v jakém formátu archivovat?

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod celim 18. 5. 2011 11:34

Mám takový problém. Dosud jsem všechny fotky ukládal jako JPEG. Nyní jsem začal fotit zrcadlovkou a fotím do RAWu. Plánuji si vše i v tom rawu(originály) ukládat, ale současně bych chtěl ukládat i fotky již konvertované a upravené(používám Capture One 5). Když je budu chtít někomu poslat, tak to samozřejmě zkonvertuji do JPEG, ale pro sebe chci mít fotky uloženy pokud možno v nejvyšší kvalitě(abych je případně mohl opět vzít a třeba v GIMPu doladit). Teď mám jen problém, jestli je ukládat v JPEGu s kvalitou 100%, nebo TIFFu,či v BMP. Další věcí je, v jakém barevném prostoru.Jestli v Adobe RGB, který si případně pro potřeby prohlížení na monitorech zkonvertuji do sRGB a tak si zachovám kvalitní podklad pro tisk, nebo to rovnou ukládat v sRGB.
celim
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 18. 5. 2011 12:17

Používám Capture NX2 pro Nikon a tam jde upravený raw uložit. Ale jinak archivuji primárně JPEG s nejmenší kompesí. Takový obrázek jde i později uspokojivě upravovat.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 18. 5. 2011 12:26

Fotím do RAW vše.
Vždy vytvářím JPEG v plném rozlišení v barevném prostoru sRGB v kvalitě 90-95%.
RAW nechávám jen u fotek, na kterých mi záleží - "volná tvorba" ano, "rodinné" ne.
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod brkoslav01 18. 5. 2011 12:28

já to mam vsechno v rawu, misto neresim. Nikdy nevis co budes s fotkama delat, vracim se k rok dva starym fotkam a sem rad ze to mam vsechno v rawu
brkoslav01
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 18. 5. 2011 12:56

u RAWu může nastat jediná věc - starší modely už nebudou kompatibilní, formát se změní atd - tenhle formát má hrozně moc modifikací, pak stojí za zvážení jestli to nechat v originálu nebo převést do tuším DNG od Adobe. To už je na jedinci.

a)Akce ukládám minimálně půl roku, důležité déle. Pak už jen JPEG
b)Rodinné fotky jdou do JPEG okamžitě, tak týden si nechávám RAW kdyby se mi něco rozleželo v hlavě
c)Fotky které mám upravené (web atp.) - zachovaný originální RAW, upravená fotka v PSD + několik různých velikostí v JPEG.

JPEG vždy na kvalitu 92-100, sRGB a rozlišení dle typu - rodina klidně 3-5 mpx, méně podstatné akce taktéž, jinak v plném.

Fotky u kterých nevím nechávám v RAWu, občas se k nim vrátím a promažu. Nyní mám ze zrcadlovky za rok a půl 30GB dat, před tímto tříděním z kompaktu za 2-3 roky pouze v JPEG s polovičním rozlišením mám 100GB dat! takže mazat, mazat, mazat a pečlivě třídit. Zezačátku se člověk nutí, ale pak dělá věci automaticky a ten systém se opravdu vyplatí.

TIFF používám pouze pro tisk a to jen u těch nejlepších fotek
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 5. 2011 15:41

Ja zatial archivujem vsetky RAW-y na DVD (s nazvom RAW_2011_01, ...) a po napaleni skopirujem na externy harddisk. V juni by malo DxO podporovat aj moj PEN, tak ak sa mi zapaci jeho vystup, tak sa mi asi zidu...

Originalne zabery z fotaka (vsimol som si ze su na 91% JPG) davam do adresarov "datum_akcia_orig" a kovertovane RAW davam do adresarov "datum_akcia_raw", ktore zalohujem podobne (s nazvami Orig_2011_01, ...)
Rozdiel u JPG nad 91% uz nevnimam, takze mi to staci.

Finalne zabery (co posielam aj ostatnym) su zvycajne zmensene na 5 megapixlov (asi 2560x1920) a JPG kvalita 85% .. to sa mi zda ako rozumny kompromis medzi kvalitou a velkostou.

No dako sa mi to v poslednej dobe nahromadilo .. kedze sa snazim uzporiadat "finalne DVD" podla tem, tak chvilku trva kym sa na jedno nazbieraju zabery .. a teraz mam asi 60 GB nevytriedenych fotiek.
Su tam aj nespracovane RAW-y .. ale aj tak ma asi caka dost prace...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 18. 5. 2011 16:27

Pro majitele NAS s pár tera, třeba TIFF (otevře to nejspíš vždy všechno). Jinak osobně mam kus v DNG (což otevře asi vše) a kus v originálním RAWu (to než sem přišel na to, že DNG trošku ku*ví kvalitu). :D

V JPEGu se dá zálohovat též, pokud jsi si jistý, že už to nikdy nebudeš chtít upravit (a nebo je to jen takové památeční foto na které úpravy netřeba). 100% JPEG se nedá poznat od 8 bit TIFFu.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod oldbas 19. 5. 2011 21:44

Já archivuji tak 98% fotek v JPG s konverzí 98-100%. Ty zbylé 20% jsou RAW v původním stavu(tak jedna ze 100).
Základ je mazat, mazat a mazat. Nafotím 100 fotek, 40 vymažu hned, dalších 20-30 v PC při třídění a něco po vyvolání z RAW. Zůstane jich tak 15. I tak se to plní.
Postupuji tak, že fotografuji do RAW. Doma překopíruji do adresáře "RAW vyvolat" a v zoneru promažu neostré a nepovedené fotky(hodně přepálené a podexponované). Potom promažu ty povedené, které se opakují, nebo jsou si podobné a zbytek projedu raw konvertorem (upravím a uložím jako16bit TIFF do adresáře "RAW vyvolané"). Pak promažu ještě jednou TIFF a zbylé daladím, jak je třeba(úrovně, křivky,kontrast,retuš).
Poté zkonvertoruji do JPG kvalita 98-100% a vše přejmenuji (1010xxx,1020xxx...).
Překopíruji 1) ex. disk do příslušné složky
2) Do složky vypálit v PC(až se nahromadí 4GB, vypálím na DVD
a fotky ze složky vymažu)
V počítači nechám zmenšeniny 700x1050px do velikosti caa. 400kb. To mi zaručí, že když chci nějakou fotku, podle čísla ji na ex.disku za pár sekund najdu. DVD slouží jato "druhá šance". A na ty zmenšeniny se léle kouká :-)
Nedovedu si představit, že bych se za 2 a více let vracel ke starším fotkám a piplal je znovu. Na to nemám čas. Po 5 letech focení jich mám přes 5000 a prohlížet to zabere hoodně času. Navíc pořád přibávají další...
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzinulanek 19. 5. 2011 22:32

největší blbost je cokoliv archivovat na DVD
honzinulanek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 20. 5. 2011 07:33

Hotové fotky archivuju 2x - na síťový disk a na DVD-RAM. Kromě toho je mám v PC na datovém disku (jiný, než C:). RAWy pálím jednou na DVD+RW (sice mají menší kontrast záznamu, ale neodpařuje se jim barvivo - delší trvanlivost) a cca po roce mažu z PC. Ještě se mi nestalo, že bych se musel vracet k pět let starému RAWu, ale to bude asi tím, že nefotím na výdělek ani neobesílám soutěže. :-)

Největší blbost možná je cokoliv archivovat na DVD+-R, ale úplně největší blbost je pro archivaci si nenajít dost času a pálit to nejvyšší možnou rychlostí. Pro vypalovací média vždycky používejte 1/2 až 2/3 maximální rychlosti, kterou vám vypalovací program s konkrétním médiem nabídne, nikdy ne víc! Pálení na maximum je to, co obvykle vyrobí záznamy, které po půl roce nepřečtete.

No a pořád platí: mazat, mazat, mazat, neskladovat nepodarky, nanejvýš se můžete občas smilovat nad kompozičním nepodarkem, který má potenciál časem získat citovou nebo dokumentární hodnotu.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Poltergeist 20. 6. 2011 01:13

když jsem se na tohle zeptal na žive, myslím že pana Nygryma, tak řikal že hotové skladuje v JPEGu . .

já si ukládám RAW, bez JPEG náhledů (tohle je přežitek - z doby před 2 a vce lety, když byly HDD ještě drahé)
pak se ty fotky nějak roztřídí a upravují, mažou, pokud fotku není třeba upravit, tak to tak většinou nechám, ale řiká se, že RAW by se měl vždycky doostřit, takže i to co je v pořádku, pak stejně otevírám v LRoomu a minimálně doostřim, tady je možné to pomocí tohoto programu poslat vyvolat do sběrny, resp nechat to být, neb LR je taky zároveň archivační program (on má změny, fotka zůstává pořád RAW na disku tak jak ji máš uloženou, nezměněná)
já ale tyhle archivace moc nepoužívám, mám to sám pak roztříděné do složek, některé věci uoravuji s jinými programy, takže z toho LR je možno tu fotku vyexpedovat, JPG, PNG nepoužívám, používám jen TIFF, 16 bitů
(což je podle někoho prý ve skutečnosti 24 bitů)
takhle by ta kompletní fotka měla zůstat nezměněná, bez deformace, na vždy uložená - a uložim si jí do složky, k ostatním hotovým pracím, nevýho je snad, že to má velkou velikost (RAW má cca 6 MB, v TIFF pak cca 30 MB, snímač mám 6.3 MPix, takže s novým by to mohlo být i přes 100 MB)

dřív jsem i zálohoval, teď na to kašlu, spíš dělám to, že tak 1x za rok si koupím nový větší disk a na něj všecko co mám překopíruji (fotky i ostatní data), disk tak nestačí odejít
Poltergeist
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 20. 6. 2011 01:58

16 bit TIFF má ve skutečnosti 48-bit :) (3x16 bit - RGB)
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 20. 6. 2011 09:19

16 bitů na jeden barevný kanál, 3 kanály, tedy 48 bitů na pixel.
Pety
VIP uživatel