ZPS 15

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod HmepSd 3. 8. 2012 12:08

Na 14 jsou akce, běžný termín vydání se blíží, ale zprávy o novinkách žádné. :-) Celkem dost se těším, vzhledem k tomu, že jsem 14 přeskočil, jako nepotřebný upgrade. Nemáte nějaké info?
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 3. 8. 2012 14:08

Chodíval jsem na fórum na fotografovani.cz (než ho tak domršili), a pánové ze Zoneru tam běžně přispívali a pomáhali řešit problémy. Ohledně novinek před termínem vydání ale byli tajemní jak ten hrad v Karpatech.
Teď je tam jako poslední v sekci Zoner můj příspěvek dosti značného stáří - asi to tam víceméně umřelo.
Přeskakovat čtrnáctku byla IMHO chyba, je to první verze, která umí použitelně odšumovat, a první s dobře použitelným RAW modulem (místo předchozích náhražek).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod HmepSd 3. 8. 2012 15:34

Mohli by začít něco pouštět, natěšený zákazník je nejlepší. :-)

PS: Když píši, že jsem to přeskočil, neznamená to, že by to byla špatná verze, jen jsou mi editační možnosti volné a nebudu za ně platit.
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 3. 8. 2012 18:14

Využívám Zoner stejně, ale z nového mám spíše strach, než bych se těšil

Proč ladit katalogizaci, která je pro mě až na pár drobností dokonalá a ty by spláchlo nové sestavení. Na druhou stranu bych klidně za ně zaplatil celý upgrade.

Takže jediné zásadní posunutí v téhle sérii by mohlo být oddělení katalog-editace. Spíš se právě bojím, aby z toho neudělali Lightroom.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 3. 8. 2012 21:54

Jelikož jsem si ZPS 14 PRO teprve před pár měsíci koupil, tak bych ještě rád nějakou tu dobu vlastnil nejnovější verzi ZPS :D .
ZPS je výborný program na správu a editaci fotek. Dříve jsem používal na fotky kombinaci XnView (prohlížeč, správce, jednoduché úpravy), GeoSetter (geotagging) a Gimp (vetší úpravy fotek a retuše), ale ZPS dokáže pěkně zastat všechny jmenované programy (na větší úpravy, hrátky s vrstvami atd. stále používám Gimp, ale spouštím jej už méně než dřív).
Ale je minimálně jedna věc, kterou bych ocenil na nové verzi ZPS a to nějakou lepší možnost označování více fotek ve správci. Když dělám nějaký výběr fotek, tak klasicky (windowsacky) se zmáčknutým ctrl vybírám jednotlivé fotky, když ale zapomenu zmáčknout ctrl a kliknu někam, tak je výběr v tahu. Proto ještě stále, ale už jen na výběry fotek, používám freewarový XnView který kromě klasického windows vybírání (s shiftem nebo ctrl) umí fotky speciálně označovat/od označovat jen mezerníkem a díky tomu nehrozí, že zapomenutím na klávesu ctrl přijdete o výběr, který jste třeba hodinu tvořily :-) .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 4. 8. 2012 07:19

No, je možné si snímky označkovat barevně a pak je vybrat přes pokročilý výběr. Horké klávesy pro označkování sice nejsou nic pohodlného, ale jde to dělat po skupinkách. Stejně tak jde fotky hodnotit a vybírat pokročile určité hodnocení.
Nazval bych to drbáním levého ucha pravou rukou, ale dá se. Pokud se ale člověk rozhodne mít fotky ohodnocené nebo označkované trvale, může mu to naopak časem dost pomáhat.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ziki 4. 8. 2012 20:03

Pety: To barevné značkování již nějakou dobu používám pro jiný účel a už jsem uvažoval, že by se to dalo použít pro výběr fotek, stejně jako o to číselném hodnocení. Ale jak píšete, je to jako škrábat se za levým uchem pravou rukou. Navíc to barevné označení, případně číselné hodnocení již modifikuje metadata fotografií a atribut poslední úpravy a já potřebuji kvůli případné synchronizaci nebo zálohování do nafocených fotek (třeba ještě na paměťové kartě) nezasahovat. Už jsem si říkal, že bych třeba napsal mejla do Zoneru, jestli by nechtěli do ZPS integrovat nějakou pokročilejší možnost označování fotek (třeba jako je v XnView) :-) .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 5. 8. 2012 07:04

Napiš tam, tím ničemu neuškodíš.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod HmepSd 6. 8. 2012 09:49

Karelnojsky píše:Spíš se právě bojím, aby z toho neudělali Lightroom.


Tak snad na kopii LR nemyslí, zvláště co v poslední verzi tak pěkně zlevnil.
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HmepSd 9. 10. 2012 13:23

Tak už to tu je a zase asi nic, pro můj katalog je tenhle upgrade zase vyhazování peněz.

Po tom co se LR v poslední verzi zlepšil, už mně vlastně vadí jen jeho způsob katalogu a neskutečná nenažranost na systém.
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 10. 10. 2012 07:46

Prosím, ať ZPS15 již obsahuje nějaký pokročilejší výběr, než ten windowsácký :oboze .
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HmepSd 10. 10. 2012 08:07

Sni dál, s tímhle nehli.
Jako pozitivum se dá brát import, který ale mam léta řešen jinak, zdarma a je spolehlivý, takže zkoušet novinku se mě nechce, ale uznávám, že to je rozumný a dobrý nápad. Další katalogová novinka je synchonizace souborů, opět mám jiné v tomto případě i lepší řešení a zase bych nerad zkoušel, u takto důležité operace, něco neprověřeného časem. Ale za pár sestavení se případné chyby jistě vychytají.
Takže pro ty co používají jen katalog jako já, mám za sebe jediné pozitivum, panel rychlého hledání a tedy budu hodně přemýšlet jestli mě to za upgrade stojí.
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 19. 10. 2012 11:58

Tak jsem vyzkoušel na instalovat zkušebně ZPS15 a jelikož jsem se na novou verzi docela hodně těšil a upgrade na patnáctku jsem považoval za takřka jistotu, tak musím říct, že jsem zatím hodně zklamán. Na nějakou pokročilejší funkci výběru fotek stále nebylo sáhnuto (i přes nadějnou komunikaci s podporou Zoneru na téma výběru fotek). Takže stejnou službu vybírání fotek v ZPS15 vám obstará i obyčejný průzkumník ve Windows. Což pro software, který je primárně určen pro správu fotek je až na kolena srážející mínus.
Schválně jsem si projel všechny novinky ZPS15, abych našel nějaký důvod pro upgrade a jediné pro mě snad použitelné novinky jsou asi jen panel Rychlé úpravy (konečně RGB histogram v editoru) a nové parametry ve Vylepšení expozice. Jinak celkově mi přijde, že většina novinek ZPS15 je pouze kosmetického charakteru (nic přelomového) a blbůstky (hodně propagovaný Tilt-shift efekt). Nebo možnost editace fotek ze Zoneramy přímo v ZPS, ačkoli používám Zoneramu, tak mi tato novinka nepřijde nějaká suprová. Proč bych měl na Zoneramě editovat komprimované zmenšeniny, když můžu editovat originály a na Zoneramu je znova nahrát? Spíš kdyby na Zoneramě zvedli maximální rozlišení a zejména výšku, která je v současnosti 1200px, což pro fotky na výšku není zrovna pravé ořechové.
Všechny novinky ZPS15 mohli klidně dát do updatu čtrnáctky, ale chápu marketing Zoneru, vydat po roce opět novou verzi.
Pokud bych nově přemýšlel o ZPS15, tak novinky potěší. Ale pro upgrade ze ZPS14 zatím moc důvodů nevidím.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zzalesak.foto 19. 10. 2012 12:22

ziki - a změna v rychlosti a odezvě je patrná? :) díky
Canon EOS1000D + BG + YN460II (+odpalovače) + Canon 18-55IS + Sigma 24-60/2.8 EX DG + Sigma 70-200/2.8 APO II DG Macro + Canon 50/1.8II
zzalesak.foto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milav 20. 10. 2012 18:54

Mně ZPS 15 64bit ve W7 64bit připadá o dost rychlejší oproti v 14 (načítání náhledů, správce) - ale nejlíp si stáhni 30 denní verzi a vyzkoušej sám - jde nainstalovat bez problémů zároveň se starší verzí.
Sony Alpha A35, Sony 18-55 SAM II, Sigma 17-70 DC OS HSM, Sigma 70-300 DG OS, Minolta 50/2.8 Macro, Sony HVL-F42AM, Vanguard Alta+ 233AP
milav
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků