Lightroom - workflow, rady, atd.

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pampalabusek 7. 2. 2017 18:54

Mam krabicovou verzi LR4 a kdybych ti poslal klíč, tak by ti program normálně fungoval, ale na Adobe by ti ho už nevzali. Program ty stejné klíče asi nepozná, ale na stránkách už je hlídané.
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 8. 2. 2017 10:12

Nevím jak u Vás, ale u mě prodejce na dotaz emailem dělá mrtvýho brouka ... :-)
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pampalabusek 8. 2. 2017 11:14

No, ta komunikace s ním je špatná.
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hlava 8. 2. 2017 11:55

Vyjádření ze sporu na Aukru: "Je to licence OEM, licencí koupil od původního majitele."
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 8. 2. 2017 12:59

OEM u Adobe, to asi těžko. A i kdyby, tak OEM se vztahuje na to železo se kterým je to kupovaný. To už si to fakt můžeš asi stáhnout z netu.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pampalabusek 8. 2. 2017 14:37

Dá se koupit i elektronická licence, tu nabízí oficiálně Alza, tsbohemia... a to pošlou taky jenom klíč mailem.
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 8. 2. 2017 14:44

Tak snad s tím do toho všichni šli :-)

Jediné co by šlo k takovému blábolu přirovnat je nabídka Samsungu k fotoaparátům, ale to byl stejně pro Adobe běžný kód, který se u nich normálně aktivoval a samozřejmě šel potom upgradovat výše.

Na druhou stranu EU prohlásila, že OEM je přenosné, tak ať vám prodejce kouká to jeho OEM pěkně předat. :-)
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pampalabusek 9. 2. 2017 20:26

Tak jsem to řešil přes adobe a klíč je u nich neplatný. Takže je to stejně na průser, jestli koupíte přes něho nebo si seženete někde na netu...
pampalabusek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 2. 6. 2017 08:59

Ahoj, kdesi kdysi jsem četl, že v RAWu jsem schovaná "rezerva" expozice cca +/- 1 EV. Je mi jasné, že asi záleží od situace a taky aparátu. Je nějaká cesta, jak nechat zobrazovat Lightroom tyto skutečné limity? Exposure posuvník je tuším +/- 5 EV a to vždy, přestože to v RAWu být nemusí a pak to tedy asi nějak dopočítává.
Jediný, čeho jsem si všiml je vzrůstající šum. Je i jiný způsob, jak v LR zobrazovat "tady už jdeš za hranici RAWu, tohle dopočítávám"?
Díky.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 6. 2017 09:40

Buď si zapnout zobrazení přepalů a podpalů klávesou J, nebo ješte Alt + posuvníky.
https://www.paladix.cz/clanky/lightroom ... ocnik.html
Ale LR si stejně rawy interpretuje trochu podle sebe, jinak RawDigger nebo spíš praktičtější FastRawViewer.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 2. 6. 2017 10:56

Zobrazení přepalů/podpalů znám, ale to zřejmě nebude všechno, občas mi začne vylézat šum ve stínech při nastavení shadows atd.
Asi to teda chce průběžně kontrolovat, myslel jsem, že jde nějak tomu dopočítávání zamezit.
Díky za tip na programy :)
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 6. 2017 12:26

Nechápu, jak bys tohle chtěl ošetřit. Šum ve stínech je vždycky nějaký, jen ho třeba nevidíš. A myslím, že každý by to chtěl indikovat od jiné úrovně.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 2. 6. 2017 12:45

Šlo mi jen o to, zda jde zobrazit nebo zakázat, když jde LR za hranici toho, co je obsaženo v RAWu. Budu se opakovat - LR mi dovoluje expozici ladit +/- 5 EV vždy v každém obrázku, přestože je jasné, že v RAWu toto není obsaženo.
Kdyby bylo, nemusíme používat kompenzaci expozice, bracketing a takové věci.
Takže chápu, že je tam někdy nějaká rezerva schovaná. Ale kolik skutečně? :)
O tom +/- 1 EV psal tuším Pihan v Mistrovství DSLR. Jak k tomu ale došel?
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hoax 2. 6. 2017 13:11

Když použiješ ten Alt, tak tam máš barevně odlišené jednotlivé kanály. V momentě kdy máš vypálené všechny tři RGB složky, jsou data ztracená a to ti LR ukáže. Máš to v tom článku.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrasheq 2. 6. 2017 13:52

Jasně, chyběla mi jen souvislost - a to že přepal/podpal jsou mantinely DR a tedy i RAWu.
Díky moc.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků