Problém s barvami (Win7)

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 09:30

Zdravím,
všiml jsem si, že v různých programech ve Windows 7 64bit mám odlišné barvy.

Zoner Phtoto Studio 12 Free, XnView nebo IrfanView zobrazí fotky asi tak, jak bych si představoval.
Adobe Photoshop CS3 nebo Windows Prohlížeč fotografií zobrazí fotky s nádechem do žluté.

Netuším v čem je problém. Fotky jsou v JPG, sRGB. V Photoshopu je pracovní prostor sRGB a fotka má také přiřazený sRGB.

Zdá se mi ale, že ten problém je pouze na externím monitoru, který na práci s fotkami připojuji k notebooku. Kvůli tomu podezírám správu barev ve Win7, kterou třeba ta první skupina programů nějak ignoruje, jestli to je možné.

V nastavení Správy barev ve Windows 7 jsem zvolil na kartě zařízení: Zobrazení 1/2. Obecný ponitor PnP - Intel HD Graphic Family, klikl na "Přidat..." a vybral ICC Profil dodaný s monitorem. Nevím jestli to ale dělám správně, protože nevidím rozdíl, ať přiřadím jakýkoli profil nebo třeba zruším zatržení u "Použít vlastní nastavení pro toto zařízení".

Můžete mi prosím poradit, co s tím?

EDIT: Když v IrfanView v nastavení zapnu používání Color managementu se zatrhnutým "Current monitor profile", zůstane vše ok. Jakmile ale zatrhnu i "Apply also for images without embedded color profile, set input ICC profile: sRGB", tak získám ten žlutý nádech.
Naposledy upravil ondravojta dne 19. 9. 2011 10:01, celkově upraveno 1
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnie222 19. 9. 2011 10:01

skus pozriet:
Control Panel > Display > Settings > Advanced > Color Management

windows a photoshop profil musia byt rovnake ..
arnie222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 10:09

Zkusim jsem tedy ve Windows k monitoru přiřadit profil sRGB, který je jako pracovní ve Photoshopu a bezezměny.
Já moc nechápu, jaktože se ve Windows po přiřazení jiného profilu k monitoru nezmění viditelně obraz, stejně jako se mění fotka při přiřazení jiného profiluve photoshopu...
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod arnie222 19. 9. 2011 10:15

hm hm, ako poznam windows este by som skusil restart ..
arnie222
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 10:30

Opět nic :-|
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 9. 2011 10:32

Zoner rozhodně windowsí color management ignoruje, Photoshop ne, prohlížeč fotografií taky ne, ale jen v okenním zobrazení – pokud se spustí slideshow, tak už také vesele ignoruje. Zbylé dva programy neznám, ale tipl bych si, že na něj kašlou stejně jako Zoner.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 10:48

Aha, díky. Něco podobného jsem skoro čekal.

Jenom nevím, co bych s tím vším měl udělat, abych to dostal do nějaké přijatelné podoby. Tak abych měl ve všech programech ty samé barvy, které budou tak nějak od oka věrné...

Šlo by třeba ve Windows správu barev vypnout? Protože v programech co ho ignorují mi fotky přijdou dobré. Minimálně šedá je v nich opravdu šedá.
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 19. 9. 2011 11:32

Ahoj, taky jsem se s tím pral. Především po tom, co jsem si koupil kalibrační sondu na monitor. Zjistil jsem, že kromě Photoshopu a Firefoxu prakticky každý prohlížeč a aplikace ignoruje Color Management ve Windows.

Aplikace, které nepřebírají barevný profil z Windows k fotce podhazují svůj vlastní.

Pro mě bylo řešením nastavit všem aplikacím, aby používaly standardní profil pro zobrazení na displejích - sRGB (ve Správě barev, ve Photoshopu, jeden čas i v Zoneru). A fotografie musí mít přibalen onen sRGB profil. Jedině tak jsem docílil stejného zobrazení napříč všemi aplikacemi.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 9. 2011 11:33

Pokud to chceš mít všude stejné, tak jedině vypnout ve Windows správu barev.
Já osobně jsem se s tím smířil - barvy ladím ve Photoshopu a vím, že jsou takové, jaké je chci... a že pak třeba v prohlížeči (z kterých mimochodem podporuje color management jen FF 4+) vypadají trochu jinak už neřeším.

A ještě jedna drobnost: profil dodaný s monitorem nemusí úplně sedět, protože každý kus je trochu jiný. Ideální by bylo, pokud by sis ho nechal zkalibrovat sondou, takhle je ale možná opravdu nejlepší správu barev vypnout.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 11:56

to kelav:
Zkoušel jsem nastavit sRGB úplně všude - windowsácká správa barev, pracovní prostor photoshopu i samotné fotky. Ale nic se nezměnilo.

to kozakm:
To, že profil dodaný na CD s monitorem není přesný chápu, ale pro moje účely.... :-)
Jenom nevím kde vypnout ten Windowsácký CM. Nikde v tom zmateném okně pro nastavení CM se mi nepovedlo nic najít.

-- 19. 9. 2011 13:32 --

Zkusil jsem ještě nainstalovat zkušební verzi Zoneru 13, kde mohu zapnout Color Management. Po tomto ty fotky zežloutnou. Ale v Zoneru to jde jednoduše spravit tak, že v seznamu "Monitor" vyberu profil mého monitoru místo položky "Podle systému".

Netuším ale, jak bych to měl spravit v Photoshopu. A je možné, že Zoner nezohledňuje nastavení Windows7, i když je vybrána právě položka "Podle systému"?

Mám pocit, jak kdyby Windows na to, že je nastavený speciální profil pro monitor, úplně kašlali a tím pádem to Photoshop a nebo i Zoner (s nastavením "Podle systému") neměly odkud brát. Nevím co pořád dělám špatně.

-- 19. 9. 2011 13:50 --

Tak ještě budu pokračovat v monologu, možná ale naposledy :-)

V správě barev ve Windows mám na výběr tato zařízení (mimo tiskáren atd.):
Zobrazení: 1/2. Obecný monitor PnP
Zobrazení: 1/2. ThinkPad Display 1600x900
Zobrazení: 3. ThinkPad Display 1600x900

Celou dobu jsem přidával profil monitoru k tomu prvnímu. Pak jsem už ze zoufalství zkusil změnit všechny a ejhle - vše je ok. Vylučovací metodou jsem zjistil, že je potřeba mít zapnutý profil pro externí monitor Dell u té druhé položky, místo profilu dodaného s ThinkPadem, který byl nastavený jako výchozí už od koupení notebooku.

Myslel jsem si, že první položka je pro externí monitor, druhá pro vestavěný, pokud běží oba najednou a ta třetí je pro samotný vestavěný monitor. Ale asi to tak není :-))

Každopádně jsem rád, že se to nějak vyřešilo. A díky všem za rady.
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 9. 2011 15:13

Co ti udělaj barvy fotky, když jí otevřeš v PS, dáš View - Proof setup - Monitor RGB nebo Internet standart sRGB.

Aby to fungovalo pod tím View musíš mít aktivní Proof.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 16:13

Když to nemám nastavené viz můj předchozí příspěvek v 13:50 a fotka je tedy nažloutlá, tak se při zapnutí kontrolního náhledu na "RGB Monitoru" zobrazí správně (bez nádechu).

Můžu se zeptat, co to znamená? Do teď jsem tak trošku tušil, co které nastavení dělá, ale todle mi tedy jasné vůbec není :-)
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 9. 2011 17:32

A co to udělá při tom druhém nastavení? sRGB (internetový profil? mam CS5 a anglické)

-- 19. 9. 2011 18:37 --

Je to prostřední nastavení.. mezi Macintoshem a RGB monitoru.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ondravojta 19. 9. 2011 17:54

Pak už zbývá jen Windows RGB a s ním se to nezmění a zůstane s nádechem.
ondravojta
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 9. 2011 21:32

Hm a hádam, že když to někam uploaduješ na web a koukneš na to, tak je to s tím nádechem, že?
Daemonius
VIP uživatel

Další stránka