Upravené vyvolávání NEFu v Nikon SW

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 24. 6. 2012 10:04

Četl jsem jak Nikon SW upravuje NEF i když si to fotograf nepřeje a vzhledem k tomu, že věřím jen svému zfalšovanému testu, tak jsem nainstaloval několik trialů a zkoušel. Nejde o nějaký test SW vyvolávání na optimum, všechno co se dá je vypnuto, opravdu vše, takže výsledek by měl být pouze v základu vyvolán plus vyvážení bílé, to se tak nějak většinou vypnout nedá. Takže je to spíše test neodšumování.

ISO 3200
http://imageshack.us/f/411/dsc7401srovnani3200.jpg
ISO 6400 více mě D5000 nedá.
http://imageshack.us/f/856/dsc7402srovnani6400.jpg

ViewNX nabízí základní úpravy, dost optimalizací zůstává zapnuto, takže počítačově nejvylepšenější.
Capture NX o ten šlo hlavně, podstatně horší šum odšumování je vypnuto, ale stejně můj CMOS neprodukuje barevný no není to "úžasné".
Camera RAW vysoce kontrastní výsledek jako u ostatních se dostavil až po zmáčknutí auto vyvolání, ale o to nešlo, šum má normální.
Photo Studio tam jde vypnout i vyhlazení artefaktů, takže je výsledek asi nejblíže tomu co leze z čipu, nic hezkého.

Takhle jistě nikdo data nezpracovává, ale mám rád zvolit možnost, aby mi do toho chytrý SW nešahal, což tedy rozhodně Nikon nenabízí. Jinak Capture NX úžasný, body pro rychlé "maskování" ušetří moře času, proti Adobe.

Je to asi dost závislé na modelu foťáku nebo i scéně, takže budu rád za jiné příklady, kde Nikon připustí barevný šum, případně vysvětlení proč je jeho přístup správný. Prosím vynechat, že barevný šum odstraňujeme vždycky, to spadá do odstranění vad objektivu, doostření apod.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 24. 6. 2012 18:18

He ????
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Daf 25. 6. 2012 09:49

Barevný šum, je nejlépe vidět na snímcích za umělého osvětlení. Například při žárovkovém světle. Kdy WB více zasiluje modrý kanál. Mám D90, tedy stejný senzor jako D5000. Testovací podmínky za denního světla jsou pro senzor úplně ideální, takže podle mě není ideální ho za těchto netypických podmínek, pro použití vysoké citlivosti, testovat.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 11:05

Jen připomínám, že nejde o to jaký křáp nebo naopak úžasný je senzor, ale jen o to jak data zpracovává Nikoní SW.

Tak tedy, ještě, hezké dlouhé expozice "norm" a umělé osvětlení zářivkou "zari", ISO 6400.
http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... ni6400.jpg

Nikon odstraňuje barevný šum, i když by jste si to třeba nepřáli.

Nevím co by se proti tomu dalo namítnout a z mého pohledu, jako nástroj na zpracování surových dat, který má nabídnout maximum toho co dává čip, slovy klasika "je to hnus velebnosti".
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 7. 2012 13:16

Jo, to co leze z camera RAW, alespon pod tvou kontrou, je skutecne "hnus velebnosti", s tim se da souhlasit.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 14:07

Požádal bych nejdřív číst a pak komentovat, děkuji. Zase asi o nějaké ideální vyvolání vůbec nejde, naopak.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 7. 2012 15:27

Tebou predlozene obrazky z camera RAW maji odlisne obrazove parametry nez z NX2. Do jake miry za to muze soft nebo ty, tot otazkou. NX2 uchovava parametry, za jakych bylo foceno. Nevim, jak je na tom camera RAW, neznam ten program, ale jak mi vysvetlis, ze ten obrazovy vystup je jiny? To si v kazdem programu vyvolaval fotky s jinyma obrazovyma parametrama?
PS: ano, cetl jsem tvuj uvodni prispevek.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 17:16

Žiji v představě, že takto nastavené různé programy, vyvolají ze stejných vstupních dat barevně, kontrastně, atd dost odlišné obrázky. Takže se nad tím nepozastavuji, kde vidíš ten zádrhel, potom co jsi četl první odstavec prvního příspěvku?
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 7. 2012 19:55

Napises, ze je vse vypnuto a pak nechas zcela ocividne nezmeneny obrazovy profil a nasledne to porovnavas s uplne jinak nastavenym obrazem, to ti vazne prijde ok? Skutecne je treba rozebirat, jaky ma na sum vliv kontrast, saturace, ci mira doostreni?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 20:10

Takhle se nikam nedostanem, piš konkrétně, dík.

To že všechno vypnu a chci to nejhorší co se dá z programu dostat mě přijde jako jediné fér srovnání. Vliv to nějaký má, ale vsadím se, že to barevný šum neodstraní nebo u Nikonu nepřidá.

Evidentně se snažíš hájit Capture, tak jednoduše napiš, že musíš odstraňovat barevný šum, o nic jiného mně nejde. Třeba dej odkaz, rád na něm zkusím moje beznastavení a uznám to. Jak píši co jsem si vyzkoušel se mně vůbec nelíbí, takže si rád umeju hlavu a přiznám, že jsem na to šel úplně blbě.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 7. 2012 20:57

NX2 proste pri vyvolani RAW bere v podtaz vse, co bylo nastavene ve fotaku behem stisku spouste. At uz je to samozrejme obrazovy profil, ktery ma sve urcite predvolby, vcetne nejake miry doostreni (ktera vzdy zvyrazni sum), po redukci sumu, kontrolu vinetace, opravu distorze, aktivni d-lighting atd. Vse se da v NX2 zpetne vypnout, ale pokud nezmenis zaroven i obrazovy profil (standard, neutral, portrait, vivid, landscape atd.), tak to tak zustane. Pokud si nic v Camera RAW nedelal, tak zcela evidentne, narozdil od NX2, nebere vubec v podtaz, jake bylo obrazove nastaveni behem expozice. Proto je to mene saturovane, s podstatne nizsim kontrastem, proto tam neni doostreni a proto je i struktura sumu jina. Tudiz se domnivam, ze to neni uplne "fer" srovnani.
Takto vypada vyrez z fotky pri iso25600, obrazovy profil neutral s dodatecne zcela vypnutym doostrenim (defaultne je na urovni 2). Vyvazeni bile nastaveno na zarovku (2610K). Zadna redukce sumu v NX2 nebyla zapnuta:
Obrázek
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 21:18

Ve foťáku mam nastaveno maximálně korekci při dlouhých časech, takže ani NR by neměl kde vzít. Nehledě na to, že šumu je tam moře, jen chybí barevný. Profil byl na standard a na develop vše vypnuto, quck fix tam sám nic necpe a camera corr vše vypnuto. Mam trial, není to SW se kterým pracuji, takže jsem žádné další korekce nečekal. Kde se potom vypíná ta redukce barevného šumu?

ISO25600, stejně se mě zdá že jsou to spíš hotpixely než barevný šum, ale asi jsem zaujatej :-)
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 1. 7. 2012 22:05

Sam urcite vidis, ze ten vystup u tveho porovnani je vyrazne jiny. Takze mi zkus sam odpovedet, proc si myslis, ze to tak je. Svuj typ jsem ti rekl (NX2 prebira obrazovy profil fotaku, Camera RAW nikoliv). Jinak na tvem srovnani a u vyrezu z NX2 barevny sum vidim taktez ;)
Takto to vypada po redukci pouze barevneho sumu v lightroomu:
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karelnojsky 1. 7. 2012 22:14

K tomu nemám co dodat, díky za reakce.
Karelnojsky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hamk 2. 7. 2012 07:47

A lze v CNX2 upravit najednou např. 10 NEFů a pak je všechny hromadně zkonvertovat do JPG, jako to umí Adobe PS ? Jde mi o to, abych nemusel po úpravě každý NEF hned ukládat do JPG... To pak při úpravě spousty NEFů poměrně zdržuje. V Adobe PS jsem to viděl, že si borec vybral např. 10 rawů, postupně je všechny upravil a poté dávkově všechny najednou uložil do JPG...
Hamk
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků