

Ona je ještě jedna elegantní alternativa, vykašlat se na PC a přejít na tablet a Android. Zní to divoce, ale mám to vyzkoušené.

Sestavu tělo a objektivy se mi podařilo vyladit tak, že tak v 98% případů nemusím řešit ostrost a šum. Poměrně často řeším vyvážení bílé, kvůli kompozici potřebuji něco vyříznout a občas potřebuji fotku projasnit. Než dojdu domů, mám fotografie přes Wifi adaptér už v tabletu, ještě po cestě je mohu roztřídit a dokonce i editovat přes aplikace z Google Play. Přes Photo Mate vyvážím docela dobře bílou a barevné vyznění, projasním barvy a udělám ořezy, přes Pixlr Express rozostřím pozadí, pokud to potřebuji (to tam jde moc pěkně) a přes Perfectly Clear doladím pleťovku a pak už to jen posílám do cloudu, na tiskárnu nebo na web. O real-time odezvě se sice zatím nedá mluvit, rychlost zpracování je trochu opruz, ale pokud jedete ve vlaku nebo sedíte v letadle, máte času dost. Na PC pak dělám výpočetně náročné věci a kontrolu barev a dalších parametrů.

Kdyby ten můj tablet měl pořádný grafický a výpočetní výkon (a to do pár let přijde, až se Intel rozhýbe), zbyde mi toho ke zpracování na PC jen minimum, jen věci, kde potřebuji velký kalibrovaný monitor a vysoký výpočetní a grafický výkon.

Nikon si to možná neuvědomuje, že tahle politika některé zákazníky povede k tomu, že budou po ukončení aktualizací NX-2, pokud se nenajde alternativa, čekat s nákupem nové zrcadlovky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 2. 3. 2014 19:51

Kolik toho máš vypito? O__o
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 2. 3. 2014 22:23

Málo, večer si dávám tak 2 deci červeného.

Zpracování na PC je pro mne jakýsi ekvivalent vyvolání v temné komoře, ale není to pro mne žádný úmělecký prostředek, fotografie nechávám co nejpřirozenější, žádné umělecké efekty, líbí se mi toto:

http://farm4.staticflickr.com/3667/1171 ... c2b6_k.jpg
http://farm4.staticflickr.com/3748/1062 ... cca4_b.jpg

a tohle třeba ze zásady nedělám:

http://www.bulvy.cz/wp-content/uploads/ ... opu-20.jpg
http://10steps.sg/wp-content/uploads//2 ... orials.jpg

Mohu si to dovolit, fotografování mne neživí :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod qwerts 2. 3. 2014 23:06

Pemare a myslis ze je normalni mit takove delo PC k tomu aby ti jen vpohode fungoval NX2? :D Ja mam Notas s prvni generaci i7 a ati 5870 a teda na NX2 jsem nemel nervy, LR slape jak hodinky... ja bych hledal chybu v SW
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 3. 2014 06:11

To moje PC je sice na první pohled dělo, ale podle mne to není nic přehnaného, mít postprocessing v ceně 2-3 objektivů, používal jsem ho i na renderování videa, výpočty nebo na nějakou tu hru. Pokud člověk používá něco jiného než MS office, pak počítač z alza.cz fakt nestací, i když je taky docela drahý. Předtím jsem takový počítač měl a Capture i Photoshop byly prakticky nepoužitelné kvůli dlouhým odezvám, dílčí vylepšení komponent vedly k nestabilitám systému a nespolehlivosti, proto jsem to postavil od základu a mám na pár let klid. Mám ještě i5 notebook, s ním se pracovat dá, ale je to ve srovnání s PC velký opruz, samozřejmě je to lepší než tablet, ale na přenášení je to nepříjemně těžké a na zpracování je to pomalé. Přece nebudu volit software podle toho, co ještě bídou udýchá hardware!

Jinak to použitelné vs nepoužitelné je hodně o tom, jak rychlou odezvu člověk očekává, jak moc je ochoten čekat. U PC mám toleranci prakticky nulovou, u tabletu vyšší, tam akceptuji, že systém 1-5s pracuje, čekat déle, než 15s ale nevydržím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 3. 3. 2014 08:16

Za prve to neni zadne delo, a za druhe pise nesmysly.
Quadro GPU je predrazena a tady pemarem nadhonoceny *****, ktery ma jen 2 vyhody, z nichz imho vyuzije jen jednu.
1 - zere podstatne min elektriny.
2 - umi 10bit, ale pochybuju, ze ma monitor, co 10bit umi, kdyz by fotky upravoval na tabletu...

Tim vyhody konci.
GTX 660 a podobne karty maji podstatne vyssi vykon a ano, i pro graficke editory.

I takovy PhaseOne ma seznam grafickych karet, ktere zlepsuji vykon programu celkem vypovidajici:
http://www.phaseone.com/Search/Article.aspx?articleid=1720&LanguageID=1

------

Quadro je dobry a zamereny proste na 3D programy jako CAD.
U grafickych editoru nema v nicem navrch, ba naopak.
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 3. 2014 09:03

3D používám občas také. Ty komponenty jsem kromě i7 Sandy Bridge neřešil já, ale Honza Prušák a trochu jsem to po kamarádské linii konzultoval s expertem z evropského zastoupení Intelu, který mi pár věcí doporučil, zejména s ohledem na kompatibilitu a na to, co Intel chystal. Ta sestava není jednoúčelová na Photoshop, ale je tak postavená, že na ní velmi dobře běží i výpočty, 3D, renderování virtuální reality i náročné hry.

S výsledkem jsem spokojen, odezva systému je parádní, běží to stabilně a zapnuté je to skoro 24/24 a 7/7. Nehraji si na experta, jen konstatuji, že s touto sestavou jsem odezvu systému při práci s NX-2 nemusel řešit. Nikomu moji sestavu nevnucuji a nikoho nepřesvědčuji, aby do PC investoval. Bráchu jsem také nepřesvědčil, jen ho odmítám litovat, když efekt a úsilí nejsou v rovnováze. Ono je to svým způsobem i zábava, já jsem podobným způsobem diskutoval i s FotoABC, kterého si vážím, ohledně efektivního nastavování korekcí AF, a nakonec si pořídil, co jsem mu doporučil a uspořil spoustu času a nervů. Já jsem jen napsal svoji zkušenost, která je ale nesdělitelná, každý si svoji zkušenost musí prožít a dojít k ní, někdy i přes neúspěšné pokusy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 3. 3. 2014 09:06

Ty na Quadru hrajes narocne hry? :D
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 3. 2014 12:28

Já hry hraju tak maximálně tak na tabletu během letu přes oceán, gamesy na PC pařily moje děti, nějaké střílečky, minecrafty, historické válečné hry a podobné blbosti, dokud jsem jim nezablokoval přístup, protože se mi nechtělo řešit ten balast, co tam tahají, oni to ale zkoušejí průběžně hacknout, aby se tam dostali :-)

Kdybych si chtěl pořídit PC jen na nějaké extrémní hry, vypadal by určitě jinak (a až budu příští rok stavět nový, bude mít také o hodně modernější komponenty). A vyhodil bych pokud možno kraviny, jako je zpracování televizního signálu, atp., 3D modelování, atp. nebo NAS server pro sledování debilních seriálů a zredukuji to množství postprocesingových softwarů na jeden a maximálně k tomu jeden na odšum a jeden na specializovaný na vyrovnání zkreslení.

Brácha řeší, že tam mám úplně blbé a nesmyslně poskládané předražené komponenty a nechápe, jak to může tak rychle a bezproblémově fungovat. On je zastáncem Canonu a Photoshopu, Nikon a Capture NX-2 neuznává, zatímco já jsem s Nikonem a Capture NX-2 spokojen, což se ale nedá říci o NX-D.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dzacovsky 3. 3. 2014 12:59

Ty sám nevíš co píšeš...

"že na ní velmi dobře běží i výpočty, 3D, renderování virtuální reality i náročné hry"

nějaké střílečky, minecrafty

-----

Dost OT, diskuse s Tebou nemá cenu, má to být přece jen o NX-D...
Dzacovsky
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků