Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod vocapmen 3. 11. 2016 16:39

Jak prosím funguje import fotek do LR? Mám PC s SSD diskem, na kterém mám nainstalovaný LR. Když importuji fotky do LR, tak se ještě nějak ukládají pro další práci i na SSD?
Fotky mám na pevném disku a nechci si s nima plnit malý SSD. Jak nebo kde nastavím v LR, aby se fotky pro práci ukládaly na ten stejný disk, z kterého importuji. Díky
vocapmen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 11. 2016 17:42

Pokud vím, LR nechává fotky na stejném místě, pouze si z nich vytvoří katalog, který defaultně uloží do své složky na systémový disk. Katalog se dá přesunout, ale pokud to není nutný, nechal bych ho tam, zrychlí to práci a velikost katalogu je v řádu GB i s nekolika desítkami tisíc fotek.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lotrandor 3. 11. 2016 17:53

V rámci katalogu se vytváří tzv. previews. Jsou dvojího typu - pro prohlížení v modulu library (1:1, standard) a smart, ty se používají v modulu develop (jsou to zmenšené DNG soubory). Tyhle soubory mohou zabírat nějaké místo a jsou v adresářové struktuře katalogu. Toho se využívá pro zrychlení práce s LR, kdy se katalog umístí na rychlý SSD disk, zatímco originální RAW soubory se ponechají na nějakém pomalejším médiu ale levnějším médiu. Následně, například při importu se vygenerují previews (nebo kdykoliv potom v library modulu). Previews jdou kdykoliv smazat, vygenerovat znovu. Originální RAWy se používají při generování previews a při exportu. Během práce si LR vystačí s těmito soubory.
Pokud jde o samotný LR, je ještě dobré nastavit mu, kde bude swapovat. Menu EDI/Preferences záložka File handling, sekce Cache. Je dobré to mít nastaveno na nějaký rychlejší disk, když už ne SSD, tak třeba nějaký modernější SATAIII

-- 3. 11. 2016 17:56 --

edit: drobnost, při importu lze zvolit jestli LR přemisťuje, nebo jen přidává, je to v horní části okna importu, v pravém menu importního menu se pak vybere adresář kam, pokud je to relevantní
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 3. 11. 2016 18:11

V LR si treba zvyknúť na systém katalógov, je to iné, ale keď do toho človek príde, tak je to prudko návykové. Zo začiatku som s tým mal tiež problém, ale teraz by som iné nechcel.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod vocapmen 3. 11. 2016 20:34

Ano, fotky zustanou na svem miste, jenom pri importu se docela plnil SSD, ale ted kdyz se divam, tak katalog ma nejake 2Gb.
"Swapovani" mam nastaveno na SSD a max. velikost mam nastaveno 30Gb. V LR se docela jiank docela vyznam, jenom toto mne nebylo jasne.
vocapmen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 10. 11. 2016 14:34

Ak by to niekoho zaujímalo, tak Adobe CC Photography Plan je v akcii.
http://www.canondeal.com/today-only-dea ... at-amazon/
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod soowa 10. 11. 2016 14:49

A tahle licence je použitelná i pro ČR (SR, Evropu...)?

(možná se ptám hloupě, moc tomu nerozumím)

-- 10. 11. 2016 15:52 --

A odpovím si sám, píšou tam:

This product is non-returnable and non-refundable.
Note: Currently, this item is available only to customers located in the United States.
Sony α7IV | Laowa 15/2.0 | Sony 20-70/4.0 | Sony 28/2.0 | Sony 35/2.8 | Sony 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Samyang 135/1.8
soowa
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 10. 11. 2016 15:01

Aha - tak sorry. Toto som si nevšimol. Pardón. Ako by tu nič nebolo :-)
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 11. 11. 2016 23:34

Zdravím, experimentuji s LR, na který bych chtěl přejít ze ZPS a měl bych pár začátečnických dotazů.

1) Lze nějak docílit, aby LR zapisoval změny do XMP sidecar souborů také u formátů DNG a JPG? Nastavené to samozřejmě mám, ale LR vytvoří XMP sidecar soubor pouze u proprietárního pentaxáckého formátu PEF, ale ne u DNG, u něhož zapisuje změny rovnou do něj. Na internetu jsem vygooglil, že by mohlo pomoct nastavit u DNG atribut "read only", ale nepomáhá to. Sice se změny nezapíší do DNG, ale ani se nevytvoří XMP soubor.

2) Záleží u LR na pořadí úprav? Normálně bych se na to neptal a znám rozumnou posloupnost provádění úprav třeba při práci v ZPS, ale u LR se mi líbí systém nedestruktivních úprav, které lze vrátit zpět a přitom nemuset začít upravovat fotku od píky. Např. když už mám fotku upravenou, doostřenou, odšuměnou, no prostě už připravenou na export do JPG a rozhodnu se ještě provést nějaké změny třeba klonovacím razítkem, které bych normálně dělal na začátku, tak vadí, že tu úpravu provedu až na konci?

3) A ještě dotaz ohledně umístění katalogu. Konfigurace mého PC je i3-6100, 16 GB DDR4, GTX950, systém SSD, W10, … a zdá se mi, že procházení/načítání fotek v LR trvá déle než v ZPS. Disk s fotkami je WD Blue a mám na něm umístěný i LR katalog kvůli snadnějšímu zálohování z jednoho místa, ale teď si říkám, jestli není škoda nevyužít na umístění LR katalogu raději SSD, který mám stejně ze dvou třetin prázdný, než tahat fotky a jejich náhledy z katalogu z toho samého klasického/pomalého disku. Tak bych se chtěl zeptat, jestli stačí přesunout pouze katalog, tj. soubor "Lightroom 5 Catalog.lrcat" (cca 940 MB) nebo je třeba přesunout i podadresář "Lightroom 5 Catalog Previews.lrdata" (cca 1,6 GB)?
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 11. 2016 05:52

Ziki:
1/ neviem - zatial ma to nikdy nezaujimalo
2/nezalezi
3/original fotky mam na externom HD. Ale rozhodne je lepsie mat katalog.lrcat+previews.lrdata+smartpreviews.lrdata na pevnom disku v PC (ja mam 256GB SSD)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod dadajax 12. 11. 2016 08:51

Katalog i náhledy je lepší mít na rychlém SSD disku, ten rozdíl je zásadní. Protože to co provádíš v LR v režimu Library je právě jen práce s katalogem a vygenerovanými náhledy. Na originální soubory si LR sahá až po přepnutí do režimu develop, při generování náhledů, nebo při exportu.

A přesunout musíš oba soubory, protože LR generuje náhledy do stejného adresáře jako je umístěn katalog. Ten soubor s náhledy můžeš kdykoliv odstranit, ale v tom případě se LR hodně zpomalí, protože si bude muset všechny náhledy generovat znovu.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ziki 13. 11. 2016 10:44

K bodu 3), tak přesunul jsem katalog "Lightroom 5 Catalog.lrcat" i adresář "Lightroom 5 Catalog Previews.lrdata" na systémový SSD disk a zrychlení je poznat.

Ještě by se hodila rada k bodu 1) k zprovoznění XMP sidecar souborů u DNG rawů a JPG, ale z mého dosavadního zjištění to vypadá, že to asi nepůjde. Vzhledem k tomu, že DNG je Adobe výtvor a ten asi nemá zájem zapisovat provedené změny jinam, než rovnou do svého fotmátu :roll:.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dyron84 30. 11. 2016 08:18

Kdysi jsem sepsal můj postup na rychlou organizaci fotek, zkrátka to jak mít ve fotkách v Lightroomu pořádek, třeba se někomu bude hodit http://www.lukasbica.com/blog/2016/06/l ... efektivne/
dyron84
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 30. 11. 2016 14:40

Len pre zaujimavost, otazka na tych co pouzivaju cloudovy LR+PS CC: je PS v CZ jazyku, alebo len EN ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod dadajax 30. 11. 2016 15:07

PS je v cestine, LR pouze anglicky
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků