Panasonic RAW codec ... WIC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MgX 19. 2. 2011 14:19

Ahoj,

hledám na netu, info mega moc, ale nic, co by mně rozumně a jednoduše odpovědělo na dotaz.

Mám Win 7 Pro 64bit. Zvažuji koupení Zoner Photo Studio 13. Používám Panasonic Lumix LX2 fotoaparát.

Když kouknu na stránky Zoneru vidím, že je dobré si stáhnout DNG konvertor a ještě WIC kodek od výrobce fotoaparátu. DNG jsem normálně našel na stránkách Adobe ... paradoxně jsem ho už měl, jak jsem následně zjistil, nainstalován v PCčku.

No, jenže ... nemohu nikde najít tzv. RAW codec (WIC) od Panasonicu pro 64bit systém a zároveň pro můj fotoaparát.

Dotaz zní - je někde k nalezení výše uvedený kodec? Do jaké míry je jeho přítomnost v PC nutná, aby při zpracovávání fotografií z RAW formátu, byl výsledek, pokud možno, co nejlepší.

Díky za jednoduchou a srozumitelnou odpověď....pokud možno v českém znění (ne v japonštině :-) )
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 2. 2011 16:45

Ten kodek je úplně nepodstatnej, jen to umožňuje obyčejnému prohlížeči obrázků ve Windows otevřít RAW soubory (jen otevřít, nic víc). Pro převod je to k ničemu. Jinak převádět RAW na DNG neni zrovna nejlepší nápad, byť teda nevim jak dobře/špatně LX2 fotí, ale pokud aspoň trochu slušně, tak DNG fakt není dobré..

Zoner.. no pokud máte nějaký důvod proč si ho pořídit, klidně. Osobně mam radši Adobe a ostatní..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MgX 19. 2. 2011 19:01

Daemonius přiznám se, že ve smyslu úprav a kodeků pro RAW jsem totálně mimo.

Takže super ... kodek není třeba. A s tím DNG ... mám nechat Zoner pracovat bez jeho pomoci? Nenalinkovat v settings výše uvedený soubor?
Tudíž ... DNG konvertor slouží Zoneru POUZE při převodu z RAW na DNG formát? Při běžném zpracování a úpravě RAW fotografie není tento převodník vůbec kontaktován?

Pakliže upravím fotografii (RAW), pokud se nepletu - není možnost jí uložit znovu do RAW. A tak se musí zvolit jiný formát. Je tedy nejlepší, abych jako nenáročný uživatel zvolil „běžný“ JPG?

A proč Zoner? Myslím, že mně vyhovuje uživatelské rozhraní, ale i celková funkčnost je dostatečná. Cena se dá také akceptovat.
... a jsem jen občasný blikač ničeho ... a občasný upravovač zase ničeho... a tak proč s kanonem na vrabce?
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 19. 2. 2011 20:18

Ano, převod na DNG umožňuje ZPS zpracovat RAW, ke kterému nemá kodek. Není na tom nic špatného.

http://wiki.zoner.cz/software:faq_podpora_raw
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 19. 2. 2011 22:35

Na funkci Zonera (pokud neumí on sám Panasonic LX2 rawy), stačí převaděč RAW-DNG od Adobe. Když tak koukam na ty ceny, tak to asi neni špatná volba..

Osobně ukládam fotky z RAW do TIFF, ale je to trošku náročnější na velikost, takže záleží kolik je místa na disku.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MgX 20. 2. 2011 17:52

Pety píše:http://wiki.zoner.cz/software:faq_podpora_raw

Díky. Link jsem nalezl již před svým dotazem. I když je to tam popsáno hezky, tak ...

Píšou tam o rozdílu při otevření fotky (RAW) v modulu RAW a v modulu EDITOR. Jestli jsem to tedy pochopil správně, je lepší nejdříve foto otevřít v modulu RAW, tam provést základní zpracování, nechat ho uložit do dalšího formátu a následně zpracovat v EDITORu.

Je to tak, nebo mluvím z hladu? Jde mi, samozřejmě, o co nejvyšší možnou kvalitu při zpracování.

Daemonius díky ... TIFF si snad budu pamatovat :-)
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 20. 2. 2011 18:47

Optimální je v modulu RAW vypiplat do 16 bit TIFF a ten pak v editoru doladit a uložit jako JPG.
Pokud to nepotřebuje úpravy v editoru, v RAW uložit rovnou do JPG.

TIFFy neskladuju - na to není místo.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 20. 2. 2011 22:09

Záleží čím člověk fotí a jak je ten TIFF velký. 1TB disky nejsou už tak drahé. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod lennyl 21. 2. 2011 20:45

MgX: Zoner ti uplne postaci k tvojim potrebam, ak chces co nejlepsiu vyslednu kvalitu pri uprave, otvor si raw v zoneri,neviem ako sa ta volba presne vola (tusim vyvolat raw ci ako), nastav zakladne parametre ak chces menit nieco napr.vyvazenie bielej/kontrast/saturaciu, uloz to do Tif a zbytok upravis v normalnom editore zoneru. vysledok uloz do jpg a mas final.

ja osobne vzdy fotim do raw, uplne zle fotky hned mazem, tie najlepsie urobim do tif a na dvd si vypalim len tie original raw a upravene finalne jpg ako zalohu. a potom z disku neskor vsetko zmazem okrem tych zmensenych jpg :-)
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 2. 2011 10:15

MgX, preco na RAW nepouzivas software ktory si dostal (aspon dufam) pri nakupe fotaku?
Tie zakladne upravy by si spravil v nom a az tie pripadne dalsie by si dorobil v Zoneri (uz z JPG alebo TIFF-u)

Takisto mozes vyskusat rozne ine RAW konvertory (napriklad Bibble, Raw therapee)...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 22. 2. 2011 12:09

Je to tak, měl by s ním být Silkypix a to je dobrý konverzní program, lepší, než ZPS RAW modul.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MgX 22. 2. 2011 17:39

Kucí ... díky za radu. Pohledám CDčko, co bylo k foťáku přiloženo. Myslel jsem však, že ten původní - již starší soft, nebude dosahovat kvalit nového ZPS ... a jeho nového RAW modulu. Ale jestli je to jinak ... není problém. Vlastně trochu je. Musím mrknout, jestli ten starej soft, nebude dělat problém v 64bit systému W7 :hm
S pozdravem MgX
MgX
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jasonas1 28. 1. 2012 12:48

Ahoj, řeším stejný problém s konverzí z Raw. Koupil jsem starší LX2 bez softu. Chci se zeptat zda jsi našel CD k fotáku a jestli je možnost okopírování a zaslání na jasonas@seznam.cz
jasonas1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 29. 1. 2012 20:19

Doba pokročila - dnes, o rok později, už je RAW modul v ZPS Pro 14 lepší RAW konvertor, než Silkypix.

Nedávno jsem si hrál s testováním RAW konvertorů a ze ZPS dostanu s nejmenší námahou nejlepší detaily, nejlepší záchranu přepalů a nejlepší prokreslení ve stínech - díky HDR funkcím v RAW modulu. Vyšlo mi to asi takhle: ZPS 10 bodů, Bibble/AfterShot 7 bodů, ostatní 6 a méně bodů - včetně slavného Lightroomu. Samozřejmě mi to nemusíte věřit, každý má ovšem možnost si to zkusit sám na svých fotkách, třeba to na RAWech jiné firmy dopadne jinak, mě zajímaly jen ty moje. Na výsledek mohla mít vliv i moje neznalost těch programů - ale ony v nich zase tak velké rozdíly v ovládání nejsou.

Firemní konvertory jsem netestoval, jen ty univerzální, všechno poslední (trial) verze: ZPS, Bibble Lite, AfterShot Pro, Lightroom, AcdSee Pro, DxO Optics Express, SilkyPix, Capture One, RAW Therapee. Sranda, dva z nich (nepamatuju, které) mají HDR pro světla - ale výsledky jaksi nic moc.

Jediné, co mě mrzí, je, že ZPS je proti Bibbli/AfterShotu asi 2x pomalejší při konverzi a ještě pomalejší při nastavování - a to mám 64bit a OpenCL grafiku. Některé další programy jsou ovšem ještě pomalejší.
Pety
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků